Pre hrsť dukátov

Pre hrsť dukátov https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479962/bmid_pre-hrst-dukatov-COJ-479962.jpg 5 321 78

Ôsma kniha z cyklu historických detektívok o kapitánovi Steinovi a notárovi Barbaričovi. Horúce leto roku 1601. V kremnickej mincovni, kde z drahých kovov vyťažených v uhorských banských mestách razia najlepšie dukáty, toliare či groše v celej ríši, došlo k vážnemu incidentu - z pokladnice zamknutej na tri zámky zmizli razidlá. Nevysvetliteľný zločin si žiada skúseného vyšetrovateľa, komorský gróf preto do zlatého mesta vyšle notára Barbariča. Štiavničan dúfa v rýchle vyriešenie záhady, lenže ku krádeži želiez pribudne lúpež mincí zo zásielky stráženej chýrnymi striebornými jazdcami a vzápätí aj prvá vražda. Na dôvažok Barbariča vyhľadajú kapitán Stein a seržant Jaroš a ich prítomnosť celý prípad ešte viac skomplikuje.... celý text

otesánek
21.07.2022 5 z 5

Jen bych se opakovala tím co už psali jiní. Je to další báječný díl a skvěle propracovaná detektivka. Vývoj Jaroše je velmi vítaný. Přináší nové možnosti do dalších dílů. Začátek tedy na mě byl trochu natažený,ale nepatrně.

J.P.S.
20.07.2022 5 z 5

Žasnu, jak autor dovede stále držet vysokou laťku. Podobně jako u předchozích dílů, i tento jsem doslova "zhltnul" během víkendu. A rozhodně tu nejde o žádný stereotyp, protože vztahy mezi hlavními hrdiny se vyvíjejí a speciálně v tomto díle je to hodně znát. Zejména u postavy Jaroše nastal velký posun, a to velmi zajímavým (a do značné míry logickým) způsobem. Vyšetřování kremnického případu je oproti těm předchozím specifické v tom, že naši vyšetřovatelé tentokrát netáhnou všichni tak úplně za jeden provaz, neboť jeden z nich sleduje i vlastní zájem, který s cílem vyšetřování dosti koliduje.

Oproti jiným dílům (zejména předchozímu) mi tento přišel trochu méně drsný, přeci jen zde neteklo tolik krve (ale i na to samozřejmě došlo), zato přibylo více "klasické" detektivní práce, navíc okořeněné o intriky jednoho z hlavní trojice. Na pozadí příběhu se také velmi otevírají sociální otázky, kdy pod leskem bohatství majitelů hutí a mincoven se skrývá bída velké části obyvatel Kremnice, z nichž mnozí nezchudli tak úplně vlastní vinou. Není divu, že se v takovém prostředí objeví někdo, kdo začne brát spravedlnost do vlastních rukou ve stylu Robina Hooda, jemuž kremničtí začnou říkat "Paví oko". Naši hrdinové si tak často během vyšetřování musejí nejednou položit otázku, zda ten, po kom pátrají, je opravdu zločinec v pravém slova smyslu. A jak se nakonec ukáže, tajuplným Pavím okem je ve skutečnosti....nechte se překvapit ! :))

ivoiro
17.07.2022 5 z 5

Opět skvělý příběh. Změna u jedného z hrdinů obrovská. No a kdy teda, bude další díl?

klokan.1905
15.07.2022 5 z 5

Pro hrst dukátů...
V pořadí již osmé pokračování ze série Kapitán Stein a notář Barbarič... Zatraceně chutný mix historického románu s detektivkou... Celá série je naprosto skvělá a já si čtení vždy neskonale vychutnám...
Na počátku sedmnáctého století vyšetřuje notář Barbarič a kapitán Stein odcizení drahých kovů z kremnické mincovny... Společně s drahými kovy byla zcizena i razidla, a to vše z truhlice, která byla uzamčena třemi klíči, přičemž každý z klíčů u sebe měla mít jiná osoba... Nemusíte se bát, že byste přišli o seržanta Jaroše, i ten dostane v knize poměrně dost prostoru... ;-)
Podaří se našim hrdinům rozlousknout i tento složitý případ? Neprozradím... ;-) Pohodlně se usaďte, otevřete knihu a ponořte se do počátku sedmnáctého století... Máte se nač těšit, autor je mistrem svého oboru...

technik1965
04.07.2022 3 z 5

Dobré oddychové čítanie, ľahký dej, na záver zanechané pootvorené okenice k ďalšiemu príbehu ktorý je už otvorený.

