Sucho

Sucho
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/469733/bmid_sucho-I45-469733.jpeg 4 1118 1118

VŠICHNI SI BUDOU PAMATOVAT, KDE BYLI, KDYŽ VYSCHLY VODOVODY. Sucho – nebo Bezvodí, jak tomu všichni říkají – už trvá nějakou dobu. Život se proměnil v nekonečný seznam zákazů: nezalévejte zahrady, nebuďte dlouho ve sprše, nepodléhejte panice. Jenže teď už žádná voda nezbývá. Alyssina poklidná ulice na předměstí se najednou propadne do válečné zóny plné zoufalství a násilí. Když se její rodiče nevrátí domů, musí dát dohromady skupinu osob, které by se za normálních okolností asi nepotkaly, a zahájit pátrání po vodě. Každý z nich bude muset učinit neskutečná rozhodnutí, aby přežil.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , Yoli (ČR)

Dry , 2018

Purple7
24.11.2019 4 z 5

Shusterman nezklamal, opet dobra, trochu jina a vaznejsi YA. Ale Bez sance se Smrtkou se mi libily vic.

fincik
22.11.2019 4 z 5

Určitě super téma, docela aktuální. Ukázka toho, co jsme si schopni navzájem udělat, když dojde něco, co bereme jako samozřejmost. Bohužel postavy mi byly dost nesympatické. Nejchytřejší z nich byl asi desetiletý kluk. Bylo by lepší, kdyby kniha byla vyprávěna z pohledu dospělých. Před deseti lety by se mi asi knížka líbila víc. Nedá se nic dělat, už nespadám do kategorie young adult.

Pitbullka
15.11.2019 4 z 5

Příběh to byl fajn, čtivý, bavil mě, ale něco tomu chybělo a bylo tam pár věcí, které nedávaly úplně smysl. Série Smrtka je mi od auta bližší.

ydnac
12.11.2019 4 z 5

Velice zajímavé čtení, snad na tyto situace ve skutečnosti nedojde:-) ubrala jsem jednu hvězdu, protože jsem postrádala trochu více napětí. Doporučuji přečíst všem a zamyslet se jak lidé řeší pitomosti namísto důležitých věcí..

Peter73
11.11.2019 5 z 5

Čo sa môže stať, keď dôjde voda ? Správanie ľudí sa mení tak rýchlo, ako prestala tiecť voda z kohútikov. Za pohár vody je človek ochotný aj vraždiť. Skupina mladých ľudí, uteká, putuje, bojuje a hľadá vodu, Občas som musel skontrolavať zásoby vody doma, pri čítaní som mal pocit, že tej vody je málo, dobré napísané dielko, keď bude v kinách (film sa už točí), určite si to pozriem.

ElenaM
06.11.2019 3 z 5

Neala Shustermana zbožňuju a na knížku jsem se těšila dávno před jejím vydáním. Jenže právě přehnaná očekávání asi všechno "pohřbila". Kniha má skvělý námět. Začátek je velice slibný a má velmi silnou tísnivou atmosféru. Ovšem pak přijdou pro mě dost nudná hluchá místa, kde se nic moc zásadního neděje a postavy se nechovají na svůj věk. Už jsem měla chuť dát velice nízké hodnocení. ALE konec to vylepšil. Bála jsem se, že Neal nechá hodně věcí otevřených. Ale to neudělal. Všechno se uzavřelo, vysvětlilo. Pravda možná trochu uspěchaně, ale ano. Konec byl dramatický a měl šťávu.
Kniha nabízí MNOHO otázek k zamyšlení. Jedna z hlavních je určitě - co je člověk schopen udělat pro své přežití? ;)
Určitě je zajímavé si knihu přečíst už jen pro to zamyšlení nad tématem. Protože co si budeme povídat, na planetě je nás hodně a to že jednou nebude voda pro všechny není jen scifi... Navíc během čtení knihy vám dojde k čemu všemu je voda potřeba a možná si to ani neuvědomujete. Takže za mě ANO. Ale počítejte s tím, že Neal to psal spolu se svým synem (16 let) a je to tam hodně znát !!! Pak nebudete zklamaní. Pokud jste cílová skupina (YA), tak si myslím, že se vám kniha bude velmi líbit a bude pro vás bez chyby. V knize je několik zásadních zvratů. U jednoho jsem dokonce vykřikla jako nějaký blázen. :D
Celkově za mě 3* z 5. Promiň Neale

rajcatko
05.11.2019 4 z 5

Skvěle napsáno, jako vždy. Navíc je to kniha, u které jsem dokázala dodržovat pitný režim, což je příjemný bonus :) Určitě doporučuji.

Peetullka
05.11.2019 5 z 5

Kniha, která se zabývá aktuálním tématem a ještě k tomu velmi dobře napsaná. Čte se samo a určitě doporučuji. Rozhodně stojí za přečtení.

