Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět

Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397696/bmid_stojednalety-starik-ktery-se-vratil-Xll-397696.jpg 4 1053 291

Stoletý stařík série

< 2. díl

"Pokračování světového bestselleru Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel" Přesně před rokem utekl stoletý Alan Karlsson z domova důchodců v Malmköpingu. Teď si se svým přítelem Juliem užívá života na Bali. Tedy až do chvíle, než se Julius rozhodne připravit Alanovi oslavu narozenin. Horkovzdušný balon, kterým si chtějí vyrazit, totiž odletí bez pilota a Alan s Juliem se ocitnou na širém moři. A když je zachrání severokorejská loď, pašující uran, je jasné, že několik významných politiků bude mít znovu plné ruce práce.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Hundraettaringen som tänkte att han tänkte för mycket , 2018

Briv
06.05.2020 3 z 5

Na pokračovaní stoletého staříka jsem se docela dlouho těšila. Mezitím jsem přečetla všechny ostatní knihy co Jonasson napsal a bohužel mě přešlo i to těšení. Manžel se u čtení parádně bavil, mě to občas vykouzlilo úsměv na rtech, ale na zadek jsem si z toho nesedla. (Myšleno obrazně, u čtení téměř vždy sedím na zadku). Stojednaletému staříkovi jsem nakonec dala nejmíň hvězd, na mě tam bylo moc současné politiky. A nezachránil to úplně ani chřest s výrobou rakví.

myreadingplace
03.05.2020 4 z 5

Původně jsem chtěla hodnotit stejně jako minulý díl (3*), ale pak jsem si uvědomila, že ten stojednaletý otrava se mi vlastně četl líp. Možná to byla právě jedna dějová linka, která se mi líbila i u Analfabetky.
Politiky na mě bylo až až, neřekla bych ale, že to bylo na úkor humoru. Právě naopak, pohled na jednotlivé lídry byl veselý a určitě ne nereálný, ovšem člověk musí mít přehled o aktuálním dění a také nadhled.
Překvapilo mě, že nebyly vůbec zmíněny postavy z minulé knihy a vše se točilo jen kolem Alana a Julia, ale zase díky tomu jsme měli možnost poznat nové, velmi originální postavy, které získaly svůj prostor.
A na závěr chci říct, že na odlehčení k vyplnění času mezi vážnými knihami to bylo opravdu ideální. Člověk nesmí hlavně nic očekávat a brát vše tak, jak je. Koneckonců jako sám Alan.

kotatkoz
19.04.2020 4 z 5

Ke staříkovi jsem se vrátila po delší odmlce, takže to bylo příjemné čtení - jako bych četla staříkův první díl a přitom ještě mohla čekat nové zvraty a překvapení. Pro mě bylo možná i o fous bližší, že se děj odehrává v nedávné minulosti a trefuje se do Trumpa, Merkelové, Putina a Kim Čong-una. Často mě přiváděl na myšlenku, že bych moc ráda koukla na zfilmovanou verzi (ať už vidět ony politiky v daných situacích nebo pasáže s rakvema vrcholící příliš živou mrtvolou při silniční kontrole :D)
Tento díl má sice trochu prokletí druhých dílů a nedosahuje kvality prvního, ale přesto dobře že vznikl a mohla jsem se se staříkem setkat ještě jednou a nakouknout, co stihl provést za svůj další, stoprvní, rok...

L.Helena
13.04.2020 4 z 5

Audiokniha
Už u stoletého staříka jsem měla problém se začíst, ale když jsem ho poslouchala, tak jsem se místy doslova řezala smíchy. Takže teď jsem šla rovnou do audio verze. Opět to bylo plné absurdních situací, ale nějak jsem se prostě smála méně než u prvního dílu. I když některé pasáže opravdu vtipné byly (obzvlášť ty, kde se autor strefoval do současných vrcholných světových politiků). Jiné části mi zase přišly zbytečně zdlouhavé a popisné. Konec naznačuje, jakoby autor už pomýšlel i na 102 letého staříka.

blanka5427
06.04.2020 1 z 5

velké zklamání - potvrdilo se, že mnohdy nastavovaná kaše stojí za prd - autor prostě vaří z vody a cca v jedné třetině jsem knihu odložila

Terezz1
30.03.2020 4 z 5

Kniha je sice psaná v podobném duchu jako první díl, ale už nemá takový spád jako stoletý stařík. Přišlo mi to jako trošku umělé prodlužování příběhu - možná i tím, že první díl pojal celé století, a druhý se odehrává jen v současnosti a připomínají se zážitky z prvního dílu. I tak je ale kniha velmi čtivá a zábavná

Radovan_R
27.03.2020 5 z 5

Ještě větší úlet než první díl. Skoro bych řekl, že části o Trumpovi nebo Putinovi nejsou vycucané z prstu, to vypadá jako realita. Co není nemožné, to se může stát. Pobavil jsem se dobře, jestli je první díl lepší nebo ne, nemá cenu řešit.

