Sucho

Sucho https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/469733/bmid_sucho-I45-469733.jpeg 4 1113 1113

VŠICHNI SI BUDOU PAMATOVAT, KDE BYLI, KDYŽ VYSCHLY VODOVODY. Sucho – nebo Bezvodí, jak tomu všichni říkají – už trvá nějakou dobu. Život se proměnil v nekonečný seznam zákazů: nezalévejte zahrady, nebuďte dlouho ve sprše, nepodléhejte panice. Jenže teď už žádná voda nezbývá. Alyssina poklidná ulice na předměstí se najednou propadne do válečné zóny plné zoufalství a násilí. Když se její rodiče nevrátí domů, musí dát dohromady skupinu osob, které by se za normálních okolností asi nepotkaly, a zahájit pátrání po vodě. Každý z nich bude muset učinit neskutečná rozhodnutí, aby přežil.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , Yoli (ČR)

Dry , 2018

pungoš
25.10.2019 5 z 5

Nejlepší z nejlepších :)

ivetdos
25.10.2019 2 z 5

Ze Sucha jsem malinko zklamaná. Možná kvůli masivní marketingové kampani, nebo určitému očekávání od autora, který napsal dvě perfektní knihy. Kdo ví. Myslela jsem, že půjde o dystopické postapo, nebylo to ale podle mě úplně ono. Přišlo mi to velmi plytké, nedotažené, málo „katastrofických scén“, plno věcí nebylo úplně domyšlených.
Celá kniha začíná bez vysvětlení z určitého stavu těsně před katastrofou v jednom státě, kdy nepřichází žádná pomoc a tomu se mi nechtělo úplně věřit. Co zbytek států v USA? Co zbytek světa? Celá kniha má perfektní potenciál, který ale pro mě nebyl dostatečně využitý. Sklenici s vodou jsem ke čtení nepotřebovala. Beru, že je kniha zařazována do YA, takže nemůže být moc drsná, ale i tak.
Abych ale knihu taky trochu pochválila, tak musím říct, že dost situací odráželo realitu, hlavně co se týče třeba médií a falešné informování veřejnosti. Hezky je vyobrazeno, kam až je člověk schopný zajít, když mu jde o život. Taky byla velmi čtivá. Nezanechala ale ve mně nějaké velké pocity, prostě průměr, který se nesetkal s očekáváním, ale to se občas stává.

Epes
24.10.2019 4 z 5

Čtivý a uvěřitelný příběh, až na poslední oddíl. "Deus ex machina" - a to doslova - příběh v koncovce pohřbil, i když hlavní hrdinové zůstali na živu.

MOmoMO
21.10.2019 5 z 5

Co k tomu dodat... doufám, že po přečtení si více lidi uvědomí, že voda není samozřejmost a tak se podle toho budeme chovat. Během čtení knížky, jsem si to uvědomila totiž ještě víc než obvykle..
jsou to věci jako splachování záchodu, už jenom že splachujeme pitnou vodou a kolik litrů sežere jedno spláchutí .. ?? .. člověka to donutí přemýšlet..

vandalindakova
20.10.2019 5 z 5

Neal Shusterman je pro mě bůh dystopií. Budu se opakovat, stejně jako u jeho předešlých knih, ale opět vymyslet perfektní a originální téma, o kterém sepsal knihu. A tentokrát je to téma, které by se nás mělo velice dotýkat. Totiž to, že dojde voda, není zas až takové sci-fi a nereálná situace, která by se nám nemohla stát. Se svým synem tentokrát uhodil hřebíček na hlavičku a popsal situaci, která se nám díky našemu životnímu stylu může stát velmi brzo. Protože víme (nebo bychom měli vědět), že ne všechny zdroje nejsou nevyčerpatelné.

Na děj knihy se dá pohlížet ze dvou pohledů. Jedním z nich je situace celé společnosti poté, co přestane téct voda, a hlavně poté, co se zásoby začínají tenčit. Je zde skvěle popsáno, jak se lidé začnou chovat, když jim jde o život. Pro vodu by prakticky udělali cokoliv. A kdo ne, že? Společnost je tu rozdělena na ty, kteří se chovají ještě celkem racionálně a na ty, kterým se říká tzv. vodní zombie. Ti jsou již na pokraji dehydratace a jsou schopni opravdu čehokoliv. Je zde krásně zobrazeno, jak lidé místo toho, aby se zachraňovali, tak většinou svým chováním všemu ještě více uškodí. Protože oni tam musejí být první, a mít všechno a díky tomu nakonec dochází k řetězové reakci konfliktů.

