Záhada hlavolamu

Záhada hlavolamu https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/61326/zahada-hlavolamu-61326.jpg 5 2805 277

Stínadelská trilogie série

Přepodivný příběh ze života 'Rychlých Šípů'. Obrázky v tomto románu kreslil Dr. Jan Fischer. Dobrodružná kniha Jaroslava Foglara. Hlavní roli v knize hraje chlapecký klub Rychlé šípy. Foglar v knize poprvé představuje záhadnou čtvrť Stínadla a organizaci Vontů, hlavolam zvaný „ježek v kleci“ a ztraceného vynálezce Jana Tleskače, motivy později využité v dalších knihách, které se následně staly téměř kultovní součástí české kultury. 1.vydání... celý text

Hethera
14.07.2022 5 z 5

Díky čtenářské výzvě jsem si znovu užila nádherný výlet zpátky do dětství. Hrozně jsem si to užila, zvlášť když jsem nedávno navštívila pražskou výstavu Město jako přízrak. Svět Vontů se nikdy nekouká a já se do něj každých pár let ráda vracím.

georginaa
23.06.2022 5 z 5

Tuhle knihu vlastním od 70 let, četla jsem ji už mnohokrát a stále mě baví. Dokonce jako děti jsme si s partou dětí hráli na rychlé šípy. Bylo to krásné období a věřím, že tolik zábavy, dělání bunkrů, hledání pokladů, dnes děti moc neužijí. Takže tato kniha by je mohla nasměrovat k dobrodružství.

roso.mak
30.05.2022 5 z 5

Vůbec netuším, po kolikáté to už čtu. Když mi bylo asi tak deset, byla jsem schopna knihu dočíst a hned začít číst znovu od začátku.

Výstava Město jako přízrak - pražské inspirace Jaroslava Foglara, na které jsme byli v Praze, ve mně vzbudila neodolatelnou chuť si jí zase přečíst. A připadá mi pořád naprosto dokonalá.

Mája777
18.04.2022 5 z 5

Vrátila jsem se do dětství. Tenkrát jsem četla s baterkou pod peřinou a strašně moc jsem příběhy Rychlých šípů prožívala. No a dnes. Už nečtu pod peřinou a potají, ale tyto knihy mají stále své kouzlo a pan Foglar dokázal, že se k nim stále vracíme a se zatajeným dechem čteme stále :).
(18. 4. 22 - 8 380 - 20)

Mistři
26.03.2022 5 z 5

.....prostě legenda...

ivoiro
14.03.2022 5 z 5

To byl nádherný návrat do mladosti.

Jerry H
15.02.2022 5 z 5

Ani nevím, co dodat. Příběh party kluků ze staré Prahy, kteří jsou na stopě něčemu v té době velkého. Mě hlavně zaujala ta čtivost, napínavost, lidskost a de facto i jednoduchost a stejně to má i po tolika letech náboj. Bez jediného sprostého slova, bez cizího slova, tak nějak v duchu česti, svornosti, bratrství a fair play. Takové to: přijít ze školy, udělat úkoly, hodit tašku do kouta a jít za dobrodrůžem. Krásná to doba :-)

OldaB
06.02.2022 5 z 5

Pořád skvělé. Četl jsem po hodně letech, takže jsem si děj hezky oživil. Ten příjemně ubíhá, postavy v podstatě ikonické. Foglar mistrně mixuje napětí, kamarádství, ale i humorné situace.

Ketrin.TR
01.02.2022 5 z 5

Tohle je prostě základ každé knihovny! Ač holka, tak příběhy Rychlých Šípů jsem doslova žrala a jako puberťačka jsem je četla pořád dokola. Tajemný příběh záhadného hlavolamu a jeho strůjce na vás dýchá krásnou, až děsivou, atmosférou a vy si přejete jediné; patřit do té party správných kluků, sedávat s nimi v klubovně, pobíhat po ztemnělých uličkách Stínadel a zažívat všechny ty útěky pryč od reality všedního dne.

Pytlík
22.01.2022 5 z 5

Nejlepší Foglarova kniha. Četl jsem ji poprvé v 11 letech, totálně mě to zasáhlo a taky asi pro další život dost ovlivnilo. Stínadla jsou zde ještě záhadná a nebezpečná, děj komplikovanější než v jiných foglarovkách, zároveň ale logický a uvěřitelný (samozřejmě až na to létající kolo).

sulovanela
13.01.2022 5 z 5

Fantastická kniha. Příběh jsem četla kdysi jako dítě a jsem ráda, že jsem se díky této výzvě ke knize znovu dostala. Je to tajemný příběh, který má spád a i teď jako dospělá jsem ho četla jedním dechem.

uzivatel9120
11.01.2022 5 z 5

Na Foglarovi jsem vyrostl, ale když jsem si teď přečetl pár jeho knih, tak jen Hlavolam a Rychlé šípy jsou čitelné - vše ostatní čpí patosem a opěvováním mladické krásy (ti zlí jsou většinou škaredí...)

icezero
09.01.2022 4 z 5

Co říct o knize, která je pro starší generaci naprostou klasikou literatury pro mládež? Příběh o přátelství skupiny mladých chlapců a jejich dobrodružství spojených s návštěvami sousední, ne úplně přístupné, městské čtvrti Stínadel, kde pátrají po tajemstvích spojených s jejich obyvateli Vonty, jejich uskupením, hlavolamem zvaným Ježek v kleci a jeho někdejším vlastníkem učněm Janem Tleskačem.
Knihu jsem četl kdysi dávno, teď jsem se k celé sérii v rámci výzvy vrátil. Foglarův jazyk se čte krásně, ale v dnešní době se spoustou jiných lákadel už příběh Rychlých šípů netáhne tak jako kdysi...

Charming
07.01.2022 5 z 5

Byl to krásný návrat do dětství. I po tolika letech byla kniha velmi napínavá a těšil jsem se na každou další stránku.

Dvounožec
01.01.2022 5 z 5

Neuvěřitelná klasika, přečteno teď ve 32 letech po takové době co jsem to četl naposled jako špunt a je to stejně napínavé a skvěle napsané jako tehdy.

Meda77
22.11.2021 4 z 5

Naprostá klasika, jak autor tak kniha. Starším vůbec není potřeba psát něco o obsahu, známe ji všichni. A mladším je to zbytečné, nikdy nemůžou pochopit atmosféru předrevolučních let a pocit číst takovou knihu v té době. Doporučuji. Nostalgie.

annes
19.11.2021 5 z 5

Vůbec nechápu proč jsem to nečetla dřív a přitom příběh i téma je mi víc než známo právě z mladých skautských let...asi bych to tak neocenila, ale ted je pro mě nemyslitelné si o téhle partě nepřečíst další knihy, případně i jiné tituly protože předpokládám že budu stejně nadšená.

Sumeček
16.10.2021

super knížka u nás se dědí po generacích moc rád jí poslouchám také přes mp3

LenkaMaresova
11.10.2021 5 z 5

Přísahám, že nikdy nezapomenu na leknutí, kdy RŠ hledali ve zvonici deník JT a nám doma praskla žárovka. Málem mě klepla pepka. Byla jsem tam totiž s nimi....Nejkrásnější knihy mého dětství.

1271
03.10.2021 5 z 5

Rychlé šípy byly hrdinové mého dětství. Společně s romány od Lanczové jsem ve škole pod lavicí louskala všechny Foglarovky, které mi přišly pod ruku. A přála jsem si, abych se mohla také prohánět po Stínadlech. Nádherná kniha, která rozhodně není jen pro děti a mládež. Má pořád co dát i dospělým.