Strach

Strach https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468279/bmid_strach-cIF-468279.jpeg 4 1498 484

Mysteriózní thriller plný hrůzy. Vyhořelý třicátník se po letech vrací do příměstské čtvrti na úpatí hory, která ukrývá mrazivé tajemství – ve výjimečně chladných zimách se tam ztrácejí děti. Společně s bývalou láskou a kamarády musí čelit nejen zlomyslné síle, ale i stínům vlastní minulosti. Všechny pády a zklamání, které do té doby zažil, jsou ničím proti peklu číhajícímu na místech, kde vyrůstal. Autor bestsellerů Jozef Karika v děsivém příběhu s nadpřirozenými prvky přináší i citlivé vyprávění o tom, jak naše životy ovlivňuje dětství a všechno, co jsme jako děti zažili.... celý text

buldozer5
14.05.2019 3 z 5

Je to děsivý, vládne tam dusná atmosféra, která přetrvává v celé knize a pokud člověk čte knihu v noci, pravděpodobně ho to vrhne do takové té chmurné nálady.
Jozef Karika bezpochyby umí dokonale vyprávět, skvěle vykreslit atmosféru, vystihnout postavy a celkově je to zkrátka dobře napsaný. I téma se mi líbilo, celé to ve mně budilo takovou tu hororovou atmosféru, kdy jsem cítil, že se v knize odehrává něco zlého. Tady ale chvála končí.
I přes skvělé vyprávění se v knize vyskytovala nudná místa, kdy jsem měl chuť přeskakovat. Námět, ač je opravdu povedený, mi připadal trochu nedotažený, zkrátka to postrádalo jakékoliv vysvětlení. A ten konec mě teda pořádně zklamal. To, že to je horor, nemusí nutně znamenat, aby to skončilo... takhle praštěně. :D
Tohle byla moje první knížka od tohoto autora, a i když mě malinko zklamala, určitě si hodlám přečíst i další, známější dílo Trhlina.

terimila
10.05.2019 4 z 5

Největším nedostatkem téhle knihy bylo, že jsem ji četla po Trhlině, která prostě nemá obdoby. Strach byl zprvu podobnej, sice tísnivější, ale atmosféra taky vystavěná skvěle, že by se dala krájet (nebo trhat a dloubat). O to nic. Problém jsem měla s délkou a spádem - knížka se rozbíhá moc rychle a mně se nepovedlo najít cestu k postavám, vžít se do nich, oblíbit si je. Nakonec mi skoro byl nejsympatičtější Jožův otec...protože jeho chování nakonec dalo smysl, a nakonec pomohl, jak mohl, i když to byla poslední věc, kterou udělal - ale takový sympatie asi nebyly záměrem. Samotný hlavní hrdina se mi v závěru doslova znechutil... i když to je asi to, co TO s přeživšími dělá.
Četlo se to skvěle, padlo to během jednoho dne. Ale že bych cítila vyloženě strach... to ne. Napětí, zneklidnění, občas i hnus... to ano, ale takovej ten skutečnej strach to nevyvolalo, na to byl děj a události příliš neskutečný. Celý to začíná a rozvíjí se skvěle, ale brzy se to vymyká z takové té vlezlé a děsivé "trhlinové" skorouvěřitelnosti do jasného mystery horroru.
Povedená je ta "pátrací a vysvětlovací" část - Karika celkem logicky a smysluplně vysvětluje nevysvětlitelné, dost se mu to daří a vše do sebe celkem zapadá (otcovy nahrávky a zápisky, deník amatérského archeologa, podobnosti s Djatlovovou výpravou). Ale ke konci děj jakoby zdivočí, všecko se děje děsně rychle, klouže to po povchu, v cuku letu, najednou je konec a já zíram, jako jestli fakt. Při druhém přečtení mi to už dalo trochu víc smyslu, ale stejně: oproti střední, vysvětlovací části je závěr prostě slabší.
Kdybych ve mně ještě nerezonovala fantastická a do-hlavy-se-zažírající Trhlina, byla bych asi ze Strachu nadšenější, ale takhle to nejde. Kde Trhlina vtahuje náznaky, pozvolnýma proměnama a reálností, tam Strach děsí otevřeným hnusem a zlem, rychlostí a skokovostí a jasnou fantastičností. Záleží, co komu víc sedí.
A ano, ve Strachu jsou opravdu jasné inspirace - většinu knihy je to Kingovo TO, pak je cítit Černý dům (plahočící se děti, Temný král a jeho naháneči)... ale na posledních stránkách se to vyvrtne a náhle z toho je čistokrevnej Suzuki Kodži, minimálně jeho první díl. Možná mě od poslední hvězdy odradil i ten odklon od kingovské tradice v poslední chvíli - já až k jámě spolu s Hanou doufala.

Domisek1
29.04.2019 3 z 5

Celkem zajímavé čtení.

Elixirzivota
25.04.2019 5 z 5

Často čítam vyjadrenia, že je to skopírovaný King vsadený do lokálnych reálií. Nikdy som nijakého nečítala. Dajme preto bokom kingovský argument. Musím povedať, že na rozdiel od humoristickej knihy Trhlina toto bol naozaj výborné a hororové. Ja som sa proste nemohla odtrhnúť a neustále som si o 2 nad ránom hovorila: po túto kapitolu a potom spať. Výborné, výborné, koniec troška hororovo klišoidný s nádychom snáď aj paródie. Ale naozaj odporúčam, atmosféra výborná.

