Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129734/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4 7178 1571

Stoletý stařík série

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann , 2009

OldFirehand
27.12.2021 1 z 5

Po niekoľkých stranách som to odložil. Musím sa pozrieť na originál.
Nerozumiem tomu množstvu vulgarizmov. Absolútne nepotrebných.
Hádam ani v Kotletovom Spade nie je toľko nadávok v celej knihe, ako tu na 20 stranách.
Chcem veriť, že sa jedná iba o zločin prekladateľa/vydavateľa.

Videl som film, ten ma pobavil.

rilajaan
14.12.2021 3 z 5

Někdy vtipná, někdy zvláštní, někdy pro mě neuchopitelná. Prostě to bylo jak na houpačce.

luckomar
27.11.2021 4 z 5

Knihu jsem poslouchala. Audiokniha je to výborná. Souhlasím s tím, že současnost je super, ale popisy minulosti jsou jakýmsi zaplněním stránek.

janina66
25.11.2021 4 z 5

Nebylo to špatné, ale u Sladký pomsty jsem se nasmála daleko více. Tady byla velmi humorná současnost, bohužel dosti sáhodlouhé popisy světové politiky v různých částech světa byly zdlouhavé a nezáživné. Knihu jsem poslouchala v podání Martina Stránského, skvělý poslech.

l_Riky_l
24.11.2021 5 z 5

Knížka je skvělá, trochu absurdní, ale skvělá. Bavila mě současná i historická část z pohledu staříka, ale i komisařská, kterou popisoval dříve opuštěný komisař Aronsson. Vlastně jsem se do teď nerozhodla, nad kterou jsem se pobavila nebo udivila víc.

Jen na začátku jsem si nemohla dát dohromady, že je Alanovi, stoletému staříkovi, opravdu sto let. Nějak mi přišlo, že čtu dva příběhy plný náhod a štěstí. Postupně se vše srovnalo a já obdivoval Alanův bujný životopis, který nepřestal ani v současnosti...

Michalkotea
25.10.2021 5 z 5

Perfektná kniha. Život netreba brať príliš vážne a treba myslieť pozitívne

Nosorozec_91
21.10.2021 odpad!

Hrozně mě to nebaví, nějak se namůžu naladit na tu notu a la Forest Gump, že se přimotal ke všem historickým událostem a vlastně utvářel dějiny a znal úplně všechny. Chápu, že to má být to vtipné, ale mě to nějak hrozně irituje. Asi by mi bylo milejší, kdyby tam retrospektivní části ani nebyly. Je pravda, že jsem na asi 170. stránce, takže mi kus knihy ještě chybí, ale upřímně si ani nejsem jistá, jestli to vůbec dočtu...

EDIT: "Dočetla" jsem, ale přeskakovala jsem ty historický vsuvky, a po přečtení konce jsem ubrala i tu poslední hvězdu, protože WTF, to už se fakt nedalo. Tohle mi teda fakt mega nesedlo. A to jsem četla už spoustu knih, co se mi nelíbily, ale tahle teda svojí pitomostí trumfla úplně všechny.

sarkaditt
13.10.2021 5 z 5

Audiokniha: Perfektní přednes Martina Stránského umocnil skvělý požitek z knihy, příběh je oddechový, vtipný, sem tam až moc plný náhod, ale bavil mě od začátku do konce (až na některé politické pasáže, to jsem ztrácela pozornost). Nicméně strašně mě baví ten styl, takže autora dávám do oblíbených :)

Čtenář112
10.10.2021

Nádhera. Častokrát jsem se rozesmál. Alan mi přišel jako nesmrtelný obyčejný a přitom rozumný člověk. Hodně jsem se zasmál u bratra Einsteina. Doporučuji všem velmi oddechová a docela bláznivá kniha.

vera5841
26.09.2021 4 z 5

(SPOILER) Příběh se odehrává ve dvou linkách. První začíná v současnosti, kdy Alan uteče z domova důchodců a aniž tuší zahájí tím velmi dobrodružnou cestu. Druhá linka nám postupně představuje celý Alanův život. Alan je taková kombinace Foresta Gumpa a Járy Cimermana Mnohem více mne bavila linka ze současnosti i když musím přiznat, že tento typ humoru není úplně mým šálkem čaje (to mi plně došlo při zpečetění osudu druhého člena Never Again) Na konci se vše hezky úsměvně propojilo a ukončilo, proto mě prozatím druhý díl neláká.

sarekaslukova
09.09.2021 5 z 5

Netuším proč jsem se této knize tak dlouho bránila, na takové pohodové odpočinkové čtení plné humoru jsem už dlouho nenarazila.

karolina5333
29.08.2021 4 z 5

„Je tak, jak je, a bude tak, jak bude."

Rereading 2021.

andrea7191
22.07.2021 4 z 5

Milé a vtipné. Místy to bylo celkem ze života, ale střídalo se s místy, které byly velmi přitažené za vlasy.

petronella1
18.07.2021 5 z 5

Skvělá kniha, dlouho jsem se tak nezasmála u čtení

Charley
15.07.2021 3 z 5

Příběh hezky utíkal. Ze začátku jsem si říkala, že je to nějaké divné a proč by mě to mělo vůbec zajímat, ale postupně se to rozjelo a návraty do minulosti mě naopak bavili. Přečetla jsem to ráda, ale bohužel bych to neoznačila jako strhující dílo, jaké jsem očekávala od ohlasu, který tato kniha má. Pohodové a příjemné čtení, ale jednou přečíst mi to stačilo.

Miškus
06.07.2021 3 z 5

Hodně mi vadilo jak se střídala minulost a současnost. Ta minulost mě moc nebavila.

eva7194
27.06.2021 4 z 5

Po Analfabetce další přelouskaný kousek od Jonase Jonassona. Stařík je ještě o něco lepší, hrdinové jsou pěkná kvítka a Soňa tu legrační fantasmagorii příjemně doplňuje. Kdo chce nějakou knihu, u které nebude řešit vůbec nic a vypne hlavu, doporučuji.

TwoFace
19.06.2021 4 z 5

Taková forrestgumpovka. Lepší než Analfabetka téhož autora. Příjemné, oddechové čtení.

EmokeII.
14.06.2021 4 z 5

Byla to moje první kniha, kterou jsem od autora četla a byla jsem nadšená. Styl psaní, vtipné situace a totálně dobrodružný život obyčejného staříka mě dostal.

Alizon
07.06.2021 3 z 5

No....mám trošku rozporuplné pocity. Nebylo to špatné, začátek se mi líbil hodně, ale potom došlo k nějakému útlumu. Čekala jsem, nevím proč, něco jako knihu od Backmana (kterého jsem nedávno poprvé četla) a neubránila jsem se tak srovnávání. No a v humoru i dojetí zvítězil jasně Backman. Takže někde v polovině jsem dokonce knihu na pár dní odložila (dočíst jsem ji určitě chtěla, ale jen byly zrovna na práci zajímavější věci). Nakonec jsem se k ní vrátila v lepší náladě a druhou půlku jsem zhltla na jeden zátah. Takže celkově ok, kniha pobavila, svůj účel splnila, ale od tak populárního bestselleru jsem asi čekala maličko víc.