Pre hrsť dukátov

Pre hrsť dukátov https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479962/bmid_pre-hrst-dukatov-COJ-479962.jpg 5 318 78

Ôsma kniha z cyklu historických detektívok o kapitánovi Steinovi a notárovi Barbaričovi. Horúce leto roku 1601. V kremnickej mincovni, kde z drahých kovov vyťažených v uhorských banských mestách razia najlepšie dukáty, toliare či groše v celej ríši, došlo k vážnemu incidentu - z pokladnice zamknutej na tri zámky zmizli razidlá. Nevysvetliteľný zločin si žiada skúseného vyšetrovateľa, komorský gróf preto do zlatého mesta vyšle notára Barbariča. Štiavničan dúfa v rýchle vyriešenie záhady, lenže ku krádeži želiez pribudne lúpež mincí zo zásielky stráženej chýrnymi striebornými jazdcami a vzápätí aj prvá vražda. Na dôvažok Barbariča vyhľadajú kapitán Stein a seržant Jaroš a ich prítomnosť celý prípad ešte viac skomplikuje.... celý text

hanzmb
19.04.2022 5 z 5

Další parádní příběh. Tentokrát se v něm autor vrací zpět do Horních Uher. Do míst, kde je Barbarič prakticky doma. Solidní detektivní zápletka, i když hlavní "zloduch" se nabízí už hodně brzy. Obrovská spousta dobových zajímavostí, především z oblasti ražení mincí. Zajímavý je i psychický posun Jaroše. Nezbývá, než se těšit co se bude dít v Košicích, protože tenhle případ vzali hrdinové vlastně jako bokovku na cestě tam.

Atuin
06.04.2022 5 z 5

Už jsem si myslela že to ani nejde, ale několikrát mě autor v knize překvapil. Očekávala jsem že děj povede tudy a on zahnul jinam. To bych v tomto případě už nečekala :-)).
Prostředí se mi nesmírně líbilo, postavy byly dobře vymyšlené a pasovali do celého toho krajobrazu úplně nesmírně. Líbí se že autora pořád baví vynelézat jistou neobvyklost mezi nimi a perfektně ze sebou dokáží komunikovat. Všichni. Nahlas i potichu

ruzer
12.03.2022 4 z 5

zo začiatku ma to asi aj nudilo. páčil sami Jarošov vývoj, jeho zmena osobnosti. konečne začalo dobre namazané súkolie škrípať. vtedy ma to úplne pohltilo. záverečná scéna počas búrky mi prišla pomerné epická na zvyky JČ. taktiež som mal pocit ako keby ju písal Štepán Kopřiva. bol tam jemný nádych jeho akčnosti a marazmu. osobne si, ale myslím, že koncové uzmiernenie bolo príliš jednoduché. neuveril som ho Steinovi. myslím si, že by sa s ním nezmieril. každopádne ďalšia super kniha zo série. nechápem, že to JČ stále šlape. nečakal som, že sa mu podarí vytiahnuť z rukáva ďalší dobrý príbeh.

gladya
11.03.2022 5 z 5

Mně se Červeňákovy historické detektivky líbí. Jistě, jsou to detektivky, tedy oddechová četba a svým způsobem pohádky pro dospělé, ale Červeňák tenhle žánr umí dobře.

Zvlášť oceňuji dvě věci. Zaprvé tak propracované hlavní postavy a vztahy mezi nimi se v tomto žánru moc nevyskytují, bývají mnohem plošší a jednodušší. A za druhé, od autorů detektivek čtenáři většinou čekají, že odhalení pachatele bude překvapivé. Na druhou stranu jsou rádi, že jsou tak chytří a odhalí něco dřív než vyšetřovatelé. A pak autorovi v komentářích vytknou předvídatelnost. Mně se zdá, že Červeňák zvládl oboje, Něco čtenář či posluchač odhalí či alespoň tuší brzy, ale při úplném vyjasnění všech okolností se může dočkat i jistých překvapení či spíše vysvětlení podrobností a souvislostí.

