Svědectví

Svědectví https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29673/bmid_svedectvi-zkracene-vydani-O2k-29673.jpg 4 1643 315

Dobrý způsob, jak skoncovat se světem: chybná nanosekundová operace v laboratoři Ministerstva obrany a miliony kontaktů znamenají cestu k řetězové smrti. A den poté: holý svět, zbavený řádu a z 99% vylidněný: svět, ve kterém si hrstka přeživších panicky vybírá strany, na kterých má stát nebo kterými je vybrána. Svět, ve kterém jsou nejhorší noční můry zla ztělesněny mužem s osudným úsměvem a nevýslovnou silou: temným Randallem Flaggem. Kingova apokalyptická vize: svět zničený morem a chaosem způsobí boj mezi dobrem a úplně vzkříšeným zlem…... celý text

Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Stand: The Complete & Uncut Edition , 1990

MistrCZ
11.12.2022

Nedočteno - hluboký obdiv všem, kteří se tím dokázali prokousat.

JakeTheDog
09.12.2022 2 z 5

Stephen King - Svědectví

Po celé zemi se začíná obrovskou rychlostí šířit Kapitán Trips. Kapitán Trips je označení pro velmi nakažlivý vir, který unikl z  americké laboratoře vyvíjející biologické zbraně. Během několika dní zabije 99% populace. Hrstka imuních přeživších začíná mít podivné sny. Některé jsou o velmi staré a laskavé ženě jménem Matka Abigail. Znepokojivější jsou noční můry o tajemné postavě jménem Randall Flagg. Přeživší se vydávají přes Ameriku, která je téměř zcela zbavena lidí a začínají se sjednocovat. Všichni si ale pomalu uvědomují, že chřipka byla jen začátkem jejich problémů.

V první polovině "Svědectví" sleduje očima několika postav počátkek náhlého úpadku lidské civilizace. Kniha se snaží šokovat, ale ne natolik, aby odradila běžného čtenáře. V některých momentech působí trochu naivně, i přesto se ale Kingovi podařilo v první polovině knihy vytvořit skvělou atmosféru rozvráceného a beznadějného světa.

V druhé polovině ovšem nastává změna. King do knihy zapracovává silně náboženské motivy a mění ji v silně křesťanský román. King kritizuje technologicky založenou společnost, která je v jeho očích hlavním důvodem zkázy a jediná spása je v bohu. Kniha se stává poměrně naivní a mění se v černo - bílý souboj dobra se zlem. Z mého pohledu ztrácí svojí, do té doby dobře budovou atmosféru a stává se z ní (s trochou nadsázky) fantasy v kulisách post - apokalyptickeho světa.

Velkou předností jsou ovšem skvělé, komplexní postavy, ke kterým se čtenář rychle vybuduje silný vztah. Díky tomu má "Svědectví" i mnoho velmi emotivních momentů. King také skvěle buduje napětí, díky čemuž je kniha velmi čtivá. V kontextu žánru je podle mého kniha dobrá i po jazykové stránce.

Svědectví jsem si užil především v první polovině. Druhou polovinu vnímám jako zklamání, ale díky postavám a skvěle budovanému napětí jsem se pročetl až ke konci. Musím uznat, že jsem se nakonec poměrně bavil celých 1200 stran. Kniha mnou ovšem "jen tak prošla" a není z těch, ke kterým bych se jakkoli vracel.

mirec88
14.11.2022 5 z 5

Tak som to dočítal. Bolo to veľmi dlhé čítanie, jednak nedostatok času a strašne hrubá kniha (1080 strán v sk preklade). Svedectvo je vynikajúca viacvrstvová kniha, ktorá ako sa blížime k jej záveru čím ďalej, tým viac prekvapuje a finálne stretnutie s temným mužom fakt stálo zato. Pri takej hrubej knihe samozrejme je občasná nuda, ale bohato to vynahradia napínavé a nenudiace pasáže. Určite odporúčam, ale je to dosť náročné čítanie. Nečítalo sa mi to ľahko, niektoré dni som dal len pár strán, lebo som to musel stráviť. Fakt úžasná kniha.

