Strom duchů

Strom duchů https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/408498/bmid_strom-duchu-y69-408498.jpg 4 324 117

Ruth se po mnoha letech vrací do Edinburghu. Jeden z důvodů je smrt jejího otce. Čeká ji nelehký úkol: vyklidit po něm dům. Brzy objevuje diář a dopisy, psané jejím předkem – Thomasem Erskinem. Thomas se vždycky snažil jít vlastní cestou. Místo univerzity se přidal k námořnictvu. Až později vystudoval práva a nakonec se z něho stal lord kancléř. Na své životní cestě si udělal spoustu nepřátel, kteří ho, i s jeho rodinou, nakonec dohnali až k smrti. Ruth je Thomasovým příběhem zcela pohlcena a pomalu pociťuje nejen jeho reálnou přítomnost, ale i přítomnost jeho nepřátel…... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Brána

The Ghost Tree , 2018

orinka3
21.02.2020 4 z 5

Paní Erskinová se stále drží svého osvědčeného tématu. Ve své poslední knize nás opět závádí do událostí, které odvál čas i do událostí současných. Souvislost je od první kapitoly zřejmá. Příběh je košatý, prostředí rozmanitá a Thomas coby mladý námořník na lodi celou tu rodinnou patálii zahajuje. Při své empatické povaze pokládá za samozřejmé zachovat se čestně a ochranitelsky. Svědčí proti Andrewovi Farquharovi, který ze zlomyslnosti a pomstychtivosti zavinil smrt malého chlapce. Na základě toho je odsouzen, zbičován a zbaven všech hodností. Tím si z něj Thomas udělá nepřítele na celý svůj život a bohužel i po něm. Farquhar pronásleduje Thomase kam se jenom vrtne, páchá další zločiny a po své smrt otravuje i další generace. Máme tu i povedenou sourozeneckou dvojici, která se živí podvody. Hlavní ženská postava knihy Ruth z jejich strany čelí velkému nebezpečí a za pomoci své přítelkyně Harriet se pokouší spojit se svým pradávným předkem Thomasem, poněvadž v sobě objevila mimořádné schopnosti navázat spojení s duchy a očekává od něj rady i vysvětlení. Bohužel se jim seance tak trochu vymkne z ruky a pustí k sobě nekalou entitu, které se snaží zbavit po zbytek příběhu. No, nebudu všecko prozrazovat, ke čtení je toho opravdu dost a napsané je to velmi poutavě. I když v podstatě nic nového pod sluncem. Jediné, co mi výrazně vadilo, je obrovská natvrdlost a nekompetentnost tamní policie. Ale zase na druhou stranu - kdyby tu sourozeneckou dvojku zabásli při první příležitosti, ochudilo by nás to o dost stránek.

FlLys
18.02.2020 3 z 5

Prolínání přítomnosti a minulosti z knihy dělá příjemné počteníčko, pěkný je i námět, navíc založený na skutečných událostech, ale dějová kostra mi hodně silně připomínala knihu, kterou jsem od autorky četla naposledy (Dědictví minulosti), žena umí komunikovat s duchy, sleduje příběh z minulosti a zároveň ji pronásleduje někdo v přítomnosti, najde útočiště u přátel, ale zdráhá u nich přebývat, přesto tam je, objeví se šaman, který jí pomůže s duchy komunikovat... A jako u předchozí knihy tristní překlad, běžně máme na zahradě letohrádek

a.k
17.02.2020 5 z 5

Ruth se vrací po smrti otce do rodného domu v Edinburghu, kde nalezne korespondenci svého dávného předka Thomase Erskina.
Výborný příběh, ve kterém se střídá období 18. století se současností, kdy přízraky minulosti vstupují do aktuálního dění. Tato kniha má všechno, co u románů od Erskinové očekávám. Velmi zajímavý a působivý osud předků, který i po mnoha letech dokáže zasáhnout do života osob v přítomnosti.
Moc se mi líbila historická linka, ve které se autorka nechala inspirovat svým praprapradědečkem, který se po vcelku dobrodružně působícím počátku života vypracoval na prestižní pozici.
Doporučuji!

