Stopařův průvodce Galaxií

Stopařův průvodce Galaxií https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56245/bmid_stoparuv-pruvodce-galaxii-jIy-56245.jpg 4 4462 4462

První část "pětidílné stopařské trilogie", kterou autor původně koncipoval jako rozhlasovou hru pro stanici BBC. Tato bravurní parodie na sci-fi je dnes již klasické dílo. Komplikovaný a originální příběh začíná zničením Země, která musí udělat místo nové galaktické dálnici. Hlavní hrdina příběhu, docela obyčejný, ale sympatický pozemšťan jménem Arthur Dent, má to štěstí, že s pomocí svého přítele Forda Prefecta, údajně nezaměstnaného herce, z nehož se vyklube mimozemšťan, stopne kosmickou loď, a tak se mu podaří uniknout z místa katastrofy.... celý text

Literatura světová Humor Sci-fi
Vydáno: , Argo

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy , 1979

zebrazoma
20.07.2014 5 z 5

Výborná kniha. A depresívny robot Marvin - ó, ako mu rozumiem

Kent2004
15.07.2014 4 z 5

Tak vidím, že i zde se někomu kniha líbila, někomu ne. Já osobně jsem ji měl možnost poslouchat v podání Vojty Dyka. Bohužel však zrovna postavu Forda pojal interpret tak nějak po svém a někdy opravdu nebylo dialogům rozumět. Nicméně hodnotím knihu jako celek a jako dílo, které je určeno ke čtení. Viděl jsem nedávno i film, který nebyl tak dobrý (jak už to bývá), nicméně i ten pobavil.
V knize jsou vskutku rozvinuty pozoruhodné teorie a názory. Samotný název knihy, který je hlavním tématem má také své kouzlo. Zápletka mi připadně originální a děj ubýhá plynule. Závěr knihy je pak chytře vymyšlen. Takže za sebe bych knihu doporučil zejména nenáročných čtenářům, kteří mají rádi humor propojený se sci-fi žánrem.

Luczina
30.06.2014 4 z 5

Autorova fantazie mě opravdu dostala. Asi není co dodat, super!

jirincz
19.06.2014 5 z 5

Výborná zábava, skvělé charaktery. Forda jsem si zamiloval hned, no a jak přišel na scénu silně deprimovaný robot Marvin, tak jsem měl hned nového oblíbence. Paráda!

Normálně bych dal za knihu 4 hvězdičky, ale poslouchal jsem jako audioknihu a Vojta Dyk tomu dává nový rozměr a je to ještě geniálnější.

AlisonGross
02.06.2014 5 z 5

Tahle knížka je moc fajn, myslím celá nejen první díl. Člověk se zasměje a má i důvod k zamyšlení. Zpracování filmové mi přišlo divné a nemyslím si, že by tu krásnou knihu vystihlo. Rozhlasová adaptace se povedla líp, ale co naplat kniha je kniha. A.

wiix
11.05.2014 5 z 5

Najúžasnejšianajscifiparódio-komédio-kniha ! Od prvých prečítaných strán som sa nevedela zastaviť. Nevedela som sa prestať smiať na hlúpostiach, čo sa tvárili tak seriózne. Nešlo to ! A aj keď neznášam paródie a zosmiešňovanie existujúcich vecí a situácii, toto bolo tak trefné, prirodzené a vtipné, že ešte teraz sa smejem nad manio-depresívnym robotom so suicidálnymi tendenciami :D TOP.

mapet85
17.04.2014 4 z 5

Úprimne sa priznám, že po pár stranách som chcel knihu odložiť s tým, že ma nezaujala. Na hláškach, ktoré boli pravdepodobne vtipné som sa veľmi nepousmial. Prelomilo sa to však v polovici knihy. Obdivujem autorove nápady a dvojicu Artura a Forda si musíta zamilovať. Niektoré scény boli veľmi podarené, najmä tá s veľrybou a maniodepresívny robot Marvin tiež nemal chybu. :D Takže knihu odporúčam a vydávam sa na ďalšiu púť vesmírom v druhom dieli Reštaurácia na konci vesmíru. :)

ichinose
23.03.2014 4 z 5

Legendární kniha, opěvovaná série, zbožňovaný autor. Stopařův průvodce je kniha, kterou si vyberete, když potřebujete povzbudit a nasát trochu toho odlehčeného absurdního humoru. Je nekonvenční a dokazuje, že sci-fi lze psát i jako komedii. Postrádala jsem ale nějakou hloubku, rozvinutější "back-up" story, nejenom jeden (musím ale uznat, že vynikající) vtip naskládaný za druhým. Rozhodně mě ale Stopařův průvodce bavil natolik, že si další knihy přečtu s chutí a dozvím se odpovědi na otázky podobně palčivé jako otázka původu Vesmíru, Života a tak vůbec. :)

spilina
18.03.2014 5 z 5

k celé sérii jsem se dostala omylem, ale nelituju :D úžasný, smála jsem se, bavila a strašně ráda se k celé sérii vracím. Ikdyž první díl je nej, pak už to trošku upadá. takže bez ručníku ani ránu, a hlavní je že už všichni víme odpověď na základní otázku života a vůbec :D

