Sůl moře

Sůl moře https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299441/bmid_sul-more-i7c-299441.jpg 5 2616 718

V roce 1945 se druhá světová válka chýlila ke svému konci a poblíž Východního Pruska se tisíce uprchlíků vydalo na pouť za svobodou a většina z nich měla co skrývat. Mezi nimi i Joana, Emilia a Florian, jejichž cesty se zkřížily na lodi, která slibovala spásu. Jmenovala se Wilhelm Gustloff. Donuceni okolnostmi drží při sobě, ale když se svoboda zdá na dosah, udeří tragédie. V tu chvíli je naprosto jedno, které jste národnosti a kultury či jaký je váš společenský status. Všech deset tisíc lidí na palubě bojuje za jedinou věc: chtějí přežít. Autorka knihy V šedých tónech se vrací do dob druhé světové války se svým novým románem, jenž vrhá světlo na jednu z nejhorších – přesto téměř neznámých – válečných tragédií.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CooBoo

Salt to the Sea , 2016

hroubek
09.06.2022 4 z 5

Druhá kniha od autorky, a podruhé velká spokojenost. Hodně mi sedl styl jakým Ruta Sepetysová píše, a k tomuto příběhu tento styl pasuje velmi přesně. Sepetysová opět neplýtvá slovy a píše úderně a nepříjemně. Kniha má perfektní tempo a využívá styl a formu vyprávění na maximum. Díky tomu vyniknou i "obyčejnější věci a zápletky" v příběhu. Velmi se mi líbil nápad, že příběh bude vyprávěn z různých pohledů. Tímto krokem se Sepetysové podařilo vylíčit příběh zajímavě a poutavě. Změnou perspektivy dokázala autorka výborně popsat katastrofu a taky samotnou válku. Ten úhel pohledu je perfektní a krásně to funguje v přechodech mezi Alfrédem a ostatními. Osobně jsem nic o katastrofě na lodi Wilhelma Gustloffa nevěděl, a o to více, to pro mě bylo šokující a strhující zároveň. Jediné co mi nesedlo je ta romantická část mezi hrdiny. Nemám problém, že zde je, ale jakým způsobem je vyprávěná. Prostě jsem jí moc nevěřil. Nejsilnější linka je ta, kterou má Emilia, protože naplno ukazuje zvěrstva na obou stranách války. Sůl moře je povedená a hodně kvalitní kniha.

ujira
24.05.2022 5 z 5

Silný příběh, vycházející z málo známé tragédie válečné lodi Wilhelm Gustloff, která převáží uprchlíky a je torpedovaná sovětskou ponorkou. Osudy hrdinů, které spojuje snaha o záchranu života na konci druhé světové války, ale také skrývání životních příběhů, různá ochota pomoci druhému, jsou hlavními motivy čtivé knihy.

Katulinka69
14.05.2022 4 z 5

Těžko psát komentáře k takovým to knihám. Tak snad jen..děkuji za silný příběh

amanek
12.05.2022 5 z 5

Ani já jsem o této tragédii nikdy neslyšela.
Tisíce šílených příběhů....

Jrsnbl
08.05.2022 5 z 5

Tak tenhle příběh byl masakr. Doslova.

Loď Wilhelm Gustloff. Naděje, utrpení. Příběh jako tento ukazuje, že ve válečných konfliktech není strana, která by činila jen dobro. Nebo jen zlo. Každá mince má dvě strany. Nacisté byli pro uprchlíky utíkající před návalem Sovětů spásou. Přitom se jednalo o zrůdy páchající možná ještě větší zlo.

Ruta Sepetys nám naservírovala knihu, kterou by si měl přečíst každý, kdo by bez přemýšlení zavřel hranice před těmi "zlými uprchlíky." Ať už se jedná o Ukrajince utíkající před Putinovými spáry, nebo třeba Syřany či Afghánce opouštějíc rodnou zemi před občanskou válkou. Na každého bychom měli pohlížet stejnou měrou. Všichni utíkají před utrpením, násilím a smrtí. Proč si nejsou rovní?