Torgal
27.06.2022 4 z 5

Úvodná kapitola s plánovaným obetovaním novorodenca temným silám následným krvavým zúčtovaním s oplanmi ako by sem zablúdila z nejakej inej Ďurovej série, no rýchlo sa všetko opäť dostane do správnych koľají. V Kremnici z truhlice zamknutej na tri zámky zmizli razidlá a Barbarič tomu musí prísť na kĺb. Keď ale dôjde k ďalším zločinom - okradnutie chýrnych Strieborných jazdcov o zásielku novučičkých dukátov a vraždu mestského notára a Barbaričovho dobrého priateľa - je jasné, že tento prípad si vyžiada všetok jeho um. Je za všetkým tajomné Pávie pero, samozvaný ochranca chudobných, alebo nitky prípadu povedú niekam inam a vyššie? Ako na zavolanie sa v meste objaví Stein s Jarošom, ktorý už ale nie je tým poslušným mlčanlivým služobníkom, ale temnota v ňom sa pomaly derie na povrch.

V rámci série patrí u mňa táto kniha do lepšej polovice a to aj napriek tomu, že príbeh je pomerne jednoduchý a mnoho vecí sa dá domyslieť dopredu. Vyvážené je to veľmi dobrými vedľajšími postavami a napínavým akčným finále v prietrži mračien. Následný epilóg bol potom ale až príliš utnutý - dohra takýchto udalostí by mohla byť veľmi zaujímavá a pre vyšetrovateľov aj dosť nebezpečná, ale Ďuro po vyriešení prípadu len narýchlo zauzlil voľné konce, škoda.

Najviac na knihe ale oceňujem smer, aký nabrala dynamika medzi hlavnými postavami. Každá z nich má iné priority a ťahá ich to inými smermi, o to ťažšia je potom spolupráca. V tomto ohľade ma vyslovene potešil Jarošov povahový posun, ktorý už hrá vyložene sám na seba. Na pokračovanie v Košiciach, kam Stein putuje s tajuplným poslaním som za týchto okolností veľmi zvedavý. 8-/10

LaCucaracha
26.06.2022 4 z 5

Nejdřív jsem měla pocit, že tenhle díl je slabší, ale není. Vytanul z něj docela autentický dojem staré Kremnice, jako byste po městě a okolí fakt chodili a znali ho. Spíš je trochu divné, že to je vlastně jen mezizastávka a trojice pokračuje dál - jako kdyby jeden příběh rozdělili do dvou knížek. Ale určitě bych tento díl řadila k těm povedenějším.

Modrina
25.06.2022 5 z 5

Setkání s přáteli vždy potěší. :) Skvělý příběh napsaný skvělým jazykem, poklona patří i překladateli - prostě velmi doufám, že autor trpí grafomanií. :)

Ivan F
21.06.2022 5 z 5

V horúcom lete roku meruprvého sa všeličo postávalo a to aj v Štiavnici, v ktorej kde kto mal pekne na rováši naloženého a ani sám najvyšší ich nemohol od nepráva odradiť. Ba pred jeho tvárou aj ľudský život kľudne obetovali, hlavne, že zlaťáky v kešeniach a mešcoch búchajúc o seba jemnučké a tak zradné cink-cink vydávali. No a mnohí tomuto zvuku podľahli a mnohí (hoci to bude virtuálne) aj podľahnú.

Bohorovná a bohumilá trojica sa v plnej sile na stránkach ôsmeho pokračovania objavila a moje čitateľské ja znovu potešila. Najmä prerod švárneho junáka, ktorým Jaroš býval, v tvrdého a zatrpknutého neznaboha, mi blaho skýtal, ako aj prekáranie Barbariča so Steinom, čo nemohlo byť o inom, než pnutím správnym medzi nimi, korenie do príbehu správne pridalo. Potešenie z príbehu hádam nemohlo byť väčšie, no predsa len objavnúcaša sa pastierka pávov to na najvyššiu úroveň pozdvihla. Juraj, super, len tak ďalej.

