Sudetenland

Sudetenland https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/518323/bmid_sudetenland-0Xp-518323.jpg 4 558 163

Sametová revoluce ve světě, kde neproběhl odsun Němců. Na Bruntálsku je zavražděn bývalý inspektor Gestapa a jeho smrt otevírá staré křivdy a dávná tajemství. Podmanivý příběh z alternativní reality napsal Leoš Kyša, známý pod pseudonymem František Kotleta. Vydejte se do Československa na počátku devadesátých let, které je jiné, než si pamatujete. Blíží se první svobodné volby v Československu po pádu komunistického režimu a v pohraničí to vře. Více než milion Němců, kteří zůstali v česko-polském pohraničí po zastaveném odsunu, se hlásí o svá politická práva. V Praze se obávají návratu komunismu a v Bratislavě začínají snít o silné autonomii. A nezapomeňte, že dojde k vraždě... Jak by vypadal příběh Československa po Sametové revoluci, kdyby neproběhl kompletní odsun sudetských Němců? V této knize najdete jedinečný pohled na historii, která se sice nestala, ale přesto před vámi ožívá. Příběh je inspirován skutečnými místy a osudy.... celý text

YangJie
23.02.2024 4 z 5

Své mládí jsem prožil v 60 a 70-tých letech na Bruntálsku ve městě o něco větším než Dvorce. Žilo u nás v té době několik německých rodin nebo spíš starých neodsunutých Němců. Nevím přesně, proč jim bylo umožněno zůstat, ale zřejmě se jednalo o předválečné sociální demokraty. Bydleli v několika vícebytových domech uprostřed města, kudy jsem chodil do školy. Nikdy se nesmáli, nikdo se s nimi nebavil, nikdy se nevzdalovali od svých domovů. Převážně tiše seděli na lavičkách před domy a mlčeli. Vždy jsem měl pocit, že “privilegium zůstat “doma byl pro ně spíše trest.
Jsem přesvědčen, že soužití Čechů a Němců v poválečném Československu bylo nemožné. Němci by byli vždy viníci a tudíž v permanentním “trestu. Proto byl odsun jediné možné řešení a nakonec lepší i pro ně. Poválečná fikce popsaná v knize je zajímavá, myslím však, že ještě až příliš optimistická.
Celkově nápad, detektivní zápletka, spád knihy velice slušné.

Metla
21.02.2024 3 z 5

Oceňuji autorovu snahu vymanit se ze škatulky akčních braků, bohužel však musím přiznat, že mě Sudetenland příliš nebavil. Alternativního světa bylo málo, netrpím nostalgií, co se daných časů týká, zápletka mě kdovíjak netáhla a postavy mi byly volné. Všechny. Úplně. Atmosféra a prostředí, které mohu nazvat téměř domácím, velí průměrné dojmy hodnotit třemi hvězdami. Neustálé otravné zmínky o cigaretách a činnostech souvisejících s kouřením naopak nabádají, ať panu spisovateli tu zjevnou závislost na nikotinu poklepu popelem podprůměru... ale to by nebylo fér. Pokud si chce někdo devastovat (nejen) plíce, jeho věc, ale proč svou smrdutou obsesí devalvovat i literaturu?

rimar
20.02.2024 3 z 5

Nemohu oslavovat skvělou knihu. Autor zkusil něco jiného než je jeho parketa za to klobouk dolů za odvahu ale je poznat že je to již kvalitní autor ale dostal jsem průměrnou knihu s velmi nezáživným příběhem ve kterém se těžko orientuje. Na podobné
témata už jsem četl více knih a lépe uchopených a zpracovaných. Vyloženě nesnáším ty věty na konci kapitoly které spoileruji děj dopředu. Ke konci příběh nabere na spádu ale je už pozdě. Kniha neurazí ale ani neposadí na zadek.

čef
18.02.2024 4 z 5

Očekával jsem objektivní informace o Sudetech, ale je to fiktivní jakoby detektivní příběh z počátku divokých devadesátek na severu Moravy vyšponovaném citáty z dobového tisku. Vlastní děj je zamotaný, dlouho není patrné, o co kráčí. Zrodí se také dramatická láska se závěrem jako z hororu. Hlavní bylo asi napsat něco o vztazích mezi národnostmi v pohraničí, ale nejsem si jist jak účinná tato snaha je, u mne se žádné ohromení nekonalo.