Jen doporučuji, mít vždy u sebe sklenici vody :) Já měla u čtení neskutečnou žízeň :-D

martinasudová
04.11.2019 4 z 5

Tak reálné, až z toho máte husí kůži... Rozhodně stojí za přečtení.

Lubisek
03.11.2019 5 z 5

Koupil jsem si knížku, abych věděl, jestli má cenu kupovat si autorovu zatím dvojdílnou sérii Smrtka. Po přečtení vím na 100%, že si tuto sérii chci přečíst co nejdříve. Už ten námět knihy je naprosto dokonalý. Neal se stal jedním z mých nejoblíbenějších spisovatelů (samozřejmě nesmím zapomenout na Jarroda). Postavy byli vykresleny naprosto úchvatně. Každá úplně jiná, ale každá tak krásně jiná. Navíc se mi líbilo střídání kapitol, které pokaždé vypráví někdo jiný ze svého pohledu. Závěr byl taktéž velmi epický - kapitoly se začaly střídat rychleji a rychleji a čtenáři se úplně tajil dech. I když je celý příběh prakticky neuskutečnitelný, stejně jsem měl pocit, jakoby se to někde dělo. Každý se v různých pasážích najde - navíc se mi opravdu líbilo autorově přemýšlení o světě.

POZOR: (MOŽNÝ SPOILER)
viz následující ukázka:

Chytím ji za ruku, pokusím se zabránit tomu, aby voda stříkala. Ona mě zkusí druhou rukou odstrčit. Potom si zvedne kelímek ke rtům. Vím, že to je všechna voda, kterou má. Všechna voda, která zbyla. Když ji vezmu, ta žena zemře. Když ji nevezmu, zemře můj bratr. A tak udělám něco strašného. Dám jí facku. Dám jíí prudkou facku. Žena vypadne z koncentrace a mně se podaří sebrat jí kelímek z ruky. Přes okraj se přelije další voda. Už jí mnoho nezbývá - nanejvýš půl deci - na uhašení žízně to nestačí, ale bratra by to naživu udržet mohlo. Couvnu od ní. ,,Oheň je skoro až u dveří," řeknu jí. ,,Musíte odsud pryč." Ale i kdyby to udělala, jak si tím pomůže? Je sama uprostřed pustiny. Jestli ji nezabije požár, zemře tady žízní. Přesto se k ní otočím zády a odejdu. Protože jsem se rozhodla. Jestli musí zemřít, aby bratr žil, tak jí vodu vezmu a nechám ji zemřít. Henry měl pravdu. NĚKDY PŘEŽIJÍ ZRŮDY. A JÁ TEĎ JSEM ZRŮDA.

DOKONALOST...5 hvězd

DraXitko
03.11.2019 5 z 5

Velmi aktuální téma, velmi pěkně zpracované. Člověka to nutí zamyslet se, jak moc samozřejmě bereme dostupnost pitné vody.

FejKýý
02.11.2019 5 z 5

Kdybych měla někomu doporučit, jednu knihu, které jsem četla, byla by to tahle, knížku jsem defacto zhltla za dva dny, vtáhla mě tak do děje, že jsem musela číst dál a dál, super na téhle knížce bylo že nevíte jak dopadne, tudíž prostě nezbývá než číst dál. :D Každopádně když jsem jí odložila, vždy jsem o té knížce stále musela přemýšlet, o tom příběhu v ní a celkově, kdyby se to stalo doopravdy, jestli by to taky bylo takové ? Někdy jsem tedy musela obrátit stránky zpět a uvědomit si koho čtu, to byl ale jediný můj problém s touhle knihou. Byla tam postava co mě seděla a pak nakonec ne, protože se ukázala jaká doopravdy je a pak zase postava co mi nesedla ale nakonec jsem ji začala mít ke konci ráda. :) Nejvíc jsem měla ráda Alyssu, z tou jsem se i nejvíc ztotožňovala, co jsem ještě měla ráda v té knížce byly ty momentky. Takže za mě knihu určitě doporučuji, měla jsem z příběhu opravdu hrůzu a cítila jsem se dehydratovaně, už jen jak jsem to četla. Určitě si od pana spisovatele ještě chci přečíst knihu Smrtka a Nimbus.

Pampalini
02.11.2019 3 z 5

Malá Gréta tleská, tenhle příběh rozšiřuje rozkol mezi generacemi. Hybatelmi děje jsou adolescenti, dospěláci jsou za ty zbytečné, nerozumné bytosti stojící za příčinami problémů. V knize se vesměs správají jako tupouni. Řemeslo dobré, příběh fajn, nesourodá skupinka by nikdy nefungovala, výborný konec. Ten tomu dává hvězdičku navíc. Vcelku nedospělé a značně naivní čtení...

Prince_of_book
31.10.2019 4 z 5

Příběh který je dost reálný na to, aby nás donutil přemýšlet o jeho reálnosti a o nedostatku vody.

