Sůl moře

Sůl moře https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/321897/bmid_sul-more-9Ky-321897.jpg 5 2609 718

V roce 1945 se druhá světová válka chýlila ke svému konci a poblíž Východního Pruska se tisíce uprchlíků vydalo na pouť za svobodou a většina z nich měla co skrývat. Mezi nimi i Joana, Emilia a Florian, jejichž cesty se zkřížily na lodi, která slibovala spásu. Jmenovala se Wilhelm Gustloff. Donuceni okolnostmi drží při sobě, ale když se svoboda zdá na dosah, udeří tragédie. V tu chvíli je naprosto jedno, které jste národnosti a kultury či jaký je váš společenský status. Všech deset tisíc lidí na palubě bojuje za jedinou věc: chtějí přežít. Autorka knihy V šedých tónech se vrací do dob druhé světové války se svým novým románem, jenž vrhá světlo na jednu z nejhorších – přesto téměř neznámých – válečných tragédií... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: ekniha , CooBoo

Salt to the Sea , 2016

alfinha2321
20.07.2018 5 z 5

Knihu jsem četla na doporučení jako jednu z položek do čtenářské výzvy. Přesto překvapila a zaujala mnohem víc, než některé z těch, které jsem si vybrala sama od sebe. Poslední dobou mě hodně oslovují příběhy z druhé světové války a tato kniha vnáší zase jiný pohled na to šílené válečné období. Vážně doufám, že toto už nikdy nezažijeme... Krátké kapitolky psané z pohledu jednotlivých postav krásně vykreslovaly děj, i když jsem se na začátku musela trochu zorientovat v tom, kdo je kdo. Brzy jsem se ale vžila do příběhu a čekala jsem, kdy se zase odkryje další střípek mozaiky z minulosti některého z hlavních hrdinů. Vyvrcholení v podobě (dnes v podstatě zapomenuté a neznámé) námořní katastrofy bylo epické, možná mě však mnohem víc mrazí z popisů chování vojáků a zejména těch ruských...

martina2704
17.07.2018 5 z 5

Další skvělá kniha od Ruty Sepetys, stylem psaní a vystavění příběhu dost podobná V šedých tónech. Ze začátku jsem měla zmatek v postavách, ale po pár kapitolkách (které jsou krátké, což se k příběhu hodí a nádherně ukazují příběh prostřednictvím různých pohledů) jsem se zorientovala a čtení mě moc bavilo.
Opět na vás dýchne zoufalství lidí, kteří si museli projít hnusem druhé světové války. Není to vůbec lehké čtení, ale i když je to kniha o příšerných zvěrstvech, je krásně napsaná a jakmile se jednou začtete, jen stěží ji odložíte. Navíc jsem moc ráda, že Ruta Sepetys napsala knihu o málo známé historické události, na kterou se dnes již zapomnělo, i když při ni zemřeli tisíce lidí - a i díky ní tito lidé nebudou zapomenuti.

laura
12.07.2018 5 z 5

Moc jsem se na ni těšila a věděla jsem, že můj čtenářský instinkt na výborné knihy mě neklame, když říká, že tahle bude wow... A byla. Kdybych ale napřed četla od téže autorky "V šedých tónech", myslím, že by to wow nebylo až takové... Příběh byl bolestný, byl šokující, překvapoval, a slzy také přišly, protože jinak bych se té bolesti a smutku asi nezbavila... Ale přece jen už jsem četla víc podobných příběhů a tak prostě, ačkoli vynikající, zase tolik nepřekvapil. Což se o další výše zmiňované knize od této autorky říct nedá, protože ta mě šokovala, překvapila a rozmasakrovala. Sůl moře jen vsypala sůl tam, kde ještě zůstaly rány z jiných příběhů. Ale bylo to čtivé, krásné a strhující. A dozvěděla jsem se něco o jedné z největších námořních katastrof vůbec, ačkoli doteď jsem o ní nevěděla vůbec nic. Obdivuji všechny, kteří se v té době nevzdávali, bojovali, rvali se o trosky života a lpěli na nich, i když už nezbývala téměř žádná naděje. Zůstal ve mě smutek a obdiv pro všechny, kteří i v takových chvílích dokázali myslet na druhé, a obětovat to málo co měli - svůj život, aby zachránili jiné. Někdy to, že nic nemáte, vám vlastně dává všechno. Příběh o tom, že všichni lidé bratry jsou - a nezáleží na tom, jaké rasy, jaké víry, jakého přesvědčení. Jsme prostě jenom lidmi. Doufám, že v mnohých z nás něco z těch, kteří svůj boj tehdy prohráli, zůstalo. Že budeme bojovat, nevzdáme se, a vždycky nám bude záležet i na druhých, ne jen na sobě...

