Strach

Strach https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/223435/bmid_strach-sJR-223435.jpg 4 1505 485

Vyhorený tridsiatnik sa po rokoch vracia do prímestskej štvrte na úpätí hory ukrývajúcej mrazivé tajomstvo – vo výnimočne studených zimách sa tam strácajú deti. Spolu s bývalou láskou a kamarátmi musí čeliť nielen zlomyseľnej sile, ale aj tieňom vlastnej minulosti. Všetky pády a sklamania, ktoré dovtedy zažil, sú ničím oproti peklu striehnucemu na miestach, kde vyrastal.... celý text

Zoy
09.02.2017 5 z 5

Kniha se mi moc líbila

zu_zuzulka
08.02.2017

uff...po prečítaní hodnotení som na vážkach - čítať alebo nečítať? Na jednej strane ma to láka, ale na strane druhej mám mierne obavy, že po prečítaní sa budem báť dať dole nohy z postele..

verden
31.01.2017 1 z 5

Po tom, ako som bola nadšená z Trhliny, bol pre mňa Strach obrovským sklamaním (dvakrát podčiarknuté).

Kopírovanie To-ho ma neskutočne vytáčalo. Kebyže ide o jednu- dve veci, nejako by som to prehltla s tým, že Karika je možno Kingov fanúšik, tak do knihy skryl nejaký ten odkaz... No takto mi to prišlo ako bohapusté vykrádanie. Či už šlo o hojné využívanie zátvoriek, samotný rok 1985, kedy sa prvýkrát stretávame so zlom a následne v 2012, teda presne o 27 rokov neskôr (u Kinga to bol rok 1985 a 27 rokov pred ním), celý motív "zabudnutia" a návratu do rodného mesta, partie kamarátov a smrti súrodenca hlavného hrdinu, až po nehanebné odkazovanie na "pavúka v strede pavučiny" ku koncu knihy. A autor sa to ani nesnažil nijako skrývať, ešte nám to aj vyslovene šplechol do tváre priamym odkazom o.O

A do toho, samozrejme nenápadný product placement, ešteže Jožo nemal Samsung, Lenovo alebo nebodaj Huawei... inak by to bolo trápne, všakhej?

Väčšiu časť knihy sme varili z vody a zbytočne naťahovali dej, nech to s dvojitým riadkovaním dáme aspoň na tých 300 strán a nespadneme pod 10€ za knihu... O záverečnom kvázi prekvapivom odhalení nehovoriac, to som už len prekrútila očami a bola som rada, že to mám za sebou.

Btw, nekúpite ju niekto? Raz čítaná, len trošku pofŕkaná od červeného vína, keď som nechtiac prevrhla pohár :D

Pajan28
14.01.2017 2 z 5

Ze začátku takové nijaké, pak se děj celkem "rozjel". Ale rozhodně jsem čekala víc... Chybělo mi nějaké vysvětlení, proč a co vlastně unášelo malé děti???
Jinak mi děj přišel dost podobný Kingovi - To (ale kvalitou se mu nemůže ani přiblížit).

cori
10.01.2017 3 z 5

Tuto knihu jsem četla s velkým očekáváním, vyvolaným ohlasy v médiích, ale docela mě zklamala. Začátek je takový pomalý, hrdina se plácá ve svých fobiích, také mi vadily prstíky, nehtíky, očička a další drastické výjevy. Stejně jsem ani moc nepochopila zdroj toho zla nebo co to bylo? Zelená mlha?
Autor asi nemá rád děti, jelikož se žádné nedočkalo oblevy.
Obyvatele Ružomberku a okolí budou určitě tuto knihu vnímat jinak.

sgjoli
08.01.2017 5 z 5

Už dlouho se mi nestalo, abych se u nějaké knihy tak bála. Ale J. Karikovi se to podařilo, jeho thriller Strach mne vskutku děsil. Je to brilantně napsaný román, mrazivý, temný, s atmosférou tak hustou, že by se dala krájet. Pro mne opravdu silný zážitek. Už teď si troufám tvrdit, že Strach bude ve výsledku pro mne jednou z top knížek přečtených v tomto roce. Jsem naprosto nadšená. Dneska asi budu spát s rozsvěcenými světly. :-D

