Svědectví o životě v KLDR

Svědectví o životě v KLDR https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457486/bmid_svedectvi-o-zivote-v-kldr-msu-457486.jpg 5 3033 648

Dění v Severní Koreji bedlivě sledují média a politici po celém světě, přesto se k nám z této země dostává jen velmi omezené a cenzurované množství informací. Kniha koreanistky Niny Špitálníkové, která přináší sedm rozhovorů se severokorejskými uprchlíky, proto představuje mimořádně cenný a unikátní příspěvek k poznání jednoho z nejtužších autokratických režimů na světě. Jak funguje severokorejská indoktrinace? Co pro tamní obyvatele znamená trojice zbožštěných vůdců? Jaký je rozdíl mezi životem na vesnici a ve městě? Na tyto a mnohé další otázky najdete odpověď ve strhujících výpovědích sedmi silných osobností, které se rozhodly riskovat vlastní život, utéct z KLDR – a poznat svobodu.... celý text

Renatka11
01.05.2023 5 z 5

Výborné, silné, smutné a šokující! Občas jsem viděla vzdálenou podobnost s tím, co se dělo za komunistů u nás, i v souvislosti s právě shlédnutým seriálem Volha, i když u nás to byl proti KLDR hodně slabý odvar. Přesto věřím, že ani v Koreji tohle nemůže trvat na věky a zajímalo by mě, kdy a jak se korejský systém zhroutí. Ale to asi ještě potrvá. Autorce děkuji za rozšíření obzorů a Databázi za to, že jsem se díky ní opět dostala k něčemu tak dobrému.

Knihomura
30.04.2023 5 z 5

Uff - to je darda! Ale rozhodně si přečtěte. Chtělo by to předat těm věčným rejpalům, kteří si neustále stěžují, jak špatně se máme.

ozzak
27.04.2023 5 z 5

Hodně zajímavá a děsivá kniha popisující režim severní koreje pomocí rozhovoru lidi různých společenských vrstev kterým se povedlo utéct. Přečteno díky čtenářské výzvě.

Petrasim
23.04.2023 5 z 5

Neuvěřitelné příběhy. Hlavně pro mě nepochopitelné, že se toto může dít v tomto století.

Opatov
17.04.2023 4 z 5

Neuvěřitelné příběhy. Navíc mě fascinoval rozdíl mezi utrpením v příběhu profesorky, dělníka nebo převaděče a nepochopením vysokoškolačky z bohaté vrstvy. Musela jsem přečíst s přestávkami, protože kniha mě opravdu hodně a nadlouho zasáhla.

stojinek
13.04.2023 5 z 5

Nepředstavitelné, strhující, odstrašující!

michaela.97
09.04.2023 4 z 5

Stejně jako Mezi dvěma Kimy jsem i tuhle poslouchala v audio verzi a bylo to hodně znepokojivý, silný a nepříjemný. Kdo alespoň něco málo ví o tom, jak to funguje v KLDR, dá mi za pravdu.

Tahle kniha - narozdíl od Mezi dvěma Kimy byla tahle napsaná formou rozhovorů se severokorejskými uprchlíky a opět můžu doporučit.

Jednu hvězdičku jsem ubrala jen proto, že mě kniha Mezi dvěma Kimy bavila o něco víc (bavila = určitě víte, jak to myslím), ale jinak bych obě dvě rozdávala (nejen) ve školách, aby před problematikou v KLDR přestaly lidi zavírat oči. Je to smutné a jsem vděčná, že tady a teď žijeme ve svobodné zemi. Opravdu můžeme být rádi za život, jaký žijeme.

Katka2382
07.04.2023 5 z 5

Příběhy ze kterých vám jde mráz po zádech.
Každý kdo z toho pekla utekl si zaslouží poklonu.
Na tuhle knihu jsem čekala víc než půl roku než byla v knihovně volná,ale vyplatilo se.
Doporučila bych ji jako povinnou četbu,aby lidem otevřela oči.

brabofka
01.04.2023 5 z 5

No co k tomu dodat. Silné, neuvěřitelné, k přemýšlení, drsné. Každopádně všichni byli v KLDR na nějaké pozici a všichni požívali jakýchsi, někdy byť jen malých, výhod režimu. A všichni si jednoho dne řekli dost. A až v JK zjistili co to bylo za život. Nicméně už jen to, že se rozhodnou odejít je hodně hodně těžké. A nemůžeme je soudit = proč. Proč to takovou dobu vydrželi, proč šli sami, proč nešli dřív... těch proč by byla ještě delší řada. U mě mají obdiv nejen za krok že odešli ale také, že byli ochotni o tom mluvit. O když to bylo někdy těžké. Kdo nezažil, vůbec neví. A tato kniha by nám měla posloužit k tomu pochopit v čem ti lidé za oponou žijí a hlavně uvědomit si, co máme. Protože na to hodně často zapomínáme. A tak děkuji autorce, že pomáhá nezapomenout.

vojTka
28.03.2023 5 z 5

Velmi silné. Děsivé.

