Sudetský dům: Jaro - léto 1945

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503859/bmid_sudetsky-dum-FHu-503859.jpg 5 1093 273

Sudetský dům série

Je léto 1945, krátce po válce. Mnohé české rodiny míří do Sudet, aby zde zabraly domy po odcházejících Němcích. Jiří a Marie Smolíkovi, společně se synem Františkem, dorazí s celým svým skromným majetkem do podhorské vsi Glasendorf. Tady úřaduje krutý a cynický národní správce a člen rudé gardy Vojtěch Tomeček. Svým žoviálním a podlézavým způsobem nabízí rodině krásný sudetský dům. Dům Smolíkovi okamžitě nadchne, má jen jeden nedostatek. Dosud v něm žije původní německá rodina, která čeká na odsun. Všichni se tak musejí načas naučit žít ve společné domácnosti. Jedni, kteří jsou zde novými pány, ale musejí trpět staré obyvatele domu. A druzí, kteří zde žili celý život, ale teď jsou tu vlastně cizí. A v pozadí toho všeho se objevují staré křivdy a rány, které způsobila válka...... celý text

Winoga
08.01.2024 5 z 5

První díl jsem zhltl a teď už mám rozečtený druhý.
Přál bych si, aby se děj odvíjel jinak, ale doba tomu nepřála a autor nepodlehl chuti psát pohodové čtení. Díky, jsem zvědavý, jak to bude pokračovat.

Alisa1980
03.01.2024 5 z 5

Od spisovatele Javůrka jsem přečetla Chaloupky a byly perfektní. Sudetský dům - úžasné a jdu na "dvojku".

Racík
01.01.2024 5 z 5

Chvilku trvalo, než jsem se začetla, ale pak se mi kniha moc líbila. Rozhodně nepředkládá jednostranný pohled na věc a nutí k zamyšlení. Určitě si přečtu i pokračování.

denib
21.12.2023 5 z 5

Moc dobře vyprávěný příběh. Líbilo se mi, že má František protichůdné myšlenky. Že přeci Němci jsou zlí, ale tihle Němci zlí nejsou... Že spory nenastávaly jen mezi Čechy a Němci nebo mezi sousedy, ale i ve vlastních hlavách.

anibeni
18.12.2023 5 z 5

Po přečtení Javůrkových Chaloupek jsem se na Sudetský dům vyloženě těšila... a nezklamalo mě to.. naopak.. Opět se jedná o velmi čtivou knihu, byť v tomto případě na smyšleném místě (jak hned v úvodu sám Javůrek vysvětluje). Nicméně podvědomě jsem si příběh zasadila do Krušných hor. Osud rodin Smolíkových a Fuchsových se k ni nemazlil - ovšem s "předsedou" a komunistou Tomečkem to fakt nevyhráli.. To jak se lidé k sobě chovali, jak snadno a rychle zapomínali na své vlastní činy, na to, že jeden den byl soused kamarád a druhý den nenáviděný parazit, to se dělo asi všude v Sudetech, taková byla bohužel doba..

jjitka
10.12.2023 5 z 5

Napsané moc pěkně.

petunkav
07.12.2023 5 z 5

Velmi pěkně napsané.
Ale na druhou stranu děj děsivý. Pravdivý, ale děsivý.

simona8022
06.12.2023 4 z 5

Mrazivé, skvělé, bohužel člověk tuší, že příběhy nemůžou skončit pěkně.

soupik2012
06.12.2023 5 z 5

Poválečné odsuny Němců, židovská hvězda se změnila na velké N. Válka dělá z obyčejných lidí, lidské zrůdy. Zub za zub a kolektivní vina. To jsou nejčastější mylné představy lidí, kteří by chtěli brát spravedlnost do vlastních rukou. A na samotném vrcholu těchto, jak sebe sami často označují, "vlastenců" je pokaždé nějaká obr svině, pro kterou je moc, sláva a peníze na prvním místě v žebříčku lidských hodnot. I proto mě kniha tak moc zasáhla, protože si jí klidně mohu aplikovat na dnešní dobu, na dnešní politiky. Pan Javůrek mě nejvíc zaujal tím, jak dokázal dokonale popsat lidskou náturu. I to, jak lidé na základě svých vlastních zkušeností, mohou měnit své názory. Je to po delší době příběh, kterému nemám vůbec co vytknout. A proto si tuto knihu zařazuji na seznam těch, které doporučuji. Audiokniha je neméně vydařená a opravdu velice dobře ji načetla paní Kamila Janovičová.