Patrik02
05.01.2017 5 z 5

Opravdu silná hororová jízda, která mne přivedla k dalšímu skvělému spisovateli - Jozefu Karikovi. Už v prvních pár kapitolách, kdy se zase tak moc neděje, na vás dýchne tu pravou tísnivou atmosféru, která čtenáře bude provázet téměř celou knihou. Zima, která zalézá až do morku kostí, temnota a prázdný, ledový byt.
Poté, co se kniha rozjede, Vás sevře ve svých ledových spárech a nepustí, dokud se, skrze tajemno s jistou dávkou nechutnosti, nepročtete celým jejím obsahem až ke grandióznímu konci, který Vás, čtenáře, jistě ohromí, zaskočí a pohltí.
P.S. Velmi zajímavý a obzvláště "hezky" popsaný je odkaz na horu Cholat Sjachyl. Více ale neprozradím.
Knihu mohu pouze doporučit všem fanouškům Stephena Kinga a vůbec všem milovníkům dobrého hororu.

Korzar
04.01.2017 3 z 5

Naozaj rozporuplná knižka. Čítam tu všetky komentáre a so všetkými musím súhlasiť, či už sú kladné alebo záporné. Prvých 100 strán je to len nudné rozprávanie a naťahovanie čitateľa. Potom sa to rozhýbe, ono to naozaj začína byť strašidelné a sám som prekvapený, že mi po chrbte behajú zimomriavky a bojím sa zísť potme po schodoch. Nie som nejaký extra fanúšik hororov, no kniha ma pohltí a neviem sa od nej odlepiť. Páči sa mi, že to začne mať detektívne prvky (detektívky sú moja srdcovka) a že hlavná postava sa konečne rozhýbe a pátra po príčinách strachu. No potom sa to začne kaziť. Naozaj to začína pripomínať niektoré hororové filmy (Záhada Blair Witch, Izba 1408, a určite ešte kopu iných, ktoré som nevidel). Záver knihy ma však naštve a zároveň sklame. Posledné strany mi pripadajú ako hlúpy žart a zákerné oklamanie čitateľa. Akoby si autor po napísaní 300 strán povedal ,,dosť, už ma to nebaví, skončím to, akokoľvek mi napadne, hlavne tak, aby som ohúril". Škoda, koniec mi pokazil inak skvelý dojem z knihy.

famous.cfc
02.01.2017 5 z 5

Z hororů toho mám načteno už opravdu hodně a mohu říci, že mě jen tak něco nepřekvapí a nevyděsí. To ovšem neplatí u "Strachu". Poslední stránky této knihy jsem si opravdu vychutnával s mrazením v zádech a spokojeným úsměvem na rtech. Knihu jsem navíc dočítal v době, kdy do ČR mají zavítat na naše poměry veliké mrazy - o to víc jsem si to užíval. Vážně skvělý závěr, kvůli kterému dávám nejvyšší hodnocení. Nenechte se odradit pomalejším začátkem. Vážně to stojí za to!

Iki1
26.12.2016 3 z 5

Podtitul "Mysteriózní thriller - Když venku udeří mráz, z teplých domovů začnou mizet děti" slibuje dobré počtení. Pravdou je, že kniha mě vcelku spolehlivě přitáhla. Je nutné se překousat přes první kapitoly, kde jsou shromážděny především pocity hlavní postavy kombinované s popisem krajiny podané pohledem z okna a zprávami z poslouchaného rádia. Předměstí Ružomberoku je popsáno fakt depresivně. Pokud bych tu nikdy nebyl, asi bych se na Liptov po přečtení téhle knihy nikdy nevydal. Autorovi nelze upřít dobré řemeslné zpracování snad až detektivního pátrání po příčinách úkazů, které se tu dějí. V okolních zasněžených lesích mizejí záhadně děti, později jsou masakrováni i dospělí. Celkovému vyznění prospívá vyprávění v první osobě, využití sdělených šifer, pátrání ve starých dokumentech, záhady archeologických nálezů. Správný thriller nemůže být bez napětí. V této knize mi přijde polovičaté, samoúčelné, bez tahu na branku. A v závěru najednou zjistíme, že vlastně ani žádné branky neexistují, že jsme se po hřišti pohybovali bezcílně. Propracovaný konec tu prostě nenajdeme. Škoda.