Kniha sama o sobě je skvělá, je nám dán zajímavý příběh dost upoutávající na to, aby nás donutil přemýšlet o knize, i když ji nečteme. Děj mě velice upoutal a Neal opět dokázal děj vygradovat tak, že jsem do poslední chvíle nevěděl jestli děj skončí šťastně nebo nešťastně.
Postavy byli vcelku uvěřitelné a já se s nimi dokázal sžít, ale v momentě kdy jsem začal trošku víc o jejich uvěřitelnosti, tak jsem si uvědomil, že postavy jsou vlastně dost jasně a evidentně načrtnuté. Máme tu nerda klaďase, pak očividného "záporáka", divnou holku a starší sestru co musí chránit docela vnímavého mladšího bratra. Sranda je v tom, že se to k tomu příběhu úplně náramně hodí a ty postavy, tak jak jsou načrtnuté, působí naprosto realisticky a uvěřitelně.

Abych jen nechválil tak v knize jsou určité momenty kde vám je naprosto jasné co a proč se děje a bude dít, ale takové momenty jsou občas v každé knize.

Sucho není perfektní jako Smrtka s Nimbem, ale má k tomu poměrně blízko a naprosto drží standart psaní Neala Shustermana.

Za mě 9/10

Veju007
29.10.2019 3 z 5

Sucho dočteno. Děsivý příběh o tom, co se stane, když najednou přestane téct voda, kterou bereme jako samozřejmost a jak rychle se společnost dokáže rozpadnout.
Nejděsivější to pro mě bylo ve chvíli, kdy jsem knížku četla naložená ve vaně a voda vesele tekla dál.
Strašný příběh, od kterého se nejde odtrhnout, hltáte doslova každou stránku, ale souhlasím s názory, co tu kolují, že by to asi bylo zajímavější z pohledu dospělých.
Ne že by Sucho bylo blbý, ale série Smrtka se mi líbí víc. Možná to bylo trošku přehypovaný a já už nejsem cílová, byť jsem duší pořád puboš.

Safienka
28.10.2019 5 z 5

Kniha, která je aktuálně na místě. Skvělé počtení. V některých momentech bych řekla i dost reálné. Jo, člověk čte o tom, jak se s tím pere skupinka dětí, ale i tak se mi to opravdu líbilo a myslím, že by mělo čtenáře alespoň donutit se zamyslet nad tím, jak si vážit vody.

Welinie
27.10.2019 3 z 5

Nakonec se mi knížka tolik nelíbila. Očekávala jsem asi podobnou "pecku" jako byla Smrtka a Nimbus nebo Bez šance. Chvílemi jsem byla opravdu napjatá, ale chvílemi mi příběh připadal nesmyslný a nenutilo mě to číst dál.

Maroviches
27.10.2019 5 z 5

Další úžasná perla od Schustermana.
V každé kapitole se seznámíte s myšlenkami hlavních postav.
Příběh hned po prvních desítkách stránek začal gradovat a gradoval až do samého konce.
Moc se mi líbily dialogy mezi postavami. I nad knihou s touhle tématikou jsem se několikrát zasmál.
Ze začátku jsem četl dost nepravidelně, ale jakmile jsem se dostal za polovinu, tak příběh začal rychle eskalovat a já prostě potřeboval vědět, jak dopadne.

Jste fanoušci Smrtky jako já? Dejte Suchu šanci, i když se jedná o jinou kategorii. Jeho typické psaní a humorné poznámky najdete i tu.

ElikaBendova
26.10.2019 5 z 5

Na téhle knize se mi líbí to, že ten děj se NEMÁ vůbec nikomu líbit. Sucho má upozornit na zbytečné plácání vody a je jedno, že se autor zaměřil pouze na jednu oblast, protože se to týká všech a všude. Příběh je velmi jednoduchý a není nijak komplikovaný a o to víc je krásnější. Autoři zbytečně nepřehánějí a ani neubírají. Ve zkratce nám v knize shrnuli všechny typy lidí, kteří se v realitě při takovém neštětí objeví. Souhlasím, že tohle je trochu odlehčená verze pro YA, ale jinak to co se tam odehrává je bohužel smutná realita toho, co skutečně nastane, když člověku sebereš elektřinu, jídlo a vodu. Stane se z něj nemyslící nejprimitivnější zvíře, který bezohledně myslí jen na svoje přežití.

Sianka
26.10.2019 4 z 5

Téma knihy mi přišlo jako rukavice vhozená do ringu, který hrozí aktuálností. Přesto jsem čekala, že to bude uchopeno trochu jinak. Třeba někdo tu rukavici v budoucnu zvedne a udělá to o trochu lépe. Tím ale vůbec neříkám, že by kniha byla špatná. Ve srovnání se Smrtkou se však už nedostavil ten pocit výjimečného uchopení tématu. Věk hrdinů by mi ani tak nevadil, ale konec byl jiný než bych čekala. V tomto případě to neznamená plus, ale malé mínus.