Spící město

Spící město https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407901/bmid_spici-mesto-KGG-407901.jpg 3 171 43

Spící město série

Vydejte se na dobrodružnou cestu do světa, kde všichni rodiče spí a kde začíná nemilosrdný boj o přežití dětí ve světě zbývajících dospělých… Čtyři sourozenci, nejstarší Kryštof, dvojčata Ema a Kristýna a malý Samuel, žili ještě donedávna ve šťastné rodině. Jednoho rána se ale probudili v hrozné situaci. Jejich rodiče upadli do záhadného spánku a oni si musí najednou poradit docela sami. Jak zjistili, usnuli všichni rodiče po celém světě. A co je ještě horší, malého Samuela jim unese neznámý muž! Pro sourozence začíná každodenní boj, v němž vítězí ti silnější, vychytralejší a bezohlednější. Zároveň ale poznávají, jak je důležité držet při sobě, pomáhat si a nedat se. Podaří se jim malého Samuela zachránit? A rodiče opět probudit?... celý text

Zemlja
14.04.2024 3 z 5

Líbil se mi nápad - co se začne dít, když rodiče nelze vzbudit. Autor se nebál ukázat v knize, která je asi spíš pro mládež, kam až to někteří ne zrovna morálně zdatní mohou dotáhnout.

šárofka
02.01.2024 5 z 5

Opravdu úžasná kniha o samostatných dětech. Občas jsem sice nepochopila jejich uvažování, ale i tak mě kniha velmi bavila a plánuji číst další díl.

dájavídek
14.12.2023 5 z 5

Velmi dobrá kniha i o samostatnosti :D

Radimka
30.09.2023 5 z 5

Nejdřív jsem ji ani nechtěla začít číst, ale chybu bych udělala. Ać je to knižka pro děti, atmosféra je tak hustá, že by se báli i dospělí. Osamělé děti se setkávají s agresí, s pedofily, s drogovými gangy a ujeťáky /šílená scéna s napudrovaným pánem s mrtvou manželkou v posteli/. Napínavý až do konce. Kam se hrabou severský detektivky!

Lovehorses365
19.01.2023 5 z 5

Moc hezká kniha.

DK197
08.07.2022 3 z 5

KNIHA: Málokterá dětská knížka mě tak nebaví jako Spící město. Mělo to zajímavý námět, ale provedení mě prostě neoslovilo. Asi to mělo dětem předat, proč má lidská společnost určitá pravidla a jaká nebezpečí mohou na děti číhat, pokud tato pravidla nebudou dodržovat. Nemám děti, abych to otestovala. Ale čeho je moc, toho je příliš... Pro zábavu jsem později počítala, kolik pedofilů se na stránkách objeví, například. Možná jsem zbytečně příkrá, protože pohádky bratří Grimmů byly také drsné, ale myslím, že tohle není pro každé dítě... Zjednodušeně řečeno, pro mě byl příběh buď nudný, nebo zbytečně surový. Mám celou kolekci, ale jestli kdy otevřu pokračování to nedokážu říct...

Dadulina
24.06.2022 2 z 5

(SPOILER) Skvělý námět, ale pokulhávající realizace. Příčina spánku nevyřešena… bratr nenalezen…15 letý chlapec neví, co je to sex… pro naivnější čtenáře možná dobré.

Aki111
22.04.2022 5 z 5

Napínavá knížka, moc se mi líbila. Těším se na pokračování.

artepeli
31.12.2021 3 z 5

Knihu jsem dala dceři k Vánocům a je Silvestr a máme ji přečtenou obě.
Mě se četla moc dobře. Zápletky a výzvy se kupí a jsou čtivé. Když se příběh rozdělil do dvou linií, přišlo mi, že se oddělily až moc daleko. A nějak jsem nepochopila závěr knihy a důvod spaní dospělých. Asi budu mít o čem s dcerou mluvit :)
Jinak na dceru, která patří do cílové kategorie, příběh hodně zapůsobil a začala přemýšlet, co by dělala, kdyby se něco podobného stalo jí. Jak jsou vlastně v dospěláckém světě nastaveny hranice, pravidla, vztahy. Myslím, že i upustila pár slziček. Takže díky ní hodnotím kladně a těšíme se na další díly.