AnnaVartasova
20.10.2022 5 z 5

Jednoduše King v nejlepší formě.

Irsaf
16.10.2022 4 z 5

No páni, svatá dobroto, konečně mám dočteno…
Tom Cullen byl prostě a jednoduše skvělej…
Dobře se to četlo, akorát trochu moc stránek… :-D
Ale určitě můžu knížku doporučit…

knihomolka_jaja
28.09.2022 5 z 5

Wow! Prostě wow! Tenhle příběh mě bavil od začátku do konce. Já osobně bych příběh rozdělila na PŘED (trochu připomínalo taškařici s Covidem) a PO epidemii. Nedokážu říct, která část mě bavila víc. Obě byly skvělé, ale v té druhé už jsem měla k postavám vztah, některé jsem nenáviděla, některé milovala a u všech jsem byla zvědavá, co bude dál. Bylo místo pro smích i slzy dojetí. Po dlouhé době kniha, která se mi dostala pod kůži a neskutečně mě bavila. Je to 1053 stránek, které stojí za přečtení.

january
28.09.2022 5 z 5

Po knize jsem sáhla až v roce 2022 už jako velký fanda Kinga. Svědectví si toho na sebe nakládá hodně: popis epidemie od pacienta 0 až po post-apokalyptický příběh přeživších, a to s představením všech hlavních hrdinů v jejich životě před a na začátku epidemie. Kolem strany 200 - 300 jsem měla docela krizi, protože pořádný děj nikde. Pak se to ale zlomilo a já propadla. Četla jsem s vytřeštěnýma očima, s napětím i dojetím. V závěrečných pasážích jsem hleděla do mapy, abych lokalizovala, kde zrovna jaká postava je. I já jsem čekala trochu “sofistikovanější” rozřešení, ale po X přečtených Kingovkách je tohle celkem Kingův styl. Hrozně mě bavilo popisování děje místy vypravěčem a místy na střídačku postavami, kladnými i zápornými, příčetnými a “nepříčetnými”, a to dokonce chvíli i z pohledu hlavního psího hrdiny. Překvapilo mě jen tolik náboženských motivů; bylo to jako epický starozákonní příběh. Kniha ve mě zanechala hrozne silný pocit, věcí k zamyšlení a nemůžu jinak než na plných pět hvězd. Už chápu, proč je to takový kult. Nejvíc jsem si oblíbila ústřední dvojici - čímž samožřejmě myslím Nicka a Toma. M-Ě-S-Í-Č-K-U.

***

Po přečtení zdejších komentářů přidám svůj názor na “náboženskou zápletku” (obsahuje spoiler): Nemám pocit, že by King dělal v knize křesťanskou agitku. Bůh v knize nebyl přece vůbec fajn (narozdíl od Larryho). Nikde ani nebylo řečeno, že by s ním matka Abigail opravdu mluvila. Hrdinové se na smrt do Las Vegas dost možná vypravili úplně zbytečně (protože Popeláč). A v Las Vegas nežili jen špatní lidé. Přesně v tom mi kniha přijde geniální - nedává jasné odpovědi, ale je velmi znepokojující.

Misan1993
15.09.2022 3 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu, na můj vkus bych to srazil na polovinu, noc by se nestalo, člověk se v tom začne lehce ztrácet.

Briv
07.09.2022 5 z 5

Tak tohle bylo fakt husté. Navíc jsem knihu četla (kupodivu ne záměrně, půjčila jsem si ji z knihovny, aniž bych předem moc zkoumala o čem je) v období těžkého lockdownu, což výrazně umocnilo zážitek - sedíte doma, nesmíte jet ani za hranice okresu a teď čtete tohle:)
Začetla jsem se tak dokonale, že se mnou nebyla vůbec řeč. Člověka opravdu mrazí, když si představí, jak rychle se může něco začít šířit a kam až to může vést.
Měla jsem půjčenou rozšířenou verzi (když už, tak už). Postav tam bylo docela dost a tak věrně popsané, jako bych některé znala. Rozhodovaní se mezi dobrem a zlem...
Klidně bych uvítala další díl o tom, co se v té době dělo v jiných částech světa :)

