Lovec čertov

Lovec čertov https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/520911/bmid_lovec-certov-wVv-520911.jpg 4 104 104

Po udalostiach v Plzni Bohdan Jaroš prestal veriť, že sa ešte niekedy stretne so Steinom a Barbaričom. Na vlastnú päsť putuje po Českej ceste, ktorá spája Prahu s Budínom, pričom sa živí ako nájomný kat a lovec zločincov. V Trnave si ho predvolá gróf Stanislav Thurzo, ktorý pátra po veliteľovi svojho husárskeho pluku. Kapitána Galoviča naposledy videli v spoločnosti krásnej neviestky a spolu s ním sa stratilo aj päťsto zlatých z výkupného za zajatého tureckého dôstojníka. Jaroš prijme úlohu a pustí sa do hľadania, hoci tuší, že kapitán už nie je medzi živými. Seržant sám sa čoskoro ocitne v ohrození, keď mu cestu skrížia zlodeji dobytka, zradní hajdúsi, zbehnutí žoldnieri či lovci otrokov.... celý text

J.P.S.
27.12.2023 4 z 5

Na v pořadí devátý (chronologicky však osmý) díl jsem se těšil jak malé děcko, a to tak moc, že jsem nečekal na český překlad a nechal si od Ježíška nadělit slovenský originál. Lovec čertů se tak stal první knihou, kterou jsem přečetl ve slovenštině. A přiznám se, že mi to občas dalo zabrat - slova jako „chýr“, „čiered“, „oštara“, „garbiarnie“, „vankúš“ nebo „paripa“ jsem dovodil jen z kontextu a vidět je zcela samostatně, byl bych ztracený jako kapitán Galovič po vstupu do Ženského hradu : )) Vtipné jsou některé rozdíly ve skloňování, například zatímco v češtině škrtíme TÍM řetězem, ve slovenštině zásadně TOU reťazí – a jak se dočteme, zrovna otisk řetězu/reťaze na krku bude v tomto díle klíčovou stopou a zásadním dějovým zvratem : ))

K samotnému ději: Bohdan Jaroš funguje samostatně perfektně, líbí se mi, že jeho sólovka má docela jinou dynamiku než Barbaričova sólovka v díle „Vlk a dýka“, neboť na rozdíl od analytického notáře je katův synek spíše racionální pragmatik s mimořádným šestým smyslem. Velmi se mi líbila první polovina od úvodního duelu s korlatským čertem přes vyšetřování v nevěstinci až po pronásledování podezřelých k dnešním Jaslovským Bohunicím, z nichž po nájezdu krymských Tatarů zbyly jen trosky a kouř (ten je tam vlastně dodnes, avšak jeho původcem již nejsou obchodníci s otroky, ale chladící elektrárenské věže). Nicméně od okamžiku, kdy Jaroš dostane na ruce okovy, jsem nabyl dojmu, že se po zbytek příběhu už spoléhá spíše na Fortunu než na vlastní um. Finální část mi přišla už vyloženě uspěchaná. Spousta událostí, na jejichž průběh jsem byl zvědavý, se nakonec smetla časovým skokem v ději. A i když vím, že pro tuto sérii jsou typické otevřené konce, tak utnutí děje přímo uprostřed rozjeté akce mi do závěrečného epilogu vyloženě nesedlo...

Celkově stále velmi solidní úroveň, ale přeci jen v porovnání s jinými díly mi tento přišel trochu slabší. Možná ale ve mně jen doznívá rozporuplný pocit z příliš uťatého epilogu.

petgona
12.12.2023 5 z 5

(SPOILER) Vyborne. A nie len preto, ze som z Trnavy
Som rada, ze Jaros dostal priestor, zapletka bola super, vsetko pekne na seba zapadalo. Na fb som videla, ze Cervenak spominal, ze ludia hovoria,ze niektore tieto jeho posledne knihy nie su to prave orechove a zamysla sa nad tym, ci je to tym, ze tam hned nelietaju koncatiny, ale ze riesia pripad rozhovormi...ja osobne si mam rada, ked riesia pripad hladanim stop a rozhovormi, takze ja som velmi, velmi spokojna.
A cely cas som rozmyslala, ze v ktorom diele sa spominal Thurzo a jeho pani manzelka, teda konkretne ona a az ked som docitala, som si uvedomila,ze som o nej citala v uplne inej knihe od Niznanskeho.

roman6788
05.12.2023

Seržant Jaroš tentokrát bez svojich osvedčených spoločníkov. Nič to však neuberá na atraktivite a dynamickosti deja. Miestami mi to trochu pripomínalo kapitána Báthoryho. Čitateľov historických románov poteší jedná iná známa dobová postava. Nechýba typický humor a zápletky. Skvelé čítanie.