Ospalý_Táta
17.02.2024 3 z 5

Porada cechu autorů.
- Máme tu téma alternativní historie, kdy nedojde k odsunu Němců po druhé světové a žijí tu i po revoluci. Co s tím uděláme?
- Politický thriller plný konspirací a intrik?
- Blbost.
- Drama o otevírání starých ran umocněných roky komunismu z pohledu obyčejných lidí.
- Bože, lidi, myslete trochu víc.
- Obyčejnou detektivku, ve které se kouří tak, že čtenář riskuje rakovinu plic?
- Geniální! Dáme se do práce!

Jediné, co se tomu upřít nedá je čtivost. Po přečtení však zůstane pachuť nevyužitého potenciálu a ztráty času.

michal3736
16.02.2024 5 z 5

Klobouk dolu, rozhodně to není klasický Kotleta, ale s tím sem ani nepočítal. Skvěle napsaná zápletka, ale co je nejlepší je to, jak snadno člověk uvěří, že by ta historie mohla klidně takto být.

Tamten
16.02.2024 3 z 5

Při poslouchání v podobě audioknihy jsem měl občas problémy neztratit se ve jménech a souvislostech (při pomalejším čtení knihy to asi nemusí nastat, ale také může). Z hlediska nápadu a zasazení dobrý, z hlediska detektivky až takové sláva ne.

Pepek24
15.02.2024 5 z 5

Ufff, jako západní sudeťák řeknu jen :

Sehr Gut, herr Kyša

Winoga
14.02.2024 5 z 5

Knihu jsem četl v rychlém tempu a s nadšením. Je to sice alternativní hostorie, ale dobře promyšlená a dobře vylíčená. Myslím si, že by to skutečně nějak takto mohlo probíhat. Líbilo se mi i zacílení příběhu do zlomového období 1989/1990. Do světa této verze alternativní historie bych se rád ještě vrátil.

Píďalka1
11.02.2024 5 z 5

(SPOILER) Proč?! To bylo to první, co se mi chtělo na konci knihy křičet. Skvělý příběh, který se vůbec nečte lehce. Několikrát jsem musela přestat v půlce kapitoly s hlavou plnou otázek. Generační vina a trest, nenávist přenášející se z rodičů na děti a na to narážející touha nevinných prostě jen žít. Tak proč zrovna Klára?
Odpovím si sama - protože někdy musí někdo nevinný zemřít, aby se ti ostatní konečně probraly. Jenže proberou se?
Dávám plný počet za výborné promyšlenou zápletku, sympatické hrdiny, emoce i vyústění.

MíšaS.
09.02.2024 5 z 5

Mně se to moc líbilo. Dobře vymyšlená detektivka, která je čtivě napsaná a plná zajímavé historie i té alternativní.

Iki1
08.02.2024 4 z 5

Dobrý nápad, který je zručně řemeslně dovedený k dokonalosti. Alternativní historie přímo vybízí k napsání podobného příběhu na pomezí detektivky a vztahového románu. Autor je velmi zdatný vypravěč, takže kniha se dobře čte, byť se jedná spíš o oddychovku, tím spíš mě zaujala. Role novináře jako hlavního hrdiny je hyperbolována spíš do komiksového superhrdiny. Vše řeší za pochodu s cigárem v puse, potuluje se krajem, mnozí mu nezištně pomáhají, což trochu zabíhá do pohádkového vyprávění. Dobře je popsána krajina i vztahy mezi lidmi, což přispívá k autentičnosti knihy. A k tomu německé dialogy, tak jsem si byl nucen tuto řeč malinko oprášit.

kuruteku
08.02.2024 5 z 5

Tak když Kyša něco vydá pod svým jménem, nestydí se za své dílo, považuje ho za vyšší literaturu. Na rozdíl od Kotlety, který píše brak, ale nádherně čtivý. Čekal jsem alternativní historii, dočkal jsem se detektivky. S trochou alternativní historie. Jakoby někdo zkřížil Velinského Otu Finka s Burešovou Říší, ve smyslu vezmi amatérského detektiva, trochu protektorátní historie, německo-česko-romské vyrovnání. No dobře, tak Bureš tam moc není. Je to velmi čtivé, velmi uvěřitelné a vypointované. Takhle nějak mohla vypadat historie, kdyby Němci nebyli většinově odsunuti. Někteří by se zapojili, někteří tak jako tak odešli, v některých zůstala zášť až do konce a někteří zmoudřeli. Bohužel jako v reálném životě, jsou ti moudří odstraněni první. Tady sice až na konci, ale je jich (jí) škoda. Skoro bych si i přál, kdyby kniha byla delší. Jak by asi Heimat dopadl ve volbách?