Styl, jakým autorka psala, byl naprosto parádní. 4 postavy vyprávějíc příběh ze svého pohledu. Ty pohledy se nakonec protnou natolik, že se z nich stává rodina. Skoro.

Karciina
21.04.2022 5 z 5

Dalo by se říct, že Sůl moře je nepřímo spojená s V šedých tónech (ty osobně doporučuji číst jako první), jelikož zde máme zmiňovanou hlavní postavu Linu z knížky V šedých tónech. Vypravěčů je tu několik a nebudete mít problém se s nimi ztotožnit. Kniha vypráví o potopení lodi Wilhelm Gustlov. Tohle období, tato témata by se rozhodně neměla zapomínat, kniha vás posune dal. Příběh je hodně silný, ale zároveň velmi čtivý, takže vás kniha vtáhne a nepustí. Takže jen do toho, já hodnotila 5*/5*.

Trigger warnings - Krev, smrt, utonutí, znásilnění, válka.

Katka81
03.04.2022 5 z 5

Když jsem začala číst tuto knihu, bylo mi úzko. Hlavně zhlediska dnešní situace. Přesto jsem dala knížce šanci, protože se četla rychle a děj rychle odsýpal. O této námořní katasfrofě jsem jako většina z nás netušila, a proto jsem ráda, že jsem si opět rozšířila vědomosti. Od autorky si ráda přečtu i další knihy.

Allys
29.03.2022 5 z 5

Je to moja prvá kniha od autorky a naozaj je skvelá. Štýl písania je netradičný, kapitoly sa venujú jednotlivým postavám a sú medzi sebou krásne prepojené. Trochu som mala obavy z viacerých hlavných postáv, ale neboli na mieste.
Silný príbeh plný emócií o ceste za slobodou, ktorá vyzerá, že každú chvíľu skončí predčasne, vzhľadom k všade prítomnému nebezpečiu. Krátke kapitoly sú písané svižne a pútavo, v deji nebolo jediné slabé miesto. Dej bol síce často krutý a bezútešný, ale také žiaľ to obdobie bolo.
Dozvedela som sa o lodi Wilhelm Gustloff a jej tragickom konci, čo ma prinútilo si vyhľadať viac informácií aj o operácii Hannibal. Bolo to najtragickejšie potopotenie lodi v dejinách, som prekvapená, že sa o týchto udalostiach nehovorí viac.
Je to jedna z mála kníh, ktorá sa venuje oblasti Východného Pruska v období druhej svetovej vojny a pre rozšírenie celkového obrazu o vojne určite doporučujem. Autorka si dala veľkú prácu s prípravou podkladov, robila rozhovory s pamätníkmi, ich príbuznými, dokonca cestu svojich postáv sama prešla, aj keď o veľa rokov neskôr.

JankaV80
26.03.2022 5 z 5

Moc pěkně napsaný příběh o hrůzách, které si člověk neumí (a ani nechce) představit. Dobře vykreslené postavy - Florian, Emilia, Joana (ty si čtenář hned zamiluje, stejně jako mnoho jiných - zbloudilého chlapce, básníka v botách, Ingrid, ...) a Alfred (čtenář neví, zda ho nesnáší nebo lituje), které mají mnoho společného - snaží se dostat na loď, která by je měla odvést do bezpečí. Tou lodí má být Wilhelm Gustloff. Lodí, o níž já jsem nikdy před tím neslyšela a o to víc mě námořní neštěstí popisované v knize ohromilo.
Oceňuji, že na úplném konci je naznačené, jak to s kterou postavou dopadlo.
Knihu rozhodně doporučuji, stojí za přečtení. Pro mě je to první kniha od této autorky a určitě ji ještě vyhledám.

Kniholenka9
22.03.2022 5 z 5

(SPOILER) Ruta nezklamala, opět jsem se dozvěděla něco, co nás ve škole neučili. Čtyři osudy mladých lidí, které spojil jeden cíl a to dostat se co nejrychleji na loď Wilhelm Gustloff. Bohužel jen málo vyvolených se dostalo do záchranných člunů. Krásně napsaná kniha o jedné z největších námořních katastrof. Jsem ráda za to, jak dopadl příběh Joany a Floriana a knihu rozhodně doporučuji k přečtení.

