Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol

Storočný starček, ktorý vyliezol z okna a zmizol https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/185933/bmid_storocny-starcek-ktory-vyliezol-z-okna-a-zmizol-185933.jpg 4 7174 1571

Stoletý stařík série

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann , 2009

Lele61
20.04.2023 4 z 5

Román švédského spisovatele, jehož děj je plný až absurdních situaci, je napsaný vtipnou a zábavnou formou. Hlavní hrdina Alan si ihned získává sympatie čtenářů. Pohodové čtení.

Dean Winchester
10.04.2023 2 z 5

Nápad zajímavý, příběh originální! Neseděl mi však vůbec styl psaní. Přímá řeč minimální. Ze začátku mi vadily kapitoly z mládí a hodně politického kontextu. Na konci však do sebe příběhy zapadly.
Celou knihu jsem hodně bojovala s pokračováním ve čtení a to hlavně kvůli stylu psaní. Dalo by se napsat mnohem lépe.
Kniha má být vtipná, humor mi však přišel suchý a chabý. Chápu ale, že byl příběh psán na míru jiné kultury.
Druhý díl již čeká v knihovně, asi ale bude čekat ještě dlouho.
Za mě 2/5 a byla jsem ráda, že to mám konečně za sebou.

Zoro45
20.03.2023 4 z 5

Jeden z mále případů, kdy jsem měl chvílemi pocit, že film je místy lepší, než knižní předloha.

Dom95
19.03.2023 5 z 5

Atomovka, kufr, zahraniční politika, reálné známé osobnosti. Jak Jonasson použije ve svých knihách některá (nedej bože všechna) z těchto témat, má zaručenou skvělou knihu. Tohle není výjimka. Skvost!

"Začalo mu být tak dobře, že se skoro začal bát smrti."
"Odbyl ho mávnutím rukou. Vždyť přece dělat ze sebe pitomce, když člověk pitomec je, není nic těžkého."
"Ten tvůj kamarád...to asi nebude žádný Einstein."
"Nic netrvá věčně. Snad jen všeobecná hloupost."

VojtěchPejša
11.03.2023 4 z 5

Knihu jsem přečetl na základě zhlédnutí stejnojmenného filmu, který patří mezi mé oblíbené komedie. V první třetině knihy jsem byl dost skeptický. Trvá poměrně dlouho, než se vše odpíchne, ale když už se tak stane, tak se nezastavuje! Film lépe propojuje současné a historické kapitoly, kniha zase lépe vykresluje všechny situace a dotahuje dějové linky do uspokojivé pointy. Ve výsledku musím říct, že kniha a film jsou si rovnými partnery a nemohu dohnotit jinak, než solindními čtyřmi hvězdami

Jsem potěšen a nejspíše prubnu i druhý díl, u kterého mám takřka nulová očekávání

Zuzunda
09.03.2023

No, vzdala jsem to. Mám asi trochu jiný názor na humor, tohle bylo takové suché a nereálné.

Marhulka14
02.03.2023 5 z 5

Bavilo mě to! Vtipný, svižný příběh, který mě vtáhl do děje.

Akléda_
27.02.2023 1 z 5

Ugh, co tohle bylo? Tohle byl ten slavný, vtipný román, který všichni milují? Četli jsme tu stejnou knížku? Uf, ne dobře. Já naprosto chápu, že to někomu přijde vtipné, každý máme přeci jen jiný humor. Ale já se nezasmála ANI JEDNOU. Ani jednou, a to jsem v to fakt doufala. Když už mi bylo do smíchu tak spíš tím způsobem "hahaha to je tak tragický pomoc" než "hahaha královsky se bavím". Ano, četlo se to docela fajn a stránky mizely ani nevím kam, ale ten vtip někam odešel. Ani jsem nepochopila co tam dělaly kapitoly z historie, vtipné mi to nepřišlo, kontext k ději mi to neposkytlo a jako člověku bez historického kontextu jsem v tom neviděla absolutně žádný smysl. Navíc je v celé knížce kupa postav, kdy má každá aspoň tak tři přezdívky, takže se mi to celé motalo dohromady a já vlastně nevěděla kdo co dělá s kým. Závěr mi přišlo že to vlastně žádný nemělo, jediné co bych mohla ocenit je propojení začátku a konce, jinak asi nic. Chápu, proč má autor tolik čtenářů, já se mezi ně každopádně opravdu nezařadím a ruce od něj dám raději pryč.

