Sůl moře

Sůl moře https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/321897/bmid_sul-more-9Ky-321897.jpg 5 2630 2630

V roce 1945 se druhá světová válka chýlila ke svému konci a poblíž Východního Pruska se tisíce uprchlíků vydalo na pouť za svobodou a většina z nich měla co skrývat. Mezi nimi i Joana, Emilia a Florian, jejichž cesty se zkřížily na lodi, která slibovala spásu. Jmenovala se Wilhelm Gustloff. Donuceni okolnostmi drží při sobě, ale když se svoboda zdá na dosah, udeří tragédie. V tu chvíli je naprosto jedno, které jste národnosti a kultury či jaký je váš společenský status. Všech deset tisíc lidí na palubě bojuje za jedinou věc: chtějí přežít. Autorka knihy V šedých tónech se vrací do dob druhé světové války se svým novým románem, jenž vrhá světlo na jednu z nejhorších – přesto téměř neznámých – válečných tragédií... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: ekniha , CooBoo

Salt to the Sea , 2016

Opca
24.02.2019 5 z 5

Nádherná kniha

Lolila
19.02.2019 5 z 5

Krásny a zároveň smutný príbeh - jedna z najhorších vojnových tragédií, o ktorej sa veľa nerozprávalo. Dej sa odohráva v priebehu niekoľkých dní, kde v krátkych kapitolách spisovateľka postupne odhaľuje tajomstvá Joany, Emilie, Floriána a Alfréda a ich snahu dostať sa preč od vojnového besnenia.
Veľmi pútavo napísaný príbeh, stojí za prečítanie.

Vlcice72
17.02.2019 5 z 5

Strhující příběh o historické události, která byla pro většinu z nás doteď neznámou. Knihu jsem si vyhlédla na základě doporučení uživatelů Databáze a přečetla ji jedním dechem. Troufnu si říct, že mi zůstane ještě nějakou dobu pod kůží. ...

"Nesmíme dopustit, aby pravda zmizela s těmi, kteří to vše prožili.
Prosím, dejte jim hlas. "

Já svůj hlas dávám a tuto knihu rozhodně doporučuji k přečtení.

tinka1974
15.02.2019 5 z 5

Strhující příběh. Než jsem dostala tip a začala tohle číst, vůbec jsem nevěla nic o potopených lodích s uprchlíky v Baltském moři. Vždycky když něco takového čtu, říkám si,jak se máme dobře, ale také jak se historie opakuje. A ač to sem nepatří zrovna včera jsem měla zážitek s fotbalovými fanoušky, když jsem se večer vracela tramvají. Kolem projížděli policejní auta, těžkooděnci, koně. Až pak jsem si všimla, že kus od nás je dav "fanatických fandů". Ohně, světlice a hučící zpívající dav. V tu chvíli jsem si uvědomila, že se vlastně dívám na něco, o čem čtu. A přámýšlela o tom, co by se stalo, kdyby přilítl třeba jen kámen... Nic se nestalo, jen ty lidé za války, Židé v Německu, Poláci a ostaní si to prožili, s tím rozdílem, že rozlícené davy nikdo neusměrňoval, ale naopak podněcoval. Přišla jsem domů a román dočetla. S velkým obdivem a úctou k lidem, kteří dokázali přežít těžké doby a nepodlehnout beznaději a se vzpomínkami na ty, kdo zemřeli

menalinda
14.02.2019 5 z 5

Příběhy a charaktery postav které spojí válka,boj o život,námořní katastrofa.Strhující příběh,přečteno za den.Napínavé,báječné.

PetK
13.02.2019 5 z 5

Tohle je teda docela síla. Všichni tak nějak obecně víme, že válka rovná se nelidské zvěrstva, ale asi si těžko - pokud jsme to nezažili - můžeme představit všechny jeho podoby. Přiznávám na rovinu - neměla jsem ponětí o (zřejmě) největším lodním neštěstí, jaké kdy bylo zaznamenáno, ani o Jantarové komnatě. Nejde mi na rozum, že něco takového může být nezvěstné.
Krátké kapitoly jsou příjemné na čtení. Každý ze čtyř hlavních hrdinů je něčím zajímavý, ale nejvíc mě "zaujal" magor Alfred. Jo a ty krátké kapitoly a celkově délka knihy dokazují, že dobrý historický román nemusí být bichle o tisíci stran.
Zase jsem si trochu rozšířila historické obzory a znovu o něco víc děkuju, že žijeme v nádherné době.

veronikau2374
11.02.2019 5 z 5

strhující...

Gregorie
10.02.2019 5 z 5

Dechberoucí, srdcervoucí, úchvatné... Skvěle vyprávěný krásný, dojemný příběh! Naprosto mě pohltil.

