Píseň krve

Píseň krve https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/256044/bmid_pisen-krve-256044.jpg 5 1845 372

Stín Krkavce série

Vélin Al Sorna, zasvěcený Šestému řádu, byl od dětství cvičen k boji a zabíjení ve službách Víry. Řád se stal jeho jedinou rodinou. Vélinův otec sloužil jako rytíř králi Janusovi, panovníkovi Sjednoceného království, rozhodl se však Vélina zbavit jeho práv a v pouhých deseti letech ho zanechal na prahu Šestého řádu. Chlapec ho za to nenávidí. Během pobytu v řádu se Vélin dozvídá zatím netušené podrobnosti o své matce, která zemřela, když byl ještě dítě. Postupně také odhaluje důvody, jež jeho otce vedly k tomu, že ho řádu svěřil. Jedna pravda je však důležitější než všechny ostatní: Vélina Al Sornu čeká budoucnost, kterou má teprve pochopit. Budoucnost, jež změní nejen království, ale také celý svět. Ceny Akademie science fiction, fantasy a hororu za rok 2014 — Nominace v kategorii Nejlepší fantasy a horor ----- Dotisk v roce 2018.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Host

Blood Song , 2013

adam5955
04.01.2022 5 z 5

Vyborne! Hrave se hned zaradila mezi me nejoblibenejsi! Je ctiva, do sveta Vas vtahne nenasilne, nic zdlouhave neobkecava, dej ma spad, zapletka, napeti, laska, akce, akce... akce. Plno zvratu, prevapeni a nepredvidanych situaci. Zaver me osobne prekvapil velmi... kde mam ten druhy dil?!

honZic
13.12.2021 5 z 5

jednoduše - pecka!

Ola-la
04.12.2021 5 z 5

Za mne super. Knizka mne vtahla do deje, cetlo se mi to dobre. Hura na druhy dil :-)

slayerCZ
23.11.2021 odpad!

(SPOILER) Odpad! Sorry, ale tohle je neskutečná slabota. Tešil jsem se na novou fantasy serii, ale ani nevím, jak tu směs zmatků a nesmyslů popsat. Ten borec (Ryan) neumí upoutat čtenáře, souvisle popisovat a ani pořádně vysvětlovat. Prostě napíše nějakou blbost a bere to jako fakt a člověk si pak říká cožeee?? Kde to vzal, jak k tomu jako přišel? Např. Na začátku, kdy během výcviku Vélin vykryje úder Solisovi a později u večeře se ho Nortag zeptá, jak to udělal a Vélin řekne něco ve stylu, že se nenechal uhranout Solisovým pohledem. A pak o něco později je věta ve stylu, že mezi Vélinem a Nortagem panuje od oné večeře napjatá atmosféra. Hmm nevšiml jsem si, že by si tam dali do držky, nebo se uráželi. A takových nesmyslů je tam víc. Pak v průběhu knihy člověk zjišťuje, že Vélin je nejznámější a nejudatnější bojovník a všichni z něho mají respekt...a já si říkám, čím si to jako zasloužil? Že přemohl pár královských stráží? Aha, tak to pak jo. Je to napsáno naprosto monotónně, poslepovány jednotlivé události dohromady až jsem si často říkal hmm a co jako? Co jsem se tímhle tím měl dozvědět? Za celou dobu si mě tam nezískala ani jedna postava a upřímně, kdyby tam všichni umřeli, tak je mě to úplně jedno. Absolutně nechápu ten hype tady na databázi. Hodnocení je dle mě neskutečně přestřelené a vzhledem k tomu, že v dalších dílech to má klesající tendenci, tak končím po prvním díle. Poslouchám to jako audioknihu a několikrát jsem se musel vracet, jestli jsem něco nepřeslechnul, protože to nedávalo smysl...no nepřeslechnul. Nebudu tady hodnotit to, že je to namluveno stylem, že by to uspalo i mrtvého. Vzhledem k tomu, že už mám poslechnuto přes 13 hodin (reálně se vším tím vracením už 2x tolik), tak těch zbylých cca 12 hodin už doposlechnu, ale pochybuju, že se něco zázrakem změní.

janka2000
08.11.2021 5 z 5

Epické fantazy, tam bych zařadila sérii Stín krkavce. Knihy provází několik hlavních postav. Svět, který Ryan vymyslel, je středového rázu pln magických schopností (ne bytostí). Jednotlivé národy se liší božstvy a hodnotami, ostatně jako u nás. První román je o Šestém řadu, který slouží jako zdroj obránců království a Víry. Hlavní hrdina Vélin al Sornal přežije kruté zkoušky a zjišťuje, že kromě bratrů, kteří vyrostli ve Víře, je království plné i Popíračů. A vrahů, kteří se snaží ho rozložit zevnitř. Vélinův život se míchá s politikou a je plný válek, ale i magie, lásky a smutku. Další díly jsou už spíše o tomto a o proměně charakteru lidí. Poznáváme víc kultur a zjišťujeme, že si navzájem nepodporují.