Martina_K
09.03.2022 5 z 5

Dobre sa číta o horúčavách v Kremnici na konci 16. storočia, keď je vonku mrazivo. Kostol na námestí už v dnešnej dobe nestojí, ale mnohé iné budovy áno. Postavy sú opäť živo vykreslené, popisy vecí, okolia a diania plastické. Človek si vie mnohé veci prežiť s hrdinami a reálne predstaviť, k čomu dopomáha aj mapa na predsádke (mimochodom tieto schematické mapy zbožňujem v akomkoľvek diele). Opäť som si raz výborne oddýchla a pobavila sa pri čítaní. P.S. Easter egg s Perinbabou potešil : )

ErikaKej
06.03.2022 5 z 5

Áno opäť musím dať 5* hoci tento diel bol v porovnaní s predchádzajúcim priamočiarejší -ale ani raz som sa pri počúvani v prednese briliantneho Mareka Geišberga nenudila. Pri tomto dieli sa mi zdalo, že autor sa tentoraz zameral na vykreslenie samotných postáv a ich pozadiu. Prerod Jaroša je zaujímavý a obohacuje príbeh, som zvedavá ako sa bude vyvíjať ďalej. Dej v Kremnici sa mi páčil a príbeh bol napínavý. Konzervatívny Stein, pôžitkársky a dôvtipný Barbarič a nepredvídateľný temný Jaroš- super trojica detektívov a neviem sa dočkať ďaľšej knihy.

Marek82
18.02.2022 5 z 5

Oproti predchádzajúcemu dielu menej komplikované, menej prešpekulované, ale aj vďaka tomu výborné. Kremnické reálie po Plzni, či Trutnove potešia možno viac slovenského čitateľa. Vývoj postavy Jaroša nie je na škodu, aspoň séria neupadne do stereotypu. V kontraste s lineárnym a postupne budovaným dejom je možno príliš rýchly koniec. Nie v zmysle vyvrcholenia, to je hneď dvojnásobné, ale skôr v dopovedaní osudu jednotlivých postáv a zločincov, ktoré v tomto prípade nebolo vysvetlené a mám pocit, že mnohé vedľajšie postavy boli ponechané svojmu osudu.
Vidno, že autor dáva do každej knihy srdce a zároveň obrovské množstvo historickej faktografie. Aj preto knihy nevznikajú ako na bežiacom páse a pokiaľ ide o ďalší príbeh z Košíc, autor v diskusiách naznačuje, že ho nemáme čakať v roku 2022, najskôr v roku 2023 (ak vôbec). Verím, že čitateľský záujem, ako aj tlak vydavateľa zabezpečí pokračovanie série, ak však výjde kniha až na konci roku 2023, na audioverziu si počkáme zrejme až do roku 2024. Ostáva dúfať, že medzitým výjdu v audioverzii ďalšie knihy autora. Odporúčam sériu Černokňažník, z ktorej Tympanum vydalo zatiaľ dva diely.

roman6788
06.01.2022 5 z 5

Dobrodružný príbeh s dobrým humorom a s nečakanými zvratmi deja. Autor tam vpašoval aj niekoľko skrytých odkazov.

Majto
06.01.2022 4 z 5

Opäť skvelé čítanie, precízne opisy a nezameniteľný štýl. No trošku ma sklamal akosi narýchlo ukončený záver. No ako sa poznám, po druhom čítaní o pár rokov si budem chrochtať blahom.

martin_aston
04.01.2022 5 z 5

Výborné. Pútavo napísané, ako zvyčajne autor zakomponoval zaujímavé exkurzy do dobových reálií (napr. pôstne hlavné jedlo o viacerých chodoch).
To hlavné je ale nasledovné:
- Jarošov prerod, na začiatku mi prišiel trochu cheesy, ale ku koncu musím povedať, že zmena, ktorá príbehy posúva ďalej,
- oproti predchádzajúcemu dielu kniha nie je explicitne presexualizovaná - za mňa obrovské plus,
- dve finálne scény (áno, sú až dve) sú naozaj epické, klobúk dolu za tú atmosféru,
- neodpustím si aj jedno mínus - jedného z dvoch zločincov som uhádol celkom skoro. Neviem, či náhoda, podľa mňa dosť čitateľné.
Summa summarum: výborná historická detektívka je späť. Ďakujem, Mr. Červenák!

špulo
18.12.2021 5 z 5

Výborné. Po rôznymi substanciami presiaknutom diely sa tento krotí v rozlete, no vynahrádza to obsahom. Na prvý pohľad veľa kecov. Všetky sú však k veci a často som sa musel fičúrsky pousmiať nad niektorými dialógmi. Zmena správania jednej z hlavných postáv je milým bonusom a som barbaričovsky zvedavý, kam to ešte povedie.
No nič. Je jasné, do ktorého mesta sa ide budúci rok na výlet ;))

