Sucho

Sucho
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/469733/bmid_sucho-I45-469733.jpeg 4 1118 1118

VŠICHNI SI BUDOU PAMATOVAT, KDE BYLI, KDYŽ VYSCHLY VODOVODY. Sucho – nebo Bezvodí, jak tomu všichni říkají – už trvá nějakou dobu. Život se proměnil v nekonečný seznam zákazů: nezalévejte zahrady, nebuďte dlouho ve sprše, nepodléhejte panice. Jenže teď už žádná voda nezbývá. Alyssina poklidná ulice na předměstí se najednou propadne do válečné zóny plné zoufalství a násilí. Když se její rodiče nevrátí domů, musí dát dohromady skupinu osob, které by se za normálních okolností asi nepotkaly, a zahájit pátrání po vodě. Každý z nich bude muset učinit neskutečná rozhodnutí, aby přežil.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: ekniha , Yoli (ČR)

Dry , 2018

sabca1520
01.04.2020 4 z 5

Super téma, nenadchlo mě tolik jako Smrtka a Nimbus, ale kniha se četla dobře.

Pan_Švec
31.03.2020 5 z 5

Příběh pěti hlavních postav vykresluje katastrofální humanitární krizi v Jižní Kalifornii poté, co přestane z kohoutků i v řekách téct voda (USA sužují extrémní sucha a sousední státy ve snaze přežít uzavřou přehrady). Brutální sucho, vedro a lesní požáry spojené s neschopností úřadů zajistit milionům obyvatel náhradní zdroje jen během dvou tří dnů způsobí totální kolaps společnosti. Začne to rivalitou v obchodech s potravinami a přes postupné odumírání služeb a funkcí státu a úřadů se to dostane až k nevyhnutelnému chaosu. A jak už to tak bývá, lidé se houfují do smeček vlků a stád ovcí. Jedni se snaží přežít na úkor ostatních, druzí slepě doufají, že pomoc přece jen přijde.
Šanci má ten, kdo se předem připravil (zásobil), pokud dokáže své zásoby uchránit. Je to neustálá konfrontace lidskosti a soucitu s asociálním a amorálním jednáním, které přináší dehydratace - s touhou se napít.
Pět hlavních postav se dává postupně dohromady kvůli vyšší šanci na přežití při ztrastiplné cestě za vodou.
Drama není vykresleno nějak nepřirozeně apokaliptycky (jak to u podobného typu témat bývá), zdá se být postaveno na vcelku reálných základech a je velmi uvěřitelné. Napínavé čtení, které zajistí, že čtyři sta stránek zkonzumujete za tři večery.

evik_svistik
30.03.2020 5 z 5

Sucho splnilo veškerá má očekávání, navíc prožitek z knihy byl zesílený současnou situací, kdy živě vidíme, jak rychle se mohou věci měnit. Kniha za mě patří mezi neodložitelné, když začnete, nemůžete přestat. Doporučuji!!!

AloneJane
28.03.2020 4 z 5

Kniha rozhodně nebyla špatná, četla se hezky. Námět rozhodně není špatný. Jen musím uznat, že některé postavy byly poněkud protivné a nesympatické. A na to jak krátký časový úsek kniha obsahuje je to svým způsobem docela nahuštěné a ten konec tomu tak nějak ubírá.

hopen
26.03.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila a nedokázala jsem jí odložit. Četla se mi moc dobře.

Víťa89
26.03.2020 2 z 5

Zajímavé téma, kniha mě ale nedokázala vtáhnout do děje ani jsem se nedokázal sladit s hlavními hrdiny.

Kočičáci
22.03.2020 5 z 5

Neal Shusterman píše svoje sci-fi knihy pro cílovku YA, ale já musím podotknout, že je píše tak čtivě, že to zdaleka neurazí ani dospěláky.
Sucho je opravdu parádní, napínavé a děsně suché. Jazyk se vám bude lepit na patro a začnete si z marketu tahat barely s vodou. Tolik sklenic vody jsem u žádného čtení zatím nevypila. Je to děsně sugestivní. Obzvlášť, když je venku ten blázinec s koronavirem. V tomto kontextu to ani moc nepůsobí jako sci-fi, když vidíme, jak rychle se můžeme z normálu přesunout do pohotovostního stavu.
Dávám palec na horu a těším se na další knihy.

invocation11
19.03.2020 3 z 5

Tak na tohle jsem se těšila – zas trochu jiný, originální a vcelku aktuální námět, ale až při čtení jsem zjistila, že jde o young adult literaturu, no nic. Přišlo mi, že na svůj věk se tu děcka chovají až moc „dospěle“, téměř všechno vědí, znají a téměř se vším si poradí (ač chápu, že nějak prostě museli odstřihnout ty dospěláky, aby děcka stála v popředí, páč o tom přeci YA je, o mladých, dospívajících atp.) Konec tedy až moc „happyendovský“ na to, jaký měl děj průběh, čekala jsem možná nějaký větší zvrat/dopad/následky, ale nakonec se přeci jen můžeme všichni šťastně obejmout.

