Sudetský dům II: Podzim 1947 - květen 1950

Sudetský dům II: Podzim 1947 - květen 1950 https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/520493/bmid_sudetsky-dum-ii-64ce2df234c32.jpg 5 553 146

Sudetský dům série

V podhorské vesnici Skláře se po válce zabydlují české rodiny. Mezi nově příchozími je i rodina mladé dívky Jarmily Lukešové. Maminka jí zemřela za války, a tak se Jarmila musí postarat o dva malé bratry, ale také o otce, který rodinné úspory prohrává v kartách. Jarmila se v novém domově zamiluje do Františka Smolíka, ten však její city neopětuje. Věří, že se z Německa vrátí jeho milovaná Paula. Stále více se také dostává do sporu s místními komunisty. Po událostech února 1948 je však jeho boj stále marnější. Komunisté předepisují Smolíkovým pro jejich hospodářství nesplnitelné dodávky, navíc se mluví o plánované kolektivizaci. Jarmila je v těch těžkých časech jediná, kdo při Františkovi pevně stojí. Ten tak poznává, jak statečná žena to je. Dokonce se zdá, že by společný život s ní mohl být útěchou před tím, co se chystá. Ale žádné štěstí netrvá věčně, zvlášť když kolem krouží všemocná strana a její tajná policie…... celý text

Terusha003
18.03.2024 5 z 5

Setkáváme se se s již známými postavami, ale přibývají další nové. Poválečný optimismus vyprchává a nastávají těžké časy. Druhý díl mi přišel ještě o něco lepší než první. Chvílemi mě mrazilo a nemohla jsem se od četby odtrhnout. Snad bude třetí díl stejně dobrý jako předchozí dvě knihy. Já určitě Sudetský dům doporučuji, i když se nečte zrovna lehce.

Aligator805
09.03.2024 5 z 5

Ošklivá, zlá doba, která lidem pokřivila charakter. Život ve strachu, přetvářce a lži. Jen hrstka těch nejodvážnějších se nepodvolila a krutě za to zaplatila. Velice čtivé a poučné. Těším se na třetí díl.

Monnyska
09.03.2024 5 z 5

Velmi emotivní, jsem zvědavá na další díl

martinaandulka
07.03.2024 5 z 5

Teda myslela jsem, že 2 díl nebude špatný, ale nebude to tak zajímavé a ono bylo stejně jako první, dějiny se posunuli na poválečná nehezká léta.Je velice smutné jak to pokřivilo charaktery a těch hrstka co měli čistý štít to odnesli... .Už teď se těším na 3 díl.

KK22
06.03.2024 5 z 5

Dle mého názoru povedený druhý díl série. Ačkoliv se přiznám, že první mě asi bavil o malinko více. Trochu jsem původně doufala, že bude nějaké pokračování příběhu s Paulou, že se třeba František vydá ji hledat, nebo aspoň bude řečeno jak to s její rodinou dopadlo po odchodu ze Sklářů. Toho jsem se sice nedočkala, ale i tak se mi kniha četla dobře.
Doba to byla zlá, a my z mladší generace si to mnohdy vůbec neuvědomujeme. Proto si myslím, že je skvělé když vychází takovéto knihy a že by je i dnešní mladí měli číst.
Těším se na třetí díl.

sweeney
05.03.2024 5 z 5

Úžasné jako první a jistě jako bude i třetí díl :) Jak jsem dříve české autory moc nečetla (vyjma povinnou maturitní četbu), tak jsem jim poslední rok, dva přišla na chuť a vyhledávám je čím dál víc. Na jednu stranu čtenář při čtení cítí obrovskou nespravedlnost až zlost, na druhou stranu dojetí nad obrovskou soudržností rodinných příslušníků a přátel. Perfektní čtení :)

Jana.Kuc
03.03.2024 5 z 5

Skvělé pokračování. Nemůžu se dočkat třetího dílu.

zdenaR
03.03.2024 5 z 5

Zlá doba - smutné čtení. Bezpráví, závist, zloba.
Přesto je kniha velmi čtivá a poučná.
Už se těším na další díl, snad bude optimističtější.

Ywonek
29.02.2024 5 z 5

Už se těším na třetí dil

momo01
16.02.2024 2 z 5

Můj oblíbený autor Stephen King říká, že cesta do pekla je dlážděna příslovci, takže tato kniha je hotovou pekelnickou dálnicí. („Lžeš! Vyštěkl ostře.“ Občas něco řekl uznale, někdy klidně)
Možná kdyby mě chytl příběh, neměla bych chuť dumat nad stylistickými nedokonalostmi, ale bohužel autor všechno servíruje natolik explicitně, že jsem jako čtenář neměla prostor pro fantazii a tak jsem se zaměstnávala sledováním slohu. Od začátku vše spělo k předvídatelnému konci a navíc mě ubíjela tíha a téměř žádný prostor pro naději.

