Stopařův průvodce Galaxií

Stopařův průvodce Galaxií https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56245/bmid_stoparuv-pruvodce-galaxii-jIy-56245.jpg 4 4462 621

První část "pětidílné stopařské trilogie", kterou autor původně koncipoval jako rozhlasovou hru pro stanici BBC. Tato bravurní parodie na sci-fi je dnes již klasické dílo. Komplikovaný a originální příběh začíná zničením Země, která musí udělat místo nové galaktické dálnici. Hlavní hrdina příběhu, docela obyčejný, ale sympatický pozemšťan jménem Arthur Dent, má to štěstí, že s pomocí svého přítele Forda Prefecta, údajně nezaměstnaného herce, z nehož se vyklube mimozemšťan, stopne kosmickou loď, a tak se mu podaří uniknout z místa katastrofy.... celý text

Humor Sci-fi Fantasy
Vydáno: , Argo

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy , 1979

Frakira
01.12.2011 5 z 5

Hlavně "Nepropadejte panice" ! skvělé, vtipné, absurdní :)

Woro
22.09.2011 3 z 5

Nechápu to. Jo. To je ono. Vážně to nechápu. A přitom jsem se na stopaře tak těšil. Ne, určitě jsem neměl přehnaná očekávání. Jednoduše jsem se chtěl pobavit, nic víc. Bohužel se mi v jedné z těch nekontrolovatelných částí mozku, které bych si přál umět kontrolovat, stále dokola omílal pocit, že bych se nejspíš měl bavit, že by mi to mělo přijít vtipné, ale nedokázal jsem se zasmát. A to v žádném případě nemám na mysli hlasitý smích, kterým bych vyvolával nechápavé či soucitné pohledy na tvářích okolo přísedících. Mluvím o úsměvu, který můžou zahlédnout i nepozorní, či o rozjařeném stavu mysli, který naopak z mého obličeje nepřečtou ani pozorní. Nic z toho se však nedělo.
Tohle je část, kde bych se mohl smát. Tady taky. Nebo tady. Jo, téhle myšlence se určitě smálo mnoho lidí přede mnou, tak proč se nemůžu zasmát. Nevím, nechápu to. Prostě mi to nepřišlo vtipné.

Vlastně čím déle nad tím přemýšlím, mohlo to moje hodnocení dopadnout daleko hůř. Pasáže citující z průvodce byly dosti otravné, avšak naštěstí povětšinou krátké. Stejně tak jsem si nedokázal oblíbit jedinou postavu, i když silně deprimovaný robot Marvin mohl být klidně nosnou zdí knihy. Nedostal však od svého stvořitele do vínku ani párek zábavných hlášek (pár by se jich možná našlo, ty jsou ale zbývajícími hláškami silně přetlačeny, popř. je to vše zabito například nevtipným vtípkem o počítání oveček), a tak se i on stal bohužel dalším kamenem úrazu. Škoda tě Marvine.

Abych ale stále nevytýkal. Z děje jsem měl paradoxně radost. Dokázal si víceméně udržet mou pozornost. Což se mimochodem Zeměploše nepodařilo. Taky je fakt, že byla v knize dvě, tři místa, která mi na té mé kamenné tváři dokázala vyloudit úsměv. Sice opět následovaný úlekem či údivem, ale co.

Závěrem snad jen můžu slíbit (tedy hlavně sám sobě), že s odstupem jistého času určitě opět po stopařově průvodci sáhnu. Třeba mi momentálně v objevení jeho humoru něco brání.

hrabos
16.09.2011 5 z 5

Na knize se mi zejména líbilo, jak až mrazivě přesně odráží můj názor na náš svět. Aneb „převážně neškodná“. Kombinace sci-fi a satiry mě naprosto pohltila.

Amellie
06.09.2011 4 z 5

Tak absurdní, tak skvělé !

yerry
27.08.2011 5 z 5

Perfektná knižka na odreagovanie, wogonská poézia je špica a najdepresívnejší robot ktorý v dôsledku rozhovoru o zmysle galaxie s hlavným počítačom nepriateľskej lode ho primäje k samovražde to sú len niektoré perličky z mnohých dialógov, ktorými je pretkaná táto kniha. Fanúšik tradičného sci-fi si možno na svoje nepríde, lebo toto je čosi iné, niečo ako osviežovač mozgovej kôry. Dávam maximálny počet bodov.

JP
18.08.2011 4 z 5

Všemi doporučovaná knížečka a potažmo série mě zpočátku iritovala pocitem, že Adams napodobuje Vonneguta, speciálně hned na začátku. Nakonec jsem do toho však (jak jinak) spadl, ale protože jsem nebyl schopen si to od začátku plně vychutnat, stala se pro mě kniha v mých očích jaksi slabší, to zaprvé a zadruhé jsem asi nejspíš očekával něco ve stylu Red Dwarf, víc dialogů, méně příběhu. Prakticky jsem dojel na svoje očekávání, jež se neubírala správným směrem. P.S: Trochu mě zamrzelo, že ač je deprimovaný robot Marvin naprosto uvěřitelně vylíčen (možná trochu jako starý dědek, co si pořád stěžuje), mohl dostat v knize nikoliv víc prostoru, ale pár zajímavějších hlášek nebo situací.

Nevyčítám ti to, řekl s povzdechem Marvin a napočítal pět set devadesát sedm miliard oveček, než o vteřinu později usnul.