Čmeláček
05.12.2023 5 z 5

Kniha jde sice mimo žánry, které čtu obvykle, ale byl jsem hodně překvapený. Tenhle výborný, smutný a silný příběh mě tak zaujal, že jsem nemohl knihu odložit a tak jsem četl a četl, až byl konec :). No a teď jsem zvědavý, jak to všechno bude dál...

MarciLiška
04.12.2023 4 z 5

Příběh je drsný, smutný. Autor popisuje dobu po konci 2. světové války. ....jak se člověk dokáže chovat k člověku..... doporučuji přečíst. Těším se na další díl.

Lenndy
01.12.2023

Knížka mě zaujala svým příběhem.Musela to být strašně těžká doba.
Určitě přečtu další díl.

kokos1
01.12.2023

Protože se v tématice Sudet vyznám tak mě překvapilo kolik věcných a logických chyb se v knize nachází. Některé popisované události se tak určitě stát nemohli např. odkazy na Chodsko, Meclov Poběžovice. No ale je to beletrie takže s myšlenkou že je to celé vymyšlené si přečtu i druhý díl.

Luvy
30.11.2023 1 z 5

Ta kniha není špatná, ale nedařilo se mi do ní ponořit, prožívat s postavami to, co prožívaly ony. Příběh mě nestrhl.

Kekik
25.11.2023 5 z 5

První setkání s autorem dopadlo na výbornou. Příběh mě okamžitě zaujal. A držel mou pozornost až do konce. Poslední dvě kapitoly emočně náročné, ale nejen ty dvě. Po celou dobu čtení marně přemýšlíte, na kterou stranu se přidat. Nakonec zjistíte, že vybrat si stranu nelze. A už vůbec nelze někoho soudit.
Rozhodně se těším na pokračování Sudetského domu, ale i na další knihy autora.

pobijecmuch
22.11.2023 2 z 5

Jak zde někteří uživatelé s oblibou píší - nejsem cílovka této literatury. Jsem čtenář literatury faktu a toto byla pro mně hodně romantická beletrie, která je určena zejména pro čtenářky. Neříkám, že je to vyloženě hrozné, ale jak to již někdo zde napsal. Jednoduchý a někdy i naivní styl psaní a hodně předvídatelný děj. Přiznám se, že zřejmě za měsíc, budu už těžko vzpomínat na celý děj knihy.

petrulka
22.11.2023 5 z 5

Velké překvapení, nečekala jsem až tak strhující příběh. Těžké, kontroverzní téma. Nádherně popsaná krajina, prostředí. Skvěle vystavěné charaktery postav. Moc se mi líbil vývoj vztahů dvou stěžejních rodin. Hlavní záporák teprve vystrkuje růžky, ale i tak z něj naskakuje husí kůže. Z celé té doby. Kniha není žádným velkým literárním dílem s hlubokomyslnými myšlenkami, ale je velmi čtivá, svižná, poučná a vlastně i zábavná.

nula87
20.11.2023 3 z 5

Velké téma, zajímavě vystavěná zápletka a vývoj děje. Na druhou stranu až moc schématické postavy, a až příliš jednoduchý styl.

morava
19.11.2023 5 z 5

Velmi dobre napsana kniha, urcite mohu doporucit, a druhy dil mne rozhodne nemine.

mythos91
17.11.2023 5 z 5

Po dočtení knihy jsem plný pocitů a emocí z toho, co vše se v příběhu odehrálo. Když se zamyslím, právě dočtená kniha obsahuje vše, co od dobré knihy očekávám. Hluboký příběh, dobře vykreslené postavy, zajímavé prostředí, vážnost, laskavost i skromnost obyčejných lidí, na druhé straně zákeřnost, bezcitnost, nebo nenávist osob, které ve válečném období mohli uplatňovat svou nenávist a mnohdy i zvrhlou povahu. Autor citlivě a nestranně popisuje jak problémy Čechů tak i Němců v té nelehké době. Pana Javůrka jsem si oblíbil již předešlými tituly, Chaloupkami a Nebem nad Perninkem, ale tohle byl TOP ve všech sférách.