Válka s Mloky

Válka s Mloky https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/332098/bmid_valka-s-mloky-Mao-332098.jpg 4 4103 469

Válka s Mloky se dlouho rozvíjí jako koláž novinových výstřižků a jiných skvěle parodovaných záznamů o podivuhodných Mlocích, kteří se naučí mluvit, pracovat, chovat se jako lidé, chybí jim jen schopnost tvořivě myslet. Za zdánlivě pouze zábavnou a vtipnou satirou na novinové senzace se postupně odkrývá to, co Čapek považoval za největší nebezpečí pro lidskou civilizaci. Totiž snahu vydělat na všem, co slibuje zisk, i kdyby to vzápětí mělo přinést zkázu. Také potřebu většiny lidí usnadnit si život, pokud možno nepracovat a jen si užívat, jen se bavit a nedomýšlet nic z toho, co se jeví jako hrozba vší kultuře a nakonec i existenci lidstva samého.... celý text

Lodja
27.03.2018 2 z 5

Chápu Čapka, proč Válku s mloky napsal, a vážím si ho za to. Ale v tom upozorňování na agresi Německa se podle mě snažil být tak hrozně přímočarý a okatý, že je to na mě až trošičku křečovitě a trošku mi uniká důvod, proč ji máme v seznamech povinné literatury ještě 70 let po WW2. Opět ji nechci nijak shazovat, jenom si prostě myslím, že svou nezpochybnitelnou aktuálností pro člověka roku 1935 už trošku ztrácí význam pro mě v roce 2018.

Taky mě štvala její totální necelistvost - ať už v podobě novinových článků nebo "námořnického" úvodu, kdy v jednom okamžiku k nám promlouvá prostinká herečka Lu a v dalším už je na ni zase zapomenuto a hlavím hybatelem děje je o nic méně prostý kapitán Van Toch. Asi mě moc nebavilo číst o lidstvu jako celku a ráda bych si našla nějakou ústřední postavu, jež ale tento formát úplně vylučuje.

Líbil se mi jeden point tady na databázi a to, že v době, kdy už lidé o nebezpečí mloků věděli moc dobře, bylo fakt šikovně znázorněno, jak to jenom zakecávají ekonomikou a nechce se jim to řešit. Tahle myšlenka za to stojí, zbytek mě moc neoslovil a nebavil...

Novanova
25.03.2018 3 z 5

Zvládla jsem v rámci četby - nemůžu říct, že by s mně to nelíbilo, ale znova číst nebudu. R

Jarushka9
24.03.2018 3 z 5

Poslechla jsem si to jako audioknihu a jsem za to opravdu ráda. Neumím si představit, že bych musela číst ten námořnický začátek. Bylo celkem úmorné ho jen poslouchat. Pointa knihy je pěkná, ovšem Čapek má i lepší dílka... :-)

Carra
20.03.2018 4 z 5

Nikdy nepřestanu žasnout nad tím, jak dokázal svými díly upozorňovat na předválečnou atmosféru. I v dnešní době aktuální.

DracoMalfoy
17.03.2018 4 z 5

Neoznačit tuto knihu za geniální dílo by byl hřích. Své místo mezi povinnou četbou si na 100% zaslouží. Možnost sledovat, jak až do (skoro) úplného konce lidé lpí na svých (sobeckých - jak by se v takové situaci daly nazvat) potřebách, a jak velkou naivitou dokáží oplývat, je něco neuvěřitelně děsivého. Ráda bych i myslela, že nic takového se stát v našem světě nemůže, ale bohužel, stejně jako u 1984, takovou víru v lidstvo nemám. Zbývá jen doufat, že se mýlím a že nám budou (nadlouho) kontinenty sloužit v celku.

Nomia
17.03.2018 5 z 5

Mám Čapka ráda a jeho Válka s mloky je naprosto geniálně napsaná kniha. Na Čapka a jeho styl psaní (obzvlášť v tomto díle) si sice musíte chvíli zvykat, ale pak si ho zamilujete. Je to přesně ten typ knihy, která nestárne a vždy bude skvělým, chytrým připomenutím toho, co se může stát.

theMarty
14.03.2018 4 z 5

Ne každý ocení Čapkův styl. Mně samotné se kniha zvlášť ze začátku četla špatně. Oceňme ale myšlenky, které Válka s mloky přináší. Proto vydržte, ten konec zato stojí.

