Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět

Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/397696/bmid_stojednalety-starik-ktery-se-vratil-Xll-397696.jpg 4 1055 291

Stoletý stařík série

< 2. díl

"Pokračování světového bestselleru Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel" Přesně před rokem utekl stoletý Alan Karlsson z domova důchodců v Malmköpingu. Teď si se svým přítelem Juliem užívá života na Bali. Tedy až do chvíle, než se Julius rozhodne připravit Alanovi oslavu narozenin. Horkovzdušný balon, kterým si chtějí vyrazit, totiž odletí bez pilota a Alan s Juliem se ocitnou na širém moři. A když je zachrání severokorejská loď, pašující uran, je jasné, že několik významných politiků bude mít znovu plné ruce práce.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Hundraettaringen som tänkte att han tänkte för mycket , 2018

martin6849
16.01.2020 odpad!

Myslím si, že humoristický romám by měl být v prvé řadě vtipný. Ovšem ze staříka se stala absolutně nevtipná politická agitka. Takže palec dolů!

honza0876
12.01.2020 5 z 5

Na počest tohoto díla na jaře zasadím chřest. Pak se budu těšit až bude staříkovi 102. J. J. to určitě skvěle napíše a paní Švolbová neméně tak přeloží. Dal bych víc hvězd. Nevíte někdo jak se dá dát 10?

MartiH19
02.01.2020 3 z 5

Po precteni 100-leteho Starika se mi do teto knihy moc nechtelo, ale dostala jsem ji jako darek od deti, tak jsem jim nechtela zkazit radost. A protoze jsem toho moc neocekavala, tak o to vice se mi tato kniha libila. Byla pro me ctivejsi, vtipna a donutila me, se nad leccim zamyslet.

Háčko
02.01.2020

Za mě slabší než stoletý stařík. Knihu jsem četla na dvakrát, poprvé jsem se do ní nemohla dostat. Autor se snažil vpasovat do knihy všechno a to původní kouzlo vyprchalo. Ovšem i přesto to nebyla špatná kniha a nelituji, že jsem ji četla.

Tanja00
23.12.2019 5 z 5

Musím dát pět hvězdiček. Jsou zasloužené, zkrátka takové milé a zábavné pohlazení na duši, člověk se i zamyslí nad dnešním světem. A Alan a jeho přátelé...no měli byste si to každopádně přečíst.

Anasa
22.12.2019 3 z 5

Rozečteno hóódně dlouho. Místy jsem se bavila, ale jen místy. Přišlo mi, že autor chtěl do knihy dostat vše a kvůli té úporné snaze se zábava vytratila.

Torrnet
18.12.2019 3 z 5

O trochu horší než první díl, respektive stoletý stařík. Bohužel je sám stařík upozaděn do pozadí a mnohem větší prostor je věnován dříve vedlejším postavám, svým způsobem mi bylo líto, jak byl Alan neustále okřikován. Nadruhou stranu hodnotím kladně, že se autor snažil zábavnou formou upozornit na současné politické problémy ve světěm vše vystihl celkem dokonale. K pousmání byly zejména ukázky z Ruska mezi Voloďou a Geňou (bohužel v realitě až tak moc úsměvné nejsou.
Dobré oddechové čtení.

skok01
15.12.2019 4 z 5

KOUZLO VYPRCHALO...
Stolety stařík odešel, už se nevrátil, místo něj přišel jiný stojednaletý stařík.

Kniha je celkem zajímavá. Dobře se čte. Ale už to bohužel není ten zábavný a kouzelný, světem protřelý stařík, který se vždy elegantně dostane z každé nesnáze. Bohužel, navázání a pokračování se už autorovi nepodařilo. Stoletý stařík je originál každým kouskem, je nepřekonatelný.

Opatov
14.12.2019 5 z 5

Skvělá audiokniha. Pokračování absurdních zážitků je aktuální, řeší současnou politiku a přitom nepostrádá vtip a poučení. Čekala jsem sestupnou tendenci příběhu, ale myslim, že druhý díl je dokonce lepší. Co do absurdnosti nemá stařík konkurenci. Jedině snad Trhačka zubů....

engelmar
12.12.2019 2 z 5

Přišlo mi to trochu slabší, neš stoletý stařík.

slawa.cap
10.12.2019 4 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Snad trochu lepší, než první díl. Možná trochu ucelenější a vtipnější příběh, ale zato méně poutavý. Ve finále jsem se bavil o trochu víc. Na druhou stranu myslím, že se autor vyčerpal a že pokud trochu nezmění architekturu příběhů, tak asi nemá od něj cenu něco dalšího číst. Zase jen posouvá postavy z čím dál absurdnějších příběhů dál, bez většího prozření, nebo sebereflexe.

domihruzkova
09.12.2019 4 z 5

Kladně hodnotím, že jde o aktuální události, takže i my, co jsme v dějepise nedávali zrovna pozor, se chytáme :)
Jinak knihu jsem rozečetla v září a dočetla až v prosinci, což nejspíš o něčem vypovídá. Chvíli trvalo, než jsem se dostala do děje a kniha rozhodně nepatří k těm, kterou musíte dočíst, jinak nepůjdete spát.
Občas vtipná, pobaví, neurazí.

