Spasitel

Spasitel https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476966/bmid_spasitel-TPX-476966.jpg 5 1711 474

Nové úžasné, napínavé meziplanetární dobrodružství od autora světového bestselleru Marťan. Ryland Grace zůstal jako jediný přeživší na zoufalé misi poslední naděje. Pokud selže, lidstvo zanikne. Je tu však drobný háček – Ryland to neví. Nedokáže se vybavit ani své jméno, natož že má nějaký úkol a jak ho asi tak splní. Všechno, co ví, je, že hodně hodně hodně dlouho spal. Že se probudil miliony kilometrů od domova. A že společnost mu dělají dvě mrtvoly. Jak se mu tak vracejí vzpomínky, dojde mu, že putuje nevelkou lodí, sestavenou všemi pozemskými vládami a vesmírnými agenturami a vrženou do hloubky vesmíru, aby odvrátila hrozbu vymření našeho druhu. A díky nečekanému spojenci se mu to možná i podaří...... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

Project Hail Mary , 2021

Renike
15.02.2023 5 z 5

Čerstvě dotčeno a nemám slov!! Je to moje první sci-fi kniha, vybrána kvůli čtenářské výzvě - vesmír. Neskutečně čtivá (přečteno za 3-4 dny), úžasná, dojemná kniha, kterou se nedalo odložit. Byla to pecka. PARÁDA! DOPORUČUJI..dala bych i 10* kdyby šlo :) Fakt jsem si tu knížku užila!

Jack Bauer
15.02.2023 5 z 5

Velmi zajímavá inteligentní sci-fi, dosti rozvláčná, plná technických pojmů a neustálého vysvětlování což děsně rozmělńuje jinak skvělý příběh, trochu mě to přípomínalo Dračí vejce, které je ale o dost lepší.
Marťan se mi líbil nejvíc, Artemis nejmíň. U Marťana neustálé nabalování různých problémů a jejich řešení mě nevadilo, zde mě to leckdy ani trochu nezajímalo, bylo to až otravné, jelikož mě zajímal víc příběh a skvělé rozhovory s Rockym. Možná to bylo také tím, že už jsem to samé četl v Marťanovi.Těším se na filmové zpracování, jelikož u sci-fi dávám přednost vizuálu před četbou, i když knihy mám raději než film.

Wewrka
08.02.2023 4 z 5

Podobně jako Artemis ani todle za mě nedosáhlo úrovni Marťana, ale je to dobré sci-fi. Jsou tam pasáže kdy se to trochu vleče, ale děj je zajímavý až do úplného konce.

Ishir
07.02.2023 5 z 5

Nemám ráda sci-fi, ale tato kniha je čtivá, originální a překvapila mě. Doporučuji.

lassse
07.02.2023 4 z 5

Rozvláčné, ale zajímavé a napěchované cizími "termity", že jsem chvílemi byl úplně mimo. Velice zajímavá četba.

KK22
06.02.2023 5 z 5

Dnes jsem dočetla... Kniha se mi moc líbila, ačkoliv se přiznám, že se mi četla o něco pomaleji než jiné žánry, které čtu obvykle. Je zde spousta vědeckých pasáží, nad kterými člověk musí přemýšlet a více se soustředit... Příběh je za mne propracovaný, dojemný, chvilemi jsem se i zasmála a chvilemi se naopak dojímala. Z vědeckého hlediska mi vše připadalo zcela logicky vysvětleno a promyšleno tak, že to skutečně působí reálně.
Od chvíle, kdy hlavni hrdina potkal Rockyho mě děj chytnul ještě o 100% víc.... Ani jsem nečekala, že se mezi nimi vyvine takové silné pouto a ten konec mě překvapil, ale příjemně
Od autora jsem četla i Marťana, který mě velmi bavil... Artemis jsem zatím nečetla...

Obelix15
05.02.2023 5 z 5

Představte si, že se probudíte někde uprostřed vesmíru a nic si nepamatujete. První, co by mě napadlo, by bylo: to musela být párty! Postupem času však přicházíte na to, že nešlo ani zas tak o párty jako o záchranou misi naší i budoucí generace. A než si plně uvědomíte, co se děje, někdo Vám "zaklepe na dveře"?!

