Sůl moře

Sůl moře https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478833/bmid_sul-more-OSL-478833.png 5 2609 718

Autorka světového bestselleru V šedých tónech vrhá na světlo jednu z nejhorších, přesto téměř neznámých námořních katastrof. Zima roku 1945. Čtyři mladí lidé. Čtyři tajemství. Druhá světová válka chýlí ke konci, poblíž Východního Pruska se tisíce uprchlíků vydalo na pouť za svobodou a většina z nich má co skrývat. Mezi nimi i Joana, Emilia a Florian, jejichž cesty se zkřížily na lodi, která slibovala spásu. Jmenovala se Wilhelm Gustloff. Přišli každý odjinud, ale všechny je žene a pomalu dohání neštěstí, lži a… válka. Když se svoboda zdá na dosah, udeří tragédie. V tu chvíli je naprosto jedno, z které jste země a kultury či jaký je váš společenský status. Všech deset tisíc lidí na palubě bojuje za jedinou věc: Chtějí přežít. Autorka knihy V šedých tónech se vrací do dob druhé světové války se svým novým románem, jenž líčí jednu z nejhorších – přesto téměř neznámých – válečných tragédií.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CooBoo

Salt to the Sea , 2016

kedlis
17.03.2018 3 z 5

Přeskakování z pohledu do pohledu dalo knize svižnost, ale ubralo to možnost se pořádně ponořit do příběhu - alespoň mně to tak připadalo. Samotná podstata příběhu je opravdu tragická a kdyby byly pohledy o něco delší mohla bych více soucítit s hrdiny, jedině u Alfreda mi délka vyhovovala. I tak mě posledních pár stránek naprosto dostalo. Poznámky autorky byly také smutné.

genie
12.03.2018 3 z 5

Pozadí tragické události je vlastně skutečně jen v pozadí celkového dění. Dobře (rozuměj "rychle") se to četlo, ale nemělo to moc hloubku. Asi bych si čtení rozmyslela, kdybych věděla, že hlavním hrdinům bude mezi 15 a 21 roky. Spíš styl YA ...

Zdenas5
03.03.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila, o některých událostech jsme se v dějepise neučili, takže i poučná.

Dominika21
23.02.2018 5 z 5

Nádherná kniha, zpracováním podobná stejně výjimečné knize V šedých tónech.
Kniha mě naprosto pohltila, mnohdy jsem potlačovala slzy nad hrůzami, které se odehráli a nad vším, čeho jsou lidé schopni. Stydím se, že jsem se dozvěděla o tragédii takového rozsahu až nyní - tím více je ve mě umocňován obdiv k autorce. Knihu doporučuji všem, ať už o lodi jménem Wilhelm Gustloff slyšeli, či ne - tato kniha za přečtení bezpochyby stojí.

zlinissi
22.02.2018 5 z 5

Kniha mne zaujala moc - jak neotřelým podáním děje z různých úhlů, tak po obsahové a faktické stránce... jako spoustu ostatních přede mnou mne přiměla si dohledat další informace a k zamyšlení se nad válečnou situací v celé (a nejen centrální) Evropě.

Květ
19.02.2018 4 z 5

Knížka nám nastíní rok 1945, konec války a jednu z největších námořních tragédií v dějinách. Čtyři lidé, čtyři příběhy. Tři z nich jsou váleční uprchlíci, čtvrtý voják SS, všichni hledají spásu v lodi Wilhelm Gustloff. Román na velice smutné téma je dobře napsaný, čtivý díky krátkým kapitolám a střídavému vyprávění. Nicméně tento styl mi trochu bránil ponořit se víc do děje a to je škoda. Rozhodně si zaslouží pozornost.