emilieselden
31.01.2020 4 z 5

Chvíli mi trvalo než jsem se začetla ale pak to bylo super. Zajímavé bylo střídání vyprávění v minulosti a v současnosti. Akorát jsme se na konci nedozvěděli, co se stalo s Farquharem.

bery11
14.01.2020 5 z 5

První knížka od této autorky co jsem četla.Musím říct,že mě oslovila a právem získává 5hvězdiček. Střídání minulosti že současnosti bylo velmi zajímavé.supet

marli58
13.01.2020 4 z 5

Krásně plynoucí příběh mé oblíbené autorky. A to slovo "plynoucí" je ústředním motivem celého vyprávění. Žádné wow se nekoná. Ale kniha se čte od začátku velmi hezky, střídání současnosti a minulosti je přehledné, postav tak akorát. Nakonec bych ale očekávala pokoření ducha Farquara Thomasem. Tak to zlo nějak vyšumělo bez potrestání.

knihovnička007
13.01.2020 3 z 5

Druhá kniha, kterou jsem od autorky přečetla. Tato byla pro mne lepší než Spáčův hrad.

Předně musím pochválit autorku, že dokáže vystavět krásný nosný příběh se spoustou zápletek.
Ovšem po dočtení jsem si říkala, o čem celý ten příběh vlastně byl a jak to vlastně celé dopadlo?
Mám ráda historické příběhy, dobře se mi četla linka Thomase. Ale kniha mi připadá docela dlouhá, pořád se plácám kolem Tima a Farquhara. Štvalo mne, jak všichni pořád někam utíkají, stěhují se... A s čím vlastně Mal Ruth pomohl? A bezzubá policie zde byla úplně k smíchu...
Našla jsem tam i některé chyby (kdy věk dětí nesouhlasil s rodokmenem), které byly docela škoda. Chyby další (chybějící slova nebo písmenka) jsem se snažila přehlížet. Vadilo mi velice časté přeskakování míst i času... A (alespoň pro mne) by byl asi lepší menší počet stránek. Autorka dle mého zbytečně popisuje (zbytečné) věci a příběh natahuje...

Spoilery!!!
Jak se pak panenka dostala Ruth do rukou, když ji Thomas ztratil na tom moři?
Jak je možné, že požár vše vyřešil?

Není to špatné čtení, ale znovu ji číst nebudu.

SoniaR
11.01.2020 5 z 5

Miluji styl psaní od Barbary. Další kniha, která mne nezklamala. Už se těším, kterou si přečtu příště.

cluci
06.01.2020 5 z 5

Musím říci působivé čtení, s brilantní lehkostí. Možná se někomu zdálo rozevláté, mně to v daný čas prostě vyhovovalo. Mohla jsem knížku odložit a pokračovat dle potřeby, což mi v dnešní době docela schází. Není to předimenzované, kdy se musíme často zpátky vracet, abyste se vrátili do dění. Oba děje, které se odehrávají, jsou naprosto čitelné. Dokážete se do příběhu vcítit, ztotožnit se s postavami. Je to jiný typ knih, než čtu, ale vřele mohu doporučit. Stojí za přečtení. Určitě se vám bude líbit i anotace, zamyslíte se nad svou minulostí a vlastním osudem

Val
03.01.2020 5 z 5

Po delší pauze jsem se pustila do knihy Barbary Erskinové, která patří mezi mé oblíbené autory. Úžasná duchařina odehrávající se ve dvou časových rovinách střídavě v Londýně a v Edinburghu opět nezklamala. Milovníkům duchů, tajemna a historie vřele doporučuji .

monca78
03.01.2020 5 z 5

Krásná, za 4 dny přečtena, takže u mě super.

