Špinavá práce

Špinavá práce https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/432893/spinava-pracepuQMCX-v38-.jpg 4 283 73

Špinavá práce série

Charlie Asher je úplně normální chlap. Lehce neschopný, mírně neurotický, tak trochu hypochondr. Je tím, čemu se říká beta samec – chlapík, který je vždy opatrný a věrný, ten typ, co je vždycky po ruce, když holku odkopne větší, vyšší, silnější alfa samec. Ale Charlie měl kliku. Je majitelem domu v srdci San Franciska a vetešnictví, které vede s pomocí oddaných, byť poněkud vyšinutých zaměstnanců. Jeho chytrá a krásná manželka Rachel ho pro jeho naprostou obyčejnost upřímně miluje. Ano, na beta samce si Charlie vede dobře. Tedy až do chvíle, kdy se mu narodí dcera Sophie. Zrovna když se porodem vyčerpaný Charlie chystá k odchodu z porodnice, zahlédne u Racheliny postele stát podivného muže v mátově zeleném obleku; muže, který tvrdí, že by ho nikdo neměl vidět. Jenže Charlie ho vidí a od té chvíle se začnou dít opravdu divné věci: Lidé kolem něj začnou umírat, na střeše jeho domu hřadují obří havrani a všude, kam se vrtne, jej pronásleduje temný šepot vycházející odněkud zpod chodníku. V jeho diáři na nočním stolku se začínají objevovat neznámá jména a než se naděje, umírají jejich nositelé. Zdá se, že si Charlieho Ashera najali na novou práci, nepříjemnou, ale zcela nezbytnou – práci Smrti. Je to špinavá práce. Ale někdo to přece dělat musí. Christopher Moore, díky jehož Nejhloupějšímu andělovi jsme propadli neodolatelnému kouzlu hororových Vánoc v Kalifornii, si tentokrát posvítil na neprobádané území, které nakonec budeme muset prozkoumat všichni – smrt a umírání. A výsledkem je román, který je legrační a vtipný, doslova k popukání.... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: , Triton

A Dirty Job , 2006

JIKO74
14.05.2020 5 z 5

Bylo to poetické a nápadité, je u toho znát, že autor v té době prožíval ztrátu/ odcházení blízké osoby...takové milé, smutně milé a zároveň vtipné, humorné...bavila jsem se....

dachi
01.05.2020 1 z 5

Chtěla jsem dát tomu šanci, ale už mě to fakt nebavilo. V polovině jsem to zabalila.

ElikaBendova
13.03.2020 3 z 5

teda ten děj se tak strašně táááhne to je hrozný. nic podobnýho jsem zatím nečetla. všechny ty vtipné části byly skvělé. určitě si autor mohl odpustit ty pasáže o betasamcích. nejsem z ní nijak nadšená ale ani mě neurazila.

Atrament
17.01.2020 odpad!

Opravdu jsme všichni četli stejnou knihu?? Protože já při čtení vysloveně trpěl, a v třetí části jsem to prostě vzdal.
Hlavní hrdina si mě zvládl znepřátelit už na prvních stránkách a s postupujícím 'dějem' jenom dále klesal. Jeho myšlenkové pochody a akce mi byly úplně cizí, co třeba měla znamenat ta akce s házením petard do kanálů??
Slovo dějem jsem dal do uvozovek schválně, protože se v knize prakticky nic neděje. Hlavní hrdina kdoví proč musí najednou vyzvedávat duše zemřelých, které se schovávají v různých předmětech, které červeně září, což vidí jenom on. Kdyby se na to vykašlal tak by se staly hrozné věci. Jaké a proč to se v knize nedozvíme, pokud to teda není řečeno někde na posledních stránkách, kam jsem to ale nevydržel.
Autor se navíc vyžívá ve škatulkování lidí a národních stereotypech. Takže ruska všechno přirovnává k medvědovi, a číňanka zase sní o pečínkách ze psa. Do toho neustále omílá jakési podivné teorie o alfa a beta samcích, které byly otravné až na půdu.
Tak čistý odpad si ode mne žádná kniha nezaslouzila už pěkně dlouho.

karel0684
09.01.2020 4 z 5

Tenhle typ humoru se mi docela líbí. Navíc je mi tady i sympatický hlavní hrdina. Kniha je dobře napsaná a je tam dosti míst, u kterých jsem se smál nahlas. Výborná oddechovka.

