Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129734/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4 7173 1571

Stoletý stařík série

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann , 2009

Layss
11.11.2014 5 z 5

Jedná se o velice diskutovanou knihu na různých sociálních stránkách a všude na ni byly dobré ohlasy. Tak jsem si řekla, že bych ráda věděla, proč zaujala. V podstatě jsem ji přečetla za dvě cesty vlakem a doma jsem knihu dokončila. Bavily mě obě dějové linie, ale nejlepší byl konec :D Také jsem se smála nahlas. Navíc historie mi třeba nikdy moc neříkala, ale toto bylo podáno tak zajímavou formou, že se cítím i v tomto směru obohacena.

palec
08.11.2014 5 z 5

Vynikající.Mě historická linie bavila zase víc.Ale nemám co vytknout.Mám rád vážná témata,ale nebýt takových oddechovek ,tak by mě to čtení už možná ani nebavilo.

dagsvob
07.11.2014 5 z 5

Souhlasím s uživatelem elcapitano. "Švejkovský" Karlsson mě fakt bavil. Propojit historii s Alanem Karlssonem byl dost dobrý nápad.

elcapitano
06.11.2014 5 z 5

Pobavilo mne to moc, až jsem se musel smát občas opravdu nahlas.. Narozdíl od jiných diskutujících, mne tedy opravdu moc bavila i historická rovina románu. ..
Není ten Alan Karlsson takový trochu Švejk?

KláraV.
06.11.2014 4 z 5

Stařík je krásně čtení a vtipné...hvězdička minus za politickou staříkovu mnohdy vtipnou minulost..musela jsem si zvyknout na propletenost a jména postav, abych věděla, kdo je kdo..ale jinak moc příjemné.

Alzbetta
05.11.2014 4 z 5

Na knihu jsem se moc těšila,ale nakonec nesplnila mé očekávání.
Bavila mě tak na půl.Součastnost,ta mě bavila a opravdu jsem se u ní nasmála.Ale minulost,tak ta byla místy až nudná.Moc politiky a občas moc divoké.

modroocko
05.11.2014 5 z 5

Neuvěřitelná cesta jednoho Švéda, který byl u každého světového dění...

cucíno
04.11.2014 5 z 5

Už dlouho se mi nestalo, abych se u knihy smál nahlas. Bezprostřední důkaz toho, že skandinávci umějí psát skvělé knihy...

dalia1769
03.11.2014 4 z 5

Vtipné čtení, příběh ve stylu grotesky se spoustou osobitého suchého humoru. Musím ale přiznat, že některé příběhy z Allanovy minulosti mi připadaly příliš rozvláčné a měla jsem chuť přeskakovat, ta současná dějová linie byla zábavnější i svižnější. Celkově jsem se ale dobře bavila.

ivzu77
03.11.2014 5 z 5

Každý si asi řekne ( včetně mně ) , co takový stoletý stařím asi dokáže.... Ale to jsem tedy koukala :-)
Hned jsem si oblíbila sarkastický styl psaní knihy, hlavní hrdina je chlapák. Pousmávala jsem se nad tím, že všude byl, všechny znal ... přirovnání k Forestu Gumpovi a nebo českému vojákovi Švejkovi jsou velice trefná. Vlastně jsem s ním prošla celé světové dějiny 20. století a byla pomalu u každé významné politické akce. Proplétání aktuálního děje s celoživotní poutí bylo velice čtivě napsané.
Děkuji a těším se na Analfabetku.

Šánka
02.11.2014 5 z 5

Když jsem si knihu půjčovala, nic moc jsem od ní nečekala. Co můžu čekat vtipného na stoletém dědečkovi ? Tak jsem se do toho pustila a bavila se tak, jak už dlouho ne a konec, ten mě úplně odrovnal. Mimořádná kniha ! Bude mi po Alanovi smutno.

Majulenkaa
31.10.2014 4 z 5

Začátek knihy je sice tak trochu nudnějšího rázu, ale jakmile se to rozjede a děj se dá do pohybu, začne se i čtenář docela dobře bavit. Osobně mě více zaujaly ty části z Alanovi (Staříkovi) minulosti než hlavní zápletka. Alanova naivita a jednoduchost mě po celé čtení opravdu držela u této knihy. Jeho krásná upřímnost, když něco chce tak to prostě řekne a nebo udělá. Jeden příklad za všechny: Alan je uvězněn v ruském gulagu a po pěti letech se rozhodně, že se chce napít (vodky či jiného alkoholu) a tak prostě zdrhne (sice kvůli němu vyhoří celý Vladivostok, ale co vždyť se chtěl napít). Tak krásná exkurze do minulosti, která prakticky pokryla skoro všechny důležité historické momenty minulého století, to se mi líbilo asi nejvíce.

ales matousek
29.10.2014 5 z 5

Knihu jsem měl přečtenou za pár dní. Velmi svižně vypravováno a závěr strhující. A už dlouho se mi nestalo, abych se u knihy smál nahlas, ale u této jsem se až řechtal!
Teď se chystám na Analfabetku, tak jsem opravdu zvědav.

Umělec
29.10.2014 5 z 5

Něco mezi Baronem Prášilem a Forrestem Gumpem ve švédském vydání... Ale má to fantazii, vtip, spád... Moc hezká knížka, kde všechno může být, ale i nemusí být pravda:-)

hanoule
26.10.2014 5 z 5

Výborná kniha...

Slanka
23.10.2014 5 z 5

geniální, geniální! Bavilo mě to, i když místama byly pasáže delší, ale vcelku jako celku bych dala klidně pěkných pět hvězd :-D
Chvílema jsem se řehtala jako blázen, úžasná odreagovací kniha, takhle po ránu...

Kattyka
17.10.2014 5 z 5

Výborná knižka na odreagovanie, vtipná, zábavná. Netreba v nej hľadať nič viac. :)

Jihorka
17.10.2014 3 z 5

Mám ráda humorné knihy. Na "Staříka jsem se velmi těšila. Pobavily mě dějová linie s útěkem až do okamžiku "odhalení" a dějová linie životního příběhu staříka, kdy jej doprovázel Herbert (důsledkům jeho nešikovnosti, zmatenosti a ztřeštěnosti jsem se zasmála i nahlas). Jinak zklamání. Nečekala jsem, že chvílemi se budu přemáhat, abych určité pasáže nepřeskočila. Absurdní humor mě zřejmě baví víc, když vychází z reálnějších okolností. Tady ale v převážné části nejde o humorně absurdní situace, ale děj je absurdní sám o sobě.

alsae
15.10.2014 4 z 5

Taková nepopsatelná knížka, která opravdu stojí za přečtení a hodně jsem se u ní zasmála:-)

jiri77
14.10.2014 3 z 5

Podle recenzí a hodnocení jsem se na knihu hodně těšil ale kniha nesplnila mé očekávání. Začátek knihy je podle mě nezáživný ,děj se mírně rozjede a dokonce jsem se i párkrát zasmál díky Herbertovi Einsteinovi který se stal mou nejoblíbenější postavou knihy a pak nastane konec kterému snad chybí vše. Neříkám že je to špatné čtení ale taková pecka to není. Hodně přeceňovaná kniha.