Malýmedvěd
16.02.2018 5 z 5

Za mne velmi dobrá kniha. Hned z mnoha pohledů. Dobře se to čte, i když téma je těžké, chmurné a plné bolesti. Beletristická forma se zajímavým příběhem je pro čtenáře dobře stravitelná. Díky tomu, že Sepetysová nastudovala mnoho pramenů a s mnoha lidmi mluvila, má kniha hodnotu i dokumentární a může být i jakýmsi okénkem do historie. Ideální kniha pro dnešní generace, které válku nezažily. Kniha výborně ukazuje hrůzu válečného kafemlýnku, který semele úplně každého. Protože se to opravdu lehce čte, mohla by to být dobrá povinná školní četba. Kniha je výborně promyšlená a vystavěná tak, že věci do sebe zapadají, jak skládačka. Když jsem objevil propojení na Šedé tony, tak jsem ocenil tu promyšlenost ještě víc. Postavy jsou dobře vybrané a výborně vykreslené. S Emilií jsem soucítil a litoval jí, Joanu jsem obdivoval pro její lidskost a obětavost a touhu pomáhat, Florianovi jsem fandil, protože si uvědomil a procitl co je sytém zač, no a Alfred to je mistrně zpracovaná postava (člověk neví zda ho má litovat jako oběť, nebo nenávidět jako sociopata, postava, která je pěšák na šachovnici s minimální silou, ale postava, která přesto dokáže ovlivňovat dění okolo v dobrém i špatném směru). Kniha mě donutila jeden večer strávit s Youtube u Wikipedie a poslouchat dostupná svědectví pamětníků a zjistit si další informace jak o Prusku, o lodi, o jantarové komnatě o konci války.

rysavas
15.02.2018 4 z 5

O této námořní katastrofě jsem vůbec neměla ponětí, o to víc, jsem hltala každou další stránku. Navíc člověka to nutí si pak dohledávat další informace na internetu. Je to příběh z děsivé doby a neméně děsivé je i to, jak tragédie takového rozsahu dovede být ututlána a to natolik, že o ní dnes téměř nikdo neví.
Normálně bych dala 5 hvězdiček, ale nakonec jsem jednu ubrala za kapitoly o Alfredovi (nějak mi neseděly ty jeho fiktivní dopisy Hannelore)

vikaa
14.02.2018 4 z 5

"Je pošetilé se domnívat že jsme mocnější než moře nebo nebe."

Další kniha od geniální autorky, která mě naprosto pohltila. Ze začátku jsem si musela zvykat na kratičké kapitoly, ale nakonec jsem knihu dočítala do tří hodin v noci. O ztroskotání lodi Wilhelm Gustloff jsem nic nevěděla a o Jantarové komnatě velmi málo, některé informace se ještě pokusím dohledat na internetu. Líbilo se mi, jak autorka propojila skutečné události s fikcí. Moji oblíbenou postavou byla Emilia - silná žena, či spíše ještě dívka, která se snažila vyrovnat s těžkými ranami osudu a za pomoci Rytíře se jí to nakonec podařilo. Největší záporák byl bezesporu zbabělý Alfred, na němž jsem neshledávala od začátku vůbec nic lidského, přestože i on byl jen produktem svojí doby.
Podle mého názoru kniha nedosahuje kvalit autorčiny prvotiny V šedých tónech, ale rozhodně zaujme všechny milovníky silných příběhů z nepříliš vzdálené historie.

Bolomsson
12.02.2018 3 z 5

Styl zpracování knihy v podobě krátkých kapitol z pohledu hlavních hrdinů působí možná originálně, ale dle mého tento styl vyprávění knize velice uškodil. Svým způsobem ji degradoval a odváděl mě od hlubšího ponoření se do děje. Částečně se také nemohu zbavit dojmu, že autorka zvolila tento styl psaní a rozvržení v knize tak trochu i záměrně, aby se nejednalo o příliš útlou knihu. Prázdných stránek s mnohdy jedním krátkým odstavcem je v knize více, než by bylo zdrávo....působilo to na mě opravdu divně, místy až úsměvně. O to rychleji se kniha četla a člověk tak měl pocit, že dané stránky čte doslova s rychlostí světla:-).
Špatná kniha to rozhodně není, ale je to uspěchané, bez hloubky a o samotné katastrofě lodi Wilhelm Gustloff se toho člověk moc nedoví. Osobně jsem spíše zklamán a toto vysoce hodnocené dílo (86. nejlépe hodnocená kniha v databázi knih) ve mě vyvolalo spíše rozporuplné pocity, než kýžený a očekávaný "wow efekt". Mé hodnocení 70%

alexis818
11.02.2018 4 z 5

Velmi smutná kniha.Dobře napsaná,krátké kapitoly,které děj strhujícím způsobem podbarvily.O této hrozné tragedii jsem dosud nic nevěděla,což si myslím,že je škoda.Lidé by tyto skutečnosti znát měli.Velmi doporučuji.