Autor patří mezi úžasné vypravěče a jeho svět je jedinečný. Je to něco mezi Harry Potterem a Hrami o trůny. Stojí ti za přečtení, ale je to náročnější a delší čtení než většina knih, na což ostatně ukazuje i přirovnání k předchozím dvou velikánům fantazy.

Ryana potkal podobný osud jako Rowlingovou, byl mnohokrát odmítnut, ale jeho knihy se prodali v milionech kusů.

Zmitko.m
26.10.2021 5 z 5

Píseň krve se mi četla velice příjemně, ani jsem nepostřehl, jak rychle jsem přečetl tak tlustou knihu. Hodně se mi líbila pasáž výcviku u řádu, ta byla hodně dobře zpracovaná. A pěkně udělaná byla i linka vztahu Vélina se Šarin. Taková příjemná, odpočinková a přitom velice zajímavá kniha.

lucakuca
21.10.2021 5 z 5

V dobách, kdy muž byl ještě mužem.... Fantasy středověk :-)

Úžasné! Čtivé! Ty, ty i ty jdi do toho a přečti si to! Hned teď! Upaluj si to někam půjčit nebo koupit! Šup šup kšá kšá

Akisi
08.10.2021 5 z 5

Tak za mě naprosto perfektní čtení, musím hodnotit 5/5. Pokud hledáte fantasy, co není YA, ale zároveň není moc náročné čtení, tohle je jasná volba. Autor skvěle a čtivě popisuje události, postavy a vztahy s druhými, že v nich neplavete, a pokud přece jenom, na konci knihy je seznam postav s jejich stručným popisem, který vám osvěží paměť (avšak pokud se chcete vyhnout spoilerům, jaké postavy se ještě mohou objevit, možná se radši nekoukejte).

Zprvu jsem měla docela strach, protože jsem pomalá čtenářka a 620 stran se zdá hodně, ale kniha se mi četla pomalu sama a ani jsem se nenadála a byla jsem o 15 stránek dál. Příběh a postavy jsou propracované, stále mě zajímalo, co se stane dál, a nakonec jsem za délku knih ráda, protože se těším, kolik mě toho ještě čeká, než triologii dočtu.

No pro fanoušky fantasy je toto must read, hodí se skvěle i pro ty, co s fantasy teprv začínají nebo přecházejí z YA fantasy knih.

FireOfFilth
07.10.2021

Tuto knihu jsem rozjel na doporučení dobré fantasy s magií. Knihu jsem v půli odložil, protože mě bohužel nedokázala uspokojit. Ano některé knihy se rozjedou později či tak, ale tady nebyl ani náznak nějaké pořádné progrese. Prostě mě nic nenavnadilo číst dále.
A magie? Ta se tam opravdu neobjevila, samozřejmě nemůžu říct, že tam nezačne hrát větší roli ke konci či v dalších dílech.
Co knize musím je čtivost, ano čte se to velmi dobře, proto jsem také dočetl do půli a nezabalil to dříve.
Takhle bych to hodnotil zhruba 60%.

Black54
20.08.2021 5 z 5

Zdravím všechny fantasy šílence, knihu hodnotím s odstupem, neboť jsem musel po přečtení prvního dílu, dát celou sérii
Obálka za mě pěkná, tvrdá, šitá, určitě plus.
Teď už k ději.
První díl je vyprávěn retrospektivně což dodalo této knize něco navíc
Hlavní hrdina Vélin zde popisuje své dětství, výcvik u 6. řádu a dosavadní dobrodružství.
Nechci to moc rozepisovat určitě si to přečtěte!
Celou knihou se nese jemná stopa magie, která je zde dobře skrytá. Zároveň však víte, že tohle vše je jen začátek
No prostě a zkrátka knihu doporučuji a dlouho jsem nic tak dobrého nečetl

marketa7
18.07.2021 5 z 5

Bylo to me prvni výraznější setkani s fantasy knizkou, na doporuceni jako cetba na dovolenou i pro dceru mnohem zkusenejsi fantasy ctenarku. Nelituji, cetlo se to samo, vypraveni Velinova dobrodruzstvi mne bavilo az do konce ...