Martin1974
20.03.2022 5 z 5

Výborná kniha !

Lubošovo
14.03.2022 5 z 5

Wow. Tohle bych fakt zážitek. Nenechte se odradit tím, že knihu vydalo vydavatelství pro mládežníky (YA). Je to fakt zážitek. Skvělý příběh, skvělá práce se střídáním postav. Vřele doporučuji všem.

Evišťátko
04.03.2022 5 z 5

Skvělé!! Což je v rozporu s tím o čem kniha pojednává, protože to je děsivé,ale nesmí se zapomínat.Pro mě knihy s touto tématikou patří do šuplíku Musím přečíst,i když se mi nechce. Tolik bolesti a bezpráví,tolik odhodlání a statečnosti.

pepap
02.03.2022 4 z 5

Pravdou je, že o námořním neštěstí popisovaném v knize jsem neměl ani tušení a když jsem pak dohledával, jestli nějaká loď Gustloff skutečně existovala, bylo potvrzení celého příběhu dost šokující. Míra tragédie světové války se stále prohlubuje ...

Rihatama
25.02.2022 4 z 5

Druhá světová válka je vděčné literární téma, ovšem uchopit jej z ještě nepopsané strany musí být čím dál obtížnější. Sepetys beze zbytku uspěla. Nabízí mix historických událostí - vrcholící málo známým dramatem uprchlického titaniku jménem Wilhelm Gustloff - fikce a historie, to vše propojeno romantickou linkou. Román zachycuje konec války ze strany prchajícího válečného agresora, k němuž se z různých důvodů připojí představitelé všech stran válečného konfliktu. Je napěchován emocemi, morálními úvahami, odvahou a ušlechtilostí i bezostyšným násilím. Díky přístupu k popisu této válečné doby z pohledu čtyř osobností různého věku, povahy a národnosti Sepetysová nadto promlouvá různými jazyky duševní vyspělosti. Smutný avšak nesmírně barvitý a velmi čtivý portrét závěrečného úseku jedné z největších válečných katastrof světa.

VMJoze
21.02.2022 5 z 5

Velmi silný příběh, skvělé postavy a jedna obrovská tragédie. Myslím, že filmová verze by byla fantastická. Urri urri... svině jedny... povinných pět hvězdiček.

Zuknihomol
20.02.2022 5 z 5

Ruta Sepetys píše dechberoucí příběhy z historických událostí. Nevěděla jsem o lodi Wilhelma Gustloffa a jsem velmi ráda, že jsem se to dozvěděla. Je až zarážející, že všichni ví, jaké kajuty měli v Titanicu a co tam jedli cestující, ale neví, že devět tisíc lidí, téměř osminásobek Titanicu, zemřelo při této námořní tragédií způsobené nekončící válkou. Příběh je mrazivý a ukazuje, jak zbytečná a ničící válka doopravdy je. Ukazuje, že v ní není vítěze.

SilviiM
14.02.2022 4 z 5

Krátké příběhy, které nutí člověka k neustálému čtení. Paní spisovatelka opět boduje.

FoxFox
09.02.2022 5 z 5

Výborně napsaná, velmi čtivá kniha popisující krátký úsek ze života několika hrdinů, završena obrovskou tragédií. Nebyla jsem si jistá, jestli kniha z nakladatelství, které obvykle vydává YA bude pro mě, ale jsem vděčná, že jsem po ní sáhla. Doporučuji.

Vivetkav
05.02.2022 4 z 5

Řeknu rovnou HUSTÁ kniha.. začátek byl pro mě všelijaký, ale potom vše začalo zapadat jako puzzle a dostalo to spád a nešlo přestat.. nechápala jsem a stále mi to hlava nebere jak se o tomto neštěstí a lodi vůbec neví.. neuvěřitelné.. doporučuji