Sucho

Sucho
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/469733/bmid_sucho-I45-469733.jpeg 4 1118 1118

VŠICHNI SI BUDOU PAMATOVAT, KDE BYLI, KDYŽ VYSCHLY VODOVODY. Sucho – nebo Bezvodí, jak tomu všichni říkají – už trvá nějakou dobu. Život se proměnil v nekonečný seznam zákazů: nezalévejte zahrady, nebuďte dlouho ve sprše, nepodléhejte panice. Jenže teď už žádná voda nezbývá. Alyssina poklidná ulice na předměstí se najednou propadne do válečné zóny plné zoufalství a násilí. Když se její rodiče nevrátí domů, musí dát dohromady skupinu osob, které by se za normálních okolností asi nepotkaly, a zahájit pátrání po vodě. Každý z nich bude muset učinit neskutečná rozhodnutí, aby přežil.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , Yoli (ČR)

Dry , 2018

Katte192
05.01.2020 3 z 5

Za závěr musela 4* dolů, námět zajímavý v YA. Ale prostě konec?... Fakt zklamal

a.k
05.01.2020 3 z 5

Co nastane, když dojde voda? Velmi znepokojující a aktuální téma. Příběhu se nedá upřít čtivost, mnoho zajímavých momentů a dramatičnost ve vyhrocených situacích. Ale... chyběla mi tam celková koncepce vzniklého problému. Bylo to v mnohém uspěchané bez hlubších logických souvislostí.

luckomar
02.01.2020 5 z 5

Kniha byla napínavá do samotného konce. Člověka nutí zamyslet se nad důležitostí vody a musím říct, že jsem nad knihou přemýšlela často, ikdyz jsem nečetla.

LilianaFalcon
01.01.2020 4 z 5

Sice aktuální téma až mrazí, ale na jiné autorovy knížky to podle mě nemá.
Působilo to na mě jak katastrofický film, který vůbec nejde do hloubky a jen kouká, jak si s danou situací hlavní hrdinové poradí.
Neříkám, že je to špatné. Je to svižné a napínavé, hlavní hrdinové jsou skvěle napsaní a občas jsem se i zasmála, ale... Čekala jsem víc.

sebemi
01.01.2020 5 z 5

Skvělé, děsivé, přečteno jedním dechem. Shusterman mě prostě baví!

veruptackova
29.12.2019 3 z 5

Při této knize rozhodně budete mít žízeň a začnete uvažovat, zda kohoutek s vodou nepouštíte zbytečně, jestli ve sprše nestojíte moc dlouho.
Originální téma a zajímavé zpracování. Věřím, že i dost reálné, co se může z lidí stát, když příjdou o něco tak samozřejmého jako je voda.
I tak mi tam něco málo chybělo a příběh mě úplně nevtáhl, proto hodnotím 3,5*.

smejkalova.m
26.12.2019 5 z 5

Zajímavé, myslím, že brzy hodně aktuální téma,.. Konec byl na můj vkus poněkud osekaný, najednou se skočilo na nějaký další časový úsek a voda najednou byla. Děj se moc točil kolem hlavních postav než kolem tématu, což mi přišla škoda. Ale zajímavý, líbí se mi knihy od Shustermana a těším se určitě na další zajímavé nápady. :) Za mě tak 4,5 hvězdičky .

Macek1978
26.12.2019 2 z 5

Zajímavé téma, myslím, že by se dalo vymyslet mnohem víc zajímavých situací, které by mohli nastat bez vody. Dalo by se jít mnohem víc do hloubky. Kniha neurazila, ale ani nijak zvlášť nenadchla...

NicaCola
25.12.2019 5 z 5

Jelikož jsem od autora četla Smrtku, Nimbus i Bez šance, tak jsem se na knihu Sucho strašně těšila a... Samozřejmě mě nezklamala! Přišlo mi, jako bych tam byla. Přímo v příběhu hned vedle Alyssi, jejího bratra, Henryho, Keltona a Jacqui. Jako bych s nima prožívala celé jejich trápení nad tím, že světu došla voda.
Naprosto brilantní.... Člověka to opravdu donutí zamyslet se nad tím, co by dělal, kdyby....

BloodyO
18.12.2019 4 z 5

Zajímavé téma ale.. nevím, přijde mi nevyužité. Autor se v knížce až moc soustředí na hlavní postavy a "sucho" je vlastně jen kulisa, která o sobě občas dá vědět. Postavy jsou tu to hlavní, chemie mezi nimi a různé pohledy na svět.
Určitě bych neřadil mezi klasické post-apo, prostě mi sem nezapadá. Zaměření na YA je výraznější než u jiných knih autora.
Čekal jsem trochu něco jiného a tak mám teď po přečtení rozporuplné pocity, na jednu stranu je kniha čtivá a postavy zajímavé ale v podobném tématu se skrývá mnohem větší potenciál, pro složitější příběh.

rik
18.12.2019 3 z 5

Mám rád post apo nebo podobné věci. Atmosféra vylíčená výborně, v tomhle se autor trefil, mrazilo, uvěřitelné. Nicméně věci okolo mi trochu vadily - některé faktické hlouposti, sem tam zvraty v ději či motivace hlavních hrdinů trochu myslím mimo. Asi to na mne bylo až moc YA.
Asi bych doporučil, ale s výhradou.