Galadwen
01.12.2023 4 z 5

Jarošova sólovka s poměrně akční a přímočarou detektivní linkou (brzy jsem pojala podezření, kdo je pachatelem vraždy, a tentokrát jsem trefila). Skoro větší roli než pátrání po vrahovi hraje důkladně popsané prostředí, věrohodná atmosféra počátku 17. století i dobrodružná zápletka kolem obchodníků s otroky. Jsem spokojená.

Maud22
14.11.2023 5 z 5

Naše známá trojice Stein - Barbarič - Jaroš ze série historických detektivek se občas rozpojí a některé díly jsou věnovány jen dvěma postavám nebo dokonce operují sólo. Tak je to i v případě seržanta Bohdana Jaroše, syna pražského kata, který velmi dobře ovládá otcovo řemeslo a jen shodou tragických okolností po něm nepřevzal katovnu v Praze. Nacházíme ho v době, kdy putuje sám a přivydělává si i lapáním zbojníků a jiné havěti. Takto se dostane do Trnavy s cestou uloveným čertem - obávaným lapkou. A hned jak vejde ve známost, kdo je, dostane úkol - vyšetřit zmizení kapitána sloužícího velmoži Thurzovi. Pátrání ho zavede do nevěstince a nejen tam. Vše je psáno šťavnatou slovenčinou pána Červenáka. Vyvstává před námi obraz slovenského města na přelomu16. a 17. století s jeho uličkami, popravištěm, Ženským hradem, hostincem, hradbami a hlavně rozličnými obyvateli se všemi barvami, špínou i pachy. Nemůžu za to, ale samotného Jaroše si představuji jako člověka podobného Peterovi Steelovi. :-))) Příběh má spád, jsou v něm vtipné postřehy (Nevěstka je v nebezpečí a její ochránce křičí - "Zabijem! Každého, kto sa ťa dotkol, zabijem!" To by v Trnave prudko znížilo počet obyvatel'ov, pomyslel si Jaroš."), ani chvíli se člověk nenudí. Určitě nejsem sama, komu se právě tato tajemná postava Bohdana Jaroše líbí a jsem ráda, že dostala větší prostor.

Gracian1964
14.11.2023 5 z 5

Že ide o najslabší diel zo série, s tým rozhodne hlboko nesúhlasím. Mne sa páčil. Klasický dobrodružný príbeh. Uvítal by som aj niečo ďalšie iba o Jarošovi. Najviac sa mi páčila hláška, keď Ondro Repa vykrikoval, že zabije každého, kto sa Mileny dotkol, vtedy si Jaroš pomyslel, že v tom prípade by sa obyvateľstvo Trnavy značne preriedilo, hihi... Za mňa plný počet....

t4rk
11.11.2023 3 z 5

Z celej serie sa jedna zatial o najslabši diel . Keby nevznikne nič sa nestane lebo nijako neobohatil seriu.
Kym Vlk a dyka ako solovka Barbariča fungovala , Les prizrakov ako solovka Steina tiež , Jaroš nieje postava ktora udrži dej zaujimavy po cely čas .
Je to ta vedlajšia postava ktora môže hrať vždy len " druhe husle " čiže ako doplnok pôsobi cool - ale nie na to aby ma vlastny diel . Na to je zbytočne moc temny a vlastne nesamostatný aby o ňom chcem celu knihu . Presne tam kde Barbarič vždy trepol daku blbosť či Stein moralizoval , Jaroš hold nema tu trefnu osobnosť ako dvaja spoločnici .
Prakticky sa prvych skoro sto stran neudialo nič zaujimave čo v minulých dieloch bolo prave naopak.
Kym najzaujimavejšie v celom tomto diely bol uvod s čertom , zaver pôsobil naozaj rychlo ukončený .

