Staré řecké báje a pověsti

Staré řecké báje a pověsti https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/2524/bmid_stare-recke-baje-a-povesti-DKS-2524.jpeg 4 2449 294

Dávné řecké báje a pověsti zrodila lidová fantazie starověkých Řeků v době, kdy lidé ještě neznali ani železný pluh. Vytvořil je génius slavného národa Helénů a obstály ve zkouškách tisíciletí. Jen těžko si lze představit kulturního člověka, který by nevěděl, kdo byli Herkules nebo Prométheus, Afrodita či Europa, Kyklopové, Sirény, Múzy nebo hromovládný Zeus. Výběr z těchto bájí a pověstí zpracoval na počátku druhé poloviny minulého století spisovatel Eduard Petiška a čtenáři si knihu, napsanou velmi moderně, ale přitom s velkou úctou k tradici, oblíbili hlavně pro její poutavost a svěžest.... celý text

Mytologie Pro děti a mládež Pověsti
Vydáno: , J. Otto - Ottovo nakladatelství

Staré řecké báje a pověsti , 1958

Pazúzu96
02.05.2018 5 z 5

božský Petiška :-). Jeho zpracování řeckých mýtů pro děti je úžasné a i dospělí v něm jistě najdou zalíbení. Dodnes ještě ve starém vydání často rád listuji :-).
Však to byla také moje první knížka, díky které jsem se s řeckou mytologií a jejími hrdiny a příběhy seznámil.

los
02.04.2018 5 z 5

neuvěřitelné, jak dokáže kniha přečtená v dětství člověka provázet i v dospělosti

Peršanka
27.03.2018 5 z 5

Láska na celý život.

essterkaa
27.03.2018 3 z 5

Cituji: “Řečtí hrdinové nebyli slavní proto, že slavní chtěli být. Byli slavní proto, že jejich činy pomáhaly ostatním lidem.” - tohle a spoustu dalších ponaučení a skutečností si můžeme přenést i do současného světa. :)

Uroborus
11.03.2018 5 z 5

Kniha ktorej príbehy som čítaval celeé svoje detstvo a ak som práve nečítal, tak som si donekonečna prezeral krásne ilustrácie. Škoda, že sa mi nezachovala,...skončila u sestry a zničila sa (?!)

1v8na
10.03.2018 4 z 5

Knihu jsem četla jako povinnou četbu na základce a teď jsem si ji přečetla dobrovolně ještě jednou. Pohled na knihu mám nyní úplně jiný. Báje jsou poučné, délka je akorát, konečně jsem pochopila smyl některých úsloví - viz Augiášův chlév nebo Oidipovský komplex a podobně- Nelíbí se mi však myšlenka "Bohové vládnou nad osudy lidí." S touto myšlenkou se nikdy neztotožním.
Kromě výše zmíněného na knize oceňuji krásné ilustrace, které nádherně doplnily samotné báje.

Szekynka
07.03.2018 5 z 5

Kniha mého mládí. Tyto příběhy mě vždycky bavily, vlastně i teď bych si knihu klidně znovu přečetla. Řecká mytologie je opředená mystikou, příběhy mají spád, umí překvapit a jsou poučné. Tato kniha je správná volba.

Predator3313
25.02.2018 5 z 5

Kniha, kterou by měl minimálně jednou číst podle mě každý.
Já ji četl po letech a bavila mě stejně, jako když jsem ji četl před lety ve škole.

onRock
15.02.2018

Príbehy o zákerných a krajne nevyspytateľných ľuďoch, bohoch a polobohoch starého Grécka. Príbehy, ktoré tvoria časť jedného z pilierov (popri kresťanstve, židovstve, rímskej kultúre a barbarských pôvodných kultúrach) kultúrneho dedičstva Európy a mal by ich aspoň raz prečítať/vypočuť každý.

Elsa14
28.01.2018 5 z 5

Tuto knihu jsem vyhrála na recitační soutěži a byla jsem nadšená. Příběhy jsem znala i bez této knihy, ale i tak bylo příjemné si je přečíst. Nedávno se mi hodila i jako povinná četba na gymnáziu. Kniha je velmi pěkně udělaná a pověsti se příjemně čtou.

werewolf88
26.01.2018 5 z 5

Jak já je jako kluk rád četl.... Doufám, že nikdy nezmizí ze škol a nebudou nahrazeny něčím, co je nám cizí.
Jedná se přece i o naše evropské kulturní dědictví. Spolu s křesťanstvím, řeckou filosofií, římským právem,....to všechno musíme vnímat jako prvky naší západní civilizace - evropskou identitu.

sopace087
07.01.2018 4 z 5

kniha je hezká ale jsou moc dlouhé kapitoly proto jsem dal jenom 4 hvězdy

Paulus.1987
12.12.2017 5 z 5

Jedna z knih mého dětství, po které se nebojím sáhnout ani v dospělosti a kterou snad nyní může trumfnout jen zpracování od Rudolfa Mertlíka, které momentálně čtu. Díky panu Petiškovi mám od dětství slabost pro řecké báje - krásné filmy Jáson a Argonauti a Souboj titánů, skvělá PC hra Age of Mythology...

PetraBery
27.11.2017 5 z 5

Klasika pro všechny věkové kategorie, přečetla jsem v rámci povinné četby dcery, abych byla opět v obraze a mohly jsme o jednotlivých bájích mluvit. Příjemná forma, spousta životních mouder a pro mě i vzpomínka na základní školu :o).

8130
10.10.2017 5 z 5

učesané báje o řeckých hrdinech a božstvu, brala jsem je jako pohádky,než jsem si později přečetla Řecké mýty od R.Gravese...a v duchu děkovala panu Petiškovi, že byl tak laskavý a seznámil mne s nimi tak nenásilnou formou...

AndreaP.
14.08.2017 5 z 5

Na této knize jsem vyrostla, báje a pověsti Eduarda Petišky mě provázely celé dětství.

Aríka
03.08.2017 5 z 5

Řecká mytologie patří bezpochyby mezi vemli atraktivní témata, ke ketrým se můžeme nespočetněkrát vrátit. I v dnešní době si z těchto mytologických příbehů můžeme převzít spoustu dobrého a poučného. Personifikované postavy řeckého božstva, polobohů, titánů či lidí jsou poplatné charakterům lidí v průřezu staletími. Řecké báje a pověsti bych zařadila mezi elementární díla lidského vzdělávání. Kniha je pro malé i velké čtenáře.

makynka911
25.07.2017 5 z 5

Tak tuhle knihu jsem četla snad tisíckrát a stále nemám dost. I když ji znám dokonale, pokaždé mě ohromí :)

Nita17
17.07.2017 3 z 5

Kniha, kterou jsem měla jako dítě velmi ráda. Pořád pro mě má své kouzlo, prostě legendy a celkově poklady mytologie :)

PanTomina
16.07.2017 2 z 5

neuvěřitelně přeceněná a nadhodnocená kniha.