Sudetský dům II: Podzim 1947 - květen 1950

Sudetský dům II: Podzim 1947 - květen 1950 https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/520493/bmid_sudetsky-dum-ii-64ce2df234c32.jpg 5 553 146

Sudetský dům série

V podhorské vesnici Skláře se po válce zabydlují české rodiny. Mezi nově příchozími je i rodina mladé dívky Jarmily Lukešové. Maminka jí zemřela za války, a tak se Jarmila musí postarat o dva malé bratry, ale také o otce, který rodinné úspory prohrává v kartách. Jarmila se v novém domově zamiluje do Františka Smolíka, ten však její city neopětuje. Věří, že se z Německa vrátí jeho milovaná Paula. Stále více se také dostává do sporu s místními komunisty. Po událostech února 1948 je však jeho boj stále marnější. Komunisté předepisují Smolíkovým pro jejich hospodářství nesplnitelné dodávky, navíc se mluví o plánované kolektivizaci. Jarmila je v těch těžkých časech jediná, kdo při Františkovi pevně stojí. Ten tak poznává, jak statečná žena to je. Dokonce se zdá, že by společný život s ní mohl být útěchou před tím, co se chystá. Ale žádné štěstí netrvá věčně, zvlášť když kolem krouží všemocná strana a její tajná policie…... celý text

85098211
31.01.2024 5 z 5

(SPOILER) Další silný příběh z pera tohoto mladého autora mne nezklamal. Byl ale úplně jiný než první část této knihy. Setkáváme se zde opět s rodinou Smolíkových a mladý František dlouho nedokáže zapomenout na svoji velkou lásku, Němku Paulu, která byla spolu se svými rodiči vyhnána ze Sklářů. Nedostává od ní vůbec žádné dopisy, i když ona mu je píše. Je zde ovšem zase ztělesněné zlo v osobě Vojtěcha Tomečka, který její poštu zadržuje, aby ji mnohem později použil za jistým nekalým účelem. K moci se dostávají komunisté a jejich krutovláda postupem času sílí stále víc a víc. To má samozřejmě obrovský vliv na všechny lidi, nejen ve Sklářích. František se sbližuje s Jarmilou Lukešovou, která přišla o matku, a tak se musí starat o své dva malé bratry, protože jejich otec je pijan a nespolehlivý k tomu. Proto je jasné, že nutně musí dojít k neštěstí, kterého se Jarmila obávala...
V knize jsou sice i krátké okamžiky štěstí, ale většinou převládá smutná až depresivní nálada, která je bohužel následkem řádění členů KSČ. Musím přiznat, že se mi tento druhý díl sice líbil, ale pouze, pokud jde o čtenářský zážitek. Kniha je totiž napsaná neskutečně poutavě, proto se dobře čte. Ale zároveň se čte i hodně obtížně vzhledem ke strašným osudům lidí v době, kdy už všichni doufali v lepší zítřky po skončení druhé světové války... I přesto se těším na třetí část, protože mne zajímá, jak budou osudy Smolíkových a dalších pokračovat dál.

slaska77
26.01.2024 5 z 5

Stejně jako díl č. 1 i tento díl nás přivede do rodiny Smolíkových v době největší komunistické zlovůle, v doslovném významu tohoto slova. Nemohu než doporučit a těšit se na avizovaný díl s číslovkou tři.

Janaves
26.01.2024 5 z 5

Druhý díl příběhu z pohraničí mě též nadchnul. Má otevřený konec, takže se velmi těším na pokračování.

Macope
24.01.2024 5 z 5

Přestože jsem čekala, že to nebude lehké čtení z hlediska obsahu, autorův styl mě nutil číst stále dál a dál a vyhledávat světlé chvilky uprostřed všeho temna. Popisy zapálených komunistů a vztahů ve straně mě neskutečně iritovaly. První díl se mi líbil o něco víc především díky vztahu Františka a Pauly, těším se na závěrečné rozuzlení.

Kopretina_aku
19.01.2024 3 z 5

První část mě zaujala víc. Tento díl byl na můj vkus moc zdlouhavý a příliš autor tlačil na pilu s politikařením. Občas jsem měla pocit, že už autor neví kudy kam a opakuje dokola to samé. Ta kniha je od začátku do konce tak silně protkaná totalitním režimem a jeho praktikami, že v ní nezbylo místo téměř na nic jiného. Nenašla jsem tam vůbec nic pozitivního.

MarciLiška
18.01.2024 4 z 5

(SPOILER) Velmi pěkně popsána doba minulá. Realisticky spravované dílo. Kniha čtená 'jedním dechem'. Doporučuji.

ještěrka38
17.01.2024 5 z 5

Naprosto skvěle napsáno. Hrozná doba, komunisti fakt prasata a to ještě ubližuju těm prasatům.. Někteří horší než nacisti. Přesto doporučuji.

Winoga
17.01.2024 4 z 5

Pokračování příběhu rodiny Smolíkových, ale i těch, kteří jsou okolo. Temná doba, kde osobní statečnost a slušnost jsou spíše špatné vlastnosti. Líbí se mi Františkova síla a vzdor, ale všichni víme, že dorazí ještě v plné palbě 50. léta, kdy to bude ještě horší a budou lámáni i ti nejsilnější. Myslím, že se někde už houpe i oprátka pro Tomečka, ale to bude jen kousek spravedlnosti. Čekám, že třetí díl. pokud tedy nepřinese skok až do šedesátých let, bude taky temný.

nicole1990
15.01.2024 5 z 5

Musím říct,ze se mi to četlo hůř než první díl nejhorší je,ze se tohle opravdu dělo sousedi se udavali,lidi se báli apod. Hrozná doba

EvaHonsová
11.01.2024 5 z 5

Opět velmi čtivě zapsané skutečnosti, které se u nás odehrávaly díky zapáleným komunistům v letech 1948 a 1949. Za mě ještě čtivější byl 1. díl. Už se moc těším na 3. díl. Děkuji za záslužnou činnost Štěpánovi Javůrkovi.