Druhým pohledem je právě příběh Alyssy, která se díky nečekaným okolnostem musí v terénu postarat o svého mladšího bratra. Zde přichází ta část, která má povahu thrilleru, protože se kazí vše, co může. A já jsem upřímně ani nedutala, když jsem čekala, co se stane a doufala, že to pro ně dopadne dobře. Jejich příběh jsem hltala jedním dechem, a hrozně mě bavil. Celkově byla kniha hodně čtivá a stránky odsýpaly jedna za druhou.

V knize se objevuje spousta dobrých hlášek, ale i několik vtipných situací (které bychom tu nečekali). Člověk si hodně uvědomuje, jaká je dnešní společnost, jak se lidi rychle mění pokud jim jde o život a také jak už je výše zmíněné, že ani planeta není nesmrtelná.
Při čtení jsem sama dost často pociťovala žízeň a musela jsem mít u sebe pití, abych si připomněla, že tato situace tu není. Opravdu si myslím, že tuto knihu by si měl přečíst každý. Nejde o to, že by to mělo každého bavit, ale že by měl vidět, jak jednou můžeme dopadnout. A pevně doufám, že by tato kniha mohla ovlivnit lidi, aby se nad tímto celkem reálným problémem zamysleli.

Tuto knihu opravdu doporučuju a doporučuju! Jedna z nejlepších knih roku a za mě lepší, jak série Smrtka (sice o chlup, protože má ode mě také plný počet hvězd, ale přece).

eva3992
20.10.2019 4 z 5

Jednoho dne ráno se probudíte a neteče voda. Nejdřív si z toho moc neděláte, ale když zjistíte, že je to vážné, na spoustu věcí je již pozdě. Hlavní hrdinka Alyssa se tak vydává s dalšími lidmi na cestu, aby našli vodu. Cesta je to nelehká, plná nebezpečí. Díky tomu budete celou dobu v napětí a budete "hltat" další a další stránky, abyste zjistili, jak to celé vlastně dopadne.
Závěr byl na mě dost rychlý, klidně bych přidala ještě alespoň 50 stránek a více bych to rozvedla.
Každopádně knížka má opravdu silné téma, protože se to prostě může stát i nám a ani to nemusí tak dlouho trvat. Člověk si uvědomí, jak je voda důležitá a není samozřejmost ji mít.
I když je knížka Young adult, určitě doporučuji všem si ji přečíst.

ReziEngli
19.10.2019 4 z 5

Tahle kniha byla hooodně silná, a myslím že by si ji měli fakt přečíst všichni. Jako jedna z mála totiž přináší "Alternativní budoucnost", která od nás není tak daleko. Svět, ve kterém dochází voda. Mladí hrdinové, kteří přese všechno přežijí.

Dost mi to připomínalo takové ty americké katastrofické filmy. Prý se chystá i film, na což jsem hodně zvědavá.

Ačkoliv se to fakt může stát, dávám hvězdu dolů za určité prvky, které mi nepřišly až tak reálné. Jednak - hrdinové vždy zvítězí. Tak to asi je a bude. Skoro ve všech katastrofických filmech/knihách.

Můžeme se jen modlit, aby k tomu, co bylo v knize popsáno, nikdy nedošlo.

Danago
19.10.2019 3 z 5

Se vším se shoduji s komentářem pode mnou od Magdalena_j.

Knížka se četla jedním dechem, ale...
Ano je to knížka pro děti a mládež a to tentokrát bohužel příliš. Ano nejsem cílová skupina (děti a mládež by už mohly být má vnoučata)
Neal Shusterman je můj velice oblíbený autor, ale toto je z mého pohledu oproti Smrtce nebo Bez šance hodně slabé. Vím, že nemám srovnávat... Přesto, proč to nenapsal sám?
Kromě toho jak mi hlavní hrdinové děti nějakým způsobem neseděli, tak mi neseděli ani jejich rodiče. Celý příběh mi připadal maximálně nevěrohodný. Příběh příliš rychlý, ve smyslu časového období, kdy se děj odehrával. Námět a myšlenka je skvělá, ale pojetí pro mě prostě ne.
Tři hvězdičky za čtivost a spád.

