Rozbřesk

Rozbřesk https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1051/bmid_rozbresk-zNo-1051.jpg 4 4923 361

Stmívání / Twilight série

Být bezvýhradně a neodvolatelně zamilovaná do upíra je pro Bellu Swan splněným snem a zároveň noční můrou, jež se nebezpečně propletá s realitou. Bellu, zmítanou prudkou vášní k upírovi Edwardu Cullenovi a zároveň upřímnou náklonností k vlkodlakovi Jacobu Blackovi, čeká bouřlivý rok plný pokušení a ztrát. V něm se musí s konečnou platností rozhodnout, zda vstoupí do temného, ale lákavého světa nesmrtelných, nebo zda bude žít plnohodnotným lidským životem. Nevyhnutelnost tohoto rozhodnutí se vine celým Belliným příběhem jako červená nit, na níž visí osudy obou kmenů. A jakmile se Bella rozhodne, dojde k celému řetězu nečekaných událostí, jež mohou mít nedozírné následky. Budou vlákna Bellina života – objevená ve STMÍVÁNÍ a poté roztřepená a potrhaná v NOVÉM MĚSÍCI a ZATMĚNÍ – zničena v okamžiku, kdy se zdá, že se opět zahojí a spojí dohromady…?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

Breaking Dawn , 2008

Lenka 13
01.03.2012 5 z 5

Tento díl se mi líbil nejvíce,celá sága se mi moc líbila :o)

Bee
29.02.2012 4 z 5

Tohle je jednoznačně nejlepší díl z celé ságy. Konečně to má nějaký spád, i když číst z pohledu Jacoba mi občas přišlo ještě horší, než Bellina mentalita starý ženský. Nejsilnější je pro mě závěrečná část knihy, kde přibyla spousta nových postav, Bellina výprava za padělatelem dokladů taky byla parádní, ačkoliv škoda toho neuskutečněného boje. Všimla jsem si, že autorka o tom asi nechce moc psát, protože ani v Zatmění bitvu nějak moc nerozpivávala. Každopádně se mi to líbilo. :))

DarkFireflies
25.02.2012 4 z 5

Konečně díl, který mě dokázal svým dějem opravdu překvapit.
Změna pohledu mě sice v knize příliš neuchvátila - Belliny myšlenkové pochody se mi sice nečetly lehce a ale myšlenky pubertálního vlkodlaka, který sám neví co chce, se mi četly snad ještě hůře - stejně tak jsem byla zklamaná z toho, že v knize se neudál závěrečný boj, který tam prostě a jednoduše chyběl.
Kniha se mi ale i tak líbila, po trojce, která se podle mě nepovedla, to tímhle dílem auotrka "zachránila". :)

pajulka
24.02.2012 5 z 5

Naprosto bombastické! Nejlepší díl z celé serie! Samé zvraty a překvapení. Nemluvě o svatbě, nedokážu si představit jak tohle mohla spisovatelka vylíčit ..neuvěřitelné!!! Slzy se jen kutálely, v knize je vše co tam má být. Miluju to :)

Layss
21.02.2012 4 z 5

Tento díl se mi opravdu líbil, konečně přišla nějaké změna a příběh měl zlom.

Mugli
17.02.2012 2 z 5

Z celé série se mi asi tento díl líbil nejvíc, nejspíš proto, že celých 600 stran nevyprávěla stejná osoba. Ale jinak stále platí pro celou sérii, že mě zklamala

pufina
03.02.2012 odpad!

Nejsem věřící, ale silně se modlím, aby Meyer k upírům už nikdy nic nenapsala - ani bych to nečetla, ale ta mánie se člověku nevyhne, i když se on vyhýbá té mánii. Přiznám se, že jsem knihu četla jen z principu, abych se dozvěděla, jak tahle "upírskoedwardová-silněnešikovnovskytrapněbellová" záležitost skončí. Meyer umí dost překvapit! Bylo to snad horší, než jsem čekala. Svatba, těhotenství, porod (a že ten byl silně trapný), Jacobovo otisknutí, kousnutí, běhání upírů po lese, bla bla..

