Lovec čertov

Lovec čertov https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/520911/bmid_lovec-certov-wVv-520911.jpg 4 92 26

Po udalostiach v Plzni Bohdan Jaroš prestal veriť, že sa ešte niekedy stretne so Steinom a Barbaričom. Na vlastnú päsť putuje po Českej ceste, ktorá spája Prahu s Budínom, pričom sa živí ako nájomný kat a lovec zločincov. V Trnave si ho predvolá gróf Stanislav Thurzo, ktorý pátra po veliteľovi svojho husárskeho pluku. Kapitána Galoviča naposledy videli v spoločnosti krásnej neviestky a spolu s ním sa stratilo aj päťsto zlatých z výkupného za zajatého tureckého dôstojníka. Jaroš prijme úlohu a pustí sa do hľadania, hoci tuší, že kapitán už nie je medzi živými. Seržant sám sa čoskoro ocitne v ohrození, keď mu cestu skrížia zlodeji dobytka, zradní hajdúsi, zbehnutí žoldnieri či lovci otrokov.... celý text

t4rk
11.11.2023 3 z 5

Z celej serie sa jedna zatial o najslabši diel . Keby nevznikne nič sa nestane lebo nijako neobohatil seriu.
Kym Vlk a dyka ako solovka Barbariča fungovala , Les prizrakov ako solovka Steina tiež , Jaroš nieje postava ktora udrži dej zaujimavy po cely čas .
Je to ta vedlajšia postava ktora môže hrať vždy len " druhe husle " čiže ako doplnok pôsobi cool - ale nie na to aby ma vlastny diel . Na to je zbytočne moc temny a vlastne nesamostatný aby o ňom chcem celu knihu . Presne tam kde Barbarič vždy trepol daku blbosť či Stein moralizoval , Jaroš hold nema tu trefnu osobnosť ako dvaja spoločnici .
Prakticky sa prvych skoro sto stran neudialo nič zaujimave čo v minulých dieloch bolo prave naopak.
Kym najzaujimavejšie v celom tomto diely bol uvod s čertom , zaver pôsobil naozaj rychlo ukončený .

Peter73
06.11.2023 5 z 5

Červenák opät pustil do sveta perfektnú knihu. Je to samostatný príbeh o Jarošovi, aj keď kniha vo mne rezonuje predovšetkým svojim príbehom, postava seržanta Jaroša je akokeby na druhom mieste. Na prvom mieste je dej, zápletka, príbeh. Odohráva sa v Trnave a okolí povodia Váhu na konci 16. storočia. Mesto je "nádherne" vykreslené, najmä atmosféra protitureckých vojen, ľudia, krutosť doby, špina stredoveku. J.Č. si naštudoval aj stredoveké tresty, podáva nám exkurz vtedajších trestov, najmä ich vykonanie. Dobre podchytil tieto časy, ale na mňa zapôsobil najmä dej plný akcie. Pri čítaní máte pocit, že autor tam bol, počul toto rozprávanie a z fikcii vytvoril autentický príbeh.

špulo
26.10.2023 4 z 5

Jarošova sólovka je fajn dobrodružná kniha, ale stojí a padá práve na tom, že je to Jarošova sólovka. Bohdan je prijemne temne nevyhranená postava, ktorá do série vnáša chladnejšie a tmavšie farby, ale samostatne už to tak nefunguje. A to jednoducho preto, lebo má taký charakter, aký má. Zachraňujú to iné postavy, aj keď by to chcelo väčšiu iskru...
Tento diel sa chronologicky zaraďuje pred ôsmy (doteraz posledný). Čiže, je len takou výplňou, ktorú neviem či vôbec bolo treba. Áno, doplní veci nevypovedané, fandovia jásajú, ale radšej sa mohlo ísť v sérii ďalej. Z posledných strán som mal pocit, že ani autora už to príliš nebavilo a chcel to mať rýchlo za sebou. Možno len môj pocit. V každom prípade mi epilóg dosť pozdvihol pravé obočie ;//.

PitoR
22.10.2023 5 z 5

Bronzový roh!
„Ženy milujú hry hádam ešte viac ako muži. A odvážim sa tvrdiť, že sú v nich aj omnoho šikovnejšie. My, príslušníci škaredšej polovice ľudstva, si často ani neuvedomujeme, že sme iba pešiakmi na ich šachovniciach.“

Pokračujem s Jurajom Červenákom a jeho trojicou vyšetrovateľov - SBJ - Stien, Barbarič a Jaroš. Po Banskej Štiavnici, Prahe, Prešporku, Viedni, Sitne, Trutnove, Plzni a Kremnici prišlo na príbeh z Malého Ríma, ktorý sa stal centrom obchodu s dobytkom...

„Cesta do Trnavy bola samé lajno.“

Prvýkrát v celej sérii sa nám seržant Bohdan Jaroš predstaví v sólo akcii. A celkom mu to svedčí. V Trnave zmizne kapitán Galovič a jeho nadriadený, gróf Stanislav Thurzo, poverí nášho hrdinu, aby ho našiel, prípadne odhalil možný zločin. Jaroš sa do toho obuje naplno a prekvapenia na seba nenechajú dlho čakať...

„Počul som o vás, že ste málovravný človek, seržant. Ako vidím a počujem, nie je to celkom pravda. Keď treba, máte poriadne podrezaný jazyk.“

Je to napínavé, číta sa to samo, páči sa mi autorov zmysel pre humor. Červenák nesklamal, takže na mojej strane maximálna spokojnosť. Táto historická detektívna séria si ma získala. Znamená pre mňa viac, ako všetky Ďurove fantasy série dokopy. Teším sa na desiatu knihu a verím, že naša trojica bude tentokrát v plnej zostave.

„Občas je rozumnejšie zostať nažive, aby sa človek neskôr mohol vrátiť s plánom, ktorý mu dá jasnú prevahu nad nepriateľom.“

jaja4
21.10.2023 3 z 5

Opäť iba priemer. Škoda - preškoda! A pritom napr. Zakliaty kláštor bol tak skvele napísaný. Aj Lovec čertov mal svetlé momenty (plavba na lodi po Váhu, opis trnavských reálií), ale bez Steinových poznámok a Barbaričovho ostrovtipu, tomu chýbalo dialógové korenie. Ani dej veľmi neprekvapil.

Igor1311
16.10.2023 5 z 5

Tak konečne sa seržant Jaroš dočkal vlastnej sólovky. A aká jazda to bola. Aj keď mi miestami chýbal kapitán Stein a ten jeho tvrdší humor a miestami aj Barbarič s jeho analýzami o prípadoch, tentokrát ostal Bohdan na všetko sám a celého vyšetrovania sa zhostil výborne.