zahadum
18.12.2016 5 z 5

Dočítal som Trhlinu a hovoril som si,že dobre tak jedna kvalitná kniha od začínajúceho mladého spisovateľa navyše na Slovensku je náhoda. OMYL !!! v obchode s knihami som listoval Strach a pristihol som sa,že som hltal stránky a začítal sa až po stránku č.33 ! vtiahlo..zaujalo..nepustilo...kúpil a bežal domov. Padla ešte v ten istý deň a bola to zase šupa.ako pozerám tak Strach bola skoršia kniha ako spomínaná Trhlina...mráz..depresia..beznádej...maximálna forma mystifikácie a ucelené vytvorenie pravdivého príbehu Vás od knihy neodtrhnú...záver je šok...spojíte si Strach, Jozef Karsky ( Karika ) a .....z tejto knihy ide nefalšovaný strach.

STARKAN
02.12.2016 5 z 5

Čekal jsem něco na zakousnutí a dostal jsem předkrm,hlavní chod a dezert k tomu. Tahle knížka není mysteriózní thriller, jak uvádí obálka, ale čistokrevný horror.
Ani jsem si neuvědomil jaký mám hlad. Zhltnul jsem ji za dva dny.
Je 2. prosince a venku je jasno, v noci bude pěknej samec. Asi to nebude dnes, ale jednou to určitě přijde.
NEČTĚTE TO!! Vy ještě máte naději. Já vím, že si pro mě přijdou, už je to ve mně. Neuteču, neschovám se. Jednou se zamčené dveře otevřou a škvírou spatřím papírové děti.
Ten den přijde a já vím, že ony tam budou. Jedno za pootevřenými dveřmi a jedno přímo za mnou...

Alimak7
18.11.2016 5 z 5

Musím autorovi vysmeknout poklonu. Mistrně napsaný horor s hustou atmosférou. Přečetla jsem to prakticky na jeden zátah, četla jsem to večer v posteli celá napjatá a ano, trochu jsem měla i strach. Tuhle knihu si budu pamatovat. Naprosto jsem se vcítila do hlavního hrdiny, je to čtivé, příběh napínavý. Doporučuji.

Adiee19
02.10.2016 5 z 5

Skvela kniha...mrazilo ma po cely cas...a ten koniec...pre mna nečekaný..odporucam :)

lumul
15.09.2016 5 z 5

prostě skvělý. Mně trvalo trochu dýl ji přečíst, přeci jen už jsem se se slovenštinou moc nesetkávala, takže sem tam nějaký to slovo mi dalo zabrat, ale možná to bylo dobře, že jsem ji nepřečetla za jeden den, aspoň mohla líp pracovat představivost. ten mráz, temnota, divný zvuky, docela si umím představit film...

Salonka
24.07.2015 4 z 5

Moja prvá kniha od tohto autora... Parádička. Strašidelná jazda, pri ktorej vám autor nedá vydýchnuť. Šialene uveriteľné a ´premakané´, dobre vyrozprávané (až na začiatok, ten je strojený, pri všetkej úcte musí byť hviezdička dolu) - správne kombinovaná prítomnosť a minulosť. Zo všetkých tých desivých obrazov a prirovnaní mi vlasy stáli dupkom, brrr. Zapojte fantáziu, účinok zaručený.