Adulina12
16.01.2012 3 z 5

nijak se neliší od průměru ostatních knih serie.

na začátku bylo zajímavý pozorovat příběh očima Jacoba, ale pak už mi to přišlo jen jako prodlužování, když se Bella už stala upírem, na začátku se mi to strašně líbilo, ale pak.. zase jen prodlužování.. a konec... bylo tady psáno, že by se z toho mohlo vytáhnout víc a s tim souhlasim. ale představa že by sebitva, která byla popsaná dala vyhrát mi nějak moc nejde k mysli.. ale i tak takový nedokončený.. Meyer tam mohla dát aspon nějakou obět, která nějak akčnějc zemřela.. ne jenom Irina, která aspon mě byla absolutně ukradená... příběh naprosto průměrný.. ale spíš naa spodní hranici, jako ostatně celá serie

pak musím podotknout, stejně jako Rockwood, že překlad byl příšerný. Je pravda že sem to ještě k tomu četla na počítači stažený z internetu a byli tak příšerný překlepy a někdy sem ani nepochopila význam věty, ale i tak Jacob tam byl napsanej Jákob, Edward Eduard apod.. a taky si musím postěžovat na to kým... protože sem to měla na tom pc, už sem to pak nevydržela a nahrazovala to jinýma slovama...

no a protože jeden krásně dlouhý komentář sem dal Rockwood a protože nechci aby někomu přišlo že ho jenom kopíruju (což není pravda, naše názory se někde lišej - ale často ne) tak už končim a vystačim s s tim co sem už napsala, adio

Horxus
13.01.2012 4 z 5

Kniha sice hezka, to ano, ale dojem z ni mi zkazil az prilis natahovany konec. Uz toho bylo moc a cetla jsem jen proto ze jsem chtela vedet jak to dopadne. Rozhodne nejlepsi dil je ale Stmivani, tedy 1.. Novy mesic je porad o tom samem, Bella mysli na Edwarda, Jacob ji vraci chut do zivota, a znovu a znovu. Zatmeni uz bylo lepsi, alespon nejaky dej. No ale film? Jeste ze je tam Robert Pattinson tak sexy, ze je aspon na neco koukat, jinak by to bylo a nicem.

Sussanah
09.01.2012 4 z 5

musím říct, že ač se mi to četlo sttejně dobře jako předochozí díly, opravdu citelně tu chyběla konečná bitva

EFiona
04.01.2012 1 z 5

Ani už nevím, co ke každé knize psát. Prostě mě zklamala celá slavná sága. Člověk se těší, že si počte a dostane do ruky takovej blábol...

Vendulik
02.01.2012 5 z 5

Skvělá kniha. Moc mě překvapila, když jsem čekala, že to bude propadák.

Dummy147
23.12.2011 odpad!

Řeknu to takto...1. a 2. díl této ságy jsem přelouskala, protože se o tom všude mluvilo... Přelouskala znamená vážně jen přečetla bez jakéhokoliv zaujetí...3. díl jsem už přeskakovala, protože děj se zbytečně táhl "jako smrad" a tento díl (4.-poslední) to jsem přečetla pár prvních stránek, vzdala to a přečetla si konec...Nic horšího jsem v životě nečetla ;)

pajunček
10.12.2011 3 z 5

Hurááá!! Konečně jsem dočetla tu slavnou upíří ságu. Nevím jestli jsem si zvykla na styl Meyerové nebo je Rozbřesk napsaný lépe než předcházející díla?! Proto hodnotím třemi hvězdičkami, ostatní díly dostaly dvě. Jinak je sága zcela jistě cílená na věkovou skupinu do 15 let, já osobně jsem ji dočetla jen s velkým sebezapřením. Hlavní hrdinka Bella je veskrze kladná postava, což nedává čtenáři šanci, aby si ji více oblíbil. A to její nedýchání při každém pohledu na Edwarda, to snad nemyslela autorka vážně.. To je moc i na červenou knihovnu!
Jinak se zdráhám nazývat autorku spisovatelkou (předpokládám, že otřesný styl není jen špatný překlad). Škoda, že neumím dobře anglicky, abych si to ověřila na originále. I když podruhé bych už to asi nedala.

