Staré řecké báje a pověsti

Staré řecké báje a pověsti https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/2524/bmid_stare-recke-baje-a-povesti-DKS-2524.jpeg 4 2445 294

Dávné řecké báje a pověsti zrodila lidová fantazie starověkých Řeků v době, kdy lidé ještě neznali ani železný pluh. Vytvořil je génius slavného národa Helénů a obstály ve zkouškách tisíciletí. Jen těžko si lze představit kulturního člověka, který by nevěděl, kdo byli Herkules nebo Prométheus, Afrodita či Europa, Kyklopové, Sirény, Múzy nebo hromovládný Zeus. Výběr z těchto bájí a pověstí zpracoval na počátku druhé poloviny minulého století spisovatel Eduard Petiška a čtenáři si knihu, napsanou velmi moderně, ale přitom s velkou úctou k tradici, oblíbili hlavně pro její poutavost a svěžest.... celý text

Mytologie Pro děti a mládež Pověsti
Vydáno: , J. Otto - Ottovo nakladatelství

Staré řecké báje a pověsti , 1958

Miro.slav
27.02.2019 4 z 5

Väčšina príbehov je notoricky známa, avšak nezaškodí si ich osviežiť. Prometheus, Orfeus, Theseus, Perseus či Odysseus sú figúrami gréckej mytológie par excellence. Rovnako Herakles, Iáson alebo Achilles zase tvoria synonymum hrdinstva. Rád som tieto príbehy čítal znova. Ale oveľa radšej som bol, keď som mohol načrieť do menej známych vôd, ako bol príbeh o Fylemónovi a Baucis, Érotovi a Psyché či o Gýgovi a jeho prsteni. Odporúčam.

Felsenberg
21.02.2019 5 z 5

Základ evropské kultury. A navíc tak krásné postavy, příběhy...

ronave
11.02.2019 4 z 5

Mám ráda mýtické vyprávění. Kniha se mi dobře četla. Velkým plus je znázornění různých lidských vlastnosti.

"Má to jednu hlavu,

02.12.2018 5 z 5

Nepřekonatelná klasika.

Marekh
12.11.2018 5 z 5

Z antické literatury jsem ve svém životě přečetl asi 4 knihy, takže z tohoto období mám velké mezery. Rozhodl jsem se, že vyzkouším knihu Staré řecké báje a pověsti. Dějepis nepatřil mezi moje oblíbené předměty na základní škole a střední škole. Měl jsem tedy obavy, jestli se mi tato kniha bude líbit. Musím však říci, že Petiška píše poutavě a kniha se mi líbila. Je vhodná pro děti a dospělé. Některé báje a pověsti jsem částečně znal, jiné jsem četl poprvé. Každopádně díky této knize jsem získal ucelenější přehled na řeckou mytologii. Tato kniha patří mezi knihy, které nestačí přečíst jednou, ale minimálně dvakrát a vícekrát, poněvadž bájí a pověstí je velmi hodně včetně různých bohů, nestvůr a bytostí, takže trvá nějaký čas, než si čtenář všechny informace zpracuje. Oceňuji, že na konci knihy se nachází SLOVNÍČEK, kde jsou shrnuty všechna jména bohů, králů, nestvůr, měst aj., která se nacházejí v knize. Čtenář má tedy přehled a může se kdykoliv podívat, pokud si nebude jistý a bude se ztrácet. Slovníček je určitě přínosem.

Díky řeckým bájím a pověstem vznikla různá přirovnání a pojmenování, která používáme dodnes, např. Achillova pata, Ariadnina nit, fauna, flora, Oidipův komplex, "mluvit jako Pýthie", sisyfovská práce aj.