Odporúčam – najmä ako schladenie počas horúcich letných dní... pred prechádzkou v lese v tridsaťstupňových mrazoch radšej nie. :-)

Jano.
06.07.2015 4 z 5

Tá štvrtá hviezdička je len a jedine za to, že som z Mikuláša a na Čebrati som sám párkrát bol. Štýl rozprávania sa vlečie ako polomŕtvy robotník cestou z práce, ale keď som knihu dočítal za tri dni, tak som sa zbadal, že sa to číta pomerne dobre. Lovecraftovsko-Kingvská pointa na konci trochu zamrzela, pretože po dlhej knihe s kopou zvratou si človek už fakt nemôže pomôcť a aspoň nejaké vysvetlenie by mu bodlo. Atmosféra fajn, vtipy prachmizerné (a to snaha bola!... keď si Karika robí srandu sám zo seba, je to fajn a pomerne sympatické), postavy zaškatuľkované v malých škatuľkách, ktoré moc originálne nie sú a opakovanie rovnakých myšlienok stále dookola (prispieva to k atmosfére, no áno, ale viete ako...) na druhej strane však aj niekoľko celkom vydarených obrazov: lúka so zelenou hmlou, papierové deti, stará Drečeková, ľudská vianočka. :D Môj záverečný verdikt znie: žiadna pecka (ale tak táto kniha asi ani koncipovaná byť nemala...), ale ak chcete načerpať trochu kostidrtiaceho chladu počas horúcich letných dní a nevadí vám občas trochu zakrútiť hlavou nad menšími nedotiahnutosťami (ale namojdušu, nie je to s nimi vôbec hrozné! :D), prečítajte si to. Má to plynulý spád, hustú atmosféru ako sa na horor patrí a aj pointu. Ale ako vravím, tak akosi nič viac.

guza
08.03.2015 4 z 5

cakal som cakal,ale nedockal som sa.vsade zima,vsade sneh ale ja som to mrazenie nejak nedokazal citit.Avsak ked budem prechadzat ruzomberkom tak moje oci budu urcite sledovat cebrat a snad to zimno pride aj ku mne.Neviem,tri,styri?Asi styri za

mapet85
07.03.2015 5 z 5

Strach je mojou prvou knihou od tohto slovenského autora. Autor nám predstavuje tridsiatnika vracajúceho sa do svojho rodiska (Ružomberka), kde prežil celé detstvo. Avšak po návrate stojí zoči-voči spomienkam a zážitkom, ktoré jeho detstvo sprevádzali.

Kniha je desivá, mysteriózna a miestami hororová. Autor píše pútavým štýlom v prvej osobe z pohľadu hlavnej postavy a pri opise hrôzy a pocitov využíva metafory. Zážitok z čítania je umocnený tým, že dej sa odohráva v prostredí nám relatívne známom.

Ak začujete hukot kovových valcov, zazriete tisícky roztrúsených stôp v mrazivej zime a zelenú hmlu, utekajte kade ľahšie a možno sa zachránite. Ale ak dovolíte strachu preniknúť do vašej mysle, nájdu si vás a dostanú vás.

A ja vám garantujem, že Strach vám naženie strach. :-)

Na záver jedna metaforická ukážka : „Chcem sa prebudiť, no minulosť sa už vynorila zo zapáchajúcich močarísk, zdrapila ma zahnívajúcimi pazúrmi a stiahla pod hladinu.“

sackettboy
06.01.2015 4 z 5

Začiatok som čítal veľmi dlho aj kvôli pracovným povinnostiam, ale následne kniha prečítaná do dvoch dni. Po nejakých 80 stránkach sa začína konečne niečo diať a príbeh sa stupňuje ako to Karika vie. Knihu hodnotím kladne a určite sa dá veselo porovnávať s Kingom. Musím sa priznať, že kniha nie je úplne môj najobľúbenejší žáner, a preto kvalít série V tieni mafie podľa mňa nedosahuje. (na tu mafiu sa proste nedá zabudnúť)