Di...
30.11.2011 odpad!

Ano, přečetla jsem všechny čtyři knihy této série na doporučení kamarádek, že jsou "mnohem lepší" než filmy. Omyl, jsou jen mnohem delší. Přeslazený příběh je snad schválně natahován a rozmělňován. Postavy - ač vzhledově popisovány jako dokonalé - jsou duševně i emocionálně velice plytké, jednají nelogicky a pronášejí prázdná a nabubřelá slova. Žádná z nich mě nedonutila přemýšlet o tom, jak to s ní dopadne.
Jako by mě někdo nutil jíst kotel několikanásobně převařené zatuchlé vody a vydával to za poctivý vývar a domácími nudlemi. I já bych to uvařila lépe.

LEONQA
12.11.2011 5 z 5

Miluji tuto knihu. O prázdninách jsem dočetla tuto nádhernou knihu. Musím říct, že i ty postelové scény byly tak krásně popsány, že jsem se nestihla ani divit, i když byli trošku krátké, ale za to výborné. Nejhezčí kniha.... Úžasnáá..!!

Rebarborka
21.10.2011 odpad!

Nejodpornější kniha z celé série, naprostá žumpa. Obvykle volím mírnější slova, ale to, co obsahuje tato knížka, je naprostý humus.

Pozor pár spoilerů!
Opět červená knihovna, láska až za hrob, spřízněné duše, ano, to známe už z předchozích dílů. To, co se stane po intimním spojení Belly a Edwarda, pro mě byl šok. Jaksi se mi podařilo vytušit, co má autorka za lubem ještě než jsem to přečetla černé na bílém, z hloubi duše jsem však doufala, že se k tomu neuchýlí. Bohužel.

Že se z Belly stane vy-víte-co, snad věděli všichni. Ale co mám zas proboha Edward za problém, když už ji má konečně přeměnit? A co si zase Bella během přeměny dokazuje?!

Pak, jak bývá velmi špatným zvykem této série, přichází falešné zdání, že se něco bude dít. Budou se rvát upíři a vlkodlaci! Velké kulové, bitka končí v momentě, kdy se Jacob zamiluje do mimina. Co to do kelu je?! Náctiletý kluk miluje mimino! Opravdu geniální zvrat(ek).

Tak se aspoň budou rvát hodní a zlí upíři! Ještě větší kulové! Nuda, šeď, kde nic, ani upír nebere. Toto, jestli má být finále celé ságy, tak to naprosto odpovídá, protože se nic nestane!

Podle komentáře Rockwooda jsem si zachránila alespoň zbytky psychického zdraví tím, že jsem to četla v originále. Naprosto otevřeně přiznávám, že tady tu knížku nenávidím. Největší zrůdnosti ale ještě není konec. Bylo samozřejmě jasné, že se na současné módní vlně upírů svezou i filmaři, ale jak můžou rozdělit film na dvě části, když se tam prostě nic neděje?!

kiddlinka
29.09.2011 odpad!

Rozbřesk je od první do poslední stránky umocněním toho, co je prohnilého na celé sáze. Shrňme si to:

1) Bella – ještě psychotičtější než dřív, se sílícími sklony k melodramatu, frackovitosti, neustálým změnám nálad a dětinskému vztekání kvůli naprostým maličkostem. Projevuje se jako vyděračská hysterka a manipulativní svině závislá na sexu a beze stopy smyslu pro humor, která vždy musí dosáhnout svého, ať už jsou rizika jakákoli. Bella se chová tak moc jako rozmazlený pětiletý harant, že mám silné pochybnosti, že by v někom dokázala vzbudit sexuální touhu, natož lásku nebo jen ochotu strávit v její společnosti víc jak pět minut. Nejhorší je, že Meyerová zcela očividně upřímně věří, že popisuje vyspělou, citlivou osobnost.