Clash
05.08.2011 5 z 5

Povinnost a opravdová lahůdka pro milovníky anglického humoru. Nesmíte v ní hledat nějaký význam, je to opravdu jen bláznivý, etapový výlet po vesmíru. Líbí se mi Adamsova otevřená fantazie.

JohnCZ
01.05.2011 4 z 5

Výborná knížka. Původně jsem viděl film a proto mě překvapilo, jaká je to doslovná kopie knihy. Bavily mě hlavně slovní hříčky autora a různé narážky na dění, které je aktuální i dnes, více než 30 let po vydání knihy. Ačkoli to není kniha u které se budete nahlas řáchat co minutu, jedná se o velmi příjemné a nenáročné čtení. Bavilo mě to, určitě si seženu pokračování!

KateCullen
20.04.2011 1 z 5

Musím říct, že mě knížka nechytila. Hodně lidí mi ji sice doporučovalo, ale po přečtení pár stránek jsem ji prostě nemohla číst dál...

gogo
13.04.2011 5 z 5

Ze začátku možná trochu obtížné na najetí stylu, ale po pár stránkách se do knihy zakousnete a už nepustíte. Spousta zábavných momentů, skvělých slovních hříček a dnes již klasického příběhu dělají z první části stopaře legendu!

bararich8
03.04.2011 5 z 5

Skvělá knížka! Čte se jedním dechem a bezvadně pobaví...vřele doporučuji!

kapllu
21.03.2011 3 z 5

Super pobavení. Moc se mi líbí Adamsova představa vesmíru, protože já sama si to představuji velmi podobně; nekonečný koloběh, časová smyčka... Úžasné! Přesto jsem místy už nevnímala části vět, občas tam prostě bylo moc "nesmyslných" výrazů. I když to je přece tak trochu cíl té knihy - překvapit, pobavit a nenudit. A to se jí povedlo!

valda
08.03.2011 5 z 5

Obyčejnému pozemšťanovi Arthurovi Dentovi mají zbořit dům, kvůli stavbě dálnice, od dlouholetého přítele Forda Prefecta, ze kterého se vyklube mimozemšťan, se ale dozví, že kvůli galaktické dálnici se bude bourat celá Země. A tak ho zachrání vesmírným stopem Vogonské lodi, plné byrokratických recitátorů veršů. Při cestě vesmírem dále potkají Zafoda Bíblbroxe, dvouhlavého hipisáka a galaktického prezidenta, jeho přítelkyni Trillian, a Marvina, prototyp robota, kterému byl instalován modul lidských citů, čímž upadl do těžce depresivních stavů. Podle Stopařova průvodce se dozvíte, jak je při vesmírném stopu důležitý ručník, zjistíte, kdo je na Zemi pravým pánem tvorstva, nebo třeba jaká je odpověď na otázku života, vesmíru a vůbec.
Dokonalá galaktická směs sci-fi zábavy, spousta skvělých neuvěřitelných nápadů, prostředí, postav atd. Adams má obrovskou představivost a ve svých knihách je tak trochu pánem pravděpodobnosti. Tvůrci filmu se ani nepokoušeli natěsnat do něj nejlepší a nejbláznivější pasáže (o seriálu ani nemluvím).
Nepropadejte panice!

Jusa
13.02.2011 4 z 5

Vtipné, inteligentní, v mnoha ohledech originální. Nemohu se však ubránit srovnávání s pratchettovskou Zeměplochou, která mi připadá ještě o něco vtipnější, inteligentnější a originálnější, proto ubírám jednu hvězdu.

LudaS
26.11.2010 5 z 5

Tuto knihu(plati pro celou serii) jsem precetl tolikrat ze ji znam skoro nazpamnet a pouzivam ji jako bibli - Kdykoli kdekoli otevru vzdy v ni najdu neco prinosneho v nejhorsim pripade alespon vtipneho :)

Azizi
30.11.-0001 5 z 5

Vynikajúca (miestami veľmi) vtipná, nápaditá a hodne pútavá fantasy séria. Prirovnala by som ju k tvorbe môjho obľúbeného autora T. Pratchetta. Stopárov sprievodca mi však prišiel oproti dielam TP oddychovejšie (v najlepšom slova zmysle, nie však jednoduchšie). Dokonalá ukážka typického skvelého absurdného britského humoru. Vrelo odporúčam!

Fiona
30.11.-0001 5 z 5

Moc příjemná četba, buď oddechová záležitost třeba k vodě, nebo hlubší a zajímavější, když se snažíte nevynechat žádnou autorovu narážku. Doporučuji i těm, co čtou méně. Přítel (ITák jak poleno :)) se přes tuhle pětidílnou trilogii ke čtení dostal a stejně tak ji přečetl další nadšený nečtenář :).

Wishkah
30.11.-0001 5 z 5

Pokud máte rádi absurdně-konverzační humor ve stylu Monty Python a rádi čtete, tak není co řešit a vzít tuhle knížku do ruky

swamp
30.11.-0001 5 z 5

Naprosto vtipná záležitost, která svou absurdností musí dostat každého.

pajonek
30.11.-0001 5 z 5

.....kdo ještě nečetl Stopaře, měl by se stydět ! skvělá "humoreska" -- kdo by si chtěl poslechnout , pro někoho vynikající přednes, pro někoho hrozná interpretace - kniha je načtena Vojtou Dykem. A dále skvělá rozhlasová, tříhodinová hra - /osoby - Švarc, Kvasnička, Labus, Moravec a další plejáda skvělých hlasů/..........