dom.ini
11.02.2018 5 z 5

Opravdu tragický příběh z období války, o kterém se podle mě moc neví. Tedy já jsem o této události předtím asi nikdy neslyšela. Je poznat, že je kniha určena pro mladší čtenáře, ale díky tomu se velmi dobře čte a vůbec jí to neubírá na vážnosti. K svižnému čtení přispívají i velmi krátké kapitoly, což se mi moc líbilo. Knížku určitě doporučuji i lidem, kteří stejě jako já běžně nevyhledávají knihy s válečnou tematikou.

Renatecka
10.02.2018 4 z 5

Smutný příběh. Alfred se mi celou dobu přímo hnusil.

Venny345
09.02.2018 5 z 5

Jedním slovem NÁDHERA!
Dlouho už mě takhle zadny pribeh nepohltil. Opět mě to donutilo, zamyslet se nad tragédiemi druhé světové války.
Moc se mi líbilo, to jak autorka knihu psala že čtyř rozmanitých úhlů pohledu. Vše do sebe hezky zapadalo. Jsem úplně v nostalgii a pribeh ve mne nechal urcitou stopu. Určitě si knihu přečtu ještě jednou. Těším se na další autorčina díla.
NÁDHERA!

prochajda
07.02.2018 5 z 5

Páni, to byla jízda. Zase kniha na kterou se nedá zapomenout.
Nádherně napsaný a velmi čtivý příběh, i když smyšlený, podložený historií z konce 2.sv.války.
"Nesmíme dopustit, aby pravda zmizela s těmi, kteří to vše prožili."

Marekh
04.02.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila. Pokud bych měl srovnat knihu V šedých tónech a tuto knihu, tato kniha byla o něco slabší, ale jinak se četla dobře. Líbila se mi myšlenka vyprávění z různých úhlů pohledů jednotlivých hlavních postav.

Oceňuji, že si autorka dala práci s prostudováním materiálů a návštěvou příslušných míst.

nakavusterezou
04.02.2018 4 z 5

Příběh je temný, smutný a čte se špatně (ohledně zvoleného téma), ale jinak je kniha hezky napsaná.

jaja10
03.02.2018 5 z 5

Pro mě nádherně napsaná kniha zasazena do nepěkného období.
Jemné a drsné zároveň, kniha která ve mně určitě zanechá dojem na dlouhou dobu.

evelýny
26.01.2018 5 z 5

Vina je lovec - Osud je lovec - Hanba je lovec - Strach je lovec
Stránku za stránkou, kapilu za kapitolou jsou pomalu sbírány střípečky příběhů, aby z nich trpělivý a pozorný čtenář mohl na konci knihy sestavit konečnou mozaiku se společným jmenovatelem Wilhelm Gustloff.
,,Zrovna když si myslíš, že ti válka vzala všechno, co jsi měl rád, někoho potkáš a uvědomíš si, že pořád máš co dát."
,,A uprostřed toho všeho plivl život smrti do obličeje".

V konečné mozaice několik kamínků chybí. Jak ráda bych tam doplnila aspoň ten růžový.
Ach Emílie... Konečně jsi zase doma. A poprvé po dlouhé době se ničeho nebojíš.

Šla kačenka podle vody,
napila se horké vody,
kde voděnka crčí,
tam zobáček strčí.

Zajímavost: Místo, kde se nachází vrak lodi, je označené jako válečný památník a námořní hřbitov. Nachází se v polských vodách a v námořních mapách nese označení ,,překážka č. 73".

Vikos
26.01.2018 5 z 5

Knížka úžasná a pořádně smutná. Bezvadně popisuje depresivní a nešťastnou atmosféru 2. světový války.