2) definitivní zničení upírů - byla bych schopna vyrovnat se se třpytěním, vegetariánstvím, denním životem, dokonce bych i překousla ty „cool“ schopnosti, kvůli kterým se Stmívání mění na něco mezi X-Meny a Harry Potterem, a možná i absentující znavenost životem, pokud by ovšem nezmizel hlavní rys upírů, a sice ohromující kvantum znalostí. Jenže místo aby upíři využívali nekonečné množství volného času ke studiu světa, věnují se raději neustálému šukání. Pořád nevím, jestli to mám považovat za geniální vysvětlení toho, proč jsou Meyerové upíři ve všech ohledech na stejné úrovni jako teenageři, za společenský komentář mormonské autorky, která takto naznačuje, že sex je zlo, neb pohlcuje, nebo mám radši věřit, že zamilované Meyerové v její touze po divokém sexu s Edwardem už úplně hráblo.

3) nefunkční vnitřní svět – nelogičnosti se množí exponenciální řadou, s konečnou platností docházím k závěru, že Meyerová se nevyzná ve vlastním literárním světě a jde jí jen o navlhlé popisování Edwardovy dokonalosti. V dimenzi Meyerové vznikají myšlenky v „mysli“ a city v srdci, a proto lze city na rozdíl od myšlenek ovlivňovat (ale pozor, bolest už v srdci nevzniká, to by totiž znamenalo, že by naše princeznička nebyla úplně ve vatičce); dospělí upíři duševně stárnou a vyvíjejí se, nicméně upíří mimina duševního vývoje a učení schopna nejsou. Proč? Protože bagr; stoletá mrtvola (ale pozor, pouze mužská) je uzpůsobena k oplodnění živých. Čím, když její spermie jsou dávno mrtvé? Nevím, asi jablečným džusem; chromozomové páry se chovají poněkud zbrkle:
a) dítě s chromozomovým párem navíc nebude hybrid, ale mentálně postižený s Downovým syndromem.
b) neexistuje jediný důvod, proč by měli mít „vlkodlaci“ a upíři jiný počet chromozomových párů než lidé.
c) pokud skutečně mají upíři vyšší počet chromozomů než lidé, pak nemohou s lidmi plodit potomky.
Závěr: Meyerová přeskakuje vnitřní logiku, neb ji zdržuje od vášnivého sexu s Edwardem.

4) vývoj postav – bez jakéhokoli objektivního důvodu se Jacobův charakter změnil z původního milého rošťáka nejprve na násilníka a pak na ublížené, iracionální, angstící děcko, které potřebuje profackovat, aby konečně přestalo obviňovat lidi z toho, že ho nemilují. Dále Bella je v jednu chvíli zapřísáhlá bezdětná a v druhé se rozplývá nad myšlenkou, že bude mít och tak krásné miminko, a po přeměně své „hluboké“ a „osudové“ city k nejlepšímu příteli odsune stranou s tím, že „to nejspíš byla jen lidská slabost“. Takhle prosím životné postavy opravdu nevypadají.

5) lenost zachycovat a popisovat – názvy kapitol v Jacobově sekci mluví za vše.

6) konec – Bella nemusí obětovat vůbec nic, nemusí na nic čekat a získá úplně všechno: nesmrtelnou dceru, životní lásku, úžasný sex, Charlieho, sebeovládání, unikátní schopnosti, „vlkodlačí“ smír i Jacoba. Nádavkem se topí v penězích, je zahlcována drahými dary a obdivem a má k dispozici otrokyni, jejímž jediným cílem je starat se o Bellinu garderobu. „Konflikty“ se vyřeší naprosto nepřijatelně bezproblémově, ať už jde o Charlieho, Volturiovy nebo Jacoba, který se příhodně změní na pedofila.

Závěrem: Celá sága Stmívání nemá sebemenší literární, výpovědní nebo fantazijní hodnotu, je to vlhký sen zoufalé a osamělé ženy středního věku, která se vidí v hlavní postavě, je určen emocionálním a nevyspělým osobám všech věkových kategorií a jako takový by měl být i hodnocen.

Bára1182
27.09.2011 4 z 5

Zklamání.....po přečtení předchozích třech dílů jsem čekala něco trochu realističtějšího ( dobře upíři nejsou moc realistický, ale tohle už bylo trochu moc) :/

Looola
01.09.2011

přečteno za 5 dní........(což u mě není normální :D) takže vřele doporučuji
P.S. ale jen fanouškům této ságy!