misssicccka
07.02.2024 3 z 5

Audioknize v podani pana Brouska bych dala bez vahani 5*.
Ale kdyz si ho odmyslim a predstavim si, jak si to ctu sama, tak mi to klesa kamsi za trí.
Ale Leosovi bych to u rizku s okurkacem rekla radsi osobne. No blbe se to kritizuje ;)

Hanys_
06.02.2024 3 z 5

Vlastně na tom je nejlepší ten nápad. Zase ta alternativní historie "co by kdyby". Protože bez toho je to spíš jen průměrná detektivka, která na jeden zátah určitě zabaví a nebolí číst (na to je Kyša moc zručný), ale je spíš s podivem, z čeho všeho se tu pomalu dělá literární událost roku.

tonysojka
04.02.2024 4 z 5

Sudetenland je sice pouhou detektivkou s hrdinou, který když zrovna nekouří,tak ho někdo bije; takových byla napsána hromada.
Co mu dává za mě lehký nadprůměr je prostředí a téma nenávisti a nekončících křivd a pomst zasazené do období těsně po takzvané sametové revoluci a klade otázky ohledně odsunu Němců jak po válce,tak vyhnání Čechů před ní.
Jako alternativní fikce zajímavé dílko.

J0hn
04.02.2024 5 z 5

Byl jsem velmi spokojen. Posloucháno jako audiokniha. Když jsem si všiml, že je namluvena Otakarem Brouskem ml., měl jsem trochu obavy, ale ukázalo se, že tahle kniha se mu povedla na výbornou. Nevím co předchozí komentátoři čekali za knihu, ale jestli mysleli, že se ze spisovatele brakových sci-fi mávnutím kouzelného proutku stane druhý Tolstoj, tak jsou dost naivní. Příběh odsýpal v menším tempu něž je pro Kotletu/Kyšu typické, ale ani chvíli jsem se nenudil. Lehce upravená historie byla velmi uvěřitelná. Chvílemi jsem si říkal, že je štěstí, že Beneš Němce odsunul. Taky to tu mohlo dopadnout jako v Jugoslávii.
A kritika, že je v knize moc postav? Co čtete za knihy? Povídání o pejskovi a kočičce?

sowatson
04.02.2024 3 z 5

ZAJÍMAVÉ komentáře: iskovsky, grimik, Madelisi, cori, Veromika, zuzak07, Isew
První kniha Kyši/Kotlety po přechodu od Epochy k velkému nakladateli. Myslím, že si i u DOBROVSKÉHO dobře uvědomovali bestsellerový POTENCIÁL tématu a prostředí a věnovali tomu náležitou propagaci. V jednu chvíli byl Sudetenland všude - proto ty raketové prodeje.
Bojím se ale, jestli hodně čtenářů nezůstalo jako já zklamaných. Z nadbytečného množství postav, z nepřehledného děje, z rozuzlení detektivky, které nefunguje...
Líbí se mi, že i když jde o alternativní historii, vyjadřuje se k naší současnosti. Chápu ale, že kdekoho může podobné mudrování (nebo ty nesouvisející novinové články) štvát. Zejména pokud si přišel pro dobrý příběh, a toho se mu nedostává. Plus má Sudetenland za hlavní postavy - Lichkeho a Kláry.
PS: AUDIOVERZE s panem Brouskem to jednoznačně povyšuje o několik tříd!
Víc se o tom rozepisuju a rozpovídávám v podcastu Proč je to BESTSELLER - Kyša vs. Kotleta. Viz RECENZE :)

iskovsky
03.02.2024 2 z 5

alternatívna história môže fungovať ako veľké lákadlo pre čitateľov... v tomto prípade však ostal potenciál nevyužitý a tak som sa dočkal iba podpriemernej detektívky, pre ktorú bola táto úprava dejín zbytočná a myslím, že jej uškodila, pretože nenaplnila očakávania mnohých...

Aleš.R
02.02.2024 4 z 5

Kotleta pro mě doteď byla jenom taková ta flákota, ze který se dělá řízek, proto jsem neměl prakticky žádná očekávání. A nejspíš dobře mi tak, protože jinak bych po vzoru spousty zde komentujících musel nejspíš jít s hodnocením hodně dolů, abych dal najevo, jak hluboko autor klesnul.

Mě to bavilo. I přes poněkud delší rozjezd. Když autor tvrdí, že to lze číst jako historickej román, dost si fandí, ale jako detektivka a kovbojka v jednom je to za mě sukces. Navíc oceňuju smysl pro humor.

A nejspíš mi dlouho nedá spát, jestli je Heda Gablerová jenom náhoda, nebo má autor slabost pro severské dramatiky.