Lena79
16.02.2024 5 z 5

Jo, rok 1948 byl pro naši zemičku zlomový. K moci se dostal kdejaký lump a "pomáhal" připravit tehdejší Československo na lepší zítřky. Komunisté se v mnohém podobali nacistickým Němcům, kterými se oháněli, aby lidem nahnali strach. Kdo nejde s námi, jde proti nám. To bylo jedno z hlavních hesel a taky to podle toho vypadalo. lidé se bez zjevného důvodu ztráceli, byli mučeni, vražděni...

pinussilv
13.02.2024 3 z 5

Kniha, která by se měla zařadit do povinné četby. Příběh, jakých se v poválečné době odehrávalo mnoho v různých kulisách. Myslím, že by ani dobře zfilmovaná verze nebyla k zahození. Trošku mně jen chybělo něco, co by stylu vyprávění dodalo větší vrstevnatosti, víc pracovalo s psychologií postav. Pro mě skvělý námět, poutavý příběh, historicky věrohodný, snad ale až příliš lehce čtivý na tak závažné téma.

lenka5798
11.02.2024 3 z 5

(SPOILER) Nenapadá mě nic jiného, než použít slova z filmu Pupendo. Komunismus je sv....vo, komunisti jsoi sv..ě a se Sovětským svazem přišla bída na zem...omlouvám se, ale to mě hned vyběhlo po dočtení této knížky. Bylo to hezké počtení, ale první knížka mě bavila víc. A taky mě dost štval František, který si z lítosti vzal Jarču a ta se s tím spokojila. I když taková byla asi doba a ženám nic jiného nezbývalo. Tak jako tak se těším na třetí díl.

kreira
08.02.2024 5 z 5

Moc povedená kniha, která mi stejně jako první díl otevřela oči, abych si lépe uvědomila tu těžkou dobu, ve které se odehrává.
Těším se na pokračování

Jackjelly
08.02.2024 5 z 5

Výborné čtení o základních příčinách současného neutěšeného stavu velké části bývalých Sudet. Na osudech rodiny Smolíkových je jedno z nejtemnějších období našich moderních dějin vylíčené velmi uvěřitelně a s evidentní znalostí historických reálií dané doby.
Velmi doporučuji k přečtení a těším se na další díl.

streles
03.02.2024 5 z 5

Komunistům nikdy nevěřit, stejně tak jako ruským"poradcům".V této knize je to přesně popsáno jaké to byly skety. Mladý František byl zavřený za dopisy, na které čekal více jak dva roky. Nedočkal se, přesto ho za ně zavřeli ve vykonstruovaném procesu.
Nejhorší byl opět brutální předseda Tomeček a navíc i ta jeho aktivistická komunistka Jarmila,která i když nechtěla tak nakonec s ním souložila v zájmu strany- děsné.Kniha se mi líbila a doporučuji ji.Také se těším na poslední třetí díl.

Siege03
02.02.2024 5 z 5

Za mě opět výborná kniha z poválečné doby .Už se těším na 3.dil

Mišmiš
01.02.2024 4 z 5

V knize se opět setkáváme s rodinou Smolíkových a sledujeme jejich dalží životní cestu za dob normalizace.
Mě se příběh moc líbil...Jediné co mě naštvalo byl konec a hlavně to, že nyní budu muset čekat do podzimu abych věděla jak to bude pokračévat :-) Už se moc těším.

rumova_kulicka
01.02.2024 3 z 5

Už u první knihy jsem zmiňovala, že je psána docela jednoduchým stylem. Bylo tam ale o dost více děje. V tomto dílu mi přijde, že pro všechny ty politické tanečky už nezbylo místo pro hlavní hrdiny. Přišlo mi tam toho strašně málo. Dost mě štval František a jeho stokrát omílaná Paula. Štvala mě Jarmila, jak se mu podbízela. A nejvíc mě štvali komunisti, ale o tom to celé bylo. Z hlediska literárního to není žádný skvost, z hlediska udržování povědomí o téhle příšerné době ano. Budu vyhlížet pokračování a doufám, že mě bude zase bavit o něco víc.

Maryl
31.01.2024 3 z 5

(SPOILER) Je to jako z učebnice, kde to jde od 10 k 5 a daří se jen zmetkům. Příběh, kde je všechno špatně. Ač čtivé, reálné a jako živé, hodnotím druhý díl jako past na čtenáře, kteří se dobrovolně nechávají uvrhnout do deprese jen proto, aby si počkali na trojku. Ani jiskřička naděje. Nic.