Kniha je napsána velice vtipnou formou a všudypřítomné poznámky a úvahy dodávají jinak bizarním situacím světlo naděje na úspěch. Příběh mě opravdu bavil a rád jsem se dozvěděl něco nového ze světa chemie, fyziky či meziplanetárních vztahů. Komunikace mezi dvěmi vcelku rozdílnými formami života s podobným uvažováním či smýšlením byla místy opravdu zábavná, ale účelná. Smysl pro důvtip a vynalézavost, obzvláště v tak nehostinných podmínkách, byla obdivuhodná.

Skoro každý z nás si někdy řekl, zda-li je někde v naší či v jiné galaxii inteligentní život a jak by asi vypadal první kontakt? Asi takto!

Dragell
01.02.2023 5 z 5

Představte si, že se najednou probudíte ve zvláštní místnosti upoután na lůžku a netušíte kdo jste, natož co se stalo. Že by nějaká nehoda, po které jste skončili v nemocnici?

Tak přesně takhle se v prvotních chvílích cítí Grace, kdy společně s ním drobnými krůčky a postupným obnovováním vzpomínek se dozvídáme, copak se stalo.

Oproti Marťanovi se tentokrát spisovatel pouští do mnohem větších spekulací ohledně nových prvků či mimozemského života. Vše opět parádně do sebe zapadá po vědecké stránce knihy (tedy alespoň pro mne jako laika) a navíc tyto objasňující pasáže působí přehledněji a stravitelněji než v samotném Marťanovi. Za mě tedy parádní návrat ke kořenům, který vlastně autorovu prvotinu ještě předčil.

Boby17
26.01.2023 3 z 5

Bohužel musím jít proti proudu hodnotících čtenářů. Mě knížka nějak extra nezaujala. Bylo to pro mě takové ploché a šedé. Asi toho vědeckého vysvětlování a objasňování bylo na mě příliš. Nejvíce mě pobavila příhoda z projednávání žaloby na nerespektování autorských práv. Takže sorry, dávám tři hvězdy. Ale rozhodně pozitivní je, že mám splněný 18. úkol ČV 2023.

Elea
23.01.2023 5 z 5

Tuto knihu jsem dost dlouho odkládala, pro Artemis se mi do čtení moc nechtělo, moje škoda. Kniha je vynikající, napínavá, zajímavá, líbila se mi ještě víc než Marťan. Hlavní hrdina mi byl hodně sympatický, stejně jako Rocky, líbil se mi i konec knihy (toto jsem nečekala).

uzivatel90562
22.01.2023 5 z 5

Užil jsem si i Marťana, ale tohle byla naprostá pecka. Měl jsem ji jako mluvené slovo a musím říct, že si s tím dali takovou práci se zvukovými efekty, že ji snad v knižní podobě ani nedoporučuji. Flashbacky do minulosti jsou skvěle rozmístěné stejně jako překažky a skutečně jsem byl napnutý jak to celé dopadne. Jedinou otázku, kterou jsem si kladl již u Marťana - nakolik jsou ty technologie vědecky podložené a nakolik si je Weir jen velmi uvěřitelně vycucal z prstu. Uvěřil bych obojímu.

Peťulka3
22.01.2023 5 z 5

Tak tohle byla naprostá pecka. Už dlouho se mi u knihy nestalo,že bych hned na první stránce chtěla vědět jak tohle dopadne. Opravdu super příběh a ten konec je prostě kouzelnej.

ElInWonderland
22.01.2023 5 z 5

Tak to bylo něco, u některých pasáži mi trvalo se prokousat, vzhledem k jejich “vědecko-propočtovým popisům”. Ale příběh s Rockym byl naprosto kouzelný. Vesmírné dobrodružství s humorem a napětím a se zajímavým koncem. Jen mě mrzí, že se nedozvíme jak to probíhalo na Zemi po dobu co byl Grace pryč.

