Stříbrná zátoka

Stříbrná zátoka https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/223097/bmid_stribrna-zatoka-cTc-223097.jpg 4 1728 409

Liza McCullenová se nikdy nedokázala odpoutat od minulosti. Ale nedotčené pláže a uzavřená komunita obyvatel australského přímořského městečka Silver Bay jí nabízí svobodu a bezpečí, po nichž tolik touží – když už ne pro sebe, tak pro svou desetiletou dcerku Hannah. Jenomže pak přijede Mike Dormer, ubytuje se v rozpadajícím se hotýlku legendární lovkyně žraloků a shodou okolností také Liziny tety Kathleen a veškerý klid a mír Silver Bay a vlastně vše, na čem Lize záleží, je rázem v ohrožení. Tenhle škrobený límeček z Londýna chce totiž z hotýlku a zálivu, jenž skýtá útočiště velrybám, udělat prosperující turistické letovisko. A i když je to přesně ten typ člověka, kterého by Liza měla nenávidět, tak co nevidět začne ohrožovat i Lizino rozhodnutí znovu se nezamilovat do někoho, kdo si to vůbec nezaslouží...... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Silver Bay , 2007

Neprakta1
30.04.2015

Nádherná kniha, po dlouhé době se mi opět stalo, že je mi líto, že kniha skončila. Nejhezčí z třech titulů autorky, které jsou momentálně v češtině (bohužel jen tři...) k mání.

Ereniss
25.04.2015 3 z 5

Nejslabší kniha autorky, a to jsem se do ostatních šíleně začetla a pohltily mě. Tato bohužel ne tolik, i když prostředí bylo krásně popsáno a hned bych se do Austrálie rozletěla.

Ditules
21.04.2015 5 z 5

Jak jen to Jojo Moyes dělá, že pokáždé osudy jejích hrdinů doslova prožívám na vlastní kůži? Výborný příběh, australské městečko se svéráznými postavičkami a kouzelnou přírodou...a ten závěr na letišti! Doják na druhou.

nejpet
15.04.2015 5 z 5

Pro mě krásný příběh z úžasného prostředí, úplně jsem cítila slaný mořský vzduch, všechno dokonale popsáno, děj mě vtáhnul, moc hezké.

barbuskaa
13.04.2015 5 z 5

Kdyby bylo možné ohodnotit knihu milionem hvězdiček, rozhodně bych je této knize dala.. Po přečtených komentářích jsem si říkala, že to asi bude slabší dílo této autorky.. ale opak je pravdou.. Pro mě stejně silný příběh jako u předchozích dvou knih, které jsem přečetla.. Pro mě je Jojo Moyes tou nej autorkou..

Peťulka3
12.04.2015 5 z 5

Nádhernej příběh. Několikrát slza ukápla, vážně paráda. :)

Imor
06.04.2015 5 z 5

Nádherný příběh, okouzlující prostředí - čteno jedním dechem - jojo velmi povedené :-)

putpuda
05.04.2015 3 z 5

Né, že by se mi kniha nelíbila, byla opravdu jiná, ale hrozně těžko jsem se prokousávala první polovinou a trochu jsem měla problém s postavami. Nevadí mi střídání postav po kapitolách, ale nějak jsem se v nich ztrácela. Jinak příběh sám osobě pěkný, ale celkově pro mě slabší.

mili.h
05.04.2015 4 z 5

Musím říct, že všechny knihy od Jojo Moyes jsem zhltla jedním dechem, až i na spánek jsem mezi stránkami zapomínala. Než jsem tě poznala mi zlomila srdce....
Ale nevím, tahle kniha je prostě jiná, jako by jí ani nepsala Jojo Moyes.
Jsem vášnivá knihomolka a ještě se mi nikdy nestalo, že bych nějakou knihu nedočetla, ale tentokrát jsem měla namále. V první polovině knihy jsem knížku asi třikrát odložila, ale nakonec jsem se dokopala k tomu, že jsem jí dočetla.
Přes úvodní rozpaky (asi 150 stran) jsem se přece jen začetla a druhá polovina knihy se četla sama.
Asi nejvíce mi vadilo, že kapitoly vyprávěli různé postavy. A bohužel mi přišlo, že nejméně prostoru v nich dostala Lisa, která v sobě skrývá nejvíce bolesti a tajemství.Hodně málo jsme se doslechly o jejich pocitech, o její bolesti o citech k Nickovi.... většinou to bylo zprostředkovaně přes jinou postavu. Zato do Hanny a Nicka jsem se zamilovala hned, ty nám své emoce, myšlenky, bolesti předkládali na stříbrném podnose...
Nemohu se dočkat další její knihy...