Alisa1980
10.01.2024 5 z 5

Perfektní jako první díl. Netrpělivě čekám na třetí.

Val
07.01.2024 5 z 5

Jak už jsem psala v komentáři k jiné knize z tohoto období, jsou pro mě poválečná a padesátá léta noční můrou. Ten fanatismus je vyloženě děsivý.
Nicméně, moc ráda jsem se vrátila ke starým známým postavám, abych s nimi prožila další kus jejich života. Doufám ve třetí díl a prosím pro rodinu Smolíkovu aspoň kousíček štěstí ...

simona8022
07.01.2024 5 z 5

Nejsem historik, být jím, možná najdu nějaké nesrovnalosti a dám o hvězdu méně, takto plný počet. Ač se mi při čtení nejednou otevírala kudla v kapse. Člověk ty dějiny zná, ale když je prožívá spolu s hrdiny knihy, je to takové víc autentické. A bolavé.

J&B
03.01.2024 5 z 5

Opět velice povedené. Kniha je napsaná ještě lépe než díl první. Velmi čtivé, osudy hrdinů jsou smutné, ale co jiného čekat, název knihy mluví sám za sebe.

mythos91
02.01.2024 5 z 5

I druhá kniha o rodině Smolíkových a jejich sousedech ze sudetské obce Skláře byla velmi čtivá. Doba nástupu komunistů k moci v čele s prezidentem Gottwaldem a víře obyčejných poctivých lidí, že se po válce konečně budou mít zase dobře. Nicméně komunistické praktiky jsou srovnatelné s gestapem a tak stíhá rodinu Smolíkových jedna tvrdá událost za druhou. Kniha nenechá čtenáře vydechnout a stále se děje něco podstatného. I když těch příkoří bylo až až, rozhodně se těším na závěr celé trilogie. Přijde mi, že se pan Javůrek posouvá ve své spisovatelské dráze kupředu tím správným směrem a tato kniha tak působí zase o fous propracovanější a komplexnější než jeho první díla.

Mateo67
26.12.2023 4 z 5

“U zase lidé chodili s hlavami sklopenými k zemi. Bez pozdravu míjeli jeden druhého, a než cokoliv řekli, raději se dvakrát rozhlédli kolem sebe. Zase byl ve vzduchu cítit strach. Jenže tentokrát to byl strach z vlastních lidí.

Možná to je podáno černobíle. Asi je to stylisticky nedokonalé. Ale to zlo tu bylo, a když bychom poctivě zapátrali, každý druhý třetí z nás objeví v širší rodině někoho, kdo si tím zlem nejen na vlastní kůži prošel, ale i tvrdě narazil. Kniha by se měla stát povinnou četbou. Ne pro mládež. Naopak pro ty, kterým z určitých důvodů vynechává paměť.

Kuci12
25.12.2023 5 z 5

(SPOILER) "Něco tak zbabělého, vyděračského a nespravedlivého by nevymyslel, ani ten nejhorší imperialista, jakého si dovedeš představit!"

Druhý díl z trilogie a vážně jsem naivně věřila, že konec nebude tak bolestný, jako v prvním dílu. Hloupá představa, tahle kniha nemůže mít happy end - ta doba ho dost dlouho neměla. Děly se strašné věci a do dnes se o nich ve škole neříká vše, co by mělo. Ve jménu jednoty se komunisté chovali úplně stejně, jako Němci. Touha po moci a penězích je stejná ať už je schovaná pod rouškou jakéhokoliv režimu. Skvěle napsáno a velmi výstižně vykreslen i boj a strach o koryta moci. Věřím, že závěrečný díl přinese trochu naděje.

"Každý den mizeli lidé. Postavy veřejného života, spolupracovníci z továren, kolegové ze spolků a organizací nebo prostě jen sousedé odvedle. Každý měl teď jen dvě možnosti. Jít s davem, nebo držet pusu a krok."

anibeni
22.12.2023 5 z 5

Velmi čtivé pokračování jedné sudetské vesnice.... jak už tady někdo psal, nenávist vůči Němcům v prvním díle by se dala pochopit vzhledem k jejich válečným zvěrstvům, ovšem nenávist komunistů vůči vlastním lidem, jejich donucovací metody a jejich běsnění - to se pochopit nedá..

Marika Vanova
21.12.2023 5 z 5

Další osudy rodiny Smolíkových z horské obce Skláře. Smutné, šokující, ale čtivé pokračování. Doporučuji.

Verida
13.12.2023 5 z 5

Máme tady pokračování knihy sudetského domu. Tak nějak jsem doufala, že toto už bude jednodušší čtení plno pozitivních zvratů. Nakonec jde o další náročné čtení,kdy tvrdý komunistický režim nabírá na síle a ukazuje,co vše dokáže. Mladý František už není tím “dítětem a hodně vyspěl. Osudy rodiny Smolíkových nabírají na otáčkách a stejně tak Skláře mění tvrdý režim komunismu. Musím říct, že je to velmi skvěle napsané neboť i tentokrát ve mě cloumal vztek hned jak se objevil na scéně opět pan Tomeček,lítost Jarmilky,rozhodnost i bolest pana Webera nebo starostlivost paní Smolíkové. Pořád doufám, že to není poslední díl a přibude další. A to především proto,jak otevřeně kniha končí a já dychtím po dalším vědění jak to všechno se všemi dopadne.