Sůl moře

Sůl moře https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299441/bmid_sul-more-i7c-299441.jpg 5 2616 718

V roce 1945 se druhá světová válka chýlila ke svému konci a poblíž Východního Pruska se tisíce uprchlíků vydalo na pouť za svobodou a většina z nich měla co skrývat. Mezi nimi i Joana, Emilia a Florian, jejichž cesty se zkřížily na lodi, která slibovala spásu. Jmenovala se Wilhelm Gustloff. Donuceni okolnostmi drží při sobě, ale když se svoboda zdá na dosah, udeří tragédie. V tu chvíli je naprosto jedno, které jste národnosti a kultury či jaký je váš společenský status. Všech deset tisíc lidí na palubě bojuje za jedinou věc: chtějí přežít. Autorka knihy V šedých tónech se vrací do dob druhé světové války se svým novým románem, jenž vrhá světlo na jednu z nejhorších – přesto téměř neznámých – válečných tragédií.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CooBoo

Salt to the Sea , 2016

Dendyna
02.02.2022 4 z 5

Krásné čtení, doporučuji

Pert
29.01.2022 5 z 5

Moc hezká kniha. Překvapilo mě, že o tak velké námořní tragédii se skoro nemluví.

Petronelka123
29.01.2022 5 z 5

Na knihu jsem čekala v knihovně asi dva měsíce a jsem ráda, že jsem to nevzdala. Zpočátku mi styl, jakým je kniha psaná, připadal zvláštní, ale po pár stránkách jsem se začetla a knihu jsem nedokázala skoro odložit. Na poslední stránky jsem přes slzy ani neviděla. Příběh Joany, Floriana a Emilie mě jak se říká dostal. Z pohledu dnešního zhýčkaného člověka mi přijde neskutečné, co všechno si lidé za druhé světové války museli prožít a jakému zoufalství byli v mnohých situacích vystaveni a když se to týkalo dětí, je to pro mne takřka nepředstavitelné. Tragedie lodi Wilhelm Gustloff mi byla neznámá a jsem moc ráda, že jsem si touto knihou mohla doplnit znalosti. Určitě doporučuji!!!

Runinka
28.01.2022 5 z 5

Tak to bylo počtení. Navíc o této historické tragédii jsem vůbec nevěděla.

Speedy076
27.01.2022 5 z 5

Opět naprosto neuvěřitelné. Autorka skutečně ví, jak čtenáře rozplakat.
Na stránkách knihy se ukrývá naprosto strhující příběh o naději a zklamání, který si prostě musíte přečíst. Doporučuji!

MedvidekS
22.01.2022 5 z 5

Ruta Sepetys píše krásně o smutných věcech. Jednou za čas si přečtu romány z tohoto odporného období světových dějin a vždy mě to rozbrečí. Přečteno za jeden den…

Nuttelka
18.01.2022 5 z 5

Asi jaksi ani nemám slov... moc dobře vím, proč se těmto knihám vyhýbám. Velmi silný příběh většinou se slzami v očích, při poznámce od autorky kapesník nutný. Interpretace audioknihy úžasná, všechny postavy a jejich osudy ožily...
(Audiokniha)

red_marionette
10.01.2022 5 z 5

Spisovatelka to prostě umí!

Dreamal
06.01.2022 5 z 5

Sůl moře je úžasná kniha, autorčin vytříbený styl se mi velmi zamlouvá. Vřele doporučuji. Napínavé lidské příběhy na pozadí historických událostí.

marianasvestka
31.12.2021 5 z 5

Konečně jsem přečetla všechny knihy od autorky Ruty Sepetys a tak mohu napsat, že podle mě je kniha Sůl moře nejlepší z její tvorby. Velice silný příběh založený na skutečných událostech, o kterých se podle mě dostatečně nemluví a semlel je tok dějin. Skvělý styl psaní knihy. Krásnný jazyk a barvité charaktry. Doporučuji všechny knihy od této brilantní autorky.

Ema24
31.12.2021 5 z 5

Stejně jako V šedých tónech, tak i tato kniha je krásně napsána a má úžasné téma.

Obdivuji autorku, že si tato témata vybírá a takto krásně popisuje.
•••
Jednoznačně doporučuji!

hana8062
20.12.2021 4 z 5

Sůl moře je nádherná kniha. Strávila jsem s ní pouhých několik hodin, ale budu si ji pamatovat dlouho. O lodi jménem Wilhelm Gustloff jsem ještě nikdy neslyšela, ani obrovském počtu obětí jejího potopení. Netušila jsem o operaci Hannibal, či o tom že Hilter maloval akvarelem.
Mnoho informací mi dala Ruta Sepetys touto knihou. Ale zejména jsem dostala krásný příběh. Postavy, které nejde nemilovat . Tedy až na jednu zvláště slizkou. Dostalo se mi příběhu o přátelství, lásce, solidaritě, odvaze, mateřství, lidskosti, zkáze a naději.

Jako audiokniha překrásně načteno, s úžasným citem pro emoce postav a perfektními předěly. Sůl moře se mi zkrátka moc líbila a kdybych měla za poslední dobu doporučit jednu (audio)knihu, byla by to právě tato.