Janadvorackova
13.07.2021 4 z 5

Sestra Hellothere to shrnula velmi dobře :).

Měla jsem zpočátku chuť s tím seknout. Přišlo mi hrozně neoriginální takové to fantaskní - otec odešle kluka k řádu, aby se z něj stal muž a bojovník... Jenomže jsem u toho zůstala a docela se divila, jak čtivý příběh byl. Tedy poslouchatelný.
Námět sice opravdu zůstal klasický a místy předvídatelný, ale dobře napsaný a detailně promyšlený.

Hellothere
08.07.2021 5 z 5

Skotský autor Anthony Ryan je opravdu velmi nadaným spisovatelem. Tady bych si dovolila citovat recenzi od Publishers Weekly: "Ryan rozezněl všechny vysoké tóny epické fantasy - drsné prostředí, prastarou magii, nelítostné intriky, rozpolcenou loajalitu a krvavou akci." Tato recenze naprosto přesně vystihuje knihu. Kdybych nevěděla, že kniha je autorova úplná prvotina myslela bych si, že má zfilmované minimálně dvě knihy - protože tenhle film by byl naprosto neskutečný.

Co bych rozhodně chtěla vyzdvihnout je promyšlený děj a prostředí. Celá kniha je velmi originálně pojatá. Jde vlastně o vyprávění.

Kniha je rozdělena do 5 částí, kdy se každá odehrává v jiném věku hlavního hrdiny Vélina. Na začátku každé části je rozhovor mezi Vélinem a kronikářem se kterým jede na ostrov bojovat o nějakou vdovu - to tam nebylo moc vysvětleno, každopádně je to vdova po nějakém nástupci císaře, kterého Vélin ve válce zabil. Je to celé takové propojené s jistými částmi knihy. - Celá kniha se odehrává od nějakých jeho 11 do nějakých 27/28 let. Dialogy na začátku (rozhovor Vélin - kronikář) v Ich-formě a zbytek (vyprávění) v er-formě.

Vyústění na konci bylo rozhodně naprosto fenomenální a autor to musel mít neskutečně promyšlené, protože do celého vyústění zapadaly nejmenší podrobnosti, které bychom ani nepovažovali za důležité.

Počátek Vélinova vyprávění se odehrává v klášteře Šestého řádu Víry - fungování Víry je tady hodně složité, takže se to nebudu snažit moc popisovat. Ale je prostě 6 oficiálně uznaných řádů (sedmý je neoficiální), které slouží Víře, jedinému uznávanému a nekacířskému náboženství. Autor se tady celkově hodně zajímá o náboženskou nesnášenlivost. - Když Vélinův otec jedenácti letého syna nechá v klášteře a navždy ho opustí, Vélin nemá jinou možnost než zůstat. Konkrétně Šestý řád se zabývá výchovou válečníků, kteří potom bojují ve jménu Víry. Výchova je tvrdá a rozhodně není jednoduchá - použití biče není výjimkou. Ale všechno je velmi podrobně a hodně dobře popsané, až z toho běhá mráz po zádech.

Od nějaké třetí části už je Vélin dospělý a pracuje ve službách Víry - postupem času jeho hodnost v armádě roste a nakonec je pasován na rytíře a dostává vlastní Třicátý pátý regiment. Tady to bylo dost drsné, autor se nebojí často až moc detailních popisů vražd a brutality. Vážně vám dojde význam slova brutalita a válka.

Je tady krásně vidět jednotlivá mentalita vojáků, někteří jsou flegmatičtí a z vraždy si nic nedělají, jiní mají celou knihu výčitky. Dovolím si opět citovat, tentokrát jednu z méně brutálních situací v knize: "Kopl mrtvého lučištníka do hlavy, až se mu na zlomené páteři otočila, pak poklekl a prohledal ho, jestli u sebe nemá nějaké cennosti." Autor má celkově poměrně bujnou představivost, co se vražd týče a málokterá se vyskytuje dvakrát.

Zároveň byl osud hlavního hrdiny nenásilně protkán romantickou linkou sestrou Šerin, léčitelkou z Pátého řádu. Přestože jejich vztah nedopadne (minimálně ne v této knize, nevím jak v dalších) bylo to krásné, nakonec se spolu dají dohromady až na konci knihy a moc dlouho jim to nevydrží. Každopádně i tak, slza nechyběla.

