Strach

Strach https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/223435/bmid_strach-sJR-223435.jpg 4 1505 485

Vyhorený tridsiatnik sa po rokoch vracia do prímestskej štvrte na úpätí hory ukrývajúcej mrazivé tajomstvo – vo výnimočne studených zimách sa tam strácajú deti. Spolu s bývalou láskou a kamarátmi musí čeliť nielen zlomyseľnej sile, ale aj tieňom vlastnej minulosti. Všetky pády a sklamania, ktoré dovtedy zažil, sú ničím oproti peklu striehnucemu na miestach, kde vyrastal.... celý text

Ramiel
20.01.2018 1 z 5

Hlavní postavy měly strach, já nikoliv. Za celou dobu se mi nepodařilo získat jakékoliv emoce. Tedy očekávané emoce jako třeba napětí. Dostavily se totiž jen nezájem o osudy postav, nuda, zklamání a nepochopení.

Obuvník
19.01.2018 5 z 5

Moje první kniha od tohoto autora a zajisté ne poslední. Jakožto fanoušek hororové literatury jsem nesmírně rád za každý takový počin.
Strach je psaný dynamickým, moderním jazykem, který může někomu připadat jako jednoduchý, ale v rámci žánru funguje velmi dobře. Jozef Karika se svým vyprávěním nesnaží získat Pulitzerovu cenu, ale vyděsit čtenáře. A podle mého skromného mínění mu to jde skvěle.
Celý příběh sípe pod tíhou depresivní atmosféry. Vlastně v něm není jediná kapitola, kde byste cítili alespoň pramalou naději, že se vše v dobré obrátí. Konec je nečekaný. Nejsem si jistý, zda díky němu zapadla všechna ozubená kolečka do sebe, ale nemám potřebu se v tom nějak zvlášť rýpat.
Čtyři hvězdičky za knihu a pátá bonusová za to, že jsem se každý večer těšil, až si ukrojím další kousek příběhu.
Hlavně po mně nechtějte, abych se v noci otočil, až zase uslyším ty divné zvuky z rohu pokoje...

Nika_bk
14.01.2018 3 z 5

Ale no dobre, na to že to je slovenský autor ok...zdĺhavé, občas ma to trochu chytilo, ale inak žiadna sláva...

řasnice
07.01.2018

Co se týká děje, musela jsem si uvědomit, že je to vlastně o "strachu", který hlavní hrdina prožíval, o pocitech, které přicházely. Konec byla naprostá pitomost.

Nicky.ca
05.01.2018 5 z 5

Pri tejto knihe som citila nekludny, vnutorny strach. Zimomriavky po celom tele a fakt ze som knihu docitala v noci, sama doma , tomu este pomohlo. Celu knihu mate pocit ze ste toho sucastou, ze sa to deje vam.

efka.saf
04.01.2018 3 z 5

Tak tahle kniha není zrovna šálek mého čaje i přesto, že dobrý horor si ráda přečtu. Tento mi ale nepřišel zas až tak dobrý.

Začátek knihy byl velmi rozvláčný, to by mi ale zase tolik nevadilo, protože jsem na pomalé rozjezdy docela zvyklá, stačí mi pak kulervoucí závěr. Kolem poloviny se kniha začíná rozjíždět, atmosféra houstne, z knihy jde chlad, depresivnost a ponurost. Mizejí děti, postupně umírají i dospělí. Potud by bylo všechno v pořádku. Ovšem v momentu, kdy opravdu začnou umírat dospělí, začíná se z knihy stávat tak trochu řezničina, místy až nechutná. Stále jsem čekala, kdy se začnu bát, ale strach se u mě opravdu nedostavil. Z počátku jsem byla ráda, že se do knihy dostala i má "oblíbená" Djatlovova expedice a čekala jsem, co nového jí autor této knihy vdechne, ale po pravdě, přišlo mi, že události nevdechl vůbec nic a spíš mi to přišlo jako takové znásilnění celého případu. Co se týče závěru, byl pro mě obrovským zklamáním. Určitá originalita se mu upřít nedá, ale přesto to na mě působilo, že autor vlastně nic moc nevysvětlil a vybruslil ze všeho hodně alibisticky. Na druhou stranu ale nelze Karikovi upřít dobré vypravěčské schopnosti. Atmosféru budoval celkem dobře a i mě příběh s určitými výhradami nakonec docela chytl. Rozuzlení mě ale zklamalo a neuspokojilo natolik, že knihu v mých očích katapultovalo do šedého průměru.