Alena1234
06.02.2019 5 z 5

Knížky od Ruty Sepetysové mám moc ráda v šedých tónech a sůl moře je za mě moc povedená vypráví příběh čtyř lidí kteří se snaží dostat na loď Wilhelm Gustloff a bojují o přežití.Krásně je tu popsána charakteristika postav.

destapar.cielo
03.02.2019 5 z 5

Kniha, která ke mně přicestovala náhodou a zanechala velký dojem.

isabelle6719
03.02.2019 5 z 5

Osobně, tahle knížka patří dnes mezi mé oblíbené. Oceňuji práci spisovatelky, jak si dala opravdu záležet nad každým detailem. Jen tak se to nevidí. Hodně jsem se toho v knize dozvěděla. Nic takového vám nikdo nepoví. Jejích příběhy mě opravdu dojali. Je to má první přečtená knížka této spisovatelky. A nebude určitě poslední.

lipi
26.01.2019 5 z 5

Nejsem moc na knihy s vojenskou tématikou, ale tato kniha mne stále přirahovala. Ze začátku se mi zdály jednotlivé kapitoly divně ukončené, ale během pár stránek jsem pochopila a bylo to samozřejmé. Hezky psaný příběh, který krásně zapadá do dalších příběhů zúčastněných hrdinů. Kniha se četla velmi dobře, byla zajímavá a nehektická. Proto plné hodnocení.

ivusse
20.01.2019 5 z 5

Kniha, která se mi vryla pod kůži. Vryly se mi do hlavy některé pasáže, kvůli kterým jsem sáhla pro kapesník. Zejména jde o ty, kde figurují děti. Pak odvaha a statečnost lidí... Díky této knize jsem se něco dozvěděla o velké tragédii. A tak na ní myslím, na utrpení lidí... Silný příběh, smutná historie.

terka95
13.01.2019 5 z 5

Nebyla to kniha, kterou bych nemohla odložit, ale po přečtení jsem nad příběhem a událostmi hodně přemýšlela. Vyhovovaly mi krátké úderné kapitoly, příběh rychle odsýpal. O útlaku baltských států ani o námořních katastrofách s civilisty za války jsem nevěděla, stejně tak o Jantarové komnatě, operaci Hannibal.. Příběh je o tom, jak se spojují cizí lidé různých národností a věku, aby si pomohli, ale zárověň vyprávění o tom, jak většina "kope" pouze za sebe a mění se v sobce, protože jinak o kejhák přijdou oni. Je vidět, že si autorka dala ohromné množství práce s hledáním informací. To dokazuje i nespočet lidí, se kterými byla v kontaktu, jak s experty, tak s potomky lidí, kteří na Wilhelmu Gustloffovi cestovali.

Pavlína79
12.01.2019 5 z 5

Úžasná kniha, plná utrpení a lásky. Láska, všechno zjemní, zatají dech, vyvolá úsměv, bušení srdce i zčervenalé tváře. A ani mráz, smutek nebo samotná válka není pak tak strašná. Láska je svět sám pro sebe. I když tento příběh není o lásce, tak ukazuje, že díky ní zvládneme vše - pro lásku k rodičům, dětem, milencům, láska ... bez ní nemá smysl nic.
Potěšilo mě drobné propojení s autorčinou první knihou V šedých tónech.

elenai
06.01.2019 4 z 5

Začátek knihy byl pomalejší, měla jsem problém se začíst a sžít se s postavami (Alfred si moje sympatie nezískal vůbec), byť byly jejich osudy tak kruté a nemilosrdné. Ale teď tady ležím a civím a bolí mě srdce z toho, co bylo. Jak válka nespravedlivě bere vše, a obvzlášť těm nevinným. Závěr knihy pro mě byl silný a autentický, nezapomenu na něj. Mimo jiné chci ocenit, jakou práci si autorka dala s hledáním zdrojů. Umožnila mi doplnit další střípek do dějin 2. světové války viděný ovšem z úplně jiného pohledu, než na jaký jsem jako čtenářka zvyklá.

maja11231
05.01.2019 5 z 5

Velmi krásná kniha. Válečné knihy moc nečtu ale od téhle knihy jsem se nemohla odtrhnout. Hlavní postavy jsem si hned zamilovala. Příběh mě velice zaujal. Je zajímavé že o lodi
Wilhelm Gustloff ví jen málo lidí a přitom to byla největší námořní katastrofa. Na Wilhelm Gustloffovi zahynulo více lidí než na Titanicu a Lusitanii a to jsou známější a každý jejich příběh zná.
Jsem ráda že jsem knihu dostala a přečetla si tenhle příběh. Nebýt této knihy asi bych se nikdy nedozvěděla o největší námořní katastrofě v dějinách lidstva. Bylo zajímavé se dostat do doby druhé světové války. Velmi autorku obdivuji.
Knihu Sůl moře řadím mezi nejlepší knihy s válečnou tématikou. Nesmírně jsem si knihu užila.
Určitě doporučuji ❤

Ilonidas
04.01.2019 5 z 5

Další nádherná kniha.
Tolik bolesti, tolik utrpení, tolik ztrát.
Vůbec jsem netušila, co se dělo mimo hlavní boj během druhé světové války. Samozřejmě kromě koncentračních táborů.
To bohužel nelze nevědět.
Nicméně, ani na tuhle smutnou událost by se nikdy nemělo zapomenout. Jsem vděčná autorce, že mi ji odhalila.
Tahle kniha ve mně zanechá stopu hodně hluboko..

Mr.Pajek
04.01.2019 5 z 5

Zacinam tuhle spisovatelku dost zboznovat. Opet nadherne napsane.

marketa4006
02.01.2019

Stejným tématem se také zabývá kniha Güntera Grasse Jako rak (Im Krebsgang) z roku 2002.