Chikko
13.11.2021 4 z 5

(SPOILER) Asi jsem se ke knížce dostala moc pozdě. Je to spíš pro mladší čtenáře, hodně jednoduché věty atd. Na druhou stranu je to velmi zajímavý příběh, a skvělý nápad. Jen ten konec mě mrzí. Vlastně jsme se nic nedozvěděli, proč usnuli, co je vlastně vzbudilo... Že se všechny děti zase sešly? Takže se měly něco naučit? Co? Proč? Celkově mi ten konec přišel dost urychlený :( Ale jinak super

Doubravka1975
03.11.2021 4 z 5

Téma zajímavé a husté....brrr....
Sourozenci na můj vkus na dnešní dobu trošku naivní ( ale ono je to vlastně čtení pro děti a mládež), ale všichni jsou stateční a umí táhnout za jeden provaz. Sama jsem si oblíbila úplně nejvíc. Konec spokojenost, ale ještě není úplně vyhráno, takže jdu hned na druhý díl Spící spravedlnost

LukBook
12.09.2021 5 z 5

I po deseti letech od vydání je to skvělý román pro mládež. Nyní navíc podpořen za mě velmi dobrým filmovým zpracováním získává druhý dech. Více o knize se dozvíte v mém příspěvku pod záložkou Recenze

Barabora
09.01.2021 5 z 5

Moc dobrá knížka ale ta kterou jsem četla vypadala trochu jinak ale tu jsem tady nenašla.

Ale mrzí mě že jsem se nedozvěděla, proč rodiče spali.

Vžila jsem se do děje knihy.
Doporučuji

Fany09
04.01.2021 2 z 5

Kniha se se mi líbila.

Sirius
06.07.2020 4 z 5

Martin Vopěnka v týhle knížce splnil sen asi všem dětem, který občas štvou rodiče prudící s úkoly a povinnostmi. Prostě je nechal usnout. Což je na první pohled myšlenka docela sympatická. Bejt dítě bez dozoru, co si může jíst čokoládu a do noci koukat na telku nebo pařit hry je přece fajn... jenže když si domyslíte do detailu, tak z toho mrazí. Dojde k výpadku elektřiny, vody, dochází jídlo v lednici... a navíc situaci přebírají dospělý, který nemají ani trochu dobrý úmysly. Naopak. Celá společnost se najednou ocitá mimo svůj zaběhnutej jízdní řád - hodně mi to v tomhle ohledu připomnělo nejen Neffovu Tmu, ale taky situaci, kterou jsme nedávno zažili všichni před pár týdny. Vopěnka si navíc za vypravěče vybral čtyři děti, sourozence a ačkoliv obvykle není asi úplně jednoduchý psát z dětský perspektivy, tak se s tím popasoval nadmíru dobře. Děti jsou sympatický a během četby vám nelezou na nervy a umí táhnout za jeden provaz, což se ukáže ve chvíli, kdy se jim ztratí nejmladší bráška a oni ho musí hledat - což je ve výsledku hlavní motiv knížky. A k mýmu překvapení se Vopěnka nebojí ani docela drsnejch scén a místama jsem měl pocit, že čtu něco, co spolu dávali dohromady Steven King a Steven Spielberg. Spící město má skvělou atmosféru, rychle ubíhající příběh, který kazí jenom trochu větší počet stran a hlavně dobrej nápad.

Mibaf
05.06.2020 4 z 5

Kniha je sice o dětech (a co mě překvapilo tak i pro děti a to už snad prý od deseti let), ale je rozhodně zajímavá spíše pro dospělejšího čtenáře.

Příběhu se nedá upřít originální nápad. Ten se pak rozvíjí do mnoha směrů. V podtextu hlavní dějové linie, tak najdeme narážky na na mnoho otázek současného světa - od sociálních rozdílů, přes ekologii, až po církev a politiku. Někdy to ale připomíná přesně to přísloví, kde myslivec honí mnoho zajíců a občas to způsobí jeho smrt...
I tak ale kniha stojí za přečtení.

Elka252
19.03.2020 5 z 5

Moc pěkná kniha.

vojtechpolak_
15.12.2019 2 z 5

Nemůžu se dokousat konce, nudná, dlouhá a nezajímavá.

Isew
20.05.2019 4 z 5

Realistická a velmi depresivní vize toho, co by nastalo, při jakékoli neočekávané situaci. Třeba, když usnou všichni rodiče. Je to velmi čtivá kniha. Je to sice o dětech, ale svým dětem bych ji zatím číst nedala. V mezních situacích se odhalují charaktery. A i zde to bylo vykresleno poměrně věrně. Dovedu si představit, že nějak takto by to vypadalo, kdyby se něco takového stalo. Ale dobrý pocit z toho vážně nemám.

PeterBahn
15.02.2019 4 z 5

Zajímavá kniha, zajímavý nápad. Skoro mi ale připadá, že kdyby "usnutí" proběhlo doopravdy, dojde bohužel ještě k větším tragédiím a větší zneužití situace, než kterou autor popsal...