Allla9
03.01.2018 4 z 5

STRACH! Jožo Karský, Hana, Oto a Bohuš poznali jako děti, co je strach. Ten je pronásledoval celý život. Zajímavý a nečekaný byl konec knihy.

myshmother
03.01.2018 4 z 5

Mnohem lepší, než Trhlina, ponuré, depresivní, napínavé. Autorovi rozhodně nechybí schopnost vtáhnout čtenáře do děje, nicméně se nemohu zbavit pocitu, že má ve svých knihách tendenci vyprávění zbytečně natahovat a vkládat dějovou vatu. " Strašidelno" má zvládnuté na jedničku, A.E. Poe by měl radost :-), ale těch psychotických stavů by mohl trochu ubrat. To pak člověk váhá, jestli čte thriller/horror nebo chorobopis z léčebny. :-D Ale jinak bavilo. ;-)

Elishkad
02.01.2018 1 z 5

Kniha mě vůbec nebavila. Styl psaní mi přišel velmi jednoduchý, hlavní postavy jsou špatně vykreslené, skoro jako bych četla natahovanou povídku. Samotný děj mi přišel jako obrovská slátanina, přičemž příběh ani nemá rozuzlení. Ten nečekaný závěr mě akorát naštval a donutil mě k tomu, že jsem nahlas vykřikovala, že je to pitomost. Řekla bych, že autora napadla pointa závěru, pár jednotlivých hororových motivů, všechno to spojil dohromady a vzniklo z toho tohle. Možná kdyby to napsal někdo, kdo umí psát a příběh by byl víc dotažený, takhle za mě nedoporučuji.

makyla
27.12.2017 4 z 5

Kniha má od začátku do konce opravdu ponurou atmosféru, skvěle vykreslenou. Určitě tam byly momenty, kdy jsem se i trochu bála. I když to asi není úplně to správné slovo. A konec? Tak ten byl vážně nečekaný. Určitě se těším na další knihy od tohoto autora.

taikatalvi
26.12.2017 5 z 5

Zimomriavky zaručené a bála by som sa viac, keby to bola moja prvá kniha od tohto autora. Po Trhline som to vnímala ako čosi slabšie, ale aj tak som sa bála a spať sa mi pôjde ťažšie :) Počas čítania som mala v hlave niekoľko variant ako by sa dej mohol skončiť ale toto čo prišlo som naozaj nečakala...Well written!!!

DriftBooks
11.12.2017 3 z 5

Byl jsem nabuzený Trhlinou a tak jsem se vrhl s očekáváním na Strach. Jenomže asi bylo chybou číst to až po Trhlině, nebo číst to bezprostředně po Trhlině. Karika umí psát. Umí budovat atmosféru. Umí postupně zvyšovat napětí. Přirovnávají ho ke Kingovi. Inu… ve svém žánru a regionu je opravdu jedním z nejlepších, možná nejlepší. Kdybych to četl před Trhlinou, určitě by mě to bavilo více. Takhle jsem měl pocit déjà vu.

Opět tu máme les, co žere lidi… pokud bych si pomohl textem písničky Hýkal. Opět jakási „trhlina“ v realitě. Opět… Ono by se to spíše mělo říci naopak – Trhlina navazuje na Strach, ale posouvá příběh více do skutečnosti a blíže ke čtenářovi. Ale jinak – skvěle napsané. Ružomberok, krajina dětství, zima, mráz a neustálá polotma. Děsivý les. Děsivé vzpomínky, které se – nechtěně a osudově – derou z temných koutů mozku a z děsivých skulin neznámých světů do reality. Pokud se rádi bojíte, rádi se rochňáte ve strachu, zachumlaní v bezpečí své vyhřáté postele – nech sa páčí…

