Sůl moře

Sůl moře https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299441/bmid_sul-more-i7c-299441.jpg 5 2617 718

V roce 1945 se druhá světová válka chýlila ke svému konci a poblíž Východního Pruska se tisíce uprchlíků vydalo na pouť za svobodou a většina z nich měla co skrývat. Mezi nimi i Joana, Emilia a Florian, jejichž cesty se zkřížily na lodi, která slibovala spásu. Jmenovala se Wilhelm Gustloff. Donuceni okolnostmi drží při sobě, ale když se svoboda zdá na dosah, udeří tragédie. V tu chvíli je naprosto jedno, které jste národnosti a kultury či jaký je váš společenský status. Všech deset tisíc lidí na palubě bojuje za jedinou věc: chtějí přežít. Autorka knihy V šedých tónech se vrací do dob druhé světové války se svým novým románem, jenž vrhá světlo na jednu z nejhorších – přesto téměř neznámých – válečných tragédií.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CooBoo

Salt to the Sea , 2016

Lumíček
29.12.2018 5 z 5

Hodně drsná kniha. Všichni bychom si měli vážit doby, ve které žijeme. Obdivuji ty, co dokázali přežít. Člověk by nejraději zavřel oči a nečetl dál, ale je potřeba je otevřít a nezapomenout. Moc jsem soucitila a obdivovala Emilii...těhotenství a porod v tak drsné době! Pak to odloučení, bylo mi z toho vážně smutno. Tolik dětí přišlo o rodinu a naopak!!
Kniha mě opravdu vtahla. Jen ten námořník mě děsně rozčiloval.

Hendrychova.K
29.12.2018 5 z 5

Pfuu, co na to říct. Prostě bomba. Nemám slov. Rozhodně všem doporučuji.

LieselM
29.12.2018 5 z 5

Nepřímé navazování na román V šedých tónech. Kniha nepostrádá nic z vytříbeného jazyka, který autorka mistrovsky uplatnila už ve zmíněné prvotině. Vřeje doporučuji :-)

helča5
29.12.2018 5 z 5

Skvělá kniha ukazující charakter lidí v napjatých situacích a nesmyslnost války,hrdinství i zbabělost.

asanita
27.12.2018 5 z 5

Velmi poutavý příběh stejně jako V šedých tónech a Potrhaná křídla, kterým provázaly nezapomenutelné postavy (líbilo se mi obzvláště střídání jednotlivých pohledů). Autorka skvěle zachytila atmosféru 2. světové války během putování protagonistů k lodi Wilhelm Gustloff a při popisu krutostí čtenáře opravdu nešetřila. Zároveň se ale v knize objevuje zvýšená ochota ostatních si během války pomáhat, takže se tyto dva kontrasty navzájem vyvážily. Popis jak se hrdinové dostávali na loď byl také ohromný a plavba jakbysmet.

frantisek0724
27.12.2018 4 z 5

Přečetl jsem tzv jedním dechem.Hezky napsaný,poutavý román,vrcholící největší námořní tragédií v dějinách.Doporučuji.

hzd
27.12.2018 5 z 5

Moc krásná knížka, zajímavý příběh. Jen trochu dlouhý začátek. Konec by mohl být naopak delší. Zajímalo by mě, jak to bylo dál. Díky krátkým kapitolám se moc hezky četla. Doporučuji.

ally74
26.12.2018 5 z 5

Nádherná a velmi smutná kniha..........příběh, na který nezapomenu

Spunttrix
20.12.2018 5 z 5

Další kniha, která ve mne zanechá stopu..

SONP
11.12.2018 4 z 5

Příběh z té části druhé světové války, o které v našich zeměpisných šířkách mnoho nevíme. A i proto je zajímavé si přečíst tragické lidské osudy utečenců odsouvaných z dnešního Polska německou armádou po moři. Téma tedy velmi zajímavé, postavy byly opravdu super - každá jiná a přitom nešustící papírem. Též jsem ocenil, že se z děje nestala limonáda, i když děj to vyloženě v závěru nabízel. Co mi zejména na začátku hodně vadilo byl autorčin styl. Obecně hůře snáším časté střídání více než dvou dějových linií a tady jich jednak bylo o hodně více a jednak kapitoly byly opravdu kratičké (chtělo by se říct kulometné). A tak mi trvalo snad třetinu knížky, než jsem se řádně začetl. I tak čtení stálo za to a jsem rád, že mi drahá polovička tuto knihu doporučila. 70%

esma
06.12.2018 5 z 5

Číst tuto knížku, to je neskutečně smutné líčení osudu těch, kteří se narodili v nesprávnou dobu a na nesprávném místě, ale "správné místo" na světě v době válek není... a nebylo ani v Evropě... nebylo v Litvě, nebylo v Polsku, nebylo v Prusku a nebylo ani v Německu... Válka bere vše, zpřetrhává kořeny a ti, co přežili, mnohdy začínají jinde povětšinou bez těch, s kterými kdysi tvořili rodiny.
Byť se jedná o smyšlené postavy, historický rámec událostí kolem zkázy lodě Wilhelm Gustloff v lednu 1945 je pravdivý a statistika tragická : přes 9000 obětí, z toho polovina dětí...
Ruta Sepetys se narodila už v Americe, ale její litevské kořeny ji svazují a možná nejsem daleko od pravdy, když si myslím, že považuje za svou povinnost připomínat, že válka je ten nejnesmyslnější počin, kterého je lidstvo schopno.

