Stmívání

Stmívání https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/678/bmid_stmivani-dSt-678.jpg 4 6480 808

Stmívání / Twilight série

První kniha série Stmívání. Isabella Swan se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo – až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Ale nikdo není v bezpečí, zvláště Isabella, člověk, který je Edwardovi nejdražší. Oba mladí lidé jsou k sobě vázáni silným citovým poutem. Zvítězí milostný cit, nebo hrůzné temné pudy?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

Twilight , 2005

Limonadovyjoe
18.10.2020 4 z 5

Stmívání a celá Twilight sága..ve své podstatě skvělá sága, která neuvěřitelně dojela na filmovém zpracování a obsazení hlavních rolí.
Po knize jsem na rereading sáhla po dlouhých 14ti letech . Poprvé jsem knihy četla v době jejich popularity asi v mých 16ti letech. Pak samozřejmě přišlo dlouhé období trapnosti, hlavně díky filmům .
Teď jsem po stmívání sáhla, protože jeho rereading je teď hodně populární s taky pro tu úžasnou upršenou atmosféru, která je tak podobná tomu,co máme za okny. Asi taky proto, že v září jsem měla naplánováno projet okolí Seattlu, Olympic national park, Mt. Rainier a další místa zmíněná v knize a tak nasávám atmosféru alespoň takhle.
Jak už jsem psala, kniha je úžasně napsaná, je to skvělý oddych a zároveň si ani nepamatuji, kdy bych byla tak silně začtená do děje, prožívala každý dotek a o napětí ani nemluvím.
Tak jsem se tady s láskou skoro ve 30ti přiznala k tomuto podzimnímu guilty pleasure.

tereza7804
08.10.2020 5 z 5

Od knihy jsem měla velké očekávání a to se taky naplnilo :) kdo viděl filmy, tak kniha je úplně jiný level a rozhodně stojí za to přečíst ( filmy jsou trochu kýč, ale i tak je miluju :D)

DannyLady
27.09.2020 4 z 5

Je to můj už několikátý rereading od základní školy (cca 10-12 let). Hodnotit tuto knihu může být z mé strany trochu neobjektivní. Tato kniha mě v první řadě přivedla ke čtení a proto je to navždy moje srdcovka. Ale vždy ráda zdůrazňuju, že kniha není VŮBEC jako film. Ano, děj je dost podobný, ale filmy sou v porovnání s knihou opravdu pokus o vtip. A obsazení hlavní dvojice mě osobně moc nevyhovuje a kazí mi to prožitek z filmu. A když už sem i největšího odpůrce filmů jakého znám dokopala k přečtení knih a líbí se jí, mluví to za vše.

temna.vila
22.09.2020 3 z 5

Stmívání je takový můj hřích z mládí, ke kterému se jednou za čas ráda vrátím. Nejedná se o žádnou hlubokou a obohacující četbu, přiznávám. Přesto v ní shledávám potěšení.

sissque
21.09.2020 4 z 5

Takhle...
Je mi jasné, že celá sága Stmívání asi není každého šálek čaje, mužů vůbec ne.
Ale nějak je spjata s mým dospíváním a nyní jsem se pustila do čtení znovu.

Stejně jako tehdy před lety vše s postavami prožívám a stále mě to baví a ač vím, co bude dál, nejde mi se od knihy odtrhnout.

Tyhle nostalgické chvíle mám ráda, často si pak uvědomím, kolik krásných let jsem již prožila s knihou v ruce, které kousky byly takovým odrazovým můstkem v té mé čtecí mánii. :-)

Gilnien
14.09.2020 5 z 5

Vůbec nechápu, proč jsem se této sáze tak vyhýbala. Původně jsem shlédla filmy, tak jsem si řekla - proč ne kniha? Je to super, čtivě podáno. Jasně, jsou to trochu klišé, zápletka byla prakticky nacpaná do poslední části knihy, ale to ničemu nevadilo.

medulinka
13.09.2020 5 z 5

Četla jsem celou sagu a musim říct, ze me se to libilo. Jasne, jedná se o takovou pohádku pro dospělé, ale pro me to bylo prima odpocinkove čtení a jednou za čas je příjemné trochu se zasnit a odbehnout do světa fantasy... :) Cetlo se to tzv. jednim dechem, cca za deset dni jsem precetla vsechny dily - Stmivani, Nový měsíc, Zatmění a Rozbřesk.

lena.o.knihach
13.09.2020 3 z 5

Stmívání byl můj obrovský rest. Jako když jsem loni četla poprvé Harryho Pottera. A navíc také letos vyšla kniha z pohledu Edwarda Cullena, tak jsem si říkala, že konečně nadešel ten správný čas.

Četlo se to skoro samo. Rychle to ubíhalo, ale měla jsem občas takový pocit, že už to není nic pro mě. Opravdu to mnohdy bylo až příliš jednoduché? Nevím, zda je zrovna jednoduchost to správné slovo, ale zrovna teď nejvíc vystihuje, co si o Stmívání myslím.

Někdy mi tam přišly scény zbytečně natahované. Někdy tam nemusely být vůbec. Např. popis oslnivé krásy Edwarda Cullena. Pochopila jsem už napoprvé, že je úplně dokonalý. Napodruhé jsem se v tom ještě ujistila. Napotřetí už to bylo trošičku otravné, pak to začlo být už přes čáru a pak už jsem se modlila, aby tohle nepokračovalo i v dalších dílech.

