Sudetenland

Sudetenland https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/518323/bmid_sudetenland-0Xp-518323.jpg 4 560 163

Sametová revoluce ve světě, kde neproběhl odsun Němců. Na Bruntálsku je zavražděn bývalý inspektor Gestapa a jeho smrt otevírá staré křivdy a dávná tajemství. Podmanivý příběh z alternativní reality napsal Leoš Kyša, známý pod pseudonymem František Kotleta. Vydejte se do Československa na počátku devadesátých let, které je jiné, než si pamatujete. Blíží se první svobodné volby v Československu po pádu komunistického režimu a v pohraničí to vře. Více než milion Němců, kteří zůstali v česko-polském pohraničí po zastaveném odsunu, se hlásí o svá politická práva. V Praze se obávají návratu komunismu a v Bratislavě začínají snít o silné autonomii. A nezapomeňte, že dojde k vraždě... Jak by vypadal příběh Československa po Sametové revoluci, kdyby neproběhl kompletní odsun sudetských Němců? V této knize najdete jedinečný pohled na historii, která se sice nestala, ale přesto před vámi ožívá. Příběh je inspirován skutečnými místy a osudy.... celý text

Marekh
04.01.2024 3 z 5

Sametová revoluce ve světě, kde neproběhl odsun Němců.

Jedná se o první přečtenou autorovu knihu. Autor píše pod pseudonymem FRANTIŠEK KOTLETA. Na knihu jsem byl zvědavý, ale bohužel z knihy nejsem úplně nadšený. Námět knihy je zajímavý, co by se stalo, pokud by Němci, kteří zůstali v česko-polském pohraničí po zastaveném odsunu, se hlásili o svá politická práva. Jak by dopadly první svobodné volby v Československu?

Příběh se odehrává na Bruntálsku na počátku 90. let, kde je zavražděn bývalý inspektor gestapa JÜRGEN SCHNEIDER.

Hlavní postavou je novinář Mladé fronty DANIEL LICHKE, který chce přijít na to, kdo zavraždil bývalého inspektora gestapa. Danielův táta a jeho dědeček pracovali jako policisté za bývalého režimu. Na dědečka rád vzpomíná. Daniel je Žid. Zamiluje se do mladé ženy KLÁRY, která je servírka.

Musím se přiznat, že se mi pletly postavy a místy jsem se ztrácel, což není dobře. Zdálo se mi to docela zamotané. Autor napsal příběh z alternativní historie. Autor dobře vykreslil vztahy mezi Čechy a Němci a různé křivdy, které se v minulosti odehrály na obou stranách. V románu se objevují jména politiků jako Václav Havel, Alexander Vondra aj.

V závěru autor píše, že většina příběhů, vyprávěných historek a dějinných událostí popsaných v knize se doopravdy stala a lidé, kteří se zde objevili, skutečně žili či stále žijí mezi námi. Stejně tak jsou autentické zprávy z dobového tisku.

Líbily se mi novinové články, které nalezneme na počátku každé kapitoly.

Přebal knihy je pěkný.

hanzmb
04.01.2024 5 z 5

I když obdivuji hlavně autorovu tvorbu do 21 úderů, tak tohle je něco neskutečného. Už jsem přečetl desítky alternativ, ale žádná z nich se nedá s touto srovnávat. Přitom ty rozdíly autor nevážil na lékárnických vahách, ale snad na těch speciálních, co se používají pro analytickou chemii. Měl jsem strach, aby to nebylo hlavně o omluvách, ale i tohle téma a i celé působení např. OF dokázal autor popsat s nadhledem, až bych řekl s neskonalou elegancí. Přitom mu v té době bylo 10 let!!! Ač Boleslavák, mám k tomuto rodnému regionu mé manželky krásný vztah. Na kole jsem v něm najezdil tisíce kilometrů od Osoblahy po Hlučín. A možná jsem při průjezdu Dvorci potkával malého Kyšu :-) .
Přál bych si, aby pan Kotleta dál psal ve volném čase Legii, ale hlavně aby pan Kyša pokračoval v psaní dalších podobně krásných knih.