ludek.n
23.11.2018 4 z 5

Tragédie války se všemi jejími nevinnými oběťmi, popisovaná z pohledu čtyř mladých lidí, kteří se snaží o jediné: přežít. Autorka zvolila velmi zajímavý a působivý koncept, když děj posouvá pomocí svědectví vždy jednoho ze čtveřice ústředních postav v navzájem se překrývajícím propletenci událostí. Kupodivu to není ani nepřehledné, ani matoucí. Naopak, v jednu chvíli nahlížíme do mysli odvážné zdravotní sestry Joany, abychom si hned vzápětí posvítili na sny patnáctileté Emilie, ponořili se do pomatené duše Alfreda a nakonec to vše proseli a zkonfrontovali s názory nadaného dezertéra Floriana. Sůl moře není kniha, kde by akce střídala akci, nebo se šlo z bitvy do bitvy, přesto si čtenář přijde na své. Dramatický opar totiž nenásilně, ale vytrvale provází utečence po celou jejich cestu k Baltskému moři. Z řádků vyskakuje všechna ta hrůza, strach, zběsilost války, ale i odvaha a touha poprat se s osudem. Více než strhujícím tempem, pak kniha zaujme svou neokázalou tragičností a skrytým emocionálním podtextem. Asi bych si v některých pasážích dokázal představit i trochu větší tlak na pilu, neboť se mi text zdál občas až příliš hodňoučký a i samotné vyvrcholení takové malinko zbroušené, ale i tak se mi kniha líbila.

Ajrad1981
22.11.2018 3 z 5

Námět skvělý, napsáno čtivě, ale jaksi odosobněně, skoro tam nejsou znát emoce. Například když by mi před očima zemřela kamarádka, tak by ten smutek, zoufalství, beznaděj byly na úplně jiné úrovni. Kdyby to bylo vyprávěno třetí osobou, tak budiž, ale v ich formě mi to tam docela chybí.

pavlinka0250
15.11.2018 5 z 5

Naprosto excelentní kniha !
Jednoznačných 5 *. Škoda, že nejde dát jednou tolik.

jahlina
13.11.2018 5 z 5

Silný příběh o velké námořní tragédii, která se udála na konci druhé světové války. Stojí za to si přečíst.

Ráčkajda
11.11.2018 5 z 5

Moje druhá kniha od autorky a jsem nadšená. Vyhovovaly mi krátké kapitoly a vyprávění z pohledu čtyř postav. Rozhodně stojí za přečtení i z historického hlediska.

brabofka
09.11.2018 5 z 5

bravurně postavený příběh. Je až s podivem, že o této části historie se nic moc neví. Skvěle vykreslené postavy a jejich osudy. Četla jsem i knihu v Šedých tónech, a myslím, že autorka má nastavený standard který hravě udržuje. Příběh je čtivý i díky krátkým kapitolám, které se věnují vždy dané postavě zvlášť a přeci se všechny postavy skvěle prolínají. Za mě perfektních 5*.

nicole1990
06.11.2018 5 z 5

hodně smutná knížka určitě si přečtu i další knížky od autorky :-)

veronika5179
04.11.2018 4 z 5

Na začátek přiznám, že se mi kniha nečetla zrovna lehce...K postavám je obtížné si vytvořit nějaké pouto, vše je popsáno docela stroze a neosobně, ale přesto vás zajímá, jak se věci nakonec vyvinou. Nejvíce mne bavil Alfred a Emilie, nejvíc jsem se trápila s Joannou a Florianem...I přes to jsem moc ráda, že jsem po knize sáhla a dozvěděla se tak o velké tragické události, která mi byla spíše neznámá.

SweetCake
04.11.2018 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Příběhy postav jsou výborně propracované a dojemné. Zaujal mě neobvyklý způsob psaní, kde se střídají čtyři hlavní postavy, všichny mají svůj životní příběh a nakonec se jejich životy propletou. Kdyby nebylo této knihy, nikdy bych se nejspíše nedozvěděla o hrůzném osudu lodě Wilhelm Gustloff a to je hrozné. Proč se o téhle tragédii příliš nemluví, když na této lodi zemřelo mnohem více lidí než na Titanicu?..