Magdalena_j
19.10.2019 3 z 5

Kniha vás rozhodně donutí přemýšlet. Kdy taková katastrofa přijde? Jak to bude ve skutečnosti vypadat?

Knížka je velmi zajímavě napsaná, velmi čtivá, má spád, rychle se střídající kapitoly, ve kterých zažijeme situaci z pohledu všech osob ve skupince o přežití.
Tak proč jen tři hvězdy? Vlastně nevím, jestli jsem věkově cílovka, asi je to spíš young adult. Nepřemýšlela jsem nad tím během koupě. Vlastně to, že je knížka o bandě středoškoláků mě tak nějak celou knihu trochu štvalo. Hrdinné děti, které dokáží všechno. Pro mě to byl prostě kýč.

Knihu přesto doporučuji. Určitě za přečtení stojí a komu nebude vadit parta teenagerů, ten dá klidně hvězdiček pět.

KáťaM.
17.10.2019 5 z 5

Tohle bylo geniální. Líbí se mi, že se šlo od první stránky k jádru věci a žádné okecávání kolem. Ve chvíli, kdy jsem doufala a držela palce hrdinům, že se situace konečně trochu stabilizuje, přišel další naprosto nečekaný zvrat. Tohle se opravdu povedlo! Více jsem popsala ve své recenzi publikované zde.

Sarah11
15.10.2019 5 z 5

Nebudu lhát, autorovi trochu nadržuju (protože prostě Shusterman), tudíž je to pět hvězdiček s maličko odřenýma ušima, ale rozhodně nemůžu říct, že by to bylo špatné. Po dočtení jsem byla trochu na rozpacích - jednak mě mrzelo, že je to jen standalone, myslím si, že z takového tématu by se dala vytřískat skvělá série (ale narážím na to, že jsem asi jediná tohoto názoru), a taky bych řekla, že mě dostatečně neuspokojil konec. Milovníci šťastných konců si tady rozhodně přijdou na své, ale mně se sem ten happyend prostě nehodil. Dle mého názoru by kniha ještě získala úplně jiný rozměr, kdyby se do toho autoři v závěru trošku víc opřeli a nebáli se zbavit důležitých postav. Vyřešení požáru mi taky přišlo trochu přitažené za vlasy, ale jak říkám, autorovi jsem schopná leccos odpustit...
Nicméně, jak už jsme u Shustermana zvyklí, opět se mu podařilo vytvořit strhující dystopický/postapokalyptický příběh, který je navíc v tomto případě neskutečně aktuální, protože nedostatek vody je bohužel v dnešní době velmi reálná hrozba.
Musím říct, že mi úplně nesedla hlavní hrdinka, občas mi přišla trochu hysterická, ale to by se asi vzhledem k situaci dalo odpustit. Co ale rozhodně postavám nelze upřít je lidskost. Každý vyrůstáme na odlišných místech s odlišnými lidmi kolem sebe a nikdo z nás není perfektní. Nad Keltonem zkraje kroutíte hlavou, ale jakmile se dostanete trošku pod pokličku, zjistíte, že to není špatný kluk, jen vyrůstal v rodině s netradičními zájmy.
Celkově hodnotím pozitivně, knihu jsem dočetla včera večer a přes mírné rozpaky ze zakončení ve mně pořád rezonuje, což by skvělá kniha měla. Možná jsem čekala trošku větší nářez, ale žízeň jsem měla pořádnou. Těším se na další počin, ať už otce nebo syna Shustermanových.

Natysknihou
11.10.2019 5 z 5

Tuhle knížku by si opravdu měl přečíst každý. A každý by se měl zamyslet nad tím, kolik vody denně zbytečně vyplýtvá.

Neal i jeho syn Jarrod umí psát, dohromady tvoří téměř dokonalou dvojici. Každá z postav má svoje chyby, ale každé vám na konci bude líto. Bude vám líto, že museli zažít to, co zažili. A budete si přát, abyste to vy nikdy nezažili.