Lothar.777
03.01.2024 4 z 5

No, Sudety asi mají větší potenciál, ale myslím, že autor to celkem trefil. Pamatuju si dětství, kdy se na vesnici mluvilo před námi hlavně německy a občasné příběhy z dob války mají svoje kouzlo. Po revoluci samozřejmě přibylo příběhů a dalších zdrojů, ale furt to má něco do sebe. A třeba by to ve skutečnosti mohlo i podobně probíhat, sudetské hřbitovy jsou skutečně dost posety příběhy a stačí trochu fantazie. Jinak mě celkem pobavil občasný humor, to tomu dalo to koření. Třeba Cikán na kofile a Kuřáci, co nám prohráli válku, to jsou celkem pecky. Klidně bych i doporučil, čte se celkem dobře.

jooosev
03.01.2024 3 z 5

(SPOILER) Začínají devadesátky, blíží se první volby. V Sudetech, konkrétně v Bruntále a okolí, přichází na scénu nové hnutí, které slibuje sjednotit milion československých Němců, kteří nebyli po válce odsunuti. S novou dobou vyplouvají staré křivdy a situace se začne dramatizovat...

Nápad dobrý, příběh čtivý. Ale stejně mi přijde, že tenhle krok z "béčkových" sci-fi do krimi literatury v alternativní historii moc nevyšel. Nejvíc mi asi vadilo množství postav, ke kterým jsem si nemohl přiřadit něco výrazného a tak jsem se v nich ke konci ztrácel. Možná to byl autorův záměr přiblížit šedou "nijakou" atmosféru Sudet v roce 1990, možná ne. Každopádně mi Sudetenland moc nepadl. Přesto tu vidím potenciál pro pokračování, ať už tohoto příběhu či nějakých žánrově podobných. A přišly-li by, určitě bych jim dal šanci.

Zela-a-knihy
31.12.2023 3 z 5

Nebylo to vůbec špatné, ale očekávání mnohem větší. Nicméně dalšího Kyšu si určitě přečtu. Jako úvod do nového autora to je asi fajn.

Tommi12
30.12.2023 2 z 5

K postavám jsem si nedokázal vytvořit vztah, příběh mě nezaujal a kniha dle mého názoru nenaplnila potenciál, který zde určitě byl.

ctenarJanhCf4
30.12.2023 5 z 5

Četl jsem to jedním dechem. Ano, není to jako obvyklé knihy od Kotlety. Mám je načtené asi všechny. Ale oceňuji strhující tragický příběh, který se mne dotýká i osobně. A ano, to neustále kouření mi také lezlo krkem. Nevím proč je to tak zdůrazňováno. Ale to není důvod pro snížení počtu hvězdiček. Ty dávám za atmosféru, reálie, nápady.

Dant76
28.12.2023 5 z 5

Od autora jsem pár knih přečetl (série Spad). Čtivostí si tato kniha s nimi vůbec nezadá. Za mě zajímavý příběh a dobře napsáno. Stejně tak je i zajímavý námět s jinou historií než známe. Nic podobného jsem
nečetl.

Steew
27.12.2023 3 z 5

Tahle knížka je přesně ten příklad, kdy byste se neměli řídit procentuálním hodnocením. A proč? Jednoduše:

Čtenáři, kteří mají rádi akční styl Kotlety budou zklamaní. Styl psaní je podobný a občas nějaká Kotletovina se tu a tam objeví, ale prostě to není ono.
Čtenáře klasických thrillerů a detektivek může naopak odradit styl psaní a to mohlo snížit hodnocení, ačkoliv si ho můžou stále užít.

Já nejsem zklamaný, protože jsem čekal, že to bude něco jiného, ale jak tu mnohokrát zaznělo, koncept alternativní historie je dobře načatý, ale nevyužitý. A jak Leoš rád říká v rozhovorech, píše o lásce. A tom to je, o lásce a starých křivdách a ta láska mi tam prostě moc neseděla. Má tam velmi dobré myšlenky a hlášky. Ale jinak to místy bylo nudné, nezajímavé, chaotické a možná příliš překombinováno různými postavami. Do první třetiny knihy jsem se vyloženě přemáhal to číst, pak mě to chytlo.

Beru to tak, že tohle je silně osobní kniha z prostředí, které velmi dobře zná.

Hodnocení 2,5/5 - 50 % ale dám 3 hvězdy.

Boboking
26.12.2023 4 z 5

Aleluja, konečně jsem dočetl něco do řezníka Kotlety alias Kyši. To nadšení pro Kotletu jsem nesdílel, jen halda brutality kořeněná přemírou vulgarit, příběh nijaký. Sudetenland patří k alternativní scifi, s námětem, který mi připadal originální a zajímavý, jako tisícům dalším čtenářům, jak dokazuje její umístění v TOP 10 prodejnosti. Detektivka z doby Sametové revoluce v Sudetech, kde nebyl odsun Němců, mne chytila hned od začátku. S postupem kapitol sice trošku nadšení vyprchávalo, za což mohlo přehršel postav s velmi podobnými německými jmény a jejich osudy. Zajímavě vymyšlený příběh o historické nenávisti mezi národnostmi a etniky v pohraničí s otevřeným koncem.