Kaja1
11.12.2021 5 z 5

Tak to bylo něco. Říkám si, už nikdy žádnou knihu o II. sv.válce a zase po nějaké sáhnu. Spisovatelku jsem objevila díky knize Mlčící fontány. Její knihy se opírají o skutečné historické události, a to člověka obohatí o další znalosti naší historie. Knihu doporučuji k přečtení, tragédie lodi Gustloff ve mně ještě dlouho zůstane. Úžasný je i doslov autorky, kde vysvětluje dějinné události a pátrání, které podnikla, aby kniha mohla vzniknout.

Lucka12345
09.12.2021 5 z 5

(SPOILER) To bylo nádherné!

Moc se mi libí jak autorka vytahuje historocké události o kterych se tolik nemluví. O smutné události s Titanicem ví každý, ale o potopení lodi Wilhelm Gustloff jsem já nikdy neslyšela.
Všechny postavy (kromě Alfreda) jsem si zamilovala
Přečtení dalších knih od autorky stoprocentně nebudu odkládat!!!

94_Anet
26.11.2021 5 z 5

Velmi povedená kniha, jako všechny od této autorky. Silný příběh na pozadí děsivé historie, který i přesto si uchovává naději a lehkou naivitu.

petrarka72
22.11.2021 5 z 5

Silný příběh, dechberoucí skutečnost. Fakta: nacistická loď Wilhelm Gustloff měla přepravit do bezpečí přes deset tisíc utečenců, prchajících před Rusy nedlouho před totální porážkou Hitlera z Gdyně do Kielu; na palubě tvořily více než polovinu pasažérů děti; loď byla torpédována a 30. ledna 1945 se potopila; zachránila se necelá tisícovka lidí... Fikce: "Prušák" a "rytíř" Florian, restaurátor s jantarovou labutí; Joana, obětavá a krásná litevská ošetřovatelka; Emilie, Polka v růžové čepici, toužící po lásce a těhotná za děsivých okolností; Alfred, fyzický i charakterový mrzáček toužící po uznání za každou cenu; a také výborná postava Opiho-"básníka v botách", nebo kluk pečující o zajíce s jedním uchem; všichni s tajemstvím nebo vinou, všichni na palubě; a všichni v rukou osudu... Moje první doposlouchaná audiokniha - a v žebříčku nejlepších válečných příběhů zaujímá Sůl moře třinácté místo (a tipuji, že bude stoupat). Zbytek přesně vyjádřila Amitiel76, díky za to.

Amitiel76
20.11.2021 5 z 5

Jak je možné, že jsem ve svých letech doposud nikdy neslyšela o této největší námořní tragédii v dějinách? O tragédii takového rozsahu, že strčila do kapsy i slavný Titanik, o kterém vznikl už bezpočet filmů a knih? O neštěstí, které si vyžádalo více než 9.000 obětí? Proč se o tom tak málo ví, a málo mluví? Je to snad tím, že šlo o nacistickou loď, plnou německých uprchlíků? Protože byli zahrnuti do statistik jako válečné oběti? Protože to byly oběti té "špatné" strany? Proto nás totalitní režim s touto událostí v dějepise neobeznámil?
Na tuto autorku jsem byla vážně zvědavá. A mohu říct, že skutečnost předčila má očekávání. Knihu jsem nedokázala odložit. Oči přišpendlené ke stránkám, zhltla jsem ji za jediný den. Ruta píše opravdu poutavě. Díky kraťounkým kapitolkám, kde nechává promlouvat hned čtyři osoby zároveň, je čtení naprostá paráda. Sledovat jednu událost hned čtyřmi pohledy, vás vtahovalo do děje čím dál hloub. Válečné hrůzy, všudypřítomný strach, hlad a strádání, získali tak dokonalý rozměr.
Cesta směsice uprchlíků za záchranou, kterou jim měla poskytnout plavba na lodi Wilhelm Gustloff. Většinu pasažérů tu tvořili civilisté a téměř polovinu děti. Loď, která se měla stát spásou a útočištěm před postupující Sovětskou armádou, se pro většinu z nich stala vodním hrobem. Psal se 30.leden 1945....
Velmi emotivní kniha, která vám poodhalí další z "utajovaných" kapitol naší historie.
Doporučuji k přečtení.

Bedka
13.11.2021 5 z 5

Okrem toho ze to bola vyborna kniha, tak mi znacne rozsirila obzory. Malo to spad a silny pribeh.

Pavouček2
09.11.2021 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha, kdy hlavní postavy měli svůj hlas a tím jsem se krásně orientovala ve vyprávění. Navíc ta krásná hudba...

Bája89
06.11.2021 5 z 5

Neskutečné smutné a krásné zároveň. Poslouchala jsem jako audioknihu a byla překvapená jak dokáže autorka vykreslit tak velké věci, emoce, příběhy a postavy. A co víc, ty postavy s vámi doslova cloumají. Alfréd, kterého chcete prakticky okamžitě po jeho objevení na scéně zaškrtit. Florián, který je záhadný a přitom neskutečně něžný. Byl to zážitek, který člověkem otřese a nějakou dobu s ním stále zůstává. A ten konec? K tomu není co dodat.