Nikusha
27.03.2020 3 z 5

První díl se mi líbil více. Druhý díl mi přijde více zaměřený na politiku, na všechny hlavy států. Má to něco do sebe, ale jak již tady bylo zmíněno, na úkor humoru.

Allla9
14.03.2020 5 z 5

I v pokračování stoletého staříka nechybí humor. Ztřeštěné příhody plné nečekaných vyústění stojí za přečtení.

Bustedka
05.03.2020 2 z 5

Prvni dil si uz moc nepamatuju, ale myslim, ze ani z nej jsem vylozene nadsene nebyla. Tady jsem si dokonce na zacatku rikala, ze je to snad uplne zbytecna kniha.
No, je to takove prehnane misty, prekombinovane, spousta osob, ale chapu ze je to autoruv styl, ackolic u analfabetky jsem se valela smichy a tady...nic. nutno vsak podotknout, ze se kniha s kazdou strankou zlepsovala. Proste nenadchne, ani neurazi.

A pozor. Kriticke mysleni je potreba. Kniha je z casti postavena na realiich..zbytek fikce. I kdyz kdo vi ????

ashburton
02.03.2020 2 z 5

To, co fungovalo v prvním díle a v Analfabetce, což jsou knihy, které u mě vyvolávají nekontrolovatelné výbuchy smíchu :-), tady prostě nefunguje, samozřejmě až na pár výjimek. Několikrát jsem knihu odložil a doslova se musel nutit, abych ji dočetl...

Kulhavá
02.03.2020 5 z 5

Krapet jsem se obávala zklamání, ale bavila jsem se ještě více než u "předchozího" dílu. Skvělá kniha, inteligentní humor. V době, kdy je na trhu mnoho knih s laciným humorem, který tak nějak nechápu (viz Nejlepší víkend) je tato i první kniha učiněným balzámem.

danazeskolky
08.02.2020 4 z 5

Stoletý se mi sice líbil víc, ale i 101 stojí za přečtení. Alan už tam sice není tolik akční, inu věk, ale i tak jsou zde některé velmi komické absurdní situace. Ta politická linka propojující velké světové mocnosti je pro mě poučná, ale zároveň dost depresivní... Chtěla bych ke všemu přistupovat jako Alan, ale na to nemám náturu, takže se zbytečně trápím přemýšlením: Nevim, jakou rakev bych vlastně chtěla ;-)

iLuciferie
29.01.2020 1 z 5

Stoletý stařík se mi moc líbil, ale musím říct, že Stojednaletý stařík mi přišel ještě horší než Analfabetka, která mě jako druhá autorova kniha zklamala.
V této knížce se bohužel, narozdíl od předchozího dílu, vytratila jeho milá vtipnost (přišly mi tam asi tak tři momenty vtipné) na úkor zdlouhavých výčtů světového dění, které bohužel s příběhem souviselo po málu. Příběh jako takový mi také přišel vycucaný z prstu jako nutnost k autorově záměru především vyjádřit nespokojenost nad současným stavem věcí. (A mimochodem - kam zmizely postavy z prvního dílu?!)
Škoda, doufala jsem, že jsem objevila nového oblíbeného autora, ale do další knihy se už pouštět nebudu. (Tuto jsem dokončila nejspíš jen díky tomu, že jsem poslouchala jako audioknihu.)

Thejareck
28.01.2020 4 z 5

Zábavné

darinakovacova
27.01.2020 4 z 5

Četla jsem všechny knihy, které v češtině od Jonassona vyšly. Ta dějová konstrukce je už poněkud obehraná, ale pořád stále příjemné čtení. Bavilo se mě setkávat s politickými představiteli nejrůznějších koutů světa i všechny absurdní situace

wesda
25.01.2020 4 z 5

jednička podle mě byla lepší, pořád to má ale slušnou úroveň - dvojka působí víc politicky na úkor humoru

Fialka78
20.01.2020 4 z 5

První díl jsem nečetla. Knížku jsem dostala k narozeninám. Nejdřív se mi do ní nechtělo a pak jsem se začetla a už jsem jí neodlozila :) Je to taková fajn oddychovka. Místy je to i napínavé a vtipné.

sajgoon
20.01.2020 3 z 5

Jednička byla vtipnější, ale dvojka mě baví víc o)

Lusik88
19.01.2020 3 z 5

Bylo skvele se opet shledat se Starikem! Davam 3,5 hvezdy. Kniha je psana ve stejnem duchu jako prvni dil. Tedy nejvice se podoba v prvnich kapitolach - Korea. To byla opravdu sranda, az mi tekly slzy smichy :) pak uz to nemelo takovy smrnc, ale i tak nelituji, nasla jsem par veci k zamysleni. Kniha byla paradni! Ale chapu, ze v Cechach nemuze mit az takovy uspech...

satira

Jonas Jonasson
švédská, 1961
2012  82%Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
2014  78%Analfabetka, která uměla počítat
2016  63%Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)
2019  73%Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět
2020  79%Sladká pomsta

Kniha Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět je v

Přečtených1 556x