n.ezn.amy
21.12.2019 5 z 5

Překvapivě hodně vtipná a možná ne příliš známá knížka o chlapíkovi, co se stane pomocníkem Smrtě. Za mě velmi dobrý černý humor, kdy jsem se u této knihy opravdu vyloženě bavil a smál

pavel.2
17.12.2019 3 z 5

Výborně napsaná. Autor dokáže odehrávající se situace popsat nesmírně barvitě, a s humorem, takže se snad na každé straně několikrát musíte zasmát... Příběh má v sobě originalitu a mnohá překvapení, a i když se jedná o fantasy, odehrává se v tak běžném prostředí, že si čtenář skoro připadá, jako by se podobné věci mohly dít běžně. Klobouk dolů, jedna z nejlepších oddechových knih co jsem kdy četl.

jaroiva
15.12.2019 5 z 5

Nejdřív jsem myslela, že tomu dám max. tak 3 hvězdy, že to vůbec není knížka pro mě. Ale postupně se mi to začínalo víc a víc líbit a konec byl najednou strašně brzo.
Budu se teď trochu jinak dívat na koťátka, trochu ostražitěji :)

reddwarf358
12.12.2019 4 z 5

Taky máte knihy, u kterých si šetříte čtení, protože se nemilosrdně blíží konec a zároveň to chcete číst furt, páč je to dobrý? Hrozně rád bych napsal, že takovou knihou pro mě je F.L.Věk nebo třeba sebrané Sonety od Shakespeare či cokoliv jambickém pentametru, ale poslední takovou knihou bylo Opskurno (bombarduju vydavatele s důraznými žádostmi o vydání druhého dílu). Další v řadě je tohle. Hele není to světová literatura, není to na literárního Oscara (exituje to?a má to jméno?), je to oddechovka. Ale dobrá, fakt mě to bavilo, s hlavním hrdinou jsem se ztotožnil a Mátomil Svěží má nejen super jméno, ale i oblek a je velkej a je to frajer. Další oblíbené postavy prozrazovat nebudu, bo by mě někdo udal za spojlerování. Dějově se tam vlastně neděje nic extra, žádné extra zvraty, krize, nic, ale jak mi to u jiných knih vadí, tak tady to bylo prostě dobrý a celkově jsem tomu dal o jednu hvězdu míň než maximum, protože to si schovám na něco, co by se v restauraci u Suchý dásně označilo slovem "kulervoucí", ve slušné společnosti by se to nejspíš opsalo obratem "čnící nad vším skvělým, co jsem měl doposud tu čest číst". Takže shrnuto podtrženo, stojí za přečtení!

Finn69
01.12.2019 4 z 5

Dost černý humor, ale jaký jiný byste u knihy o smrti čekali? A je to vážně docela povedené a zábavné, určitě doporučuju.
Trochu mě děsí ta představa, že se moje duše bude válet v nějaké zastavárně. A to ještě jen v tom případě, že se pověřený Smrť nevyprdne na to, ji vyzvednout...

Eeli
02.09.2019 3 z 5

Kniha s jednoduchým, ale o to více praštěným dějem, s absurdními postavami, s velkým množstvím úsměvných momentů a s velkým množstvím hodně vtipných hlášek a postřehů (včetně zdařilých výkladů o betasamcích). Příběh je opravdu sympaticky potrhlý, něco už však pro mě bylo dost přes čáru, např. "veverčí lid" - co to jako..? :)

Toffee
19.08.2019 4 z 5

Je to správně ulítlé, ale i milé a taky trošku posmutnělé. Perfektní oddechovka pro pobavení.

Radim.01
16.03.2019 5 z 5

Smál jsem se s mooc. Mám připravený druhý díl,ale nejdřív musím dočíst dvě knihy. Těším se. Jen jedna věc- ten nápad není zas tak originální. Znáte někdo seriál Mrtvý jako já:-)

Abia
04.02.2019 4 z 5

Nikdy jsem nad beta samci nepřemýšlela, ale tahle kniha vás k tomu trochu nutí. Jinak je ulítlá, trochu sprostá a hodně vtipná. Pokud vám není nic svaté a máte rádi černý humor, směle do toho!

Atanone
30.12.2018 5 z 5

Absurdní. Ulítlé. Vtipné. Lehce posmutnělé. Poučné co se týče beta samců.
Zajímalo by mě, jestli se autor při psaní něčím sjížděl. V doslovu zní normálně.
Jelikož mi černý humor nevadí, užila jsem si.