Dalo by se říct, že mi ten příběh trochu otevřel oči. Voda je to nejvzácnější co máme, a měli bychom jí šetřit, ať nám vydrží co nejdéle.
5*/5*

Turtleee
11.10.2019 5 z 5

Za mě naprostá pecka! Můžu jen doporučit :)

JajaCZ
10.10.2019 4 z 5

Neal nemohol urobiť lepšie, ako si k písaniu knihy prizvať svojho syna. Musím uznať, že táto kniha z pera dua Neal Shusterman a Jarrod Shusterman, je najvydarenejšou. Vadilo mi, že Neal vždy nadhodí zaujímavú tému, skvelo ju rozpracuje, ale nikdy vydarene nezakončí. Na otázky, ktoré čitateľovi v hlave, pri čítaní vznikajú, neodpovie alebo ho odbije pár vetami. Tu sa tejto chybe úspešne vyhýba a i keď by som mala pár rýpavých výhrad, musím uznať, že som sa bavila, že som bola chvíľami napnutá a čakala som ako to skončí. Koniec by sa dal pojať i inak, ale chápem, že z príbehu nechceli autori robiť horor, ale len nejaké varovanie. ktpré súdúfam, väčšina vezme k srdcu a zamyslí sa nad tým, ako by mohli prírode pomôcť, aby nás nemusela za našu hlúposť vytrestať. Keďže sa chystá i filmovú spracovanie, budem ho netrpezlivo očakávať, aby som ho porovnala s knižnou predlohou. tak na čo čakáte, šup do čítania :)

natalie3538
10.10.2019

Když jsem se rozhodla pro koupi této knihy měla jsem z toho takové trochu smíšené pocity. Nevěděla jsem co od toho čekat. Četla jsem knihu Bez šance a Smrtku a obě dvě se mi opravdu líbily. Ale pak sem vzala do ruky Nimbus a nelíbil se mi absolutně vůbec. Ale jakmile jsem se do Sucha začetla už nešlo přestat. A jakmile sem se blížila ke konci trochu sem i posmutněla, že už má být konec. Všechny postavy sem si oblíbila, teda až na jednu. Myslím, že všichni budete určitě vědět jakou postavu mám na mysli. Abych to tak nějak zakončila. Doufejme, že tahle situace nikdy nenastane a že se většina z nás nebude muset chovat jako nějací vodní zombie. A přiznejme si. Neal Shusterman i jeho syn rozhodně vědí jak vytvořit dokonalé napětí.

Bezkyne9
09.10.2019 5 z 5

Tak tohle bylo podmanive! Kluci jedni sikovni, pisou vytribene, uzasny styl a k tomu tema, ktere je velmi aktualni a zaroven v zanru prilis neosahane. Jako YA to bylo inteligentni, hluboke. Napjate k neodlozeni... Zkoumajici temnotu i svetlo v (mladych) lidech. A ja si chrochtala... tema, tempo i styl za vsech pet hvezdicek jasnych. A jako rozeny aquaholik jsem knihu cetla vzdy s cutorou v ruce, doma nyni obsedantne setric vodou vice nez kdy driv :D

blanche11
06.10.2019 5 z 5

Naprosto fantasticke,nemohla jsem se od knihy odtrhnout

Babouš
03.10.2019 5 z 5

Co miluju na knihách Neala Shustermana? Že vždycky vezme nějaké žhavé téma a podá ho tak čtivou, zábavnou a přitom nápaditou formou, že to hltají jak šestnáctiletí středoškoláci, tak intelektuálové. Sucho je vzhledem ke klimatickým změnám mimořádně aktuální, protože líčí, co se stane, když dojde voda. Jak rychle se civilizace změní v chaos. Znepokojivé čtení, od kterého se neodtrhnete - kromě momentů, kdy se půjdete napít!

Hotovson
02.10.2019 5 z 5

Má to všechno, co bych od tohoto druhu literatury očekával. Je tam napětí, akce, nakonec i trocha romantiky.

Hrdinové jsou takový klasický podle šablony bych řek. Rebelka, slušňačka a její menší bratr, ňouma od vedle, co se stane hrdinou a sobeckej hajzlík, co kouká, kde by co urval pro sebe.

Konec se záchranou před požárem mi přišel trošku přitaženej za vlasy, docela klika, ale budiž :)

kalinkacz
28.09.2019 5 z 5

Duo otec a syn se ukázalo jako dost výhodné! Tohle byla jízda od první do poslední strany... Dystopii s takhle reálným tématem, kdy na světě dojde voda, jsem ještě nečetla... Hned od první strany graduje atmosféra, od zastavení toku vodu ve vodovodech, po vyprodání vody v obchodech až po změnu celé společnosti... Čtenář má možnost nahlédnout, co vše by byli lidé ochotni pro vodu udělat a ten výsledek je mrazící... Skvěle napsané a až neuvěřitelně reálné... Doporučuji všemi deseti!