Peter73
06.11.2023 5 z 5

Červenák opät pustil do sveta perfektnú knihu. Je to samostatný príbeh o Jarošovi, aj keď kniha vo mne rezonuje predovšetkým svojim príbehom, postava seržanta Jaroša je akokeby na druhom mieste. Na prvom mieste je dej, zápletka, príbeh. Odohráva sa v Trnave a okolí povodia Váhu na konci 16. storočia. Mesto je "nádherne" vykreslené, najmä atmosféra protitureckých vojen, ľudia, krutosť doby, špina stredoveku. J.Č. si naštudoval aj stredoveké tresty, podáva nám exkurz vtedajších trestov, najmä ich vykonanie. Dobre podchytil tieto časy, ale na mňa zapôsobil najmä dej plný akcie. Pri čítaní máte pocit, že autor tam bol, počul toto rozprávanie a z fikcii vytvoril autentický príbeh.

špulo
26.10.2023 4 z 5

Jarošova sólovka je fajn dobrodružná kniha, ale stojí a padá práve na tom, že je to Jarošova sólovka. Bohdan je prijemne temne nevyhranená postava, ktorá do série vnáša chladnejšie a tmavšie farby, ale samostatne už to tak nefunguje. A to jednoducho preto, lebo má taký charakter, aký má. Zachraňujú to iné postavy, aj keď by to chcelo väčšiu iskru...
Tento diel sa chronologicky zaraďuje pred ôsmy (doteraz posledný). Čiže, je len takou výplňou, ktorú neviem či vôbec bolo treba. Áno, doplní veci nevypovedané, fandovia jásajú, ale radšej sa mohlo ísť v sérii ďalej. Z posledných strán som mal pocit, že ani autora už to príliš nebavilo a chcel to mať rýchlo za sebou. Možno len môj pocit. V každom prípade mi epilóg dosť pozdvihol pravé obočie ;//.

PitoR
22.10.2023 5 z 5

Bronzový roh!
„Ženy milujú hry hádam ešte viac ako muži. A odvážim sa tvrdiť, že sú v nich aj omnoho šikovnejšie. My, príslušníci škaredšej polovice ľudstva, si často ani neuvedomujeme, že sme iba pešiakmi na ich šachovniciach.“

Pokračujem s Jurajom Červenákom a jeho trojicou vyšetrovateľov - SBJ - Stien, Barbarič a Jaroš. Po Banskej Štiavnici, Prahe, Prešporku, Viedni, Sitne, Trutnove, Plzni a Kremnici prišlo na príbeh z Malého Ríma, ktorý sa stal centrom obchodu s dobytkom...

„Cesta do Trnavy bola samé lajno.“

Prvýkrát v celej sérii sa nám seržant Bohdan Jaroš predstaví v sólo akcii. A celkom mu to svedčí. V Trnave zmizne kapitán Galovič a jeho nadriadený, gróf Stanislav Thurzo, poverí nášho hrdinu, aby ho našiel, prípadne odhalil možný zločin. Jaroš sa do toho obuje naplno a prekvapenia na seba nenechajú dlho čakať...

„Počul som o vás, že ste málovravný človek, seržant. Ako vidím a počujem, nie je to celkom pravda. Keď treba, máte poriadne podrezaný jazyk.“

Je to napínavé, číta sa to samo, páči sa mi autorov zmysel pre humor. Červenák nesklamal, takže na mojej strane maximálna spokojnosť. Táto historická detektívna séria si ma získala. Znamená pre mňa viac, ako všetky Ďurove fantasy série dokopy. Teším sa na desiatu knihu a verím, že naša trojica bude tentokrát v plnej zostave.

„Občas je rozumnejšie zostať nažive, aby sa človek neskôr mohol vrátiť s plánom, ktorý mu dá jasnú prevahu nad nepriateľom.“

jaja4
21.10.2023 3 z 5

Opäť iba priemer. Škoda - preškoda! A pritom napr. Zakliaty kláštor bol tak skvele napísaný. Aj Lovec čertov mal svetlé momenty (plavba na lodi po Váhu, opis trnavských reálií), ale bez Steinových poznámok a Barbaričovho ostrovtipu, tomu chýbalo dialógové korenie. Ani dej veľmi neprekvapil.

Igor1311
16.10.2023 5 z 5

Tak konečne sa seržant Jaroš dočkal vlastnej sólovky. A aká jazda to bola. Aj keď mi miestami chýbal kapitán Stein a ten jeho tvrdší humor a miestami aj Barbarič s jeho analýzami o prípadoch, tentokrát ostal Bohdan na všetko sám a celého vyšetrovania sa zhostil výborne.