Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět

Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397696/bmid_stojednalety-starik-ktery-se-vratil-Xll-397696.jpg 4 1056 291

Stoletý stařík série

< 2. díl

"Pokračování světového bestselleru Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel" Přesně před rokem utekl stoletý Alan Karlsson z domova důchodců v Malmköpingu. Teď si se svým přítelem Juliem užívá života na Bali. Tedy až do chvíle, než se Julius rozhodne připravit Alanovi oslavu narozenin. Horkovzdušný balon, kterým si chtějí vyrazit, totiž odletí bez pilota a Alan s Juliem se ocitnou na širém moři. A když je zachrání severokorejská loď, pašující uran, je jasné, že několik významných politiků bude mít znovu plné ruce práce.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Hundraettaringen som tänkte att han tänkte för mycket , 2018

Kamuniak
28.10.2019 3 z 5

První díl byl prostě lepší . Nejsem milovník politiky i když vím kdo s kým se pere a pro návaznost příběhu je politický podtext třeba ,tak je její popis celkem nudný . A první díl byl i vtipnější .

R.A
28.10.2019 4 z 5

Docela chápu, že stoletý stařík, o jehož životě jsme přečetli všechno v hutném prvním díle, toho za jediný rok dějově sám úplně moc neutáhne, ale nemuseli na něj být tak oškliví, když ho zrovna nutně nepotřebovali.
Od této "dvojky" jsem čekala velmi málo. Dost málo na to, abych mě pozitivně překvapila. Třetí díl už prosím raději ne; sice bylo naznačeno, že nějaká stoletá stařenka zemřela ve věku snad 108 let, ale stačilo.

EDIT: Po dočtení Analfabetky zvedám na čtyři hvězdy. Nějak jsem to původně nedocenila.

Erudite
17.10.2019 5 z 5

První kniha o staříkovi byla s humorem a politikou z minulosti, tato kniha je stále s humorem, ale tentokrát politikou současnosti. Kdo vývoj sleduje, nasměje se při čtení více než dost. Autor bravurně a humorně shrnul dobu, ve které žijeme.

takana
16.10.2019 2 z 5

Stoletý stařík byl lepší, tohle se mi už moc nelíbilo.

katka_dv
12.10.2019 3 z 5

Druhý díl - nyní již stojednaletého staříka - je daleko slabší oproti prvnímu, kde bylo hodně humoru a málo politiky. V tomto díle se ocitáme v současnosti mezi státníky jako je Kim Čong-un, Donald Trump, Angela Merkelová ... Bohužel poměr se obrátil: hodně politiky a málo humoru.

tynucha
06.10.2019 4 z 5

Číst se to dalo, ale je to slabší jak 100letý stařík a kdo četl i ostatní Jonassonovy knihy, tak je to slabší i jak ony :-) Autor jak kdyby běhal v kruhu svých předchozích úspěchů a omílá stejné vtipy pořád dokola, nicméně zatím mu to vychází a kniha není o moc horší. Na můj vkus však už přespříliš řeší politiky, vyloženě mi tam chyběla nějaká postavička typu "no ta je úplně blbá" jako byla např. revolucionářka tuším z Analfabetky nebo "vyložený dement" Štika z předchozího dílu Staříka. Na můj vkus tedy příliš vážné, vtipů méně a angažovanosti více, ale i další Jonassonovo dílko si s chutí přečtu.

Jendis573
05.10.2019

Není mým zvykem psát negativní recenze o knihách, které jsem četl. Zde však musím učinit výjimku. Protože se mi první kniha o stoletém staříkovi líbila, tak těšil jsem se na pokračování. Jenže čím více jsem se blížil konci knihy, tím větší bylo mé zklamání.
Kniha má, stejně jako předchozí, celkem spád, ovšem humoru pomálu. Autor s typickou švédskou naivitou míchá své sluníčkářské názory na ilegální migraci s vynášením Angely Merkelové na pomyslný vrchol politických schopností a inteligence. Ostatní politici v jeho knize buď hrají druhé housle nebo rovnou všehoschopné padouchy. Příběh samotný se zdá být pouze obalem pro názory, které na jedničku splňují politickou korektnost dnes ve Švédsku tak prosazovanou.
Když už se do humoristického románu dostane politika, měla by být zdrojem smíchu, padni komu padni.
Ale je možné, že jsem autorův záměr nepochopil a nedošlo mi, že by to mohla být velmi dobře ukrytá parodie.

smardice
24.09.2019 3 z 5

Stojednaletý stařík se mi líbil o poznání méně něž Stoletý stařík, byla zde spousta politiky a už méně humoru. Kdybych knihu neposlouchala jako audioknihu, nevím, zda bych ji dočetla. Takže dávám 3 hvězdy, ale jen díky fantastickému přednesu pana Martina Stránského.