Pro vás ostatní jeden vtipný (ten se moc líbí dceři)
"Slíbil si, že mu z toho hrábne...hned jak bude mít chvíli volného času"

a jeden moudrý:
"někdy musí muž vynaložit veškerou odvahu na to, aby nic neudělal" (podle mě platí i pro ženy)

Rihatama
10.12.2018 5 z 5

Černý humor jaksepatří. Neotřelý příběh, ale hlavně mimořádně neotřelý způsob zpracování. Smrtí milované ženy se Charlie, ňouma - smolař, tak trochu hypochondr a bůhvíco ještě, prostě takový normální chlap :) - s kterým kdekdo vyjebává a který, zejména zpočátku, zbabrá co může, stává odpovědným nejen za svou novorozenou dceru. Jenže práci Smrti taky přece někdo dělat musí, ne? Člověk se těmi povětšinou zvrácenostmi, vulgárnostmi, bizarnostmi atp. musí chtě nechtě bavit. Koťátko?! Kam na ty nápady Moore proboha chodí? Ovšem Moore je nejen vtipný, ale i moudrý.

"Nehledejte smrt. Smrt si najde vás. Ale hledejte cestu, díky níž bude smrt naplněním."

Dela111
04.12.2018 4 z 5

Kniha plná úsměvných situací a hlášek, výborně jsem se pobavila :-)
Jak se může tak úzkostný človíček, hodný, spolehlivý, extrémně starostlivý, zkrátka typický "beta samec" s pocitem, že s ním často "vyjebávají" stát poslem Smrti? No těžko... A právě díky tomu vznikají situace plné humoru, samozřejmě především toho černého.
Celou knížku jsem četla s úsměvem a některé pasáže mě rozesmály pořádně. Nedoporučuji číst v MHD! :-)
Je to nenáročné, ale úžasně zábavné počtení, vynikající relax.

Eduarda
11.11.2018 4 z 5

Chechtala jsem se, jak u knihy dlouho ne! A nebudu zdržovat, zaznělo v nedávných komentářích - pár procent dolů za pokulhávající závěrečnou čtvrtinu (aneb, když spisovateli čtenáře namlsáš, mají vysoká očekávání až do konce).

Metla
29.10.2018 5 z 5

Blahopřejeme, byl jste vybrán do role Smrti. Je to špinavá práce, ale někdo to dělat musí. Pokud selžete, pohltí svět temnota a zavládne chaos. Pro zadržení postupu sil temnot budete potřebovat tužku dvojku a kalendář, nejlépe nějaký bez obrázků roztomilých koťátek.

Hlavním hrdinou románu je Charlie Asher, typický beta samec, majitel vetešnictví, na jehož bedra je hned v úvodu naložen nelehký úkol péče o novorozenou dceru Sophii. Současně s tím se však kolem Charlieho začnou dít znepokojivé věci… Kromě vetešníka a jeho ne zcela normální ratolesti v příběhu potkáme celou škálu pestrých (a zdaleka ne pouze lidských) postav, které nám všechny bez výjimky notně polechtají bránice. Děj ubíhá kupředu v situacích, odvíjejících se před očima jako filmové grotesky, hojně podpořen nádherně vtipnými dialogy a sarkastickými hláškami.
Pokud tomuto literárnímu kotli smíchu mohu něco vytknout, pak jedině mírnou ztrátu tempa v poslední třetině a poněkud zkratkovitý konec – události sice gradují, vtipů neubývá, ale nějak už to tolik nebaví. Takže nerada, ať mi kerberové mstivě naslintají do papučí, ubírám půl hvězdičky. Přesto jde o jednu z nejzábavnějších, fyzicky nejnáročnějších (ubohé břišní svalstvo) knih, co jsem kdy poprskala smíchy. 90%
P.S.: Nezapomeňte své děti upozornit, aby na veřejnosti neříkaly věci jako „vrznout si“, „zezadu ne“ a hlavně „koťátko“;-).

Alma-Nacida
11.10.2018 4 z 5

Super začátek s dobře dávkovanou černou srandou a smutkem, s gradací, ale bohužel konec mi už přišel moc ujetý. :-) Je fakt, že když teď narazím na nějakého uječeného blba, mám nepřekonatelnou chuť říct aspoň tiše: "Koťátko!". :-D