Sto roků samoty

Sto roků samoty https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/522/bmid_sto-roku-samoty-4cI-522.jpg 4 2084 291

Sto roků samoty popisuje historii šesti generací rodu Buendíů z fiktivního města Macondo, jehož předlohou se stalo spisovatelovo rodné kolumbijské město Aracataca. Celý příběh je plný autobiografických prvků, mísí se v něm řada historických událostí s autorovou fantazií a celek pak působí tak kompaktně, že je často problém je od sebe odlišit, také důležité postavy mají své předobrazy ve spisovatelově rodině.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Cien años de soledad , 1967

Scathia
06.05.2016 4 z 5

Sto roků samoty je čtivou knížkou. Za celou dobu čtení knihy jsem ze sebe nedostala ten pocit, že jde o telenovelu, o hodně vtipnou telenovelu. Holt původ autora se nezapře. :-) Ale bavilo mě to. Ke konci knížky už jsem si musela přeříkávat kdo je čím synem, bratrem, atd., což bylo náročné (hlavně neustále opakující se dlouhá španělská jména s miniaturními nebo žádnými obměnami), ale dalo se to zvládnout. Konec byl smutným zamyšlením... Rozhodně dál doporučuju

lucy.str
14.04.2016 5 z 5

Právě dočteno. Mě osobně tato kniha pohltila od začátku do konce. Je to jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla a jedna z mála, která se dala číst jedním dechem s fascinací od první stránky. Trošku mě děsil popis "magický realismus", ale hned jsem pochopila, proč je tak nazván. Nic trefnějšího se nedalo vymyslet. Je báječná. Miluju ji.

Kopta
24.03.2016 5 z 5

Tohle bylo vskutku zvláštní. Jednu dobu mne kniha strašně moc držela a asi posledních sto stránek jsem se v podstatě musel přemlouvat, abych ji dočetl. Musíte počítat s tím, že vás čeká pořádná dávka magického realismu. Problém hlavně byl v tom, po tolika letech znát postavy a jejich charakter. Celá tahle kniha je pro mne obrovské tabu. Nechala ve mne něco poetického a nějaký pocit, který ve mne jiná kniha nezanechala, ale zároveň si připadám jako kdybych četl naprostou blbost. Rozhodně nejsem zklamán z četby tohoto díla, naopak. Tahle kniha mi něco dala a jsem za to vřele rád.

ZajDa37
16.03.2016 5 z 5

Každý spisovatel je svým způsobem vypravěč a Gabriel G. Marquez je ten nejlepší vypraveč, se kterým jsem měl tu čest se setkat. Všemu, co je v knize, věřím. Prasečím ocáskům, létajícín kobercům i třem tisícům mrtvých.
Během čtení o plukovníku Aurelianovi Buendiovi a jeho kapitulaci mne zaplavila nekonečná osamělost a došlo mi, jak moc je ta kniha skvělá.

Děkuji, Gabrieli José Garcio Marquezi, že jsi mně naočkoval buendiovskou samotu.

ikul
10.03.2016 5 z 5

Úžasná kniha, která vás odvede do světa fantazie. Náročná, musí se číst nejméně dvakrát. Poprvé jste zmateni a nevíte co si o tom myslet a podruhé se zamilujete. Je to mimo rámec obyčejného myšlení. A je to výzva.

wiix
29.02.2016 2 z 5

Veľmi vzdialené mojím obľúbeným témam. Aj keď mystično a príbehy minimesta mám rada, toto bolo akoby zle uchopené, nezáživne vypovedané. Škoda.

Anet.ka
29.02.2016 5 z 5

Naprosto úžasná kniha, která ovšem není pro každého, čtenář k ní musí dospět. Doporučuji si ke čtení stáhnout rodokmen rodu Buendiů. Je to snad první kniha, kterou jsem po přečtení chtěla začít číst znovu :)

petra4080
24.02.2016 2 z 5

Zajímavá knížka, ale na mě moc rozvláčná, špatně uchopitelná. Kdybych neležela v nemocnici, nejspíš bych jí ani nedočetla.

myelka
18.02.2016 5 z 5

"V den, kdy lidé pojedou v první třídě a literatura v nákladním vagónu, bude se světem nadobro konec." Památná věta, krásně vystihující celou knihu. Perfektně napsaná surrealistická kniha, kde i přes obrovské množství postav se stejným či podobnými jmény a kde na orientaci ve vzájemným rodinných vztazích by bylo potřeba excelové tabulky, se přesto bez větších potíží dokážete orientovat v ději. A pak se kruh osamělého života jedné rodiny uzavře...

