Sudetský dům: Jaro - léto 1945

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503859/bmid_sudetsky-dum-FHu-503859.jpg 5 1091 272

Sudetský dům série

Je léto 1945, krátce po válce. Mnohé české rodiny míří do Sudet, aby zde zabraly domy po odcházejících Němcích. Jiří a Marie Smolíkovi, společně se synem Františkem, dorazí s celým svým skromným majetkem do podhorské vsi Glasendorf. Tady úřaduje krutý a cynický národní správce a člen rudé gardy Vojtěch Tomeček. Svým žoviálním a podlézavým způsobem nabízí rodině krásný sudetský dům. Dům Smolíkovi okamžitě nadchne, má jen jeden nedostatek. Dosud v něm žije původní německá rodina, která čeká na odsun. Všichni se tak musejí načas naučit žít ve společné domácnosti. Jedni, kteří jsou zde novými pány, ale musejí trpět staré obyvatele domu. A druzí, kteří zde žili celý život, ale teď jsou tu vlastně cizí. A v pozadí toho všeho se objevují staré křivdy a rány, které způsobila válka...... celý text

Kanylka
27.09.2023 4 z 5

Naprosto skvělá kniha- taky moc smutná, poučná.

FoxFox
26.09.2023 4 z 5

Chvíli mi trvalo zvyknout si na styl psaní, který se mi zdál trošku jednodušší v tom smyslu, že pan autor používá krátké věty, ale v průběhu čtení jsem si zvykla. Jednání některých postav mi přišlo místy nerealistické, například u předsedy Tomečka, který v podstatě jen křičel a nadával. Ale je to román a ne realita. Příběh byl určitě zajímavý a dobře se četl, druhý díl si přečtu ráda.

Petiz
25.09.2023 3 z 5

O tomto období už bylo tolik napsáno, že je asi těžké napsat něco nového, neotřelého. Tahle knížka je fajn, čtivá, ale taková docela předvídatelná. Ale stojí za přečtení, to jo.

lenik284
24.09.2023 5 z 5

Ze začátku jsem se nemohla začíst,ale pak už jsem těšila na každou další stránku, smutné, pravdivé, děsivé.Určite si budu chtít přečíst i druhý díl.

jehanys
20.09.2023 5 z 5

Jsou knihy, které se čtou jedním dechem. Jsou autoři, kteří takové knihy píšou. Tato kniha a pan Javůrek se vším co jsem od něho četl toto dokonale splňují. Moc děkuji za Vaše knihy.

Iki1
17.09.2023 5 z 5

Naprosto skvělá reflexe doby od konce druhé světové války do počátku legálního odsunu Němců ze Sudet. Autor nám představuje rodinu, která plná ideálů zabírá hospodářství v sudetské vesnici, německé obyvatele i komunistu, který se neštítí ničeho. Tohle vyprávění mistrně představuje myšlení tehdejších Němců, kteří podlehli ideologii a jsou stále v jejím zajetí jako nadřazený národ i po konci války. Drží pohromadě, nesou následky, ale Češi netuší, že se noří do mnohem horší totality. Tady nám ji odhaluje profesor - známý Smolíkových. A Tomečkové? Ti nám žijí v každé době a parazitují na každém režimu, a to bohužel velmi dobře.

Kokoska92
13.09.2023 4 z 5

Já jen vím, že lidé jsou buď dobří, nebo zlí. A jazyk, kterým mluví, v tom nehraje žádnou roli.

Smutná, bolestná, ale velmi čtivě napsaná knížka. Některé její pasáže se mnou hodně otřásly. Ale jsem ráda, že jsem si příběh mohla přečíst. Teď když jsem si udělala obrázek, jak to u nás po druhé světové válce vypadalo, jsem o to vděčnější, že žiji v době, v jaké žiji a mám se tak dobře.

jaromir2255
11.09.2023 3 z 5

Těšil jsem se na přečtení, námět dobrý i ten začátek, ale celé mi to připadalo takové naivní, moc černobílé. Nezdá se mi moc i to postupné osídlování a bydlení s Němci v jednom domě . Ale je to možné. Spíše probíhali zlatokopecké nájezdy do již opuštěných nemovitostí

klokan.1905
10.09.2023 5 z 5

Sudetský dům...
Opět mi nezbývá než poděkovat mým oblíbeným uživatelům za jejich hodnocení a komentáře k této knize... Bez Vás by se mi, moji knižní přátelé, tato kniha do rukou asi nikdy nedostala...
K samotné knize...
Seznámíte se jednak s českou rodinou Smolíkových, kteří žijí v Praze a pak také se sudetskou rodinou Fuchsových žijící v pohraničí, a to jmenovitě v Glasendorfu (v českém ekvivalentu Sklařích)... Děj knihy se odehrává na jaře a létě roku 1945... Můžete se těšit na skvělý historický román... Nijak více ke knize prozrazovat nebudu...
Prostě a jednoduše po knize sáhněte, tady nemůžete udělat chybu... Mně v současné době nezbývá než sáhnout po druhém dílu... ;-) Předtím jsem sice musel sáhnout hlouběji do peněženky, ale tato investice se opravdu vyplatila...
Pane Javůrku, smekám klobouk a hluboká poklona... Moc děkuji za tuto knihu...

VasnivaCtenarka
08.09.2023 5 z 5

RECENZE AUDIOKNIHY
více na www.vasnivactenarka.cz

Příběh nabízí skvělý pohled na poválečné události, o kterých se příliš často nehovoří a já jsem nesmírně ráda, že si autor vybral toto téma a umožnil nám do této problematiky odsunů Němců ze Sudet nahlédnout. Geniální počin!