Velmi se mi líbil intrikánský vztah mezi příslušníky Víry a králem. Trochu mi to připomínalo vztah v době husitů u nás ve 14. a 15. století.

Kniha byla vážně neskutečná, velmi se těším na další díly, které mám doma a nutně potřebuji vědět, jak celý příběh Vélina dopadne.

JáŠárka
19.06.2021 3 z 5

Zajímavá kniha, která mě bavila. Příběh mě chytil a nedokázala jsem knihu odložit, dokud jsem ji nedočetla dokonce. Až na množství postav (kdy čtenář netuší, zda zrovna tato "bezvýznamná" osoba se ještě objeví a tudíž si musí jméno zapamatovat a přiřadit) byla kniha velmi čtivá.

Dolik13
28.05.2021 1 z 5

Možná to není špatná kniha, ale srovnání s Hrou o trůny mi přijde hodně přes čáru. Na knihu asi nejsem správně naladěný, nicméně přibližně ve třetiny knihy s ní končím.

Postavy mi přišly strašně ploché, nedokázal jsem si k nikomu získat cestu, ačkoliv mi je jasné, že je to divné tvrzení, zvlášť, když jsem knihu nedočetl.

Jenže kniha si mě prostě nezískala. Dvě hvězdičky dávám proto, protože věřím, že třeba jednou tomu dám ještě šanci a dočtu to. V téhle chvíli ale tenhle příběh není rozhodně nic pro mě.

EDIT 9/2023
Aniž bych to věděl, tak jsem si knihu znovu půjčil a vůbec jsem si nepamatoval, že jsem ji četl.... No, hodnocení níže:

Za mě tedy zklamání a velká nuda vzhledem k vysokému hodnocení. Ačkoliv postava hlavního hrdiny byla poměrně zajímavá a charismatická, tak samotné zasazení příběhu mě vůbec nenadchlo. Přišlo mi, že čtu stránku za stránkou, ale děj se téměř nikam neposouvá. Čekal jsem na nějaký moment, který by mě ke knize připoutal a já se nemohl odtrhnout.

V poslední třetině knihy už jsem v podstatě jen listoval a začal jsem se tak nudit, že jsem ji ani nedočetl a to, že nevím jak to dopadlo, mě ani netrápí. Za pár dní naprosto zcela zapomenu i na těch pár momentů, které si z knihy pamatuju.

ZuzanaStrnadová
20.05.2021 5 z 5

První polovina je trochu čtivější, ale podle mého názoru celkově úžasně vyprávěný příběh, fantasy v něm mi přijde velmi jemně podané. Extraordinary - 5*

DreamerX9
09.05.2021 3 z 5

Místy zdlouhavé ale ne zas tolik jako u jiných knih. Líbilo se mi prostředí, děj, postavy a celkově svět sám je krásně popsán :)

Kerbello
27.04.2021 3 z 5

Pokud je tohle jedna z prvních věcí, které se vám dostanou do ruky, tak asi cajk. Jinak pouze průměr. Představení politických mocností, magických sil a zákoutí světa nijak nevybočuje ze standardu. Stejně tak postavy jsou v mezích normy a kniha navíc nemá žádnou myšlenku, jde „jen“ o dobrodružnou literaturu. Ozvláštnění může představovat pouze správa dobytého města. Jinak to vidím jako takového odrostlejšího Hraničářova učně.

jakub0399
19.04.2021 3 z 5

Budu hodnotit celou sérii. První díl - fajn historická fantasy, dobře se to čte, trochu se to vleče, ale zaslouží 4 hvězdy. Druhý díl - jiná forma vyprávění, trochu náročnější na pozornost, ale pořád fajn - 3.5 hvězdy. Třetí díl - stojí hodně síly to dočíst, bitvy, hromady mrtvol, děj se skoro neposouvá a to hlavní se odehraje na posledních 30 stranách, konec slabota - 2 hvězdy.

Gematria
16.04.2021 5 z 5

Úchvatné. Přestože příběh je vcelku jednoduchý, chvílemi i pohádkový, je v něm moc krásně vystavěn celý svět. Není zde přebytek postav, spíše jen pár, takže se v nich dá snadno orientujentovat, a také soucítit. Rozhodně jedna z nejlepších knih, ke kterým jsem se v poslední době dostal.