Sucho

Sucho
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/469733/bmid_sucho-I45-469733.jpeg 4 1118 1118

VŠICHNI SI BUDOU PAMATOVAT, KDE BYLI, KDYŽ VYSCHLY VODOVODY. Sucho – nebo Bezvodí, jak tomu všichni říkají – už trvá nějakou dobu. Život se proměnil v nekonečný seznam zákazů: nezalévejte zahrady, nebuďte dlouho ve sprše, nepodléhejte panice. Jenže teď už žádná voda nezbývá. Alyssina poklidná ulice na předměstí se najednou propadne do válečné zóny plné zoufalství a násilí. Když se její rodiče nevrátí domů, musí dát dohromady skupinu osob, které by se za normálních okolností asi nepotkaly, a zahájit pátrání po vodě. Každý z nich bude muset učinit neskutečná rozhodnutí, aby přežil.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , Yoli (ČR)

Dry , 2018

sue_partymix
14.02.2020 4 z 5

Melo mne varovat zarazeni mezi YA literaturu :-D S ohledem na to, ze nejsem cilovka, je vsak namet super.

MarsyPint
13.02.2020 5 z 5

Za mě velice dobře napsané, i když by se našlo několik nelogických věcí - především doba po kterou jsou stále bez vody a přesto reálně schopni uvažovat a fyzicky fungovat - ale jinak moc poutavě napsané, především se mi líbilo rozdělení kapitol z pohledu jednotlivých postav a i to, že hlavní "hrdinové" jsou dospívající děti. Děj má spád, hlavních postav není mnoho a lehce se v nich člověk orientuje. Moc pěkné!

VasnivaCtenarka
11.02.2020 4 z 5

Příběh byl celkem zajímavý. První polovina knihy se mi krapet táhla. Četlo se to dobře, to ano, ale děj mi přišel takový táhlý. Druhá polovina už byla o něco lepší, ale doopravdy jsem se začetla až ke konci knihy, kde mne děj skutečně vtáhnul.

Hlavní hrdinové v knize Sucho byli velmi dobře popsáni, takže si k nim poměrně rychle vytvoříte vztah – ať už pozitivní nebo negativní. Děj byl poměrně dobrý, ale jak jsem už řekla – spíše až ve druhé polovině.

Kniha se sama o sobě četla dobře. Je rozdělená do šesti částí. Každá část má několik kapitol a děj vždy vypráví jeden z hlavních hrdinů. Je to příjemné zpestření, protože se tak dokážete hezky vcítit do všech postav.

Pokud budete mít chuť na něco, co vybočuje ze standardního seznamu četby, klidně sáhněte po Sucho.

Fifineek
08.02.2020 5 z 5

„Jak daleko jste ochotni zajít pro poslední kapku vody?“⁣

Sucho nebo Bezvodí, jak tomu začali říkat obyvatelé Orange County v Kalifornii, dosáhlo svého vrcholu a po otočení kohoutkem z něj už žádná voda neteče. Z lidí se začnou stávat vodní zombie a jsou schopni pro pár kapek vody udělat vše. Dějem nás bude provázet sedmnáctiletá fotbalistka Alyssa, její desetiletý bratr Garrett, soused Kelton, který se společně se svou rodinou na celou krizi pečlivě připravoval, punková Jacqui a „na facku“ Henry. Jak celá krize dopadne? Zemřou všichni žízní, nebo voda opět začne téct?⁣

Po dočtení jsem neměl slov. Úžasně napsané. Po Smrtce jsem ani v nic jiného nedoufal, ale tohle mě opravdu překvapilo. Tolik zvratů jsem snad v žádné jiné knížce ještě neviděl. Líbilo se mi, že v popředí byly spíše postavy a jejich vztahy mezi sebou, než celá krize o které se sice celou dobu mluví, ale spíše jen okrajově.⁣ Jiné hodnocení než 5/5 ani dát nejde!⁣

VAROVÁNÍ: Při čtení budete mít opravdu pocit žízně! Po dočtení i při pohledu na knihu! ⁣

mack12
05.02.2020 3 z 5

Jak uz zde bylo vickrat zmineno - plusem byl namet a chovani lidi ve vyhrocene situaci (kam az jsou schopni zajit). (Ne)informovani ze strany medii a vlady taky uveritelne, ale co bylo dost nelogicke - casove obdobi celeho pribehu, nektere pohnutky postav vcetne psu :))) porad jsem si rikala, ze prece nemuzou byt ti lide tak blbi, kdyz vi, ze existuje dlouhodoby problem s pitnou vodou, aby si neudelali zasoby aspon na par dnu, resp. tydnu...

Ronnie68
04.02.2020 4 z 5

Zajímavá kniha, jež pojednává o problému, který nemusí být jen fiktivní budoucností ... jo, četla se dobře

tteerriinnaa
03.02.2020 5 z 5

Neal Shusterman si získal mé srdce už díky své prvotitě. Ještě více si mě získal Smrtkou, kterou nic nepřekoná, ale Sucho se jeho trilogii přiblížilo. Dechberoucí, uvědomělé a velmi aktuální.
5/5

Yeschois
28.01.2020 5 z 5

Jedním hltem. Asi tak jsem tu knihu přečetla. Připravte si velkou sklenici vody, protože budete mít při čtení žízeň. Mohu použít pár vět z knihy, které se v hlavě honily Keltonovi? "Všechno se děje přesně tak, jak to psaly všechny ty knihy o přípravách na katastrofy. Nemám z toho radost. Ani trochu. Varianty soudného dne jsou zábavné jenom tehdy, když je soudný den čistě teoretický. Teď bych byl nejraději, kdyby se všechny ty knihy mýlily." Je tahle kniha jednou z oněh knih? Bezesporu.

