Alenčina čítanka

Víte, děti, že malá Alenka má doma moře? A jste zvědavé, co všechno může zažít na výletě s dědečkem, nebo když se obuje do maminčiných střevíčků? Půvabné ilustrace Heleny Zmatlíkové doprovázejí Alenčiny veselé příběhy, úsměvné pohádky o zvířátkách a věcech, které Alenku obklopují. Čtivá vyprávění jsou doplněna krátkými říkadly a vtipnými, lehce zapamatovatelnými básničkami....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26200/alencina-citanka-26200.jpg 4.7193
Pro děti a mládež, Pohádky

Zlatá dětská léta!

Ema16

Krásná knížka :)

Aknel26

Se synem jsme s chutí přečetli Martínkovu i Alenčinu čítanku - a není náhodou, že mají knížky podobný název, ony jsou si podobné celé. Rozdíl je vlastně jen v pohlaví hlavní postavy a v prostředí, kde se odehrávají - Martínek žije na vsi, Alenka ve městě (z čehož se podle mě mohlo "vytřískat" víc). Myslím ale, že kluci mohou číst knížku o Alence, stejně jako holčičkám se bude líbit ta Martínkova. Knížky mají stejný koncept - příběhy ze života dětí jsou prokládány pohádkami, které dětem většinou vyprávějí členové rodiny. Je zajímavé, že u Martínka nás víc zaujaly kloučkovy příhody, zatímco u Alenky nás víc bavily pohádky (třeba ta kaštanová, o želvě a opici nebo o bacilech).

Simikik
08.10.2020

Je to trochu historický exkurz do výchovy v socialistické zemi. Mám ráda Petiškovi příběhy, ale jsou chvíle, kdy si jako rodič říkám, že jsme ráda, že se mnoho výchovných situací dnes řeší jinak.

Doubravka1975
17.09.2020

K Martínkové čítance nesmí chybět Alenčina čítanka. Opět krásná vzpomínka na dětství s nádhernými ilustracemi, které jsem si obkreslovala

sgjoli
24.11.2019

Jako dítě jsem tuhle knihu (spolu s Martínkovou čítankou) četla skoro pořád. A nebo si aspoň prohlížela obrázky od paní Zmatlíkové, která byla vždycky fantastická. Už si také moc nevybavuju, o čem kniha byla, ale pamatuju si ten hezký pocit, který jsem při listování touto knihou měla. :-)

whale77
07.08.2019

Často tu zmiňuji, že knihy ilustrované Bornem a Zmatlíkovou jsou zárukou dobrého počtení. Tady bych trochu ubrala, konkrétně u téhle knížky souhlasím s níže uvedeným komentářem, že to bylo příliš všední. Tak, že teď, po 2 letech od posledního přečtení, si vůbec nepamatuji, o čemže to je. Nicméně dětem se to může líbit (nejspíš hlavně kvůli těm obrázkům) a Petišku kvůli téhle jedné věci zavrhovat nebudu, k jiným jeho obyčejným, všedním příběhům se s dcerami vracíme rády.

yellowbanna
27.02.2019

Vím, že je to klasika a chápu proč, jen mě Eduard Petiška bohužel moc nebaví. Jeho příběhy jsou takové - hledám to správné slovo - všední. Ne proto, že vyprávějí o všednodennosti, ale protože jakékoliv téma je vyprávěno bez jakéhokoliv vzrušení, ploše. Alespoň já mám z jeho knih vždy ten stejný pocit - jedno jestli je hlavní hrdinkou Alenka, Anička, Hanička nebo Martínek. Ale dětem se čtení líbílo. Proto jedna extra hvězda navíc k mému hodnocení.

Čtenářská výzva 2019 - 15. Kniha od autora, který napsal více než 20 knih