Limonadovyjoe
16.08.2020 4 z 5

Knihy jsem četla v době jejich vydání v Česku a musím říct, že byly skvělé, výborně napsané, napínavé, romantické. Klidně bych si je dala znova i po letech. Oproti filmům je tohle super věc.

janina66
16.08.2020 4 z 5

Také jsem četla knihu v době, kdy u nás Stmívání, jak filmy, tak i knihy vrcholily. Dcera si tehdy koupila celou serii, tak jsem si 1.část přečetla. V knize je to vždy jinak, než ve filmu. Ale obojí se mi líbilo.

leník511
15.08.2020 5 z 5

Pro mě je to prostě srdcovka...

Markét0138
31.07.2020 1 z 5

Četla jsem už dost dávno, spíše ze zvědavosti - když byla největší "Twilight mánie" a všechny moje kamarádky to zbožňovaly. Půjčila jsem si tedy knihu, abych se přesvědčila na vlastní oči, co na tom je. No... už tehdy, ve třinácti letech, jsem si říkala, že nic moc, a to jsem reálně myslela, že by se mi to mohlo líbit, protože tam měli být upíři a já tehdy hltala knihy s upíry. Styl psaní mi připadal docela dobrý, ale ten zbytek byl horší. Edward se chová jako stalker a celkově je jeho chování na hraně snesitelnosti, Bella mě taky celkem vytáčela, a pojetí upírů, které tato kniha představila, je tak hrozné, že je k smíchu.
A mělo být hůř.

ElessaRiverbow
29.07.2020 4 z 5

Tohle bylo poprvé, co jsem zabrouzdala do Twilight Ságy, před knihou jsem film nikdy neviděla. Kniha se mi líbila, byla to taková delší oddechovka na cestu vlakem nebo večer, kdy se už člověku nechce nic dělat. I když mi přišel vztah Belly a Edwarda trošku uspěchaný, byla to příjemná romantická linka. Po přečtení jsem se pustila do filmu, a byla jsem zklamaná - některé scény tam byly udělané jinak, jiné tam ani nebyly. Jsem ráda, že jsem se ke knize dostala dřív než k filmu. Už mám půjčený z knihovny další díl a mám v plánu si ho co nejdříve přečíst.

Pulp_catastroph
25.07.2020 2 z 5

Knížku jsem četla hodně dávno, při tvajlajt hysterii a byla jsem ráda, když jsem knížku dočetla. Sama o sobě mě vůbec ničím nezaujala a dál jak k druhému dílu jsem to nedotáhla.

jcernaa
15.07.2020 4 z 5

Stmívání je dobrá knížka. Čte se opravdu dobře a děj je taky super. Jsem s knihou spokojená a určitě doporučuji. Hodnotím 9/10

Monika1717
12.07.2020 3 z 5

Knihu jsem přečetla v době, kdy šílenství kolem ní dosahovalo vrcholu. Mým favoritem byl Jakob, Bella a Edward mě moc neoslovili, i když upíří historky mám ráda. Bella se mi zdála vždycky moc upjatá a moc tlačící na pilu. Na druhou stranu je kniha mnohem lepší než film. Rozhodně vím, že se ani k jednomu nevrátím. Ostaní díly jsem přečetla také, někdy je to lepší, někdy jen tak pro zasmání.

zaandulee
12.07.2020 4 z 5

Knižní sérii jsem si chtěla přečíst již dávno, ale nějak jsem se k ni nedostala. Zfilmovanou tetralogii jsem viděla již několikrát a byla jsem s ní spokojená, i když ne zcela s obsazením hl. hrdinky. Když jsem si však konečně přečetla 1. díl, nedokázala jsem pochopit, jak se mi mohlo tak líbit to filmové zpracování.

Knižní zpracování se mi zdá mnohem lepší, postavy jsou mi mnohem sympatičtější, hlavně Edward, který je zde plný humoru a neustále se usmívá. Lze zde i lépe pochopit jejich zamilování a vše kolem toho, přesně to co mi ve filmu chybělo a vadilo.

Rozhodně tedy doporučuji těm, kdo viděli filmy a váhají nad přečtením.

Cress
12.07.2020 4 z 5

Tahle kniha má okolo sebe docela dost nenávisti a přitom není tak špatná. Autorka má velmi čtivý styl. Je pravda, že Edward i Bella jsou občas na zabití a jejich chování často postrádá logiku, ale mě to zas tolik nevadí. Chtěla jsem si u toho oddechnout, dokonce jsem se i párkrát zasmála. Pro upíry mám slabost, takže to taky hodně pomohlo pozitivnímu hodnocení.

Tahle kniha má spoustu chyb, ale i tak jsem ráda, že jsem si ji přečetla a doporučuji vám ji.

Ashi
07.07.2020 5 z 5

V teen věku, kdy jsem knihu četla jsem ji milovala. Přečetla jsem ji za jedinou noc - vydržela jsem až do rána, což se obvykle nestávalo. Film byl pak takřka posvátný, ovšem když jsme ho viděla po mnohe letech znovu dnes mi to přijde celý prkenný, umělý a divný.

Kajuš94
02.07.2020 4 z 5

Hodně čtivé, četla jsem už několikrát. Jen mě vždy pobaví Belliiny mdloby z Edvarda