TomHr
24.09.2019 5 z 5

Ano, je to slabší než Stoletý stařík.
Ano, je to možná moc angažované, je tam Trump, Merkelová a tak.
Ano, čiší z toho autorův světonázor, je potřeba se přes něj nějak přenést.
Ale stejně je to knížka (spíš teda bichle) příjemná, humorná, která baví a nenásilně vtáhne do děje. A stojí za přečtení. A (čistě subjektivně) stojí za těch pět hvězdiček - prostě je přinejmenším srovnatelná s literaturou, která se mi v poslední době dostala do ruky.

TerkaJK
22.09.2019 4 z 5

Stojednaletý stařík, který... , už podle názvu je jasné, že zase něco vyvede.
Samozřejmě první díl byl skvělý, ale i tato kniha měla něco do sebe. Závěr mě dostal - od toho jsme se nemohla odtrhnout.
Můj závěr: čtivé, zábavné, některé situace absurdní, ale to by nebyl ten známý stojednaletý stařík...
4 hvězdičky z 5

Toledo
12.09.2019 2 z 5

Moc jsem se na knihu tesila, ale byla pro mne trochu zklamanim. Nektere pasaze jsou super, vtipne a clovek se zasmeje, ale nektere kapitoly mi prisli o nicem. Celkove to neni spatna kniha, ale unesena jsem z ni nebyla.

myelka
06.09.2019 4 z 5

První díl byl samozřejmě lepší, ale nakonec to šlo. Alan byl trochu otravnější, než když mu bylo sto let, ale co čekat od staršího pána, že jo...A dle poznámek vycházel Trump dokonce hůř než Kim Čong-un :D

MacBara
04.09.2019 5 z 5

Chvilku trvalo, než jsem se na staříka adaptovala,, o kousek déle, než když mu bylo teprve sto let. Ale nakonec jsme se spolu úžasně pobavili :)

Peter73
02.09.2019 5 z 5

Jonas Jonasson opät nesklamal, svojský štýl humoru, pri ktorom som sa bavil. Oproti prvému dielu trochu viac politiky, ale politicí sú tu na to aby sme sa na nich, aspoň na niektorých, bavili - najmä Trump. Netrpezlivo čakám na jeho ďalšiu knihu. Odporúčam.

Olava
02.09.2019 4 z 5

Sice to nebylo takové, jako první díl Staříka, ale špatné to taky nebylo. Jako kniha na dovolenou splnila svůj účel a dobře jsem se bavila.

DavidKeller
01.09.2019 4 z 5

Kniha se mi libí, ovšem do Analfabetky a Anderse to má mistami , co se humoru týká docela daleko, našli se mista kde jsem se nahlas zasmál . Hvězdičku navic jsem dal jen kvuli konci, ktery vše napravil a dělal si velkou srandu z Putina !! ;)

katka.oo
29.08.2019 4 z 5

Jojo kniha není špatná, já jsem se bavila, první díl byl lepší, ale tenhle mohl být i horší takže u mě dobrý :-).

malkina11
28.08.2019 3 z 5

Souhlasím s názory ostatních čtenářů. Povedená dílka prostě nemusí mít pokračování...vadí mi již zmíněná samoúčelnost a ve srovnání s prvním staříkem mi to nepřišlo bůhvíjak zábavné. Nicméně...třeba si to přečtu za deset let a uvidím to ale úplně jinak...protože blbá knížka to rozhodně není. Je prostě dobrá...takže dávám za 3.

joo
27.08.2019 5 z 5

Škoda, že tu není zmíněn Miloš Zeman.

bouncer
22.08.2019 4 z 5

Jonassonův styl mi sedí a tak jsem s radostí přečetl i pokračování Stoletého staříka. Podobně jako u předchozí knihy (Zabiják Anders) bylo tempo děje možná až zbytečně rychlé. Zatímco Stoletý stařík bylo zábavné povídání na pozadí historických událostí, Stojednaletý je už satira aktuální situace ve světě a místy mi skoro připadalo, že Alan a jeho kamarádi jsou jen pozadí pro to, aby se Jonasson vypsal z politické situace ve světě a zahrál si na prognostika věcí budoucích... a místy to i zamrazilo, protože vše víceméně sedí se skutečností. Ale stále je to zábavné.

satira

Jonas Jonasson
švédská, 1961
2012  82%Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
2014  78%Analfabetka, která uměla počítat
2016  63%Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)
2019  73%Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět
2020  79%Sladká pomsta