Pátý rozměr

Dobrodružně dramatický filosoficko-fyzikální esej. Na kostře napínavého příběhu, v němž jde o život i o zdravý rozum autor otevírá filosofické otázky smyslu a směřování vesmíru a života vůbec. Po krachu své doposud úspěšné firmy se Jakub rozhodne stát se pokusnou osobou v záhadném experimentu, testujícím psychiku v extrémních podmínkách, jehož hlavní vnější podmínkou je dlouhodobý osamělý pobyt uprostřed argentinských hor bez možnosti komunikace s rodinou, ale i bez možnosti se cokoli o svých blízkých dozvědět. Jedinou duševní potravou mu je kniha o fyzice černých děr. Ta se tak stane východiskem hrdinových úvah o vesmíru, jeho vzniku, smyslu a konci a o tom, v kolika rozměrech vesmír existuje: Jestliže čtvrtým rozměrem je čas, co je pátým rozměrem? Mohla by to být myšlenka? Osamělému hrdinovi, podstupujícímu různé víceméně iniciační zážitky vše nasvědčuje, že by to tak být mohlo. Ve chvíli, kdy je konfrontován se zločinem, má možnost ověřit si, jestli se jeho úvahy ubíraly správným směrem. Jakkoli "zvnějšku" vypadá tato kniha jako dobrodružný román, jedná se spíše o jakýsi dramatický esej. Autor v této knize kombinovaných literárních forem zůstává věrný svému tématu, typu hrdinů i způsobu líčení: muž autorova věku, vícemeně reálná, leč do značné míry hraniční situace a detailní vnitřní hrdinova polemika se sebou samým v dané situaci. Autor rovněž využívá osobní zkušenost s pobytem v osamění v Antarktidě, i své znalosti z oboru fyziky. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/43_/43647/paty-rozmer-43647.jpg 4.117
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Kniha Zlín

Kamys
18.07.2017

Přečteno jedním dechem. Jednotlivé složky jako by byly nekompatibilní - ale nejsou. Dohromady do dává zajímavý celek, který nedovoluje knížku odložit.

invocation11
28.10.2016

Na začátku musí čtenář přežít všechna ta sociálně-morální dilemata hlavního hrdiny, proč se vlastně do projektu zapojit. Jakmile se ale přesune do argentinských hor, začíná to být zajímavé. Atmosférově mi to trochu připomínalo film Moon, snad kvůli té osamělosti? Některé věci byly až moc "náhodné" (česky hovořící výprava), ale kdo ví? Třeba to měl na svědomí právě pátý rozměr, jehož tajemství vlastně nebylo úplně odhaleno. Zajímavá kniha plná myšlenek člověka, vystaveného extrémním podmínkám a samotě. Doporučuji.

Ikkju
25.04.2013

Jediná šmouha na románu se pro mě nejspíš shodovala s největším "zásekem" hlavní postavy... Tohle mu autor dělat neměl :o

sadamek
15.04.2013

Vskutku propletený příběh o odloučení muže od rodiny a troškou tajemna vesmíru, především teorie černých děr. Poukázání na pocity osamocení a bytí samotného. Vše je doopravdy nádherně zaobaleno do dost srozumitelného příběhu. Je jen na vás čemu dáte v knize přednost. Pro zpestření děje autor použil v některých pasážích krapet erotična. Za mě celkem příjemná kombinace.