Stařec a moře

Stařec a moře https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/238863/bmid_starec-a-more-L6B-238863.jpg 4 6560 771

Ernest Hemingway obdržel Nobelovu cenu „za mistrovství v umění vyprávět, naposledy prokázané v díle Stařec a moře, a za to, jak ovlivnil literární styl své doby.“ Hemingwayova novela se brzy po svém prvním vydání roku 1952 stala jedním ze zásadních děl moderní americké prózy. Z příběhu rybáře, jenž se v nevelkém člunu pouští do zápasu s obrovským marlínem a potom do posledních sil bojuje s přesilou žraloků, kteří napadnou jeho úlovek, dokázal spisovatel na malém prostoru vytvořit existenciální drama o hrdinství, vůli a vnitřní síle.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Odeon

The Old Man and the Sea , 1952

bruzdek7
12.01.2016 4 z 5

Tak toto dílo je v podstatě o ničem (jen považte : dědka jednoho dne chytí rapl a rozhodne se ulovit sardinku k večeři, jenomže mu neberou takže se morduje asi týden na moři, než mu konečně nějaká ryba z milosti chcípne u lodi. Ovšem než ji stihne odvést k přístavu, tak ji ostatní ryby sežerou. And that's all folks!). Tak to bylo stručně k ději, který je ovšem v této knize spíše kulisa a hlavní náplní jsou úvahy a vzpomínky starce, které jsou úchvatně a velmi čtivě sepsané. Nedokážu si momentálně vybavit jiné dílo, kde by autor dokázal takto umně uplést z hovna bič. Uděluji čtyři bludišťáky!

Zloba12
10.01.2016 5 z 5

Hodinka čtení a člověk se dozví tolik zajímavých myšlenek.

Moymeer
04.01.2016 2 z 5

Dodnes si pamatuji, jak jsem knihu četl k maturitě a po dočtení nemohl uvěřit tomu, že je konec. Myslel jsem si, že s tou knihou strávím celé mládí. Přestože je dílo psané krásným jazykem a často vás donutí k zamyšlení, musím konstatovat, že jsem asi nečetl nic nudnějšího (pominu-li kvantum odborné literatury při studiu na VŠ). Takže za mě bohužel jedno velké ne.

Benjiki
02.01.2016 5 z 5

10/10
Lahůdka. Ernest prostě uměl a když všechnu svou genialitu narval do malého prostoru a nenatahoval ho jako třeba v Komu zvoní hrana, vznikla lahůdka, úžasná novela a na svou dobu strašně moderně napsaná. Všichni co sem hází že je nebavil děj, že to bylo divný a o ničem a blablabla, jsou vážně podivný případi. Tahle knížka je plná emocí, každé slovo je tam důležité a celá zdánlivě jednoduchá zápletka maže na chleba zbytek podobných knih z jakékoliv doby. Tohle má prostě koule, stejně mocný, jako je měl Hemingway.

Michla76
07.12.2015 5 z 5

Svatá prostoto! Moje mínění sice není nic, s čím by padal a vstával svět, ale po přečtení některých komentářů opravdu marně přemýšlím, kam se vytrácí kulturnost. Že je to krátké a jednoduché? Ano je, a v tom to právě vězí. Jak kouzelně a silně E. Hemingway popsal a vylíčil úplně jednoduchý příběh. Ještě dnes si pamatuju naládu tehdejšího odpoledne; na TEN dojem.

MiHana
06.12.2015

Na to, že jsem o této knize hodně slyšela, nic moc.

Terazky
26.11.2015 2 z 5

Občas mně přišlo dost divné, že se o té chycené rybě, která jej táhne po moři dvakrát zmínilo, že ji vidí poprvé a taky, že se tam z čista jasna objevila jiná ryba. Jinak to byl velmi "snadný" příběh s moc nezajímavým dějem. Ale znám opět trochu více druhů ryb, takže má to i své +.

woodward
22.11.2015 5 z 5

Opět musím konstatovat, že z některých komentářů k této knize na mě padá únava a smutek, někomu tam chybí děj, jiný zas podezírá autora že se do něčeho stylizuje. Lidi, proboha zkuste vždycky předtím, než začnete číst, nahodit mozek. Rozsah knihy neurčuje akce, ale myšlenka. A taky si zkuste přečíst od daného autora ještě něco navíc než se pustíte do komentářů k jeho majstrštyku. Hemingway obdivoval odvahu, sílu, statečnost. Byl válečným zpravodajem, vášnivým lovcem, milovníkem koridy. Jako první spojenecký reportér se objevil v osvobozené Paříži prakticky současně s Leclerkovými tanky. Kolem jeho sebevraždy se vedla spousta diskusí; já souhlasím s těmi, kdo jeho dobrovolný odchod ze života přičítají neochotě přizpůsobovat se světu, jenž se stává čím dál změkčilejším a zbabělým. Tohle všechno není žádná stylizace. On takhle žil a stejně i zemřel.