Maud22
03.12.2021 5 z 5

Cesty kapitána Steina, seržanta Jaroše i čerstvě ženatého notáře Barbariče se opět setkávají. Pátrání se točí kolem ztracených razidel a loupeže kremnického zlata, které při převozu doslova pod nosem vyfoukl tajemný maskovaný lupič zvaný Paví pero. Paví pero je z rodu těch lupičů, již bohatým berou a chudým dávají, jeho přezdívka pramení z upomínky, kterou zanechává na místě činu. Původně má Stein jiné poslání, které ho vede do Košic, ale zaměstná ho i toto kremnické intemezzo. V tomto díle je nejmarkatnější vývoj jednotlivých hlavních postav. Barbarič je čerstvý ženáč, takže se přece jen trochu krotí. Jaroš utekl hrobníkovi z lopaty a rozhodl se osamostatnit a dokonce napřed nechtěl následovat Steina a když, tak ne jako jeho pobočník, ale jako společník. Stein projevuje jakési city, když mu záleží na Jarošovi, což mu nebrání, aby sa netváril ako starý výr za súmraku. Z Jaroše jsem byla trochu rozpačitá, ale konec konců ho chápu, kdo strávil nějakou dobu se Steinem, tak ví svoje! :-)

Hellboy12
09.11.2021 5 z 5

Čo napísať ? K ďalšiemu dobrodružstvu Steina,Jaroša a Barbariča? Nuž je to ďalšie úžasné dobrodružstvo ktoré sa oplatí prečítať,dej má spád a ako už tu viacery napísali aj mňa zaujala Jarošova premena,uvidíme ako sa jeho postava vyvinie. Potešil aj záver knihy,keď už človek čakal len povinnú "jazdu". Každopádne ďakujem pán Červeňák že po 14 hodinovej šichte v kuchyni som mohol zrelaxovať pri vašej knihe aj keď som si povedal že prečítam vždy len kapitolu nech sa mu ľahšie vstáva ale neľutujem že som nezostal len pri nej

Gracian1964
09.11.2021 5 z 5

Vyzeralo to, že s knihou strávim dlhší čas, ale prečítal som ju opäť tak rýchlo, ako aj predchádzajúce z tejto série. Sklamaný rozhodne nie som. Zaujala ma Jarošova premena. Má to všetky znaky, že dobrodružstvá pokračujú, trpezlivosť.

Peter73
09.11.2021 5 z 5

JČ je ostrieľaný spisovateľ, siahnuť po tejto knihe je istota. Pekný historický román s detektívnou zápletkou. Dobové reálie sú výborne, zobrazujú ako funguje ťažba a razba mincí v Kremnici, jedného z najbohatších miest Uhorska. Zauzlenie a zápletka okolo zlatých dukátov je vynikajúca, hlavné postavy nie sú len čierne alebo biele, prekvapilo najmä správanie a konanie Jaroša( je na každom, ako sa stotožní s jeho zmenou). Záver je trochu taký useknutý, ale jasne hovorí o tom, akú moc mali peniaze - zlaté dukáty, ale i postavanie. Som zvedavý, ako sa v ďalšom dieli budú uberať Jarošove kroky.
Za mňa 5x*.

Galadwen
30.10.2021 5 z 5

Naprostá spokojenost. Zločin je poněkud běžnější a jeho šetření přímočařejší, než v plzeňském dílu, ale to rozhodně není na škodu. Děj pěkně odsýpá, četlo se jedním dechem, oceňuji také posun Jarošovy postavy novým směrem i jeho větší úlohu při řešení případu. Identitu Pavího oka jsem ke své spokojenosti správně odhalila, okolnosti vraždy nikoliv. Nakonec nechybí ani apokalyptická scéna hodná akčního filmu.

jaja4
30.10.2021 3 z 5

V Kremnickom prípade sa Červenák vrátil k striedmejšiemu štýlu písania, bez opulentných orgií a alchymistov. V rámci série Stein a Barbarič ide o dobrý priemer. Pre hrsť dukátov je občas zdĺhavá a chvíľami dokonca nudná kniha, ale ako potenciálny scenár na film, je to výborné. Čudujem sa, že ešte nesfilmovali žiadnu detektívku tejto trojice z rudolfínskej doby.

Igor1311
26.10.2021 5 z 5

Konecne sme sa dockali dalsje casti a musim povedat, ze pre mna je jednou z tych najlepsich. Silna trojka vysetruje dalsi zavazny pripad siahajuci do najvyssich mestianskych kruhov. S pribudajucimi castami serie sa nam profilizuju aj charaktery postav, co je super, najma u serzanta. Nechyba suchy humor, opisy zlamanych hnátov, opisy zlatej Kremnice, prisna kapitanova zbožnosť ci litre vypiteho piva. Sice koniec mi prisiel akysi nedotiahnuty, ale napriek tomu opat vynikajuce citanie a verim, ze onedlho sa budeme moct tesit na dalsie ich dobrodruzstvo.