nero 13
21.06.2022 5 z 5

Naši tři hrdinové se po čase sejdou v horním městě Kremnici v Horních Uhrách a zůčastní se vyšetřování krádeže razidel a později i dukátů v místní mincovně, do které jsou zapleteni nejvyšší Kremničtí úředníci. Jako vždy to má takovou tu správnou Červenákovskou atmosféru a už jsem zvědavý na další díl, který by se měl odehrávat v Košicích a okolí.
Je vidět že když se někdo dostane k moci tak se chová napříč dějinami stále stejně, občas to jenom ještě vylepší, tak zatímco Kremničtí mocipáni si kořist cpali do nenasytných rypáků, tak dnes k tomu naši novodobí Pražští konšelé přidali i otvor na druhé straně od toho rypáku.

Oplak
20.06.2022 5 z 5

Tentoraz v Kremnici. Ako zvyčajne v plnej zostave, hoci s ,,novým" Jarošom. Barbarič je ako vždy fajn a Stein už ani ,,steinovatejší" byť nemôže.
Výborný príbeh, hoci menej akčný ako iné. Mne sa však páčil veľmi, viac ako Anjel v podsvetí. Hoci rozumiem, že to je vec vkusu...
Musím dodať, ako mám rád autorov štýl písania. Je pútavý, zaujímavý, mám problém odtrhnúť sa od knihy. A pritom to všetko tak hladko frčí.

* - ,,Takže ste už kolky hrali, kapitán? " spýtal sa Haas.
,,Nie, nikdy," uťal Stein odmerane. ,,Je to bohorúhačstvo ako väčšina hier, najmä ak sa hrá o peniaze."
,,Kolky sa predsa hrávajú aj v kláštoroch," namietol Barbarič.
,,O tom silno pochybujem."
,,Je to pravda. Mnísi sa vynašli a nazvali hru strhávanie modiel."
,,Čože?"
,,Kolky predstavujú modly pohanských bohov a guľa je zhmotnený hnev a moc nášho Pána. Ani za týchto okolností by ste si kolky nezahrali, kapitán?" -

P.S. Alžbetka Jakubovie, pastierka pávov je skvelý nápad.

Ella_85
19.06.2022 5 z 5

Trochu mene akcni nez posledni dil, ale i tak nabyla o napeti nouze a doufam, ze nas autor nekdy zavede zase na Stribrnou skalu…Jaros si zaslouzi hodnou zenu a Stein jako tchan by si na nej uz dohlidnul.
Takze…???
Byla by skoda nepokracovat; i notar se snazi :-)

tonysojka
10.06.2022 4 z 5

Akčních scén,jimiž jsou Červenákovy příběhy pověstné,je v knize málo,vlastně jen dvě,na začátku a na konci,zbytek je detektivka,jejíž rozuzlení není problém předem odhadnout.
Přesto jsem nebyl zklamán,jako čtení na dovolené poslouží výborně.
Těším se na další díly.

Palus
07.06.2022 5 z 5

Přečetla jsem, vlastně "zhltala jsem" tuto perlu, tak jak všechny předchozí knihy série...jako luxus :-)

Fuckenbrau
05.06.2022

Přečteno víceméně jedním dechem. Naprostá špička, ostatně tak jako celá napínavá série!

Mi--LADA
04.06.2022 5 z 5

Červenák potěšil. I já ho potěším. Pět hvězd a přidám si jeho další detektivku k tomu. A že je z čeho vybírat.

kolacky
04.06.2022 5 z 5

Vynikající příběh, skvělá série. Paví pero jsem uhodla asi v polovině knížky, ale vůbec to nevadilo. Tři naši hrdinové nezklamali a celou knihu jsem si užila. A honem do Košic!

Arbenin
02.06.2022 4 z 5

Na novy pribeh teto trojice jsem se tesila a nejsem zklamana. Libi se mi, ze postavy nejsou cernobile.

Valdora
31.05.2022 5 z 5

Autor jako vždy nezklamal. Jiná kniha odložena, abych mohla číst tuto a přečteno jedním dechem.

sackettboy
27.04.2022 5 z 5

Ďalšie dobrodružstvo a ďalší skvelý príbeh. Opäť vynikajúci príbeh, pričom dostáva viac priestoru aj seržant Jaroš.