kachnch
01.04.2015 4 z 5

Ze začátku mě knížka moc nenadchla, přišla mi zbytečně popisná a chvílemi mě i nudila. Postupně se to však zlomilo a začal se z toho klubat hezký příběh. Knížka mě však opravdu dostala až ve chvíli, kdy vyšel najevo příběh Lisy a Hanny. To celé dějové linii přidalo opravdu na váze. Konec byl takový... no, řekněme, že milovníci velkých happy endů si zde přijdou na své. :) Na mě působil asi až moc pohádkově a v průběhu děje mě i napadlo, že by to tak dost možná mohlo dopadnout.
Velké plus dávám za prostředí, ve kterém se příběh odehrává. V hlavě jsem si dokázala vykreslit každičký detail toho překrásného místa. :)

renata67
29.03.2015 4 z 5

Trvalo mi nějakou dobu, než mě kniha vtáhla do děje. Četla jsem od autorky už lepší knihy. Když se člověk prokouše začátkem a zorientuje se v postavách, tak se začte. Nakonec jsem se od knihy nemohla odtrhnout, i když konec byl na můj vkus až moc překotný.

barahousko
26.03.2015 5 z 5

Ze začátku jsem byla z knížky trošku rozpolcená, každá kapitola (ne nějak dlouhá) je vyprávění jiné osoby a až postupem času se v tom člověk začal orientovat a zjišťovat (spíš pamatovat tedy), jak jsou postavy spjaté. Hned po zapatování si, kdo je kdo, mě ale knížka uchvátila a přečetla jsem jí během dvou dnů. Očekávala jsem tedy chvilku trošku jiný konec, takže pro mě byl malinko překvapující:-) První knížka od této autorky a určitě si budu chtít přečíst další.

LilianaFalcon
25.03.2015 2 z 5

Všem nadšeným se omlouvám, ale pro mě to byl Doktor Hollywood, pixarovský Cars a všechny tomu podobné příběhy. Aneb jak napravit zkaženého (ale ne až tak moc zkaženého!) velkoměšťáka.
Bez nápadu, příliš zdlouhavé, nijak zvlášť vykreslené postavy. Černo-bílé vnímání světa.

hrubik
23.03.2015 5 z 5

Tahle kniha měla neuvěřitelnou atmosféru. Když jsem ji četla, jako bych tam byla, v městečku Silver Bay, jako bych sama jela na Izmaelovi a pozorovala velryby. Jako bych cítila vítr ve vlasech a slanou vůni moře. Byl to krásný zážitek a ten dobrý konec jsem si opravdu vychutnala.

Dousabel
20.03.2015 4 z 5

Nejdříve jsem se nemohla dostat do děje, nemohla jsem se pořádně začíst a to mě docela odrazovalo, ale nakonec se to tak po šedesáti stránkách přehouplo do moc pěkného a hrozně milého příběhu. Na první dvě knihy to určitě nemá, toto je spíše taková oddechovka pro ženy, ale jsem moc ráda za info o delfínech a velrybách. (Ještě, že nemáme moře, jinak bych tam už stála s cedulkou Zachraňme velryby:) ) A hvězdu navíc, za to krásné překvapení na konci.

buschka
17.03.2015 4 z 5

Zrovna jsem potřebovala oddechovou knihu s dobrým koncem a do výběru jsem se přesně trefila. Dojemné, plné romantiky a lásky. Dobře popsané postavy i prostředí, že vás to vtáhne do děje. Máte pocit, že jste součástí týmu při záchraně velryby.