Mrnda
02.02.2016 5 z 5

Márquez stvořil příběh, který je krásně komplexní a zároveň čtivý. Ze začátku má člověk pocit, že autor se ho chystá pohřbít šílenými zástupy dlouhých španělských jmen. Po chvilce však čtenář zjistí, že se, ke svému vlastnímu překvapení, začíná v rodiné struktuře orientovat.
Často člověku srdce zaplesá radostí, když zjistí, že není ještě úplně blbý, jak si myslel, a objeví v knížce několik aluzí na jednu velmi proslulou knihu.
Sto roků samoty můžu jistě doporučit všem, kteří chtějí trávit příjemná odpoledne u čtivého a zároveň nádherného příběhu.

michal1425
29.01.2016 5 z 5

Kniha na které z vás přímo dýchá svět plný barev slunce a sureálna. Možná by onen příběh mohl působit trochu přehnaně, kdo ale někdy žil ve španělsky mluvící zemi ví, že to přehnané není, bohužel a bohudík ani trochu.

Joges
24.01.2016 4 z 5

Snažil jsem se začíst, prokousat se množstvím jmen, epizod a pochopit jednání rodu Buendíů, zůstal jsem však trčet před pomyslnými branami fiktivního městečka Maconda, nezasažený dějem, neschopen vžít se do rolí postav, netečný poměrů i jednání. Střídání reality a fantazie, komedie a tragédie, historie a mýtu mi příliš nesedlo – jediný můj problém. Magický realismus mi u některých knih vyhovuje, u jiných mi zase nesedí. Kdesi jsem četl, že když García Márquez nechal zemřít postavu plukovníka Aureliana Buendiho, tak nad jeho ztrátou plakal. Se mnou nehlo jediné úmrtí v knize. Zřejmě to bude tím, že osudy rodu Buendíů mě vážně moc nebraly, a pak Kolumbie a především samotné městečko Macondo leží opravdu hodně daleko.

travaa
21.01.2016 5 z 5

Četla jsem už před mnoha mnoha lety v originále, teď jsem se probírala doma knihovnou a začetla se znovu. Asi to není pro každého a taky podle mě překladem to musí hodně ztratit.
Mně teda tajemno, alegorie, bezčasí, "divnost" a "chaos" v García Márquezově knihách vždy dostane.

aralka
11.01.2016 2 z 5

Naprosto souhlasím s Igrackem2 - recenze níže - četla jsem knihu už hodně dávno, ale dodnes si pamatuji ten divný pocit při jejím čtení, ty postavy, země, v které se příběh odehrává, umístění v čase... všechno divné, nekonkretizované, jí se tam hlína a vůbec se tam dějou divné věci...chápu, že jde o surrealistický literární obraz, postmoderní fikci, tedy ehm magický realismus, jak je to nyní moderní nazývat, ale i tak, mě to prostě nechytlo.... není to zkrátka můj šálek čaje....

Kluvo
10.11.2015 5 z 5

(SPOILER) Ja mam taky pocit, ze je to alegoria pre cele ludstvo. Aj my si tu na zemi prezivame svojich 100 rokov samoty a pomaly, ale isto, smerujeme ku skaze ako kolumbijsky rod Buendiovcov, zakladatelov Maconda. Je to kniha ako ziadna ina. Skvele napisana. Realita je magicka a magia je realna. Jedine, co stazovalo citanie, bolo neustale pomenovavanie Buendiovcov tym istym menom. Navyse boli viacere generacie zamilovane do tej istej osudovej zeny, takze som dost stracal prehlad, ci to je tata, dedo alebo syn...