eraserhead
06.12.2017 5 z 5

Už jsem narážel na hlášky o slovenském Stephenu Kingovi, ono se to asi nevyhne skoro žádnému autorovi, píšícímu horrory, kterému se podaří prosadit do všeobecného literárního a vydavatelského prostředí. Těší mě však, že tato přirovnání ohledně Kariky už mizí. Pravděpodobně za to (to přirovnávání) může z velké části právě tato kniha. Protože jako děti... po letech se cyklicky vracející zlo. Ale víte co? Právě Karika touhle knihou dokazuje, že King na tyhle věci nemá žádný monopol a že se i s nimi dá napsat zajímavý, vcelku originální, ale co je hlavnější, neskutečně atmosférický a strašidelný horror. Ač částečně o dětech, Strach postrádá prakticky cokoliv pozitivního, je chmurný, mrazivý, smutný, nepříjemný a STRAŠIDELNÝ. Z některých scén a narážek mi opravdu běhal mráz po zádech. Co mě trošku ani ne zklamalo, spíše jsem z toho ještě trochu v rozpacích a nevím, jak se k tomu postavit, je závěr. Není špatný, odpovídá tónu i směru příběhu, jen mě trochu překvapil svým vyústěním. Přesto, mé první románové setkání s Karikou je velmi příjemné setkání, chci další knihy a tuhle si chci znovu přečíst v originále. 4.5*

Otas17
04.12.2017 5 z 5

Kniha, u které jsem se opravdu bál. A to se normálně u hororových knih nebojím, narozdíl od filmových hororů.
Kniha je dobře čtivá a napínavá, i když někomu nemusí sedět psaní formou první osoby. Jen mě mrzí, že si autor nehrál pořádně s postavami, jejich psychologií, nedal více zápletek a že to tak rychle skončilo.

JohnnieStewe
18.11.2017 3 z 5

Príbeh s dobrou atmosférou, ktorú miestami narúšajú (pre mňa) nelogické situácie.
Pozitívne hodnotím autorov majstrovský opis niektorých scén, jeho schopnosť vymotať sa z pavučiny príbehu nečakaným záverom a úvahu o strachu na posledných stranách.

kanitsuj
08.11.2017 4 z 5

Kniha mne příjemně překvapila a ačkoli jsem se během jejího čtení nebála, prožívala jsem atmosféru příběhu, jako by byla plastická. Oceňuji autorův výjimečný cit pro popis prostředí /situace se sousedkou a nůžkami na nehty je malé mistrovské dílo/ i v celku originální pointu příběhu, která čtenáře doslova vtáhne do děje. Mysteriózní zápletka je z logiky věci trochu přitažená za vlasy a popis některých scén svojí apokalyptičností a hypernerealističností směle koresponduje se závěrečnými scénami jaké známe spíše z románů zahraničních autorů /Harlan Coben, Lisa Jackson nebo Stephen Jones/. Nejsem taková znalkyně Kingových románů, abych mohla hodnotit s tohoto směru, ale pro mne je pan Karika nečekaným objevem a velmi ráda si od něho přečtu něco dalšího.

Soda14
31.10.2017 4 z 5

No, mám takové smíšené pocity. Nejprve prvních cca 120-150 stránek, které mě nijak neupoutali, nijak mě nebavili a v prvních sto stranách jsem se musel přemlouvat abych knihu nezastrčil zpět a dočetl ji. Na druhou stranu zbytek knihy byl tak zničující a strhující, že jsem se nedokázal odtrhnout a musel to dočíst "naposezení". Kniha byla v koncích opravdu hodně děsivá a nejednou jsem se opravdu bál. Myslím, že kdyby autor vše nepopisoval do úplného detailu, získala by kniha na ještě větší kráse, ale i takto musím říct že velmi dobrý mysteriózní horror.

SakuraLuci
12.10.2017 4 z 5

Napínavý mysteriózní thriller. Není to úplně můj šálek kávy, ale kniha byla čtivá a chvilkami jsem se fakt bála. Konec mě hodně překvapil

FireOfFilth
10.10.2017 4 z 5

Musím říct, že mě Karika velmi překvapil. Dobře se to četlo a kniha odsejpala. Celkově se mi líbil nápad s malými dětmi, protože ty jsou přece nejděsivější! Plus je opravdu dobře vykreslená depresivní atmosféra.
A samotný závěr jsem si představoval trošku jinačí, ale o to mě tento více překvapil.
Na závěr knihu doporučuji všem kdo mají rádi horory a hodlám si přečíst další Karikovu knihu, konkrétně Trhlinu.
Celkové hodnocení 75%

ivana1975
27.09.2017 5 z 5

ANOOO... Tato kniha je podla mna jedna s tych lepsich hororoviek. Jezila som sa po celom tele este dlho po precitani.