devildeny
01.09.2022 4 z 5

Tato kniha mě provázela opravdu dlouho, naštěstí k její obsáhlosti jako ekniha. Bylo to moje první setkání s Kingem a myslím, že nebude poslední. Kniha se četla dobře, děj pěkně plynul. Ano, někde za půlkou knihy byla místa, která mi přišla zbytečně zdlouhavá, některé myšlenky jsem vůbec nepochopila, ale jako celek se jednalo o poutavý příběh s propracovanou psychologií postav. Vzhledem k vývoji děje bych si knihu uměla představit rozdělenou na více částí, trochu mě překvapil zvrat z racionálního děje do děje s nadpřirozenem, ale dokázala jsem to přijmout.

mirec88
25.07.2022 5 z 5

Hodnotenie prvej polovice knihy jednoznačne 5 hviezdičiek. Toľko motívov, postáv, psychologického zobrazenia, postapokalyptická budúcnosť, epidémia super chrípky, ktorá v dnešnej covidovej dobe je mi veľmi blízka. Je to ťažšia kniha (ako váhou, tak aj myšlienkami) a číta sa nie najľahšie, no je fakt výborná. Musím ju zatiaľ, žiaľ vrátiť do knižnice. Svedectví je vynikajúca a hlboká kniha. Už sa teším na stretnutie s temným mužom a čo bude ďalej...

WonderNika
04.07.2022 5 z 5

Stephen King ma týmto dielom "zarezal". Neskutočná jazda a do poslednej strany mega zaujímavý príbeh. Milujem jeho opisovanie postáv, prostredia a pocitov (3P). Kniha ma párkrát priviedla do "čítavého tranzu", kedy som sa od nej nemohla odlepiť a hltala stranu za stranou (a na okolie som musela pôsobiť veľmi podivne).
SPOILER ALERT HERE!
Randall je záporák "se vším všudy" a atómovka prekvapila - čudovala som sa, prečo sa Smetiarovi v knihe venuje toľko času, keď spočiatku sa nejavil ako veľmi dôležitá postava pre dej, no záver priniesol odpoveď na moje pochyby.
100/100

Tereza_T
08.06.2022 5 z 5

(SPOILER) Svědectví jsem si užila, vláčení toho skoro dvoukilového pokladu všude kolem poslední dny už míň. Nebýt té váhy, ani bych si pořádně neuvědomovala, že držím v rukách 900 stran, jak snadně se četlo O tom, že je King master v detailním popisování jsem se přesvědčila už po těch pár knihách, se kterými jsem měla tu čest a hrozně se mi ten puntičkařskej styl líbí. Postavy jsou vylíčený do posledního vlásku, stejně tak prostředí a tížívá atmosféra postapo světa. První půlka je krutej popis reality po tom, co asi tak 99% populace podlehne nákaze, od prvního nakaženého, snahy vlády zatloukat vinu do poslední chvíle velice vybranými způsoby až po masové umírání, kdy na jedno průměrný městečko připadne tak jeden přeživší. Kdybych měla říct, že mě první půlka bavila, bylo by to slabý slovo. Je tam teda hrozně moc omáčky, i celá jedna kapitola je věnovaná více méně pro děj naprosto nedůležitý omáčce, ale pro vykreslení atmosféry je to pecka. Pro děj je ti jedno vědět, že se nějakej klučík předávkoval po tom, co všichni umřeli a on mohl v klidu vykrást dům svýho dealera, je ti jedno, že nějaká mařka umřela na hlad ve sklepě, protože si zabouchla dveře, a dokonce je ti i víceméně jedno, že nějaký děťátko sice přežilo epidemii, ale zemřelo, protože se o něj neměl kdo postarat. Všechno z toho je nedůležitý pro děj, ale skvěle to dokresluje obrázek a já si těch pár desítek stránek navíc ráda přečtu. Druhá půlka se od reality přesunuje lehce do vln mystična, magie a víry, kdy sledujeme souboj dobra se zlem a je jiná než půlka první, ale ne horší. Nejzajímavějším prvkem z toho jsou sdílené sny postav. Navrch je to celý jak jinak než proklatý otázkama k zamyšlení nad námi, lidmi, s lehkým nádechem toho, že to tady všichni jednou dosereme, až se to stane budeme mít asi tak 10 minut nahnáno, než se zas projeví naše chamtivý a všelijaký jiný špatný stránky a začneme nanovo a nikdy se nepoučíme. Jediným slabým místem pro mě byla část lehce za půlkou, kdy se konaly schůze výboru Svobodné zóny, je mi líto, ale schůze výboru jsou prostě nudný i z pera Stephena Kinga. Hodnotit knihy je mnohem těžší než hodnotit filmy, a i kdybych se snažila sebevíc nejsem Kingem abych si tu nějak hodnotně vylila svoje srdíčko a všechny pocity náležitě předala. Každopádně jsem si to užila velice, doporučuji a uděluji Svědectví 9 z 10 Kapitánů Tripsů.