MyLifeSucks
11.03.2018

Abych pravdou řekla, knížka se mi v určitých částech horko těžko četla - např. druhá část výstřižků pana Povondry. Ale myslím, že to vykompenzuje množství důležitých myšlenek, které toto dílo obsahuje. K tomu (spíše smutné) plus, že i když je kniha přes osmdesát let stará, pořád ji můžeme vztáhnout k dnešní době.

roso.mak
19.02.2018 4 z 5

Líbí se mi struktura knihy složená z mnoha příběhů, "vědeckých článku", novinových výstřižků, kterým prochází skrz naskrz velké varování a kritika mnoha stránek naší společnosti i historie. V konkurenci současných apokalyptických románů možná neobstojí, ne každému bude dnes vyhovovat "čapkovský jazyk", ale rozhodně dojem zanechá.

leny.wood
19.02.2018 5 z 5

Je zbytečné cokoliv psát, neboť skvěle to shrnuli již mnozí přede mnou. Možné přece jen - děláte chybu, pokud jste Válku s mloky ještě nečetli.

Anysis
08.02.2018 3 z 5

Začátek knihy nezáživný, ale nakonec to bylo poutavé čtení, které stojí za zamyšlení . . .

Knižní střípky
05.02.2018 5 z 5

Opět jsem si dala po letech opáčko z Čapka a po Továrně na absolutno jsem sáhla po Válce s mloky. A nemohu napsat opět nic jiného než to, co jsem napsla k Továrně.

Tuto knihu jsem četla poprvé na střední, nyní po letech jsem se k ní vrátila. Je stále stejně výborná, bohužel i stále stejně aktuální. Za mě je to jedna z knih, kterou by si měl každý přečíst.

sgjoli
31.01.2018 5 z 5

Je fakt, že některé pasáže této knihy jsou trochu těžkopádné, hůř se čtou a člověk si musí na ten styl psaní zde zvyknout (což se mi u jiných Čapkových děl ještě nestalo), ale i tak jsem si nakonec knihu užila, jak jen to bylo možné. Její poselství se mi zdá dost nadčasové, člověk musí občas číst mezi řádky, ale o to silněji to poselství vyvstává.

GliderMan
30.01.2018 3 z 5

V době vydání měla kniha určitě nepopiratelné poselství o hrozbě nacismu. Nicméně mně se četla poměrně obtížně a některé části mě docela nudily. Čapek dopodrobna popisuje mločí svět, což vypadá autenticky, ale zároveň tím dost nudí.

origin.Raynnor
27.01.2018 4 z 5

Na tuto knihu jsem se velmi těšil už hodně dlouho.
Válka s mloky je vynikající kniha především díky myšlenkám, které po přečtení zanechá. Kniha se mi nejlépe četla ze začátku a ke konci střední část mi trochu pokulhávala díky výstřižkům z novin, které byly zasazeny do děje.
Celkově vzato určitě knihu doporučuji k přečtení. :)

Predator3313
10.01.2018 4 z 5

Kniha zaujme a je to něco, co rozhodně stojí za přečtení.
Vynikající byly novinové články zasazené do textu, to mě fakt bavilo.
Celkově jsem byl ale mírně zklamán. Některé části knihy sice vtáhnout parádně do děje, ale jiné se trochu vlekly ( třeba vzdělávání mloků ).
Nejvíc jsem byl zvědavý na konec, jak vlastně taková válka s mloky může dopadnout, a tam bych řekl, že je vidět nejvíc stáří díla. V dnešní době by dle mého kniha skončila jinak.
Tak či onak dávám 4* a rozhodně rád zařadím do mé knihovny.

estasy
05.01.2018 5 z 5

Naprosto nadčasové dílo, propracované do nejmenšího detailu. Až mi dech bere představa, že Čapek žil a působil na začátku 20. století. První polovina knihy je psána formou povídek jednotlivých protagonistů, kteří nevědomky stáli na úplných počátcích války o lidskou existenci. Druhá polovina se dá přirovnat odbornému textu, zachycujícímu vývoj společnosti lidí a mloků, postupně vedoucímu ke vzájemnému střetu. Vše vysvětleno v naprosto logické a smysluplné posloupnosti (business, věda, politika, školství, náboženství, rasismus, militarizace…). Konečná rozmluva autora se svým vnitřním já, stále věřícím v záchranu světa (i když by si to vůbec nezasloužil) byla už jen třešničkou na dortu.

Paulus.1987
29.12.2017 5 z 5

Touto knihou si u mě Karel Čapek zajistil nesmrtelnost. Vizionářské a geniální.

poetree
27.12.2017 5 z 5

Úžasná kniha. Četla jsem ji docela dávno, ale pamatuju si, že mě zasáhla. Je skvěle napsaná. Karel je mistr slova.

lukas9601
08.12.2017 5 z 5

Karel Čapek psal tuto knihu s vidinou příchodu druhé světové války, ale stala se z ní ne kniha historická, nýbrž kniha dnešní a futuristická. Kdejaký filozof by vystihnul a popsal daný problém na dvou stranách, autor z počátěční myšlenky dokázal vytvořit celý fantasy svět. Téma rozebírá do hloubky a uvádí problémy na realistických situacích.