Bohové byli vůči lidem krutí, pokud nebylo po jejich vůli, anebo se nechovali správně podle jejich mínění, nicméně také lidem pomáhali (např. Pallas Athéna) a občas měli také slitování. Žili na Olympu kromě boha HÁDÉSE, který byl vládcem říše mrtvých a žil v podsvětí. Bohové také někdy sestoupili na Zem a navštívili lidi. Nejvyšším bohem byl ZEUS. U něj mne zaujalo to, že byl záletník a měl řadu milenek. Zaujalo mě také město Delfy, které bylo proslulé Apollonovým chrámem se slavnou věštírnou.

Oblíbil jsem si např. tyto hrdiny: Prométheus, Hérakles, Perseus, Odysseus aj.

Mezi známé bytosti z řecké mytologie patří např.:

- KENTAUR (napůl člověk, napůl kůň)
- HARPYJE (napůl ženy, napůl ptáci)
- KERBEROS (trojhlavá psí příšera, střežící vchod do podsvětí)
- KYKLOPOVÉ (obři s jedním okem uprostřed čela) aj.

Kniha je přehledně zpracovaná, členěná do krátkých kapitol, takže dávkování informací je postupné. Je čtena celými generacemi čtenářů a nepochybně si zaslouží 5 hvězdiček. Jsem rád, že jsem se odhodlal knihu přečíst, časem se ke knize ještě vrátím. Líbily se mi také ilustrace.

mora.nocna
08.11.2018 5 z 5

Okrem samotnej knizky (v detstve mi to rodicia citali preds spanim) milujem aj ilustracie od Vaclava Fialu

danyinsidebooks
04.11.2018 5 z 5

Pořád se mi to líbí a jsem ráda, že jsem se k ní po několika letech vrátila. Dřív jsem spoustě rozhodnutí postav nerozuměla, ale i tak jsem to zbožňovala a to platí i nadále. Panu Petiškovi se to vážně povedlo.

RyonMathrin
02.11.2018 5 z 5

Kde jsou ty doby, kdy jsem knihu hltal a strávil nad ní tolik hodin... I když jsem všem věcem a pohnutkám bohů nerozuměl.
Nejoblíbenější pro mě byl příběh o Perseovi a Andromedě. To jsem vždy dočetl a začal ji znovu od začátku. Jo, záchrana princezny statečným chlapíkem...
Až dnes chápu, jak moc se zpracování bájí panu Petiškovi povedlo.
Méně než 100% nelze hodnotit.
Pro mladší děti úžasná záležitost, věřím, že zaujme i dnes. Nevím, jestli je v povinné četbě, ale určitě by mělo být.

esma
02.10.2018 5 z 5

K opětovnému čtení Řeckých bájí a pověstí mě přivedl Mike Waltari, potřebovala jsem si trochu zopakovat Iónii a Středomoří i z tohoto úhlu. Ta časová mnohatisíciletá kontinuita příběhu lidí výjimečných i zlotřilých, reálných i bájných se stala součástí naši kultury a je různými způsoby předávaná dál. Nejdříve to byli jednotlivci, pak profesionálové - bardi, Homér a jeho následovníci a nelze opomenout ani ty, co antickou literaturu překládali do češtiny (v úvodu jim autor napsal věnování). I pro mne je tato kniha srdeční záležitost, mám vydání 1961 s ilustracemi Václava Fialy, ale musela jsem se o ní dělit. Čte ji totiž i naše malá školačka Evička a o to vlastně šlo i Eduardovi Petiškovi, když pro nás všechny tyto pověsti poskládal do čtivé podoby.

any37
27.09.2018 4 z 5

Jedna z nejlepších knih z povinné četby. Nevím jak ostatní, ale mě hrozně fascinovalo to, jak si lidé vysvětlovali přírodní jevy, kterým nerozuměli (např. východ a západ Slunce)

Gweny
24.09.2018 5 z 5

Když jsem byla ještě jako žákyně na ZŠ úplně fascinovaná historií starého řecka a Říma, kniha mě doslova pohltila a přečetla jsem ji minimálně třikrát. Ještě dnes, po mnoha letech si mnohé příběhy pamatuji, jak moc se mi zpracování a vyprávění líbilo.