Poznatky: Larry je fajn kluk. Jak velkej hlad musíš mít, že si kousneš lejtka svýho kaput spoluvězně? Vánoční ráno Stua a Toma mě přivedlo k slzám. Kojak je správnej přítel člověka. Nadine byla svině a Harolda je mi pořád víc a víc líto. Holka, zkus chápat svýho kluka už v životě nedostanu z hlavy. Jsem neskutečně ráda, že se Frann a ramínko nikdy neuskutečnilo. Glen je sociolog každičkým coulem.

kniznistranky
20.05.2022 5 z 5

Těch 1056 stran už asi jen tak něco nepřekoná. 3,5 měsíce čtení, které rozhodně stály za to!
Začátek byl pomalý a zdlouhavý. Spousta postav - v podstatě co kapitola, to nějaká nová přibyla. Sotva poznáme jednu, už je na scéně další a tak to jde dál cca následujících 350 - 400 stran. Chce to zezačátku hodně trpělivosti a nevzdávat se. Nenechat se odradit tím jak se všechno vleče a v podstatě se nic neděje. Každá postava má v tomto obrovském díle své místo. Je tu několik hlavních postav, každá má svůj příběh a s každou prožíváme jak začátky epidemie superchřipky, která v tomto postapu kosí lidstvo po statisících, tak i všechny ty následující týdny a měsíce. Budu se opakovat asi ještě několikrát, ale je to úžasný kus práce!
Kdo má rád propracované charaktery postav, bude spokojený. Fascinovalo mě, jak King zvládl každé z nich vdechnout život. Žádná postava nebyla ani dobrá, ani špatná, každá měla své silné a slabé stránky, každá měla svůj věrohodný a opodstatněný charakter. V tomhle je King úžasný a jeho postavy si kolikrát užívám i víc než samotný děj a to se málo kterému spisovateli podaří. Díky tomu dlouhému seznamování s postavami k nim čtenář v průběhu ubíhajících stran více přilne, skoro jako by je opravdu znal a četl o někom známém ze svého života. Záleží mu na tom, co se s každým z nich stane, jaký bude jejich další krok, jaké dobrodružství zažijí, jaká dobrá a špatná rozhodnutí udělají a jak se jim následně případně vymstí... Ten zdlouhavý začátek za mě má svůj význam.
Abych jen nechválila... Najdou se tu i místa, která jsou lehce přitažená za vlasy, nejsou věrohodná, občas jsou to i trochu "matlanice toho, co autora zrovna napadlo a šupnul to tam". Ale je to King. Tyhle řekneme "chvilky" v jeho knihách prostě jsou. Za mě to k němu patří, a i když na začátku knihy člověku reálností příběhu skoro běhá mráz po zádech a na konci zase nevěřícně kroutí hlavou, co je to za fantasmagorii, prostě je to vždycky nakonec skvělý! Stephen King mi sedí po všech stránkách a ač to chce občas trochu přivírat oči u některých scén, kniha jako celek funguje skvěle a ten čas za to stojí! Obrovské doporučení! Určitě bych si Svědectví ještě někdy chtěla znovu přečíst. Netuším, kdy najdu zase 3,5 měsíce na to, abych si přečetla takto obsáhlou knihu znovu... ale v důchodu to třeba klapne. :D

ddkk
28.04.2022 5 z 5

Neskutečné. Šílený tlustopis, který se fakt blbě čte kvůli hmotnosti a neskladnosti. Strašně moc stránek, kde se zdánlivě vůbec nic neděje...ale čím hlouběji jsem se do příběhů všech hrdinů nořila, tím víc mě pohlcovaly...