Tejezka
15.03.2015 5 z 5

Nádherná kniha, sice úplně jiná jak třeba Než jsem tě poznala, ale taky mě naprosto uchvátila. Líbilo se mi, jak Jojo v knize klade velký důraz na velryby a celkově na mořský svět. Miluju moře, tak jsem byla ve svém živlu. I já obrečela smrt malé velryby, záchranu Hanny na moři a hlavně setkání Letty s rodinou na letišti.
Jediné s čím jsem měla tak trochu ze začátku problém bylo, že každá kapitola byla psaná pohledem jiné osoby a psaní ich-formou. To mě ze začátku trochu mátlo, ale zvykla jsem si. Všem doporučuji!

Nuttelka
12.03.2015 5 z 5

Jak jsem už několikrát zmiňovala, miluju šťastné konce!!! :-) Tato kniha ho má úžasný, velkolepý a jsem ráda, že to všechno dobře dopadlo. Děj je samozřejmě zas úplně o něčem jiném a nemůžeme porovnávat s ostastními knihami od Jojo. Sice jsem měla trošku problém se ze začátku začíst, ale jak se začalo o velrybách, úplně mě to pohltilo a zas jsem o trošku moudřejší, moc krásně svět velryb Jojo popsala, až jsem úplně zatoužila zavítat do Austrálie :-) Slzy jsem taky ronila, hlavně, když museli uspat mládě, které uvízlo na mělčině, potom když Mike zachraňoval Hannu (Hanna je úžasná :-) ) a hlavně, když jeli pro Letty na letiště. I když trošku jsem to tušila, že všechno není tak, jak se zdálo a jsem ráda, že se mi to potvrdilo :-) A vůbec mi nevadilo, že je kniha z více pohledů, o to mě to víc bavilo. Za mě tedy zase plný počet a vřele doporučuji!

B18r
11.03.2015 4 z 5

Knížka se mi líbila, ale příběh byl o něco slabší něž dvě předchozí knížky: Poslední dopis od tvé lásky a Než jsem tě poznala. Knížka se mi četla krásně jako ostatně vše od této spisovatelky. :)

Sorrow
11.03.2015 2 z 5

Na začátek bych ráda upozornila, že můj komentář bude možná obsahovat nějaké náznaky, možná dokonce Spoilery, takže kdo se chystá knihu teprve číst, ať raději můj komentář přeskočí...

Ač trošku nerada, musím vybočit z davu pozitivních recenzí. Kniha se mi četla velmi obtížně na to, jak "jednoduše" je napsaná. Nezaujal mne autorčin styl, a přestože s přeskakováním z jedné postavy na druhou obvykle nemám problém, tady mi to vadilo. Zřejmě to bylo tím, že autorka u každé z postav používala ich-formu, a díky tomu se mi pak postavy zkrátka nezdály uvěřitelné.
Co se děje týče - tak ten je rozhodně největším mínusem celé knihy, protože naprosto kazí celkem pěkné vykreslení prostředí. Opravdu, tolik šťastných náhod a událostí v jednom románu snad ani není možné. Happy endy mi nevadí, ale co je moc, to je moc.
Dále se mi vůbec nezamlouvala rozporuplnost postav (Hannah je na jedné straně to nejuvědomělejší 11 leté děvče; na straně druhé se v bouři sama vydá na moře - a to nemluvím o tom, že bych chtěla vidět takhle malou holku vláčet se někde po pláži v dešti s loďkou - no nic...).
K vylíčení milostného románku můžu napsat jedině: nic, nic a najednou se milují nejvíc na světě...? Proč autorka ze začátku knihy neuvedla alespoň nějaké náznaky, Mike přijede zasnoubený (ačkoliv zřejmě ne úplně šťastně), ale už po 14 dnech je šíleně zamilovaný do Lisy, a to s ní sotva promluvil...
No... trošku jsem se rozjela, takže abych to nějak shrnula, kniha je dle mého názoru celkem tuctový milostný román, odehrávající se sice na hezkém místě, ke kterému si však člověk nemůže vytvořit vztah, protože zápletka je tak překombinovaná, že tomu zkrátka nelze uvěřit.

Austrálie láska společenské romány velryby

Jojo Moyes
anglická, 1969