Sůl moře

Sůl moře https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/321897/bmid_sul-more-9Ky-321897.jpg 5 2617 718

V roce 1945 se druhá světová válka chýlila ke svému konci a poblíž Východního Pruska se tisíce uprchlíků vydalo na pouť za svobodou a většina z nich měla co skrývat. Mezi nimi i Joana, Emilia a Florian, jejichž cesty se zkřížily na lodi, která slibovala spásu. Jmenovala se Wilhelm Gustloff. Donuceni okolnostmi drží při sobě, ale když se svoboda zdá na dosah, udeří tragédie. V tu chvíli je naprosto jedno, které jste národnosti a kultury či jaký je váš společenský status. Všech deset tisíc lidí na palubě bojuje za jedinou věc: chtějí přežít. Autorka knihy V šedých tónech se vrací do dob druhé světové války se svým novým románem, jenž vrhá světlo na jednu z nejhorších – přesto téměř neznámých – válečných tragédií... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: ekniha , CooBoo

Salt to the Sea , 2016

Dashow
09.05.2018 5 z 5

Za dva dny bylo po všem...luxusní. I kdybych byla na světě tisíc let, nikdy nedokážu pochopit co všechno museli lidé za války přečkat. Stejně jako kniha "V šedých tónech" mě tahle uchvátila.. nicméně - zde dávám ještě o hvězdičku navíc, protože i konec byl krásně dotažený a já neusínala s hlavou plnou otázek :-) Vřele doporučuji.

KarinŠ.
07.05.2018 4 z 5

Krásná kniha.Moc dobře se čte. Joanna a Florian mi asi zustane dlouho v paměti.

Simi129
03.05.2018 5 z 5

Moc krásná kniha. Velká spokojenost.

Aya81
02.05.2018 5 z 5

Knihu jsem opravdu zhltla. Líbilo se mi prolínání vyprávění z pohledu 4 různých hlavních hrdinů, postupné odkrývání tajemství jednotlivých postav. Hrůzy války nepřevážily v tomto případě románový děj, historické události slouží spíše jako kulisa celému příběhu. I tak ale poté, co mozek přestane zpracovávat příběh, začne lačnit po zjištění faktů.
Tato kniha a knihy jí podobné jsou podle mne skvělým prostředkem, jak přitáhnout lidi k historii. Přiznám se, že dějepis mne na škole vždycky hrozně otravoval, nudily mne letopočty, jména panovníků, vydané právní akty... a to i přesto, že ještě na střední jsme měli paní učitelku, která dovedla výklad zpestřit historkami, dějepisnými "drby" a zajímavostmi. Až teprve literatura ve mne vzbudila zrnko zájmu o dohledání faktů. Nebo je to možná věkem, protože podobná témata jsem vlastně ani v literatuře dříve nevyhledávala.
No každopádně Sůl moře je sakra dobrá kniha a rozhodně si hodlám přečíst i další autorčina díla.

kytarka
24.04.2018 5 z 5

V šedých tónech se mi líbilo. Ovšem tato kniha je lepší. Neskutečný příběh 4 lidí, kteří se snaží uniknout 2.sv.válce. Krásně se nám tady 4 příběhy spojí do jednoho. U knihy jsem se ani chvíli nenudila a bavila mě od první do poslední stránky. O to více je zajímavá tím, že je podložena pravdivou katastrofou. Jsem ráda, že takovéto romány stále vycházejí. Je potřeba si tu hrůzu připomínat aby se neopakovala.

sabina8042
23.04.2018 5 z 5

Dokonala!

ajasin
19.04.2018 5 z 5

Příběh – dech beroucí, čtivost – stoprocentní. Po literární stránce by si ovšem dle mého názoru zasloužila o trochu lepší zpracování. Pak by totiž v konkurenci s touto knihou obstálo jen málokteré dílo. Nicméně i přes to dávám maximální počet hvězd. Rozhodně doporučuji.

Lil30
18.04.2018 5 z 5

Věřím, že na knihu ještě dlouho nezapomenu, zasáhla mě a budu o ní hodně přemýšlet. Každá postava měla pohnutý osud, něco hrůzného si zažila a doufala, že WG pro ni bude cestou k vysvobození, která se ale změnila v pravé peklo a znamenala tolik zmařených životů. Hlavně dětí, které měly celý život před sebou.
Líbilo se mi vyprávění z více pohledů, kniha tak získala širší rozměr a náhledli jsme do světa každé z postav.
Jsem si jistá, že si přečtu i další knihy od této autorky.

Malachime
16.04.2018 5 z 5

Ruta Sepetys je mistryně vyprávění. Nezklamala mne. Byla stejně dobře napsaná jako V šedých tónech. Skvělá kniha.

Shashlick
14.04.2018 4 z 5

Kniha je velice čtivá a střídání krátkých pasáží čtyř vypravěčů čtivost ještě umocňuje. Kniha pojednává o různých osudech v těžké době a o sebepoznání jednotlivých hrdinů. Všichni máme své tajemství a skrýváme je dokonale i sami před sebou.

Jen mi chyběl nějaký zásadnější příběh.

LucyBrand
13.04.2018 5 z 5

Když jsem začínala, číst knihu moc mě to neoslovilo, ale postupem času jsem se začetla do knihy a pomalu se dostávala do děje a začínalo mě to bavit. Je to moje první kniha od autorky, nikdy jsem nečetla tento styl knihy. Docela jsem se bála, co mám, čekat od knihy ale nakonec mě to oslovila a byla jsem za to ráda. O této knize jsem si udělala dobré mínění. Styl psaní se mi velmi líbil a knihu rozhodně doporučuji!