Postapokalyptický příběh jako aktuální varování pro dobu, kterou právě prožíváme. A přitom ho King psal už před více než čtyřiceti lety. I když se zdá, že se všechno vleče a utápí v bezvýchodnosti, děj nabírá obrátky a ke konci si už jen říkáte ´jak tohle skončí?´

Vůbec mi nevadily exkurzy do duchovna a mystérií, protože jich zas tolik nebylo. Jádro příběhu je samozřejmě o boji dobra se zlem, ale tak to má i být, protože je to lidské a Svědectví je o lidech. A navíc - King lidstvu ponechává přes veškerou tragičnost, kdy nikoho moc nešetří a mrtvých přibývá, přece jen naději...

Dávám plný počet a těm, kdo překonají obavu z těch více než tisíce stran, doporučuji číst raději e-book nebo si sehnat audioknihu. Já to všechno zkombinovala a nakonec vyhrálo audio zapůjčené od mého slabozrakého bratrance. Nemohla jsem se od Svědectví odtrhnout a poslouchala ho vlastně všude a pořád. Jediné, co mě fakt hrozně štvalo, byla neuvěřitelně příšerná výslovnost anglických slov a názvů pana Jiřího Žáka, který knihu načetl pro KTM. Místy jsem si musela příslušnou stránku nalistovat, abych vůbec pochopila...

Timkim
20.04.2022 4 z 5

Opět se nám potvrdilo, že Stephen je vynikající vypravěč a jeho rozsáhlé popisy dokážou vtáhnout do děje. S touto knihou však mám dost osobních problémů. Knihy od Kinga mám rád, ale v jakékoliv knize i od jiných autorů mi vadí náboženský podtext. Spíše se měl zaměřit na epidemii jako takovou. První třetina knihy byla neskutečně čtivá a vážně mě bavilo sledovat jak probíhá šíření nákazy.
Druhá třetina byla děsně úmorná a veškeré schůze výboru a pokusy o nastolení pravidel mě nebavilo. Dokonce jsem se přistihl, že fandím Randallovi a jeho příznivcům. Závěr je opět velice rozjetý a je super, konečně pár horrorových míst a nechutnosti. Za mě to na plný počet není, ale i tak velice dobrý počin.
Komu jsem ale vážně fandil a získali si mé sympatie byl Popeláč a Tom "svatá dobrotou, ano" .

Lucie85
24.03.2022 5 z 5

Jakožto fanynka Kinga jsem velmi spokojená. Miluju jeho rozsáhlá díla a tohle je opravdu hodně obsáhlé a bohaté, jak na postavy, tak dějově. Až jsem se občas musela rozpomínat, kdo že je tenhle nebo tamta :-) Narazila jsem i na pár pasáží, které mně až tak úplně nebavily, ale v těch tisících stránkách se to dá očekávat a pochopit. A podle mě je to jedno z méně děsivých děl, primárně post-apo příběh než horor, trošku mi chyběla strašidelnost či hrůzostrašnost, ale nevadí, určitě to neubírá na vysoké kvalitě tohoto díla. Čtení jsem si opravdu užívala.

MUDr.Scorpion
09.03.2022 5 z 5

Tohle je jedna z nejlepsich knih od pana Kinga. Po docteni jsem jen litoval, ze ta kniha nebyla klidne 1x tolik delsi! :-D

abssint
05.03.2022 5 z 5

Jak píše Erutan, "byla to jízda". Já prostě Kinga miluju, a tohle je na zlatou medaili.
V dnešní době by to měla být povinná četba. A nejen kvůli pandemii.....
"Myslíš, že se lidé poučí...?"

Disease
21.02.2022 3 z 5

Já bych tedy krátil nejen z ekonomických, ale zejména z redakčních důvodů. Je tu spousta naprosto hluchých míst, kde není ani prostor pro užívání si formy. Navíc poněkud jalový záporák.