Liv
10.03.2014

Když jsem to začala číst, říkala jsem si "Co to sakra je?", ale posléze jsem se do toho tak začetla a zamilovala do těch smyslztrácejících slov a hříček, až jsem to přečetla téměř jedním hltem a mám pořád málo. Rozhodně to vidím na další díl...a to hodně brzo :)

LadyLane
02.02.2014 5 z 5

Nikdy by som si nebola myslela, že budem mať po prečítaní knihy z knižnice hneď nutkanie si ju kúpiť, vlastniť, vrátiť sa k nej. Špičkové dialógy, vsuvky (prepis veľrybích myšlienok), postavy (depresívny robot), prirovnania (tehla obalená plátkom citróna), úvahy (dôkaz neexistencie Boha), absurdnosti (nepravdepodobnostný pohon), vtip, rozuzlenie. Takto si predstavujem knihu napísanú priamo mne na mieru :)

"Plány boli celých 6 mesiacov sprístupnené verejnosti na našom plánovacom oddelení." ...
"Zverejnené? Nakoniec som ich musel hľadať dolu v pivnici."
"Tam je naše oddelenie pre zverejňovanie."
"S baterkou."
"No... Asi nám odišla elektrina."
"A zobrala so sebou aj schody."

Pitbullka
29.01.2014 2 z 5

Kdo čeká mnoho bývá zklamán a tak to bylo i v mém případě s knížkou. Čekala jsem něco, od čeho se nebudu moci odtrhnout. Bohužel ani občasné humorné pasáže mne nedonutily dočíst knížku do konce. Netvrdím, že je kniha špatná, ale vyloženě šálek mého čaje to bohužel nebyl. A tak váhám, zda-li se pouštět vůbec do dílu druhého....

anibeni
08.01.2014 3 z 5

Od knížky jsem asi čekala příliš, dle komentářů i doporučení od známých, ale buď mi nesedla a nebo nevim, každopádně mě ani nijak extra nenadchla.. je pravda, že některé pasáže byly opravdu vtipné a smála jsem se nahlas, oproti tomu tam ale také bylo dost nudných pasáží, v kterých jsme se až ztrácela..

Valyk
01.01.2014 2 z 5

Nějak mě to nenadchlo. Dost jsem se ztrácel v překotném ději plném fantasmagorických pojmů. Pravda, tu a tam na mě vyskočila povedená satira.

Lothorien
29.12.2013 5 z 5

Čte se jedním dechem, paráda. Hodně jsem se nasmála a bylo mi i jedno, že se směju v MHD :) ostatní ať mi vlezou na záda :)

Alee
09.12.2013 5 z 5

Geniální, vtipné, výborně napsané a krátké, doporučeno číst kdykoliv a kdekoliv a také s kýmkoliv, protože se u toho všichni zaručeně nasmějou. Není třeba co víc dodávat, tahle knížka je prostě klasa. A nejen první díl ;)

helmiczka
01.12.2013 5 z 5

Seriál som videl asi 5 rokov dozadu. Odvtedy som na ramene každým rokom nosil ručník. A až teraz som pokoril knižnú predlohu a.... nesklamala :-) 42/42 by som jej určite nedal (možno 38/42), no na 5/5 to ešte stačí :-)

-Astarte-
27.11.2013 5 z 5

Super, super, super :) Skoro škoda tuto knihu číst v MHD, protože se nemůžete smát nahlas! :D Velmi svěží humor, naprosto geniální nápady a myšlenky.

Addie
23.11.2013 5 z 5

Napsáno s takovou lehkostí, že člověk dočte knihu a pomyslí si "Konec? To jako už?!". Vlastně se ani není čemu divit - ten nenucený humor, Douglasova "svoucnost"... Jdu pokračovat ve čtení druhého dílu, nemůžu jinak! Ještě se ozvu, zatím pozor na Vogony...:-)

Temný snílek
22.11.2013 4 z 5

Když jsem se do téhle knížky pouštěla, tak jsem vlastně ani žádné očekávání neměla, ale musím říct, že mě mile překvapila a já se u ní skvěle pobavila. Chápu, proč Stopařův průvodce galaxií dnes patří mezi klasiku žánru sci-fi.
Kniha se čte velmi snadno a děj není nijak komplikovaný, takže ho zvládnou o dospívající čtenáři, které zábavný příběh může zaujmout.
Určitě každého čtenáře osloví vtipem a zábavou, protože během čtení narazíte na spoustu až groteskních situací, třeba když jsou Arthur a Ford vyhozeni do vesmíru a mají jen 30 vteřin života, ale loď je nabere ve 29. vteřině, takže jsou zachráněni a bez následků.
Stopařův průvodce Galaxií je vlastně taková parodie na klasické sci-fi a nebojí se z tohoto žánru udělat pořádnou legraci.