Často střídaný pohled hlavních hrdinů okořeňuje knihu dynamičností, reálnost příběhu přivádí člověka téměř k šílenství, nutí ho prožívat veškerou bolest, kterou jednotlivci zakusili. Ruta Sepetys oplývá úžasnou schopností dovést postavy k dokonalosti - dává jim kus svého nitra, z každé stránky dýchá život, láska či čiré zoufalství.

cérka
12.04.2018 5 z 5

Byla to největší námořní katastrofa všech dob a já o ni dosud neslyšela. Při potopení osobní lodi Wilhelm Gustloff na konci druhé světové války zahynulo v mrazivém moři kolem devíti tisíc lidí. Šestkrát více než na mnohem známějším Titaniku, o kterém slyším pořád ze všech stran. Odhaduje se, že jen v roce 1945 přišlo o život v Baltském moři 25 000 lidí. Několik měsíců vyplouvala na břeh na různých místech mrtvá těla a strašila místní.
Obrovský mořský hřbitov (od roku 2004 už i oficiálně) a stejně se najde spousta lovců pokladů, pro mě lidských hyen, kteří neustále rabují vrak lodi a nerespektují klid mrtvých.

O druhé světové válce se vypráví mnoho příběhů. O bitvách, politice, vině, odpovědnosti... Na všech frontách zvítězilo utrpení, nikdo nezůstal ušetřen. Mnoha lidem válka zcela změnila život a pojem, co je to domov. Historie nás možná rozděluje, ale neměli bychom dopustit aby byla zapomenuta a hlavně aby se opakovala. Pravda nesmí být zapomenuta.

Tento s části smyšlený příběh zakládající se na mnoha vyprávění zúčastněných a přeživších osob mě naprosto pohltil. Knihu jsem jen stěží odkládala a budu na ni, na ně navždy vzpomínat.
DOPORUČUJI!!!

Mellania
01.04.2018 4 z 5

Má první kniha od této autorky a nebyla jsem zklamaná. Styl psaní se mi líbil a střídání vyprávějících postav dává příběhu energii a nejde přestat číst. Přiznávám, že jsem o této tragédii nevěděla vůbec nic, o to víc jsem byla v šoku. Během knihy jsem párkrát uronila slzu, na konci jsem si regulérně pořvala, chtělo to prostě ven....od této chvíle už vím co je solí moře...opravdu trefný název.

marimari
25.03.2018 4 z 5

Moje druhá přečtená kniha o potopení lodi Wilhelm Gustloff zase z jiného pohledu. Líbilo se mi literární zpracování pocitů a postojů všech hlavních hrdinů, hrůzný dopad na osudy lidí během války. Mám obavu, že jsou lidé nepoučitelní a vždycky se najde někdo, kdo je schopný vyvolat takové hrůzy.

DuncanIdaho
25.03.2018 4 z 5

Od knihy jsem očekával něco jiného. Nejsem ale zklamaný. Kniha se četla lehce. Líbilo se mi, že je napsaná z pohledu čtyř různých lidí.

martinaandulka
23.03.2018 5 z 5

Na doporučení jsem jsi přečetla a nelituji.O událostech na konci války co se týče Pruska,Litvy a zaoceánské lodi Wlhelm Gustloff jsem nic nevěděla.Je to napsáno z pohledu 4 postav, důležité je jsi přečíst doslov hodně věcí vám ještě ukáže a dojde.

hrosik3
23.03.2018 3 z 5

Dala jsem třetí šanci Rutě Sepetys, i proto, že jsem si tuto knihu vybrala do čtenářské výzvy, ale stále se nedostavilo nadšení ostatních čtenářů. Její příběhy jsou sice čtivé, s atraktivními tématy, ale postrádám u nich větší hloubku. Příběh je moc rychlý.

Lusien
20.03.2018 4 z 5

Zážitek.Vydrzet na zacatku nez si zvyknete na stridani deju, ktere pozdeji do sebe krasne zapadnou.Pribeh napinavy az do konce, kdy nevite, jak to skutecne dopadne.Konec je prekvapujici.A souhlasim tady s nekym , ze i me nevadilo, ze pasaze Alfreda byly kratke.To byl ale blbec;)Supr cetba.Ma to svih.

HDosoudilová
20.03.2018 5 z 5

Nemůžu jinak, ale tato autorka píše skvěle. Před lety jsem od ní četla knihu V šedých tonech ale moc se mi líbila. tato kniha mě lákala hlavně tím, že jsem o této tragédii nikdy předtím neslyšela. A přitom by se o této části naší historie mělo mluvit pořád, aby lidé nezapomněli. Příběh je zase o něco jiný než jsem zvyklá ale opět mě nesmírně dostal. I přesto, že jsem ze začátku měla problém s orientací v postavách, četlo se mi to více než dobře.

Jizi
19.03.2018 4 z 5

To, co napíšu, bude znít jako naprostý paradox, ale kniha se četla snad až moc dobře. A rychle. Než jsem se stihla vzpamatovat, než mě stihla víc a hlouběji poznamenat, byl konec. A ten je skutečně velmi silný. Vícehlasost ulehčuje čtení, odlehčuje dopad jednotlivých, tragických událostí a osudů krutě poznamenaných výplodem toho nejhoršího v člověku - touhou bojovat, zabíjet, válčit. Tragédie doprovázející operaci Hannibal jsou jen jedním ze střípků nepředstavitelných hrůz, jež slepené dohromady stvořily monstrum druhé světové války. Je to kniha důležitá, je to kniha ve své výpovědní hodnotě významná. Naděje, že se třeba jednou lidstvo poučí z vlastních chyb, totiž umírá poslední.