kalinka99
03.07.2018 5 z 5

Každá kniha mě od této autorky nesmírně zasáhne. Vím, že tohle je smyšlený příběh, ale přesto se tyto věci děly a je to napsané na základě skutečnosti. Chvilkami jsem cítila jako bych byla i já uprchlíkem, jak mě příběh vtahoval.

julie8829
03.07.2018 3 z 5

Určitě další poučná kniha od Ruty Sepetys, ale dle mého názoru ne tak dobrá jako V šedých tónech. Jsem ráda za doplnění znalostí ohledně těch potopených lodí, protože předtím jsem to vůbec nevěděla, ale kniha jako taková není až tak dobrá :D Ale určitě jsem ráda že jsem si jí přečetla :)

Jana283
03.07.2018 4 z 5

Osudy čtyř mladých lidí - litevské ošetřovatelky Joany, pruského restaurátora Floriana, polské dívky Emilie a fanatického Němce Alfreda se prolnou na pozadí dvou ne zcela známých událostí 2.světové války. V roce 1944 začala operace Hanibal, jejíž úkolem byla evakuace civilních obyvatel z východního Pruska před postupující Rudou armádou. Autorka popisuje strastiplnou cestu plnou strachu, utrpení, ale také naděje a sounáležitosti. V Polské Gdyni se všichni snaží nalodit na loď Wilhelm Gustloff. Od cíle a naděje v Německém Kielu je dělí pouhých 48 hodin plavby. Na loď pro 1200 výletníků je naloděno přes 10 000 utečenců, zraněných vojáků i fašistických potentátů. Po plavbě, která trvá pouhých pár hodin, je loď zničena ruskými torpédy. V chladných vodách Baltského moře umírá více než 9 000 lidí (6x více než při potopení Titaniku).
Ruta Sepetysová - stejně jako v Šedých tónech - popisuje události strohým prostým jazykem, ale možná právě proto se před námi otvírá plastický obraz historických událostí, které nemilosrdně zmítají osudy lidí toužících pro těch nejprostších věcech - domovu, rodině, lásce, bezpečí... Čtete se zatajeným dechem a doufáte, že cesta plná utrpení přece jen bude mít šťastný konec.

michaela9003
02.07.2018 5 z 5

Skvělá knížka přečtená skoro na jeden zátah. Na začátku mi trochu vadily rychle měnící se kapitoly a postavy, ale po chvíli mi tento způsob psaní přišel skvělý. Člověk měl možnost nahlédnout na dění z více stran a o to více se do děje ponořit. Líbilo se mi, jak byly postavy rozmanité a každá měla svůj osobitý způsob myšlení. Určitě knížku doporučím svým kamarádům! :)

aleza1
02.07.2018 4 z 5

O lodi Gustloff jsem už slyšela, ale ještě nic nečetla. Mnohem tragičtější příběh než o známém Titaniku, a v tu dobu nebyla loď jediná. Doslova další katastrofa celé 2. světové války. Dávám 4,5 hvězdičky, trochu jsem se ztrácela v popisu osob, jinak děj a možná realita celého příběhu jasných 5 hvězdiček.

sgjoli
01.07.2018 5 z 5

Od knihy jsem měla velmi vysoká očekávání a jsem moc ráda, že mne Ruta Sepetys touto knihou nezklamala. Jedná se o skvěle zachycené vyprávění několika silných lidských osudů, která spojovala touha po životě a snaha uniknout. Jde o téma velmi nelehké, ale zpracované to je velmi přístupnou formou, takže knihu zvládnout přečíst i náctiletí. Hodně silná kniha a moc moc doporučuji!