Noby
21.12.2023 2 z 5

Nic moc

tlllk
21.12.2023 4 z 5

Pri tomto mene som očakával niečo iné, ale vlastne mi malo trknúť, že tu bude dôvod na odloženie alter ega. Je to ako keď sa napijete zlatavej tekutiny a namiesto piva ucítite na jazyku radler. Najskôr Vás to prekvapí, ale nakoniec si zvyknete. Na detektívku to vôbec nebolo zlé, ale telo som mal naladené na niečo iné. Možno pri druhom pokuse to už bude iné.

NemmamSlov
19.12.2023 4 z 5

Tak Sudetenland prečítaný a musím povedať, že ma príbech moc nenadchol. Autor vie písať detektívky, Kosek je dôkazom, aj keď vo fantasy svete. Najprv ma naštval koniec, pripadalo mi to nedotiahnuté. O Sudete som vedel len veľmi málo a nápad nebol zlý, preto som sa na knihu tešil. Príbehy od Kotletu sa mi páčia viac. Vždy na ne siaham, keď chcem čítať niečo jednoduché s kopov humoru.

Ramiel
19.12.2023 5 z 5

Já jsem knihou nadšený. Vzhledem k ostatním knihám od Františka Kotlety jsem očekával plno krve a násilí, kde na nějaké hlubší myšlenky není příliš prostor. Byl jsem proto mile překvapen, že tato kniha je jiná. Vcelku podařená detektivka. Motivy postav jsou postupně odkrývány, děj pěkně odsýpá a graduje. Doufám, že se nejednalo jen o jednohubku a že autor napíše další obdobně laděnou knihu jako je tato.

pazdy15
19.12.2023 2 z 5

Kotletu mam strašně rád, ale tohle teda nebyl vůbec můj šálek čaje. Uchopit to jinak, vynechat sáhodlouhé rejpání v nezajímavé historii postav, samá cikánka Jana a samej novinář - ničím nezajímavé postavy :/ Nebavilo mě to. Hvězdy dávám za originální nápad sudet a za jméno Kotleta.

OlafSveinsson
13.12.2023 4 z 5

Na tuhle knihu jsem se, jako kluk ze Sudet, vážně těšil. A musím říct, že zklamaný určitě nejsem. Atmosféra světa, kde Němci a Češi pořád žijí vedle sebe, je pořádně hustá a řekl bych, že je vlastně to nejlepší z knihy. Detektivní linka už jenom podtrhuje tragičnost celého soužití.

PierRe Vesper
13.12.2023 2 z 5

Komentář číslo 2
Měním hodnocení a dávám nižší. Platí vše co jsem napsal už předtím, ale když si tak pročítám další komentáře a hodnocení a všechna pro a proti, tak hvězdu ubírám.
Co je zajímavé, jaké všechny lidi tato kniha svedla ke svému přečtení.

Od hardcore kotletovců až po lidi, které zajímalo jen téma Sudet a Kyšu/Kotletu vůbec neznají. :-D

Mudry
12.12.2023 4 z 5

Kyša nebo Kotleta, já zklamaná nejsem. Dostala jsem vše, co jsem očekávala.

gladya
11.12.2023 4 z 5

Mně se Sudetenland líbil víc než jiné autorovy knížky, které jsem četla, ty považuju "jen za docela dobré". Není to žánrem, fantasy mám ráda a hláškující hrdiny s magickými superschopnostmi brouzdající se potoky krve občas jako zpestření čtiva celkem můžu, v tomhle subžánru mě někteří autoři zaujmuli víc než Kotleta.
Sudetenland je pro mě zajímavější. Mám totiž ráda taky historii i alternativní historii Na téhle knížce je zajímavé, že historie je alternativní jen trochu. A autor se dotýká docela zajímavých otázek, jak hluboko se lidem a národům pod kůži vryly skutečné či domnělé křivdy z minulosti, jak nést pochybení a třeba i zločiny předků? Konec je povedený.
Posloucháno jako audiokniha.

InstinktCZ
10.12.2023 2 z 5

Tak bohužel, tohle se mi do chuti neztrefilo... S knížkou jsem se velmi trápil a osud hlavního hrdiny mi byl celkem ukradený. Jedna hvězda je za vykreslení alternativního světa, které je perfektní, a druhá za konec, který mi trochu opravil dojem z knihy. Já to mám jasné, příště zůstanu pouze u knih Františka Kotlety :)