Jack Bauer
26.03.2023 5 z 5

Některé praktiky mě dosti připomínají život u nás před revolucí. Dnes bych raději volil kyanidovou pilulku než takto žít. Bohužel, korejci v takovém režimu vyrůstají od dětství a o normálním životě za hranicemi mnozí nemají ani páru. V dnešní době mě tato četba připadá jak nějaké sci-fi. Každou stránku jsem hltal a nevěřícně kroutil hlavou, přitom už mám o KLDR přečteno více knih. Všem remcalům jak se u nás máme špatně a že vláda stojí, Babiš apod. doporučuji přečíst tuhle knihu. Tím nechci tvrdit, že si taky nezanadávám jako už asi každý, ale i přes naši hroznou vládu se pořád máme skvěle v porovnání s KLDR.

valda
25.03.2023 4 z 5

Nina Špitálníková studovala na výměnném pobytu v KLDR. Svoje zážitky popsala v vhttps://www.databazeknih.cz/knihy/mezi-dvema-kimy-na-studiich-v-kldr-352197
Nyní udělala několik rozhovorů s Korejci, kteří utekli ze Severní Koreje do Jižní. Je jasné, že zážitky jsou to často těžko představitelné. Uprchlíci museli nechat doma své příbuzné, kteří byli potom možná odsouzeni k smrti. Někteří zase i přesto, že utekli věří v severokorejskou ideologii. Rozhovory jsou opravdu silné, takže pokud vás téma zajímá, tak doporučuji.

ZuzanaK.
21.03.2023

Mrazivé, úsměvné, děsivé, naivní, nepředstavitelné, neuvěřitelné, syrové, obočí nadzvihující, udivující, nepochopitelné, ... Vše dohoromady, každé zvlášť. Zajímavé.

LordByron
14.03.2023 4 z 5

Desivá a fascinujúca kniha.
Každý príbeh je osobitý a z iného hľadiska ukazuje jak strašne chorý ten systém je.
Jak vedenie samo porušuje svoje zákony, všetko sa špehuje, trestajú sa nevinní a skutočné zločiny sa prepečú.
V armáde nik nerieši znásilnovanie vojačok aj keď podľa zákona má byť trestné.
Ale inokedy popravia celú rodinu verejne vrátane detí za to že jeden mal zahraničné filmy.
A na rozdiel od autorky som veľmi chápal aj,, Dochodkynu "ktorá svojim spôsobom stále verila starému Vodcovi a neuznávala len Kim Čong Ila.
Jej príbeh možno najlepšie ukazuje ako postupne krôčik za krôčikom išli veci stále viac do prdele.

-knihomolka-
09.03.2023 5 z 5

Netřeba slov, tohle by si měl přečíst každý!

Vivetkav
09.03.2023 4 z 5

Tak to bylo hodně silné.. takový silnější čaj našeho komunistického režimu.. fakt síla .. neuvěřitelně příběhy a životy

Sralinka
09.03.2023 5 z 5

Dobře zpracovaná kniha, jak co se týče obsahu, tak vzhledu. Dozvíte se i detaily všedního života různých profesí a věků. V každém odstavci kulíte oči, jak se mohou takové věci dít.

Margherita_N
04.03.2023 5 z 5

Poslouchala jsem rozhovory s těmi, kteří utekli, nevěřícně a průběžně vyprávěla kolegům a kamarádům, co šíleného jsem se o životě v Severní Koreji zase doslechla. Morální dilema řidiče, který jednoho z představitelů strany pomohl kompromitovat a poslat pravděpodobně s celou rodinou na smrt, bylo šílené. Co ale museli zažívat rodiče, kteří raději zařídili útěk své jediné dcery přes hranice s vidinou, že už ji neuvidí a sami kvůli tomu možná dopadnou špatně, ale ona bude mít šanci na lepší život... Anebo matka, která zemi opustila, poté co důsledkem hladomoru spáchal sebevraždu její manžel, aby si rodina mohla rozdělit jeho příděly, a následně se stejně obětoval i syn? Nechápu, že někdo něco takového ve své zemi dopustí a že se stále nepovedlo jí nijak pomoct ani zvenčí.

sakro
04.03.2023 5 z 5

Tuto knihu raději ani komentovat nechci (jako literatura faktu je však skvělá). Je nutno si uvědomit, že to není fantazie autorky. Je to realita ze které jde strach. Přesto bych na naší politické scéně našel několik jedinců, kterým bych na základě jejich jednání a rétoriky pobyt v KLDR z celého srdce přál. Jen s jedinou podmínkou. Dostali by pouze jednosměrnou letenku.

Kackac77
27.02.2023 5 z 5

Je to docela síla. Kolik utrpení a strachu musí lidé zažívat. Nejvíc mě na těch rozhovorech šokovalo, že i přesto, co ti lidé zažili, najdou věci, které vlastně měli na tom systému rádi. Nechápu, jak někdo může milovat tak moc svého vůdce. Člověka, kterého ani neznají osobně, a přesto ho opravdu milují. Říkám si, že není možné, že věřili některým věcem, ale oni jim opravdu věřili. Nepochybovali. Myslím, že by byl problém, kdyby se najednou osvobodili. Ti lidi by měli problém, spousta z nich by tu svobodu asi ani neunesla.