Belforn
17.02.2023 4 z 5

Po celou dobu četby jsem se bavil. Způsob vyprávění, příběh, absurdita, zápletky a velké finále mě nesmírně po celou dobu vtahovalo do děje. Skvěle zvolený je i jazyk jednotlivých postav, který nádherně reprezentuje jejich povahu. Musím říct, že u několika pasáží jsem se i nahlas zasmál, což se mi často nestává. Knihu hodnotím velmi pozitivně. Je to dobře napsané oddechové dílo s vtipem.

helusa2
13.02.2023 5 z 5

Posloucháno podruhé, abych mohla navázat staříkem o rok starším - opět velmi příjemně strávený čas :-)

Andrea864
05.02.2023 5 z 5

Skvělá kniha. Vtipný, milý a čtivý příběh, jehož absurdní zápletky opravdu pobaví. Doporučuji.

yossarianxxii
02.02.2023 5 z 5

Američani mají Forresta Gumpa, Češi Járu Cimrmana a Švédi Alana Karlsona.
Moje první setkání s tímto autorem mě mile překvapilo. Kniha se četla velmi dobře a zaručeně pobaví každého čtenáře.
Rád se ke knize vracím v audio podobě, kde ji světe načetl Martin Stránský.
Ovšem film se nepovedl.

claire.dinner
28.01.2023 2 z 5

Pro mě to bylo trápení. Jeho Analfabetku jsem totálně žrala, nemohla se od ní odpoutat, a tady jsem knihu několikrát odkládala a vyloženě se do ní nutila. Těžko říct proč, styl psaní je velmi podobný, zajímavost příběhu taky, absurdní situace nápodobně. Zkrátka mi úplně nesedla

Nedflanders165
26.01.2023 2 z 5

Přečetl jsem s chutí a se zájmem, nicméně konečný dojem poněkud zaostává za pověstí této knížky. Resumé: Nevzbudila touhu ji vlastnit. Delšího textu netřeba.

brzda.
12.01.2023 5 z 5

Neskutečně zábavná a čtivá kniha. Doporučuji.

chodícírohožka
29.12.2022 1 z 5

Tak tohle nebyl můj šálek kávy ani ničeho jiného - ani vzdáleně. Čekala jsem pohodový, vtipný příběh, ale po čas čtení jsem moc v pohodě nebyla - oči mě bolely z toho, jak jsem je co chvíli protáčela, a netrpělivě jsem čekala, až to všechno konečně skončí a já budu moct na tuhle slátaninu aspoň trochu zapomenout. Vážně ne, s autorem máme docela jiný smysl pro humor i požadavky na literaturu.

Marianna496
28.12.2022 2 z 5

Neuveriteľný starček a jeho príbehy...je to taká sranda,že je to až smutné - no aspoň troška

Rihatama
26.12.2022 5 z 5

Jonas Jonasson si oblíbil zajímavý styl psaní. Outsidery s více než nedostatečným původním potenciálem (tady nevzdělanec s nedokončeným vzděláním, stejně jako dříve analfabetka), kteří se řízením osudu na své cestě životem potkávají s nejrůznějšími postavami světových dějin a zasáhnou do jejich nejzásadnějších momentů díky své přirozené inteligenci, či spíše genialitě a současně nezkaženosti ducha. Pokud snad propadnou do kriminálního podsvětí, když šlápnou nějakým krvelačným gangsterům na kuří oko, je to jen dílem nevůle zasahovat do života, současně však nechtějí nechat druhé zasahovat příliš do života jich samotných. A když to přinese smrt či krádež nebo snad velezradu - dát Sovětům jadernou bombu nebo pomáhat Mao Ce-tungovi či snad Kim Čong-ilovi - tak to prostě berou jako přirozenou součást životního koloběhu. Jenže Alan má prostě rád lidi, už ne však politiku. A přece je stařík z velké části právě o politice, politicích, zbraních a válkách. Jonasson tak zvláštním, vlídným humorem poukazuje na politické přešlapy XX. století.

Stoletý švédský stařík Alan Karlsson, mi připomínal našeho Járu Cimrmana, až na to že Cimrman je typický český produkt a Alan pak internacionální. Nebo Švejka. Člověk musel obdivovat ten přímočarý přístup k životu bez ohledu na okolnosti, hranice, politickou situaci a geopolitické souvislosti. Ne že by nevěděl, co je špatné a co dobré, právě naopak, ale bere život tak, jak přichází, zejména když má co pít a má přátele. Dost mě pobavil Einsteinův "nevlastní bratr" Herbert a Herbertův syn Mao, špionské aktivity pro CIA nebo indonéská velvyslankyně Amanda. Ovšem vymyslet pětitunového mazlíčka - slonici Soňu - a cestovat s ní po světě, to každý neumí. Já si s Alanem užila skvělé chvíle, on si však užil/užívá skvělý celý život, a až na krátké momenty se rozhodně nenudí a já s ním. Dokonale promyšlená úletovka.

Debbra
23.12.2022 5 z 5

Jedna velká komedie, u které se člověk může opravdu pobavit. Některé části byli zbytečně dlouhé, ale jinak je to příjemné čtení.

Timkim
29.11.2022 3 z 5

Nápad i příběh dobrý, v některých pasážích vtipné a zábavné, v některých dlouhé a nudné. Jako oddechová jistě dobré, ale nic převratného. Neurazí, nenadchne, zlatý střed.