LaDouceBrise
27.06.2018 5 z 5

Právě jsem knihu dočetla, a jelikož ve mně víří milion dojmů, bude tento komentář možná trochu zmatený.

Sůl moře je výjimečným zážitkem, který by si měl každý prožít po svém. Neskutečně obdivuji Rutu Sepetysovou za to, kolik úsilí, času a odhodlání vynaložila na to, aby tato kniha mohla vzniknout. Poznámka autorky na konci mě přesvědčila o tom, že si její dílo skutečně zaslouží plný počet hvězdiček.

Kniha není žádným oddechovým čtením. Téma zkázy Wilhelma Gustloffa je opravdu velmi těžké a bolestné a příběh čtyř obyčejných lidí, kteří se na jeho palubě usilovně snaží najít bezpečí, dojemný a srdcervoucí. Konec jejich příběhu vám nepochybně zlomí srdce a donutí vás ochutnat sůl moře pramenící z vaší vlastní duše.

Kniha má i své nedostatky. Nenechte se odradit poněkud zdlouhavým začátkem a zmatkem, který ve vás vzbudí množství postav a rychlé střídání kapitol. Vydržte a sledujte boj Emilie, Joany, Floriana i nemožného Alfreda, jehož jsem nemohla k smrti vystát, s nepřízní osudu. Dokážou se vzepřít tomuto nevyzpytatelnému lovci?

O operaci Hannibal jsem před četbou této knihy neměla nejmenší ponětí. O to víc se mě dotklo, co všechno si během ní lidé museli zažít a kolik jich svou bitvu s osudem prohrálo.
Netušila jsem.
A teď mám pocit, jako by mi za nehty zůstala všechna sůl Baltského moře.
Rutě Sepetysové patří můj neskonalý obdiv.

,,Je nekonečně pošetilé se domnívat, že jsme mocnější než moře nebo nebe."

,,Jak se má člověk bránit proti zdlouhavému a nesnesitelnému utrpení způsobenému vědomím, že vás dřív či později přemůže moře?"

Mandlevest
26.06.2018 5 z 5

Knihu jsem si půjčila na základě hodnocení v DK. Myslím, že není třeba hodnotit mnoha slovy. I tato nevšední knížka neplýtvá složitými souvětími a délkou kapitol. Také postav tu není mnoho. Přesto řekne vše a možná i trochu víc. Nenásilně, dojemně , intimně. Byl to zážitek číst tento příběh.

RADOST
23.06.2018 5 z 5

Působivá připomínka toho, čeho je lidstvo schopno. Dobrého i hrozného. Ve jménu čeho? Právem koho? Tolik utrpení si působíme ve stále se opakujících vlnách šílenství, touhy po moci a bohatství. A zároveň i v těch nejtěžších dobách někteří jednotlivci neztrácejí empatii a lidskost. Skvělá kniha o nedávné historii, utopené a přehlušené známějšími epizodami dějin.

kikiodvi
18.06.2018 4 z 5

4,5* Byly doby, kdy jsem si myslela, že nic horšího než potopení Titanicu se snad ani stát nemůže. Potom jsem se dozvěděla o lodi Wilhelm Gustloff…

Knihu jsem doslova slupla jako malinu, až tak dobře se četla. Potopení lodi jako by bylo symbolickým završením tragického příběhu čtyř lidí, kteří se potkali po letech válečných útrap, a které spojovala touha přežít. Čtyři příběhy dávají dohromady zajímavý celek. Při čtení si znovu a znovu uvědomujeme, jak hrozná válka je. Velmi oceňuji, kolik práce si autorka dala s vyhledáváním historických reálií, protože příběh působil pravdivě a uvěřitelně.