Thebookman
18.11.2015 5 z 5

Velice pěkné počtení. Před asi 15 - 20ti lety dávali v tv filmovou verzi z roku 1958 se Spencerem Tracym. Tenkrát mne tento příběh zaujal, že si na něj dodnes pamatuji. A když jsem teď četl tuto knížku, vybavovaly se mi obrazy z filmu. :-) Určitě se k této knížce někdy vrátím.
Kdo má rád moře, dobrodružství a odvahu, mohu jedině doporučit. :-)

marcela6183
03.11.2015 5 z 5

Jsou knihy, které čtete z povinnosti. Jsou knihy, které začnete číst z povinnosti - a pak je se slovy "tak to fakt ne" zase odložíte.
Případ mne a Starce a moře vystihuje obé. Začala jsem číst z povinnosti třikrát. Třikrát jsem to nedočetla. Pokaždé ještě deprivovanější než dřív.
Mnoho paralel, mnoho náznaků a narážek... Co mne tedy vede nakonec k tak pozitivnímu hodnocení? Paradoxně audiokniha. Byla to spíš náhoda. Hledala jsem něco na poslech do auta a narazila na promoakci National British Library na americké autory. Nejen, že jsem to dala za pár hodin při cestování na skandinávskou dovolenou, ale dokonce jsem pak samotnou knihu (tentokrát už v češtině) nakonec zhltla ještě o té dovče jako PDFko.
Takže už chápu.
Prostě jsem dospěla do knihy, kterou jsem neuměla uchopit. Tak proto za pět.

Koňadra
01.11.2015 3 z 5

Teraz je trošku problém, ako knižku hodnotiť.
Ak by to bola jedna z mnohých, tak potom poviem lakonicky "fajn". Priemer, možno o kvapôčku viac.
Ak ale pozerám na túto útlu knižôčku, ako na Hemingwayovho "Starca a more", niečo, čo hraničí s kultom, potom musím byť opatrnejší. Nobelovka? Nerozumiem. Ale to nie je prvý, ani posledný krát. Nikdy som nedokázal odpustiť Hemingwayovym knihám štylizáciu, ktorú tam cítim (hoci tam možno ani nie je, len ja ho neviem čítať). Proste som mu nikdy neveril. Ak budem trošku simplifikovať, pripomína mi to prefláknutú komickú situáciu, keď finalistka na miss povie, že si želá svetový mier. A my jej všetci veríme :o))).

Jarcaa
12.10.2015 5 z 5

Tenounká knížka a přitom v každém slově perla. Není tam ani slovo navíc, které by rušilo.

MartinkaSku
04.10.2015 5 z 5

pěkné čtení, jeho klasika :,))

blackholesun32
02.10.2015 5 z 5

Cetl jsem podruhe, snad po 15 letech, mozna vic. A musel jsem na tuto knihu prehodnotit nazor, vlastne obecne jsem musel prehodnostit nazor na Hemingwaye, pote co jsem za posledni dobu precetl cca jeho 4 knihy a chystam se na dalsi. Nejsem nejak zvlast nadsenej jeho stylem, ktery je vzdy a vsude zminovan (i mnou), ale cim jsem nadsen, je jeho realisticky pohled na svet. Jeho neidealizovani skutecnosti, ci naopak zatracovani. Podle me proste pise tak; jakym zivot je. Ano, kolikrat je to souboj cloveka se zviretem, cloveka s clovekem, cloveka se smrti a jednou vyhrava clovek, podruhe zvire, pokazde smrt. Pro spoustu utlocitnych jedincu je to barbar, vrah, alkoholik, etc., ale proboha!? Za a) hodme kamenem, kdo nejsme taci. Za b) co je nam do toho jakym byl clovekem, dulezite je to co napsal a jak to napsal.
Ve Smrti odpoledne napsal velice zajimavou myslenku, ze ma zkusenost s tim, kterak se lide deli do dvou skupin. 1) ti co souciti s lidmi (a tito maji parkrat za zivot zvire, ktere miluji, ale vzdy se spise priklaneji k lidem; 2) ti co souciti se zviraty (zvirata miluji, ovsem k lidem se dokazi chovat neuveritelne krute); touto myslenkou velice zabrnkal na me vlastni zkusenosti, ktere jsem si akorat do te doby nedokazal takto pojmenovat. Vlastne z toho nic dalekosahleho nevyvozuji, pouze se vzdy musime tak trochu ironicky usmivat vidim-li jak lide hajici prava zvirat by tem ostatnim lidem co s nimi nesouhlasi udelali to same co je provadeno tem zviratum.
Nema smysl zavirat oci pred utrpenim, protoze budeme-li tak cinit, stane se clovek tak trochu zplostelym a tupym vuci vsemu ostatnimu. Mno to jsem se vykecal.

AdélaV.
29.09.2015 5 z 5

K téhle knížce se tak ráda vracím... Neuvěřitelná nádherná knížka!!! Jak to, že má jen tak málo procent??????

Salwator
28.09.2015 5 z 5

Jak může mít takové dílo tak nízké hodnocení? Ano, je pravda, že se celý děj motá jen okolo jednoho zápasu muže s rybou, ale kdo by dokázal takovýto námět napsat poutavěji? Hodně částí této knihy nutí člověka k zamyšlení, že když se hodně chce, dokáže se vše. Hlavní je se nevzdávat, ale když bojujete s přírodou a vyhrajete, příroda se vrátí ve formě žraloků a ztrpčí vám vítězství. Pouze mi trochu vadil podivný vztah mezi Santiagem a Manolinem.

koolsavage
26.09.2015 4 z 5

Paralela k životu jako takovému.

exinix
22.09.2015 1 z 5

Opět další zbytečně dlouhá kniha. Je sice poměrně malá ale hlavní děj by se vešel do poloviční.

Domuly
11.09.2015 4 z 5

Malá knížka obsahem, ale ne myšlenkou. Čtení jsem si užívala, moc se mi líbil příběh starého rybáře a ryby - příběh o životě a smrti. Jeho houževnatost, sebezapření, vnitřní souboj se sebou i s přírodou. Plánuji ji přečíst znovu a těším se, co nového tam najdu.

janule5792
03.08.2015 5 z 5

Asi si tu založím další účty a zadám tu s nimi takový hodnocení, aby se kniha ocitla tam, kam patří. Její nynější umístění nechápu.