Estrela
13.12.2019 5 z 5

Nemůžu jinak než dát opět plný počet hvězdiček. Neal Shusterman opět nezklamal. Příběh, který se za pár let může stát skutečnosti. Neuvěřitelné proměny charakterů postav v krizové situaci. Chování davu ve stylu stádo. Když nebudu mít já, nebude mít nikdo. Až děsivé. Trochu mě zklamal konec ... “něco” tam schází. Každopádně kniha splnila svůj účel a rozhodně by se měla zařadit do doporučené četby pubertální dětem.

petula22
10.12.2019 5 z 5

Hrůza si to představit, dobře o tom číst..určitě si budu víc vážit "obyčejné" vody...poměrně věrohodně popsaný děj, líbilo se mi, že kapitoly střídavě vyprávějí jednotlivé postavy.... za mě skvělá knížka.

Wolf012
08.12.2019 4 z 5

Kniha se četla opravdu velmi dobře, pár hlavních postav, rychlý děj, ale přesto jako kdyby tomu všemu něco ještě chybělo. Ovšem celkový pocit je uspokojivý

Adush
08.12.2019 5 z 5

Ač jsem byla ze začátku trochu skeptická, co mám od knihy očekávat, příjemně mě překvapila. Začalo to poněkud nevinně, příběh se pomalu rozplétal. Líbilo se mi množství postav, které se zde objevovaly, každá měla své klady a zápory. Příběh rychle plynul a při jeho čtení jsem se vůbec nenudila. Líbilo se mi rozdělení kapitol, každá z úhlu pohledu jiné postavy. Lépe se tak s nimi seznámíte a dokážete je pochopit a udělat si na ně lepší názor. Pokud budete číst, doporučuji mít u sebe skleničku s pitím, občas jsem musela knihu odložit na pár hodin, protože mi z těch představ nebylo moc hezky. Rozhodně je to kniha na zamyšlení, nad celým tím problémem sucha a nedostatku vody, a taky neskutečným plýtváním, ke kterému z naší strany dochází. Dokud nám nedojde naše nejcennější "komodita", neuvědomíme si, o co přicházíme. Což kniha velmi pěkně shrnula.

cornetka
06.12.2019 4 z 5

Bezvodí a sucho. Nikde nic k pití. Touha po vodě je tak silná, že lidé jsou ochotni kvůli vodě udělat cokoliv. V dnešní době pro mě nepředstavitelné téma. Konec byl najednou moc rychlý, nicméně doporučuji přečíst.

mysterygirl
02.12.2019 4 z 5

Moc se mi libila tato kniha i kniha Bez sance, rozhodně vic ,nez Smrtka,kterou jsem nedocetla,to tema mi dost vadilo

Magdyla.8
01.12.2019 4 z 5

Od první kapitoly je jasné, že postava Alyssy bude inteligentní a hlavní tahounka party. Příběh má spád, rychle se rozjede, zase autoři překvapili s ohromujicimi pasazemi. Ale nevysvetlit konec Bezvodi? Kde se nabrala voda? Co se stalo? Za to nemůžu dát plný počet hvězd. Za konec jsem ráda a postava Henryho se vážně povedla. Brnkal na nervy až až :)

knihomolka27
30.11.2019 5 z 5

Nejděsivější na tom je, že ikdyž víte že čtete jenom fikci, zárověn tušíte, že přesně takhle by se to pravděpodobně odehrálo i ve skutečnosti (a možná by to bylo ještě horší).

Plusy dávám za čtivost, dialogy,velmi dobře rozvinuté charaktery postav a za hloubku příběhu. Moc se mi líbilo spojení postav co se skoro vůbec neznaly, ale přesto spolu přes všechno tvořily skvělý tým.

Je zajímavé jak se postavy začnou se zhoršující se situací měnit Spoiler: z outsidera celé společnosti, kterým všichni opovrhovaly se stane člověk, kterému se najednou budou chtít všichni vlichotit, dívka, která by nikdy neublížila mouše přehodnotí své morální zásady, najdou se i tací co chtějí na neštěstí jiných vydělávat, blázni a hrdinové v jednom co na jednu kartu vsadí všechno a v neposlední řadě vláda, která s tím vůbec nic nedělá, ipřesto, že jednání o záchraně a vyřešení situace je každý den.

Ditules
28.11.2019 5 z 5

Opět naprosto skvělý Shusterman. Musím říci, že v některých pasážích mi z postav bylo až fyzicky zle. Zajímavá sonda do chování lidí ve vypjatých situacích.