Klidně bych zachovala název Bezvodí, vcelku se mi líbil a dobře zní. Tak jako ok, čekala jsem něco trochu jiného, ale pro mladé je to vcelku dobré... budu hodná – 3.

pedroK
14.03.2020 5 z 5

Ze začátku mě ten styl YA trochu nudil. Ale ta představa sucha je tak reálná, že chcete číst dál. Celou dobu se vám trochu svírá žaludek, jak se to vyřeší, jak se lidem pomůže, jaké budou následky.. konec byl strhující. Tak strašně si přejete happyend...

Mishi
13.03.2020 5 z 5

Tak tohle bylo super počtení. I když je kniha zařazena mezi YA, tak si zaslouží pozornost i dospělých čtenářů. Skvěle vykresluje atmosféru hroutící se společnosti. Co jsou lidé ochotní udělat pro přežití?
Bohužel situace s nedostatkem vody je velmi reálná. Dokonce jsem se přistihla, že během čtení jsem začala s vodou podvědomě šetřit.

letadlosknihou
06.03.2020 5 z 5

Protože už si nějakou dobu myslím, že nedostatek vody bude brzy velký celosvětový problém, byla jsem zvědavá, jak s tímto tématem naložil Shusterman. Čekala jsem, že oblast sucha v jeho knize bude větší než jen Kalifornie, ale to kvalitě knihy vůbec neubírá. Myslím, že popis toho, jak se v krizi z lidí stanou zvířata a zrůdy je hodně přesný. Za čtivým příběhem se skrývá hodně věcí k zamyšlení ...

roman9276
04.03.2020 4 z 5

Zvláštní a vlastně ne až tak úplně nereálná představa toho, že vyschne pitná voda, a když otočíte kohoutkem, tak nic neteče. Nejdřív se berou útokem obchody a dělají se zásoby tekutin, ale i ty časem dojdou, a když nenakoupíte nebo nemáte zásoby, tak jste v prdeli. Autoři to tady popsali dobře, že stačí tři nebo čtyři dny a z lidí se stanou zvířata, která se nebojí ničeho a jsou schopná všeho pro kapku vody. Napsaný dobře, čtivě, člověk je zvědavej, jak se situace bude vyvíjet. Velkej problém byly postavy ani jedna postava se mě nijak nedotkla a bylo mi víceméně jedno, co bude s jejich osudy, jestli přežijou nebo chcípnou. Další vada na kráse byl trochu moc uspěchanej konec, mohla to bejt docela cajk série. Myšlenka super, jenom to chtělo víc doladit.

Ctenar1202
01.03.2020 3 z 5

Na tuto knihu jsem četla samé nadšené ohlasy. Bohužel, mě zas až tak neuchvátila. Buď prpstě nespadám do cílové skupiny čtenářů (kniha má označeni YA a sci-fi) a nebo jsem prostě čekala víc....nebylo to špatný, ale...chvílemi fakt nuda, že jsem se do čtení nutila....a konec? Takový zvláštní, moc zrychlený.....je to dobrá kniha s myšlenkou na výborný příběh, ale opravdu je to čtení pro náctileté....

senbja
29.02.2020 5 z 5

Vzhledem k tomu, že u nás prší čím dál tím míň a to málo vody, co spadne, nebudou zadržovat lesy vykácené kvůli kůrovcové kalamitě, že se ztrácejí prameny a z potoků jsou místy už jen čůrky, četla jsem knihu s husí kůží. Shustermani jsou čímani. Vzhledem k tomu, že nic takového ještě nezažili, dokázali se vcítit do jednotlivých postav, které mi po zkušenostech s různými lidmi až tak moc nerealistické nepřipadají.