LenysekC
29.12.2019 3 z 5

Přečetla jsem skoro všechny autorčiny knihy, takže vím, že píše stále podle jedné šablony, za to body nestrhávám. Ale v téhle knize jako by ani tu šablonu nedotáhla do konce. Chápu, že moc chtěla napsat román o svém předkovi, kor když to byl tak významný muž. Kdo by nechtěl. Ale románu to uškodilo. V knize jsou pasáže, které vůbec, ale vůbec s dějem nesouvisí a nejspíš jsou tam jen proto, aby autorka zapasovala do knihy i skutečná fakta. A i dějová linka nějak o ničem. Hlavní záporáci jsou prostě záporáci bez důvodu a bez vývoje, hlavní klaďasové jsou zase všichni do jednoho Jasoňové bez poskvrnky, sama hlavní hrdinka tak trochu pipinka, díky čemuž se dostává do situací, kdy musí zasáhnout některý z Jasoňů... A opravdu má autorka zapotřebí dodávat dramatičnost (a objem) střídáním dob po odstavcích, přičemž se v nich dozvíme jen to, že si v současnosti někdo uvařil kafe a otočil stránku v deníku?
Dřív se člověk na konci aspoň dozvěděl, že hrdina se v současnosti chová tak, jak se chová, proto, že v minulém životě byl zlej/vězněnej/podvedenej. Ale tady nic. Přitom náznaků, kdy by se daly charaktery takhle propojit, tam byla fůra, ale zase ne tolik, aby bylo jasné, že si to má čtenář domyslet sám. Prostě zatím nejhorší od autorky.

Gallaxy
08.12.2019 3 z 5

Do knihy jsem se velmi rychle začetla a děj plynul.. Bohužel ke konci jsem se ke čtení musela nutit. Konec mi přišel poněkud uspěchaný a nedořešený... Po přečtení celé knihy jsem přemýšlela o čem kniha vlastně byla...

ivka67
29.11.2019 5 z 5

Opět kniha, na kterou jsem se těšila a hledala každou volnou chvíli,abych mohla číst.Zpočátku my trvalo se začíst,ale potom mě příběh zcela pohltil a na konci jsem si přála aby ještě konec nebyl:_)

Sumatrae
27.11.2019 5 z 5

Uzasna kniha, autorka opet nezklamala Zda se mi, ze jeji knihy jsou lepsi a lepsi....cetla jsem opet jednim dechem

Evi4
24.11.2019

Krásná čtivá kniha, jako snad všechny od Barbary, mam ráda ty prolínající se doby a duchy :)

Adush
10.11.2019 5 z 5

Úžasná kniha!!! Přečetla jsem ji jedním dechem. Neskutečně mě vtáhla do děje. Zaujala mě jak obálka tak anotace a později jsem zjistila, že je to přímo rodokmen autorky. Opravdu velmi zajímavé čtení, jak z historické doby tak z přítomnosti a duchařiny. Trochu mi chyběly v historických částech uvedené roky, v kterých se zrovna nacházíme, bylo to občas nepřehledné pro orientaci, třeba kolik mají děti let, jak starý je Thomas, apod. Ale jinak nemám opravdu co vytknout, ráda se ke knize někdy vrátím a budu se na ni těšit.

Vojslava
03.11.2019 5 z 5

Tímto novým titulem, na který jsem se docela těšila, mne autorka nezklamala. Zhruba jsem tušila, jaký styl čekat, ale využití historie vlastní rodiny, na které Erskinová stavěla, a vytvořit na ní konzistentní příběh (i když s dávkou autorské invence) je velmi pěkný počin, navíc opět čtivě zpracovaný a se značným dějovým spádem. Přitom je to čtení lehké a rychlé, dobrá kniha pro náročné všední dny - ale za deštivých večerů ať laskavý čtenář zavře dveře od pokoje a nevěnuje pozornost praskání v parketách... :-) Prostě potěšení...

Komjin
31.10.2019 4 z 5

Pěkná kniha, četlo se mi to hezky. Líbilo se mi, že to mělo dvě dějové linky.

princesse
27.10.2019 3 z 5

Strom duchů pro mě, bohužel, není nejlepší kniha této autorky. Mám za sebou, až na jednu, všechna její díla a toto pro mě nejslabší. Ne, že by se mi nějak špatně četla, ale něco mi tam chybělo, přebývalo nebo jinak vadilo. Každopádně si ale ráda přečtu další knihu, neboť skóre jasně vyznívá ve prospěch paní Barbary.