Sůl moře určitě doporučuji k přečtení. Minimálně se dozvíte o katastrofě, která vzala život tisícům lidí, a o které se všeobecně moc nemluví.

lucie5078
18.06.2018 5 z 5

Jsem z knihy nadšená. V historii celkově "plavu" a jsem ráda, že mě takto kniha obohatila, o popisované tragédii jsem do té doby nevěděla. Moc se mi i líbil styl, jakým je kniha napsaná. Krátké kapitoly dodávají knize rychlý spád. Určitě doporučuji.

elfinkaa97
12.06.2018 3 z 5

Je to pěkná kniha z prostředí druhé světové války vyprávějící příběh nejen 4 hrdinů, ale taky potopení lodi duchů, o které se skoro neví a přitom to byla větší tragédie, než Titanik. Ale i tak jsem už četla lepší beletrii z 2. sv. války. Třeba Vypravěčka od Jodi Picoultové byla úžasná.

EleanorJane
11.06.2018 5 z 5

Jak krutý může být osud? Dojemný příběh několika lidí, kteří chtěli prostě jenom žít. Wilhelm Gustloff? Než jsem vzala tuto knihu do ruky, o této tragédii jsem neslyšela. Autorka zviditelnila tuto tragédii světu. Prostě pro mě velice silný příběh.

Pípasek
10.06.2018 5 z 5

Kniha opravdu krásná, doba, ve které se čtením octnete
děsivá. Obyčejní lidé různé národnosti, vyznání i věku touží jen po jediném, přežít. Naloděním na loď, kterou potopily ruská torpéda, se to 9 000, bohužel nepovedlo. Staly se solí Baltského moře. Smutné je, že o této největší a nejbolestivější události a mnoha dalších lodích potopených za druhé světové války, jsou informace mizivé.

Audrina
31.05.2018 5 z 5

Ruta Sepetys psát prostě umí! Příběh je to nádherný, oceňovala jsem se, že se postupně odhaloval, takže čtenář zjišťoval postupem času, jak se všechno seběhlo.
V knize se píše o události, o které by se mělo psát a učit mnohem více, je až mrazivé kolik lidí zůstalo pohřbeno v Balstském moři při snaze dostat se do bezpečí.

knihovnička007
23.05.2018 5 z 5

Jediné mínus je, že kniha ubíhá hrozně rychle.
Před čtením jsem o této události vůbec nevěděla, takže děkuji autorce za toto dílo. Hrozné období, hrozné časy. Spisovatelka všechny postavy krásně vykreslila, z "námořníka" jsem měla husí kůži, úplně jsem ho viděla před sebou. Na druhou stranu ani přes 350 stran nestačilo k vykreslení těch hrůz, toho šílenství, co se tehdy dělo.
Představila jsem si sama sebe v kůži Emilie nebo Joany. V dnešní době by studovaly, chodily na večírky a tehdy...
Fandila jsem Florianovi, byl mi hodně sympatický. Takový příjemně obyčejný kluk, který jen hledá štěstí.

Moc děkuji za tuto nádhernou knihu. Myslím, že na ni hodně dlouho nezapomenu. Bude mi připomínat, co všechno máme a nevážíme si toho. Jak šílená to byla doba, jak šílení byli lidé, aby si zachránili to nejcennější-životy.

Schary
17.05.2018 5 z 5

Moc pěkná kniha o strašlivém obdobi lidstva. Vypráví o téměř neznámých událostech 2. Světové války,a to o potopení lodi plné uprchlíků, dětí a žen v Baltském moři. Velká část z lidi mířící za spasou,zde našla svůj hrob. Příběh pěkně ubiha a propojuje osudy několika mladých lidí...,ale na samotné lodi se odehrává až závěr knihy. Určitě stojí za přečtení.