Mike99
04.12.2019 5 z 5

JJ opět nezklamal, tentokrát je však obsah náročnější. Je těžké poznat, kdy se jedná ještě o humor, ironii či sarkasmus nebo jen kritické hodnocení přítomnosti. Probírané události jsou aktuální, hýbou Evropou, světem. Plno myšlenek k zamyšlení. Já byl osobně spokojen.

„Lidé tedy brouzdají internetem a nechávají za sebe myslet ostatní s tím důsledkem, že začínají blbnout.“

„Ale protože už lidé spolu nemluví, začal vyhrávat ten, kdo nejvíckrát zopakuje stejnou věc. Někteří tento talent vypilovali natolik, že si dávají pozor, aby se zopakovali v průběhu několika vteřin. V průběhu několika vteřin.“

Burák
23.11.2019 3 z 5

Nejsem fanoušek "bláznivých dobrodružství", což je dost v rozporu s tím, že jsem přečetla už druhou knížku na toto téma od stejného autora.
Je za tím to, že mě baví postava Alana Karlssona a že se mi líbí Jonassonův styl vyprávění a hlavně zakomponování fikce (právě to bláznivé dobrodružství)  do reálií. Navíc se autorovi daří velmi trefně a vtipně glosovat i současnou světovou politiku.
Druhý díl navazuje na ten původní, ale nemyslím, že byste byli úplně ztracení, pokud jste ho nečetli.
Není to knížka, kterou prostě nemůžete odložit dokud nedočtete alespoň kapitolu, ale čte se to relativně snadno (palec nahoru za dobrý český překlad), takže jako oddechovka s přidanou hodnotou toho, že se dovíte něco nového, to určitě stojí za přečtení.

eva-lupen
22.11.2019 5 z 5

Poslechnuto, stejně jako první díl, jako audiokniha a bavila jsem se skvěle. Ne sice tak jako při 100 letém staříkovi, ale to bylo tím, že ten zabral celé století a tohle se odehrává jen v současnosti. Co všechno je autor schopný nakombinovat a ono to působí i věrohodně :-D. A že tam A. M. působí jako kladná postava... ono v té konkurenci, co se tam vyskytuje, se asi není čemu divit. :-)

teeyinka
15.11.2019 4 z 5

Kniha se mi líbila, i když jsem se bavila méně než u Stoletého staříka. Možná, že se bude válet smíchy až další generace - některé věci, které teď působí trapně, smutně nebo hořce, se časem obrousí a budeme je brát s větším nadhledem.
Ocenila jsem jednu časovou linii, která mi sedla mnohem víc než několik dějových a časových linek u prvního dílu. Co dodat - autor se čte zkrátka dobře (velkou zásluhu má bezesporu překladatelka) a je to parádní oddechovka do pošmourných podzimních dní.

pavels36
06.11.2019 4 z 5

Volné pokračování stoletého staříka. Sice autor se přiznává,že nechtěl napsat druhý díl,ale udělal správně,že dal přídavek v podobě druhého dějství. Opět nechybí humor,nadsázka,historie a samozřejmě fikce se vším všudy.Doporučuji i druhý díl avšak nejprve přečtete či poslechněte první díl

Margherita_N
04.11.2019 4 z 5

Proč už to pro mě není tak třeskutě vtipný jako první díl – problém je v tom, že tentokrát se nestrefuje do minulosti, ale do problémů současnosti – a proto to často vyznívá dost hořce. Mám na mysli hlavně pasáže s Kimem a Trumpem. Autor je celou dobu prostě moc naštvanej, ventiluje si frustrace z doby, ve který žije – zatímco v prvním dílu ukazoval absurditu minulosti, který se člověk už může zasmát. Mám pocit, že i Alanova závislost na tabletu byla jen neustálým spisovatelovým poukazováním na zlou internetovou dobu. Přestože se z něj dozvěděl informace, díky kterým zachránil svět, jak název knihy napovídá. Jsou tam dobrý vtipy, Alan je pořád skvělej, jak se ničím nenechá vystresovat a bohorovně si ustele v rakvi, když jinde není místo. Byla tu ale taky spousta pasáží, kdy Alan svoje společníky vyloženě otravoval svou přítomností, z nějakýho důvodu ho Jonasson tímhle párkrát pěkně shodil. Závěrem – mně se ta knížka líbila, ale další díl autorových frustrací bych už číst nemusela, nic tím nepřinesl, ani novej pohled.

alush.ak
03.11.2019 3 z 5

O rok mladší stařík hýřil daleko větším vtipem. I teď se mi nečetl špatně, navíc oceňuji snahu o vhled do politického zákulisí... Ale zkrátka, tentokrát už mě ten stařík tak moc nebavil...

Vilma232
29.10.2019 3 z 5

Alan Karlsson má o rok víc a na oslavě sedne do balónu.... Tentokrát se příběh věnuje aktuálnímu dění a staříkovi se podaří rozvířit dění kolem nelegálního obchodu s uranem. A co na to politické špičky?
"Vypadá to, že má prostě tu vlastnost ocitat se ve špatnou chvíli na špatném místě. Sto jedna let v řadě."
Nereálné a přitažené za vlasy, ale pár dobrých vtipů tam je. Nejvíc se mi líbil obchod s rakvemi.

satira

Jonas Jonasson
švédská, 1961
2012  82%Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
2014  78%Analfabetka, která uměla počítat
2016  63%Zabiják Anders a jeho přátelé (a sem tam nepřítel)
2019  73%Stojednaletý stařík, který se vrátil, aby zachránil svět
2020  79%Sladká pomsta