Tesinka_Laufey
28.08.2018 5 z 5

Tohle je určitě jedna z knížek, ze které by si alespoň kousek měl přečíst každý. Vracím se k ní už poněkolikáté a určitě se ještě mnohokrát vrátím. Dokonce mi ani tak moc nevadilo, že část věcí chyběla...

Faither
10.07.2018 5 z 5

Úžasné povídky, které vtáhnou jak dětskou tak dospělou duši. Už se těším až jí budu číst příští generaci. Doporučuji i audioknihu, která je opravdu skvěla namluvena. (Audiokniha)

MOmoMO
21.06.2018 5 z 5

miluju! četla jsem ve škole a občas pouštím audio před spaním, což doporučuji poslechnout. Skvěle namluvené. Baví mě, že v každém příběhu je ponaučení.

princesse
21.06.2018 5 z 5

Po mnoha letech opět přečteno a opět s nadšením. Skvělá kniha. Četly jsme s osmiletou dcerou a i ona byla nadšená. Nezbývá než vřele doporučit. Skvěle napsaná kniha, která prostě nezklame.

SSTknihy
19.06.2018 4 z 5

Pěkně dramatické, barvité a dobrodružné čtení. Oproti tomu, co se dělo mezi antickými bohy, byla tady v českých zemích pohoda a klid. Díky krásnému jazyku Eduarda Petišky se dají příběhy číst dodnes a ani léty rozhodně neztrácejí nic na své kráse a poetičnosti.

Placi
29.05.2018 5 z 5

Oblíbená četba mého dětství. Pamatuji si, že řecké báje a pověsti mě vždy bavily o něco více než ty české od Jiráska. Ono to určitě bude tím množstvím hrdinných reků a válečníků, bájných bohů a polobohů a tajuplných krajů a dálek. Byl jsem moc rád, že jsme měli řecké báje v povinné četbě na prvním stupni základní školy. Příběhy z oblastí na obě strany od Héllespontu mě vždy dokázaly dokonale vtáhnout a pohltit. Doporučuji všem dětem ve věku 7-97 let :)

KaRei
16.05.2018 5 z 5

Tuto knihu jsem si přečetl jen ze zvědavosti, abych mohl porovnat, o kolik jsou Petiškovy báje chudší například proti Mertlíkovu zpracování. Informacemi jsou chudší opravdu o hodně a například mě zklamalo, že zde zcela chybí zrození titánů a bohů, a začíná se až od Prométhea. Ale zato kvalitou vyprávění (když odhlédnete od množství informací) je kniha prvotřídní. Vyprávění je živé a poutavostí textu lepší než Mertlík (to neznamená, že by byl Mertlík špatný). Petiška nedává znát, že někde něco vynechal, a děj dokonale uzavírá. Pokud řecké mýty neznáte, ani si toho nevšimnete a kniha zanechá výborný dojem. Znalcům řeckých mýtů to může možná vadit, ale pro ně tato kniha určena není. Petiška přivítá neznalé do světa řeckých hrdinů nejlepším možným způsobem. A pak je na nich, zda si budou chtít rozšířit obzory například bájemi od Mertlíka.

stanza
11.05.2018 5 z 5

Krásna kniha antických příběhu, které by měl znát každý a neměla by chybět v žádné knihovně. Znovu po čase čtená se syny a i jim se zalíbila.))))

Annkag
03.05.2018 5 z 5

Kniha,ktorá sprevádza naše detstvo....s nou však s radostou dorastieme i do dospelých topánok.
Hrdinovia,ktorý nám sú nejakýmsi zvláštnym sposobom známy,Bohovia ktorý sú ješitný,žiarlivý,krutý a samolúbi ale vo svojej vlastnej podstate....vo svojom jadre sa v nás skrýva trocha ich samotných....

Klasika,ktorá neomrzí a ani nevymizne.Báje a legendy prežili už peknú řádku rokov tak im doprajme ešte čas,nech bájne bytosti vstúpia medzi nás.