Buendiovci sa na niekolko generacii uzavreli pred svetom - umocnovane je to aj vzájomnými sexuálnymi vztahmi medzi jednotlivými clenmi rodiny. My sledujeme genialne zachyteny ich postupny upadok. Ovplyvnovany je obcianskymi vojnami, neprehladnym krizenim, znicujucim vpadom amerického kapitalu ci roznymi prirodnymi katastrofami (4 roky trvajuci dazd). Na zaciatku je to vesele. Rodu vladne matka, vsetko je plne lasky, romantiky, zivelnosti, ciganov a magie (sme dokonca svedkami nanebovstupenia). Skaza prichadza ako dôsledok najroznejsich pricin - od rodinných, vnutropolitických az po vplyv bananovej spolocnosti a samotnej prirody (ten spominany xrocny dazd). Vrcholi to pri narodeni posledneho potomka Buendiovcov (opat vysledok krvismilneho vztahu), ktoreho matka pri porode umrie a dieta zozeru zaziva mravce. Posledny zijuci Beundia rozlusti slavne prorocke spisy cigana Melquiadesa a zisti, ze uz 100 rokov je v nich popisany koniec ich rodu.

igracek2
23.10.2015

Nejpodivnější kniha, co jsem kdy četl. A to jsem četl ledasco. V tom, že jsem ji dočetl musela být opravdu nějaká magie. Číst ji bylo jako šlapat na kole do kopce. A že to byl neskutečně dlouhý kopec. Od prvních pár stránek jsem si říkal, že ji nedočtu. To samé jsem si říkal až do stránky poslední. Teď s odstupem několika let si říkám, že bych si ji měl přečíst znovu. Ale nepřečtu. Schází mi odvaha a život je krátký (na rozdíl od Sto roků samoty). Dočetli jste až sem i přesto, že Vám má recenze připadá podivná a zmatená? Vítejte, jste připraveni otočit na stránku jedna. Já Vás varoval...

Vaamoz
25.09.2015 5 z 5

Jak už zde někdo psal "Tohle ve Vás zůstane." To by mělo být na zadní straně obalu knihy, neboť Sto roků samoty je kniha, která, když ji přijmete, když dovolíte autorovi aby Vám ji vyprávěl a necháte se unést jeho uměním opravdu psát příběh, tak Vám zůstane už napořád v hlavě, v srdci, v knihovně a nejspíš i v ruce. Já Sto roků samoty miluji a čtu s odstupem let po každé jinak. Tohle je magický realismus a tak se musí brát.

Arilaz
19.09.2015

Maturitní četba. Nedočteno, ztratil jsem se v těch jménech a to jsem měl vytisklý k tomu i rodokmen. Pokud chcete lehkou četbu k maturitě, rozhodně nedoporučuju.

Majrek
19.09.2015 4 z 5

Musím říct, že mi prolínání fiktivních prvků s realitou vůbec nevyhovovalo, na druhou stranu nemůžu tvrdit, že by se mi kniha špatně četla, nebo že by snad byla nezajímavá. Závěr, ať už působí poněkud surrealisticky (jako ostatně celý děj) je nicméně domyšlený a můj celkový dojem je kladný.

Ili81
30.08.2015 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha!! Taky první a zatím poslední kniha, kterou jsem začala číst znovu po přečtení poslední stránky a v průběhu života se pravidelně k sobě vracíme. Pravdou je, že odpočinkové čtení to asi není. Márquez je zvláštní autor sám o sobě, buď vás získá navždy nebo ho nedokážete číst vůbec, nic mezi tím (minimálně já nikoho takového neznám). A vůbec nezáleží na intelektuální úrovni čtenáře. Moje srdce získal zrovna svou samotou. Po letité zkušenosti půjčování teto knihy, teď když doporučuji někomu sto roků samoty, tak vždy poradím nesnažit se chápat Márquezovo vyprávění rozumem, ale spíš otevřit své srdce a nechat to prostě proudit do nitra duše. Tímto magickým způsobem přijde i porozumění všemu co autor chtěl říci nám o nás. Někdo si píše rodokmen, ale já osobně nikdy se nesnažila pochopit kdo je komu kdo, prostě to nějak nebylo důležitý, ale nějak jsem to věděla, jednoduše to přišlo samo, spíše intuitivně. :-) Někdo řekne, že je to hodně smutný příběh ..... těžko říct , hodně se u toho usmívám, ale taky zabrečím, je to prostě láska, bez rozumných důvodů, naplňující, ale občas zničující .