Annkag
22.01.2020 4 z 5

Kniha,ktorá nepustí.Je až dychberúce aké scenáre ludského boja o prežitie môžu vypuknúť.
Desivý pohlad do budúcnosti alebo fantasymagória autora?V tomto prípade je to ťažko definovatelné.
Určite sa ku knihe ešte vrátim.

Nikoll2
22.01.2020 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, která se četla sama. Již od první kapitoly ve mně příběh vyvolával mnoho myšlenek a nenechal mne chladnou. Změna lidského chování a proměna celé společnosti byla popsána skvěle a podle mého názoru odpovídala případné realitě. Určitě si každý čtenář této knihy nejednou položil otázku, zda se tento knižní příběh může stát realitou a kdy k tomu může dojít. Já osobně jsem si po přečtení položila také otázku....Do jaké skupiny lidí bych patřila? Opravdu by se ze mě stal úplně jiný člověk?

MíšaEm
19.01.2020 5 z 5

Kniha je skvělá, čtivá, napínavá. Nemohla jsem se od ní odtrhnout, neustále ve mě hloubaly myšlenky, co když se nám to taky stane a neměla bych si nakoupit balenou vodu do zásoby. Moc se mi líbilo, že autoři zdůraznili, jak různě mohou lidé reagovat.

magdalena0650
19.01.2020 5 z 5

Od knihy jsem se nemohla odtrhnout, tak je napínavá a tak dobře se čte. Myšlenka, že najednou dojde voda, a co se potom stane, je docela aktuální a je dobré se zamyslet předem, co v takovém případě dělat a co očekávat. Jinak, z hlediska logiky mě zaujalo, že jak přestala téci voda, najednou nebylo podle knížky vůbec co pít - jako by najednou došly i všechny džusy a limonády, trvanlivá mléka, všechna kompotová šťáva... i tak ale byla myšlenka pojatá z hodně úhlů a ukázáno několik možností, jak různě lidé nastalý problém řešili. A jak málo času zbývá najednou člověku, když fakt nemá ani kapku. Jen několik dní.

vendul_
17.01.2020 4 z 5

Kniha se dobře četla. Téma má aktuální a musím se přiznat, že jsem u čtení měla dost často potřebu se napít. Jednu hvězdu ubírám za konec. Byl takový nedotažený..zrychlený.

Lucie311
11.01.2020 3 z 5

Kniha velice čtivá. Jen se budu modlit aby se nic z té knihy doopravdy nestalo.

michaella03
11.01.2020 4 z 5

Škoda nevyužitého potenciálu.
Kniha se mi líbila, děj hezky plynul, o akci nebyla nouze, pořád se něco dělo. Ale když jsem se dostala za více jak polovinu knihy, čekala jsem něco jiného - nejvíc mě asi mrzel hodně zkrácený konec (právě tady to mohli víc rozepsat). Nápad určitě skvělý, téma je čím dál více aktuálnější - knížku by si měl přečíst každý a trochu se nad ní zamyslet. I mě ovlivnila - když pouštím sprchu nebo točím vodu do sklenice.

Naty838
11.01.2020 5 z 5

Fakt výborná kniha. Nemohla jsem se od ní odtrhnout, byla hodně čtivá a moc mě bavila. Všem moc doporučuji

Sabča92
10.01.2020 4 z 5

Od Neala Shustermana jsem četla všechny knihy, které u nás vyšly. Je znát, že knihu napsal Neal. Jeho dystopické světy mají něco málo společného a hlavně mi přijde, že vybočují z davu. Sucho je skvěle napsané, bavilo mě a já byla zvědavá, jak to celé dopadne. Bezvodí a obavy z ní je velmi aktuální téma. Sama jsem u čtení měla stále u sebe sklenici vody.
Závěr mi přišel urychlený a nedotažený. Jinak rozhodně doporučuji a jsem zvědavá na film.

martinakraus
09.01.2020 5 z 5

Za mě teda velký dobrý ???? líbí se mi, že na celou katastrofu nahlíží spíše z psychologického hlediska, než aby se celá knížka zabývala tom proč se to stalo a jak z toho ven - psychologie lidí je pro mě daleko zajímavější a bližší, proto jsem si čtení téhle knížky fakt hodně užila, takže pokud se tu najde někdo, kdo chtěl Sucho původně přejít bez povšimnutí - určitě tomu dejte šanci!

certik003
08.01.2020 5 z 5

V současnosti jde docela o hodně aktuální téma, takže jsem byla zvědavá, jak ho autoři zpracují a rozhodně jsem se nenudila. Moc se mi líbilo vykreslení postav, i to, jak se postupně vyvíjí. Skvělý byl popis změny chování davu i jednotlivců, z toho místy až mrazilo. Děj byl zajímavý a napínavý, místy jsem sice pochybovala, jestli by to puberťáci takhle dokázali zvládnout, ale na druhou stranu v ohrožení života to asi nereálné nebude. Konec byl trochu odbytý, napřed taková katastrofa a najednou za dva týdny zázračně voda teče, i když ne každý den. Mně by se líbil konec, už když jim pomohl vrtulník a knížka by měla další díl. Ale i tak můžu knížku doporučit.

Tereziee
06.01.2020 3 z 5

Knížka má opravdu skvělý námět. Je to tak reálná myšlenka až z toho člověka mrazí. Škoda jen, že je nedotažená. Příběh nejde moc do hloubky a některé momenty mi přišly dost mimo a přitažené za vlasy. Hlavně celý závěr knihy. Kniha je čtivá a dobře napsaná, což Shusterman prostě umí, ale chybí jí ta propracovanost, kterou znám třeba ze Smrtky.