Terezulina
24.04.2019 5 z 5

Toto je třetí knížka , kterou jsem od autora četla a pááááni….. no, nejdřív mi to trošku připomínalo jednu knížku od Kinga, ale pak mě to pohltilo a nepustilo..... každý jsme jiný, ale při čtení knížky než jsem šla spát (s rozsvícenou lampičkou samozřejmě) jsem teda radši kontrolovala, jestli není něco nebo někdo pod postelí a radši ležela zády ke dveřím...co kdyby náhodou ve dveřích něco stálo, že? :-)

Lacerta.j
22.04.2019 4 z 5

Žádný dlouhý rozjezd, prima nápad a dobře napsané. Knížka mě bavila. Četla jsem před spaním ale i při opalování na balkoně. Tuhý mrazy v zimě by ale čtení přidaly lepší atmosféru.

KlariN
18.04.2019 2 z 5

Jozef Karika je eklektik, který ve Strachu skládá přiznaný hold nejen literární tvorbě Stephena Kinga, ale rovněž odkazu H. P. Lovecrafta (mytická povaha zla, ich forma) či Jaroslava Foglara (deníkové zápisy, flashforvardy, šifry). Šikovně pracuje s moderními médii, i motivem nepříliš spolehlivého vypravěče. Konec velmi předvídatelný. Prima čtení do vlaku, vany či jako předspánková terapie :-). Trůny černých králů horroru ovšem zůstávají neotřeseny. P. S. Překlad do češtiny místy dosti neobratný.

Sudin
15.04.2019 3 z 5

Nějak jsem se z počátku nemohl začíst, prostřední pasáž nebyla špatná a nakonci to zase trochu upadlo. Na to že to není má cílová skupina to ušlo u když bát jsem se u knihy nezačal.

Ben Nevis
11.04.2019 3 z 5

Jako od Lovecrafta :-) i když příběh se více podobá zmiňovanému románu To od Kinga. První polovinu knihy se akorát všichni bojí, mluví o strachu a nic se neděje, za což ubírám body. Konec byl ale masakrální a dokonce vysvětluje tu nudnější první polovinu. Takhle si představuji horor, ale nebylo to tak dobře zpracované.

Kerberos
11.04.2019 4 z 5

Autora už znám takže jsem věděla co mám očekávat.Jelikož horory moc nečtu a tento žánr nevyhledávám,přesto se mi kniha líbila.V nám blízkém prostředí se všechno zdá trochu reálnější.Trhlina se mi líbila více a ještě si od autora určitě něco přečtu.

Maybee
10.04.2019 4 z 5

Zajímavé čtení, ale souhlasím, s ostatními - konec se mi zdál dost osekaný a možná bych ho rozvedla více - i když atmosféru dovede Karika vykreslit skvělou. King to není, ale za přečtení to stojí, a možná by nebylo od věci zkusit příští knihy ve slovenštině. :)
Navíc se mi líbí, jak autor do svých knih komponuje záhady a případy, o kterých se spekuluje, jestli mají pravdivý základ nebo ne (stejně i v Trhlině).

čef
09.04.2019 4 z 5

Tak jsem si po dlouhém čase dopřál výletu do žánru mně nic moc neříkajícího tj. do hororového thrilleru. Připravil jsem se na různá kouzla a děj, kde může nastat naprosto cokoli (a to je to, co se mi právě tady tak nelíbí). Zároveň jsem však očekával i trochu nového pohledu a těšil jsem se na nového slibného autora. Celkem jsem nebyl zklamán – bylo zde vše již zmíněné velmi živě odvyprávěné,jen snad té destrukce a mrtvol bez naděje bylo na mne tak nějak moc. Nechci srovnávat s Kingem, je to něco jiného i když hodně podobného, ale myslím, že čtenáři jeho série Temná věž a podobných mystérií si i zde mohou přijít na své. Já ale půjdu příště raději na výlet do jiných literárních krajin, někam blíže k realitě a pozitivnímu chápání světa.

kolacky
03.04.2019 3 z 5

Hmm... Ze začátku ucházející. Konec mi přišel tak, že to autora přestalo bavit, a tak příběh ukončil prvním nápadem, který mu padl na mysl. Čekala jsem trochu víc.
Á, ano. Konec mi připomněl (prozatímní) závěr seriálu Twin Peaks...

Nelli84
01.04.2019 4 z 5

Asi som to nemala citat po Trhline a Tme, cakala som totiz viac..Strach ma neoslovil..aj ked verim ze az pride kruta zima,na papierove deti si vspomeniem :)))

Estudiante436
19.03.2019 3 z 5

Tak do půlky knihy jsem si říkala jak je ta kniha skvělá, daleko lepší než Trhlina a Tma. Ale ten závěr! Ten veškeré mé nadšení doslova zabil.

hardrock
18.03.2019 3 z 5

mne sa ten záver páčil :)

Trustty
12.03.2019 3 z 5

Asi jsem se nahltala u Trhliny. Strach jsem přečetla za jeden den. Nic moc ve mě příběh nezanechal. Konec byl fakt divný :))

jprst
10.03.2019 2 z 5

Velké očekávání a pak velké zklamání, zkrátka ztráta času.

MonikaMa
25.02.2019 5 z 5

Podla mna je to najlepsia kniha od pana Kariku, mne sa dokonca pacila este o nieco viac ako Trhlina. Doteraz ked cestujem cez Ružomberok a vidim Čebrať mam divný pocit ... a strach ...

Teri_xo
23.02.2019 5 z 5

První polovina knihy neskutečná. Chvílemi jsem opravdu pociťovala strach a hodně divný pocit... bohužel druhá polovina už taková nebyla. Dej se dal předpokládat a uz to bylo spíše “magično”, než napětí. Konec mě ale z míry vyvedl poměrně dost a podle komentářů vidím, ze nejsem jediná :-D...