Enxinka
27.02.2020 5 z 5

YA romany me obcas dovedou opravdu prekvapit. Sucho pojednava o katastrofe Bezvodi, dojde voda - pitna i uzitkova. Pohledem dospivajicich lidi autori popisuji krizi, zmeny v chovani lidi a jejich zvirecka touha po nasi zakladni potrebe. Po vode. Mezilidske vztahy teto potrebe nezabrani, ani nezmirni ciny za cilem uspokojeni potreby napit se. Pomerne lehce predstavitelna situace, bohuzel. Bereme vodu jako samozrejmost, ale porad je to dar prirody. Mam az z toho v krku sucho.. jdu se napit..

Ninjer
25.02.2020 4 z 5

Upřímně řečeno mě nejdřív tenhle Young Adult román moc nelákal. Říkal jsem si, jestli už nejsem na něj moc "old", a taky depresivní téma, kde lidi umírají žízní, není pro mě zrovna největší lákadlo. Ale Sucho je fajn. Je velmi čtivý a efektivně střídá vyprávění z pohledu různých postav. Obvykle jde o jeden souvislý děj, který pak díky tomuhle "triku" můžeme vnímat z různých pohledů a taky se podívat, jak vlastně ty jednotlivé postavy přemýšlí, což může být někdy dost zajímavé zjištění.

Čekal jsem od "young adult" nějakou naivitu, a ta tam taky podle mě je - hlavně u postav, které mi občas připadaly trochu přehnané. Na začátku je tu jeden podivín, co je shodou náhod zrovna ten typ, co s celou rodinou očekává podobnou katastrofu. Ukazuje se, že díky tomu může ukázat své schopnosti a že není až takový pošuk, jak si o něm celý život jeho sousedka, hlavní hrdinka, myslela. Jejich vztah pak překvapivě není AŽ tak naivní, ale přece jen je tenhle blázen dle mého názoru příliš empatický a společenský. Ale není v tom sám. V průběhu románu se tu vyskytne DALŠÍ cvok, který je "jiný" než ostatní, a s ním se to má podobně... Z postav je tu taky dále jedna drsňačka, která taky působí spíš jak z nějaké fikce než z reality.

V čem mě ale Sucho mile překvapilo, je příběh a celkově vývoj tý katastrofy. V tom před autory klobouk dolů. Ne že bych dokázal nějak erudovaně zhodnotit realističnost, ale působí to opravdově, originálně, zajímavě... a dost děsivě. Myslím, že citlivější povahy to může místy dost rozhodit.

Takže vlastně je tu dobrý děsivý příběh, který často kazí přehnanost postav. Chtěl jsem dát průměrnější hodnocení, ale ke konci autoři šlápli na plyn a finále je neskutečná jízda plná emocí, od které jsem se nemohl odtrhnout, takže... dobrý!

Sedm zoufalých, ale cool umírajících děcek z deseti.

kneslova
23.02.2020 5 z 5

Můj oblíbený spisovatel a příběh, kterému já nemohu nic vytknout. Paradoxně to možná jednou sci fi být nemusí. Ale zatím, se sklenkou vody u knihy,za mne výborné čtení.

papajapa
19.02.2020 5 z 5

Od spisovatele mam precteno nekolik dalsich knih. Je to spis pro mladez, ale bavi me. Konkretne tato ma hlubsi myslenku, ktera v budoucnu neni nerealna.

Cress
19.02.2020 4 z 5

Přiznám se, že po Smrtce jsem měla od knihy vysoká očekávání a nezklamala mě. Stejně jako Smrtka byla velmi čtivá a myslím, že autoři skvěle zvládli i psychiku postav. Kniha byla vyprávěna z pohledu více postav a vy jste si ke každé rychle vytvořili nějaký ten vztah (občas i negativní). Kniha vás donutí přemýšlet nad tím, jak je voda důležitá. Vadila mi jen jedna věc a to konec. Připadal mi celkem dost uspěchaný. Kdyby byla kniha ještě tak o padesát stran delší, konec více rozepsaný, dala bych jí všech pět hvězdičk.
4,5/5*

misowi84
14.02.2020 4 z 5

Neal Shusterman mě prostě baví. Sucho v krku jsem u čtení sice nezažíval, ale svojí atmosféru to rozhodně mělo. První polovina kniha byla velmi čtivá. Druhá polovina se mi už trošku táhla. Bez šance, nebo Smrtka.. to bylo za mě rozhodně poutavější čtení. Přesto všechno knihu určitě doporučuji.