Příběh Sudetský dům si můžete užívat užívat téměř 9,5 hodiny (9:26 h) a společnost vám u toho bude dělat příjemný hlas Kamily Janovičové. Poslouchala se jedna radost a její interpretační schopnosti nemůže nikdo popřít. Na vydání této výborné audioknihy se podílela Audiotéka a Moba.

Sudetský dům by si měl poslechnout (přečíst) opravdu každý, protože přestože se jedná o smyšlený příběh, je zasazen o skutečných dějin naší země a inspirován skutečnými osudy. Každý z nás by měl mít přehled, co se po válce u nás dělo a jaké to mělo dopady na lidi, kteří byli ve své podstatě nevinní. Ať už se jedná o Čecha nebo Němce.

Audioknihu jednoznačně opět přikládám mezi mé TOP audioknihy.

Jirinamac
08.09.2023 5 z 5

Knížku jsem odkláda, abych mohla hned navázat čtením dalšího dílu. Byla to doba zlá a autor tady podává jednoduchým, ale poutavým způsobem život po válce, zabydlování pohraničí a odsun Němců. Znám podobné vyprávění z rodiny mé tchýně, kdy její babička také patřila mezi ty odsunuté, ale její děti provdané za Čechy zůstaly tady. Jsem zvědavá na pokračování. Takové knížky bych zařadila na školách mezi doporučované čtivo pro mladé lidi, kteří raději přečtou formu románu, než literaturu faktů.

Xaveza
05.09.2023 5 z 5

Skvělá kniha, ač jsem tomu v začátku moc nevěřila. Po 50-té stránce byla ruka v rukávě. Strašně špatně se tato část naší historie hodnotí a to hůř se vstřebává realita té doby. Těžké téma, těžká doba a těžká budoucnost v následujících letech. Ale děkuji autorovi, že zcela nezaujatě dokázal popsat život té doby.

Janag
04.09.2023 5 z 5

Myslím, že tato kniha by mohla klidně
aspirovat na seznam povinné školní četby. Autorovi se povedlo nejenom velice čtivě vyprávět příběh posazený do nelehké doby po válce, bravurně vykreslit atmosféru této doby, ale především to, že věci nejsou vždy jen černé nebo bílé. Oceňuji to, že kniha byla napsána bez tendence psát ve prospěch jedné nebo druhé strany.

Thamilka
03.09.2023 5 z 5

Pěkně napsaná kniha, četla jsem ji jedním dechem, nemohla jsem se odtrhnout. Líbí se mi ten pohled po druhé světové válce, vždy vše často končí, že válka skončila a všichni byli šťastní, tady je vidět, že přišel nový teror.

Evaho73
30.08.2023 5 z 5

Sudetský dům je pozoruhodný literárny počin. Hoci autor deklaruje, že ide o fiktívny príbeh, dosť vierohodne sa mu podarilo zachytiť spoločenskú atmosféru a mentalitu ľudí počas druhej svetovej vojny a tesne po nej.
Nebojácne sa pustil do takej kontroverznej témy, akou je odsun sudetských Nemcov.
Nastoľuje sa tu otázka či je kolektívna vina dostatočným ospravedlnením za skutky páchané na obyvateľoch nemeckej národnosti tesne po skončení druhej sv. vojny. Dejiny ukázali, že ľudia sú rovnakí na jednej alebo druhej strane, ale okolností, v tomto prípade vojna, z nich na oboch stranách urobila monštrá, ktoré sa v záujme veci neštítili ničoho ani siahať na ľudské životy.

Monnyska
27.08.2023 5 z 5

Je mi tak smutno... Velmi hluboká knížka, plná strastí, pomsty, smutku, beznaděje a přitom přátelství, lásky, pomoci, boje proti zlu... Já jim tak moc fandila, všem, ale jak už tak člověk ví, život nám dává překážky a nikdy to nedopadne tak, jak doufáme...

ivousekk
27.08.2023 4 z 5

Dobre to bylo. Zajimave, napinave, malo predvidatelne, docela intenzivni. Jen styl psani mi prisel lehce kostrbaty. Ale pribeh samotny to hodne prevazil. Jsem zvedava na pokracovani.

bigben
24.08.2023 2 z 5

Po všech recenzích jsem byla na knížku natěšená, zajímavý námět...soužití dvou rodin..od začátku knihy je dopředu všechno dané..vztah mladých, zlý předseda výboru, Rusové znásilňují, Američani jsou ti hodní...za mě zklamání, ale mám i druhý díl, tak se nechám překvapit

Susan94
23.08.2023 3 z 5

Velmi jsem se na tuto knihu těšila. Odsun Němců je jedno velké, kontroverzní téma. Bohužel autorovo zpracování se mi moc nelíbilo. Nebylo to nic, co vás hned vtáhne do děje, čekala jsem to lépe a do hloubky zpracované. Samotné mi i přišlo, že autor neví jak to celé uchopit...Škoda...

julifox3
23.08.2023 2 z 5

Velmi jsem se na knihu těšila, ale následovalo velké zklamání. Krásný a atraktivní námět, ale bohužel až příliš předvídatelný děj a postavy postrádající jakoukoli psychologii, autor klouže po povrchu. Chvílemi jsem měla pocit, že čtu naivní slohovou práci, která by navíc potřebovala korekci. Jako oddechová literatura budiž, ale po přečtení ve mně z příběhu nic nezůstává.