SadUnicorn
20.01.2023 5 z 5

Tak tohle bylo velmi zábavné sci-fi. Možná pro to, že hlavní hrdina je molekulární biolog, což je pro mě velice blízký obor. A přátelství mezi Rockym a Rylandem mě tak těšilo. Stejně jako konec mě zahřál u srdce. Líbilo se mi celé pojetí Eridianů a jejich fyziologie. Chápu, že sci-fi s prakticky jen jedním lidským hrdinou může být pro někoho nudné, ale mě to bavilo od začátku do konce. Jsem nadšená.
PS: Popravdě až teď jsem se dozvěděla, že od stejného autora pochází Marťan, kde se na knihu už nějakou dobu chystám a teď jsem odhodlaná si ji přečíst co nejdřív.

R47
16.01.2023 2 z 5

Marťan měl všechno. Erudovanost, dramatický, osudový děj, humor a skvělý styl. U Artemis zůstala erudovanost a humor, ale ten příběh pokulhával, chyběla tomu ta osudovost. No a konečně Spasitel má té osudovosti až moc, stejně jako erudovanosti. Vytratil se humor a spád. Hlavní hrdina mi vůbec nepřirostl k srdci, autor se utápí v technicistních detailech, promýšlí, jak by mohl fungovat život bez vody, jak by se člověk mohl živit mimozemšťanskými amébami apod., ale pak se dopustí takových lapsů, jako je chytání mimozemské lodi do lasa (jak by fungovalo zaseknutí lasa ve stavu beztíže mi fakt uniká) nebo to, že mimozemšťan, který nechápe, co znamená „slyšet světlo“ (tj. nemá oči, nerozumí vidění), má robota, který evidentně vidí (jak by jinak dokázal napodobit lidské mávání, které „viděl“ ve stavu beztíže, kde se nenese zvuk). Nudilo mě to. Některé kapitoly byly vyloženě zbytečné.

iška
14.01.2023 4 z 5

Nejsem cílová čtenářka tohoto žánru, ale Marťan se mi hodně líbil a Spasitele jsem si rozhodně chtěla přečíst. Je pravda, že u těch “vědeckých linek” (vztah k fyzice a příbuzným vědám u mě nebyl nikdy moc silný a navíc jsem školu skončila téměř před půl stoletím) jsem si musela říct: dobře, budu vám věřit - tedy alespoň v případě tohoto příběhu. Ale linka přátelství je krásná.

Gurus
11.01.2023 4 z 5

Marťan byl top, Artemis byla težký průměr a Spasitel je nadprůměr. Spasitel je po stránce techniky super a líbí se mi tam ten posun v technologiích, ale pořád si myslim, že zrovna s ruskem by se moc počítat nedalo. Trošku mi vadí, že se pořád cpe do sci-fi...ok má technologicky primitivní rakety co fungujou a maj čupr Orlan..ale to je asi tak vše....

Spasitel je tedy méně uvěřitelý než Marťan, ale i tak prostě ten styl psaní se mi prostě líbí a Andy si tak připsal dalsí úspěch.

maximus13
09.01.2023 1 z 5

Marťan byl jako kniha (né ten hloupý film) fantastický a dalo by se po technologické stránce celému příběhu věřit. Co má však být Spasitel? Vyrůstal jsem na sci-fi literatuře a do dnes je to můj top žánr, ale tato dlouhá kniha byla utrpení. Nelze ani trošku věřit ničemu co se v příběhu odehrává. Od funkcí kosmické lodi, přes palivo až po toho nečekaného spojence, který byl tou nejtrapnější pomocí v historii sci-fi literatury. Bohužel jsem velice zklamán. Od knih Andyho Weira si dám na chvíli pauzu.

MichaelNewchop
06.01.2023 5 z 5

Ok. Fajn. Marťan byl výjimečný a výjimečně se povedl. Ale že se podobně bude dařit i další knize to je prostě šílené a báječné zároveň. A není k tomu potřeba žádný patos, šok, násilí, ani litry krve či ještě horších tekutin.
Andy Weir, sci-fi a zábava na úrovni - tahle rovnice funguje na výbornou. Gratuluji!

Kavohela
06.01.2023 5 z 5

Už nevím, co jsem přečetla rychleji - zda Spasitele nebo Marťana. Obě knihy jsou totiž skvělé a z každé z nich je cítit autorova dobrá duše. Takto se mají psát správné příběhy.

vesmír mimozemšťané sci-fi

Andy Weir